« Zobacz poprzedni temat
IZOLOCJA PIONOWA fundamentów
Zobacz następny temat »
Jakie ogrodzenie wybrać

Fundament pod ogrodzenie

Szalowanie tak długiego wykopu to dość nieciekawa sprawa. Kopanie tego ręcznie też jest dość trudne, jeśli wyszło panu 33 kubików betonu to gdzieś tak podobnie będzie z gruntem z wykopu, licząc nawet 2 tony na m^3 (a jest to bardzo zaniżone) to daje prawie 70 ton gruntu... Ja bym nie chciał tego ręcznie przewalać. Co do kopania na płycej niż głębokość przemarzania, to jeśli ma Pan pecha i działka jest na gruntach wysadzinowych, to fundament popęka i po zimie będzie Pan miał szlaczek, a nie ładny równy płot. Jeśli ma być tylko siatka, to słupy z fundamentami lanymi lub gotowymi. Natomiast jeśli w przyszłości planuje Pan płot murowany lub z podmurówką, to fundament tylko poniżej głębokości przemarzania, najlepiej zbrojony dołem (tak jak ława fundamentowa). To jest najpewniejsze, ale i najdroższe, czasami trzeba wybrać, albo buduje się dobrze, albo tanio Wink . Do kopania najlepiej zamówić taką małą kopareczkę (da radę w dwa, może trzy dni). Co do fundamentu pod bramę to musi być monolityczny , jeden blok od wózka do wózka + zapas po każdej ze stron, obowiązkowo na głębokość przemarzania, lepiej nie kombinować ze słupkami tylko pod wózki jezdne.


odpowiedz
Very Happy panowie nie jestem budowlancem ,ale jak czytam o 1,20 na slasku (jestem z mazur i nie widzialem tak glebokiego wykopu pod ogrodzenie}to jest bunkier Hitlera .Podejzewam ze na takiej ilosci betonu mozna dom budowac.Moim zdaniem na ogrodzenie wystarczy w ziemi szerokosc 2szpadle i gl. 2 szpadle,apotem szalunek 20cm.x20cm szalunek+wytrwalosc przy pracy jesli jestes sam.Ponadto jest duzo wiedzy ksiazkowej i prasowej (Adam Slodowy juz nie pisze) tam znajdziesz wszystko.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Wiedzy książkowej o fundamentach pod ogrodzenia jest akurat mało, sporo jest za to o fundamentach ogólnie i tam na gruntach wysadzinowych (o zawartości frakcji ilastej powyżej 10% tzn. gliny, piaski, iły) zaleca się posadowienie poniżej głębokości przemarzania. W przeciwnym wypadku może dojść do przemieszczeń fundamentu i w konsekwencji do zniszczenia tego co na tym fundamencie akurat stoi. Z kolei w gruntach niewysadzinowych minimalna głębokość posadowienia wynosi 50cm (wspomniane przez Pana 2 szpadle). Zawartości iłu w gruncie dla potrzeb wykonania ogrodzenia możemy określić na oko, w ogólności z gruntów o dużej zawartości frakcji ilastej można formować w rękach wałeczki, a po włożeniu do wody rozpada się i jego część ilasta wygląda jak taka gładka maź - nie czuć w niej żadnych ziarenek. Tyle tylko że jeśli chcemy dać całość ogrodzenia na 50cm to pod całością musi być taki grunt (niewysadzinowy).

Co do informacji w prasie to zacytuję może fragment z numeru specjalnego miesięcznika Ładny Dom o ogrodzeniach, fragment z artykułu o ogrodzeniach murowanych "Szerokość fundamentu powinna się równać grubości muru, a jego głębokość posadowienia - znaleźć się poniżej strefy przemarzania gruntu (ok 80 -120 cm, w zależności od rejonu kraju). Przy długich i grubych murach ważne jest wykonanie w 10 - metrowych odstępach dylatacji, czyli 1-2 cm szczelin wypełnionych papą."
W innych artykułach w prasie fachowej znajdziemy podobne informacje odnośnie posadowienia ogrodzeń, ale nie bardzo mam ochotę na grzebanie.


odpowiedz
Czy uporałeś się z problemem?
Właśnie ogrodziłem działkę - po obwodzie 150 m. Wykonała to dla mnie firma - producent siatki, słupków i żelbetowej podmurówki - łącznie z montażem. Pełen profesjonalizm. Wcześniej porównałem koszty wszystkich możliwych metod grodzenia - nie da się taniej 78 zł brutto/ mb na gotowo:

- 150 mb
- siatka ogrodzeniowa h=1500
- ocynkowana z osłonką pcv
- grubość drutu 2 mm + ocynk i osłonka
- oczko 60x60 mm
- słupki powlekane pcv wysokość 2m, 45 mm, kapturki
- drut naciągowy powlekany i ocynkowany pcv fi 3,50 mm
- podmurówka z gotowych elementów betonowych


Powodzenia.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
roox007 napisał:
A co myslicie o bloczkach, czytalem kilka postow i ludzie to zachwalaja duzo mniej pracy, a jak z trwaloscia tych bloczków ?


O jakich bloczkach mowimy?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
ludzie nie przesadzajcie z tym fundamentem pod zwykłą siatkę. Ja jakieś 4 lata temu grodziłem swoją działkę, jakieś 130-140 m. Przeżyło 4 zimy i nie widzę żeby się rozlatywał fundament. A wcale nie ładowałem w ziemię grubych milionów, bo mija to się z celem.

A mój sposób wyglądał następująco:
Co 2,5m wywiercenie dziur na słupki na głębokość 1 m i średnicy 0,2 m. Przy słupkach narożnych w odległości 1 m w obie strony wywiercenie dodatkowych dziur do zrobienia zastrzałów.
Jeśli chodzi o murek to w ogóle nie wpuszaczałem go w ziemię, zdarłem jedynie darnię, czyli to będzie jakieś 0,03-0,04 m i tak samo szerokość 0,2 m, czyli taka typowa szerokość sztychówki.
Co do wyskości fundamentu, to teoretycznie miał mieć 0,2 m ponad ziemię, ale w praktyce to poprzez to że mam nierówny teren w niektórych miejscach jest dużo więcej a w niektórych mniej.
Nie umiem podać ile betonu wyszło mi na to ogrodzenie, bo robiłem go sam, a przy okazji robiłem też alejki i podjazd do garażu.

Nie wpuszczałem głeboko murku bo byłyby ogromne koszty (tak jak ktoś już wyliczył), a taki murek położony praktycznie na ziemi luźno, może sobie podczas mrozów pracować, w praktyce podnosi się poprostu na jakieś 0,01-0,02 m. A działkę mam położoną w rejonie gdzie przemarzalność ziemi jest na poziomie 1,2 m (okolice Gorlic). Do tego skład ziemi to prawie same minerały ilaste, więc ich zawartość wody jest bardzo wysoka. A fundament bardzo dobrze się spisuję.

Co do głębokości przemarzania gruntów w Polsce to wcale nie jest to 1,2 m na terenie całego kraju. W niektórych rejonach jest mniej, w innych więcej.
Ja raczej powiedziałbym że średnia przemarzalność ziemi w Polsce to 1,0 m.
Poniżej zamieszczam mapkę z obszarami głębokości przemarzania ziemi w Polsce.
-http://img508.imageshack.us/img508/2281/glebokoscprzemarzaniawp.jpg


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
witam ja bym polecał wejść na tą stronkę http://ogrodzeniapanelowe....com/ tam jest wszystko o ogrodzenich, jaka głębokość wykopu w ziemi i jaką podmurówkę wykonać

http://ogrodzeniapanelowe....com/


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz

E-instalacje

  • Bezpieczna instalacja elektryczna

    Bezpieczna instalacja elektryczna

    Instalacja elektryczna w budynkach mieszkalnych jest właściwie najważniejszą i często najbardziej intensywnie eksploatowaną instalacją...

Urządzone.pl

E-ściany

E-ogródek

  • Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Do wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się do niej zaczyna szykować. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już...

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter