Tynki renowacyjne w starej kamienicy

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

cygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2008, 14:14
Tynki renowacyjne w starej kamienicy

autor: cygi » 31 mar 2009, 14:28

Okolo pol roku temu uporalem sie z wilgocia w domu z lat 40-tych.
Sciany juz ladnie obeschly, tak naprawde to nie wiem czy w 100%, ale na oko laika sa suche, wywiercilem nawet kilka otworow zeby zobaczyc czy w srodku jest tak samo i to co wyszlo z dziury w/g mnie jest suche.

Slyszalem ze jak sciany byly juz zawilgocone, a byly dosc mocno, to nawet po odnowieniu (tak jak w moim przypadku) izolacji pionowej po upzednim odslonieciu scian piwnic nie ma sie 100% pewnosci ze usunieto 100% przyczyn zawilgocenia. Zakładając taki scenariusz wzialem sie za remont wewnatrz. Skulem odparzone tynki i do wysokosci mniej wiecej 60cm skulem zaprawe tynkarska do golej cegly. I teraz pytanie czym to teraz uzupelnic?

Slyszalem o tynkach renowanychnych na sciany ktore byly juz zawigocone, ale nie wiem jak sie nazywaja takie preparaty a doradca w Castoramie czy Obi nie potrafil doradzic.
Co mam tam polozyc zwykla zaprawe tynkarska, tynk maszynowy ... czy te tajemnicze tynki renowacyjne. Nie chce klasc na to gladzi gipsowej poniewaz gips jest bardzo higroskopijny i ponoc nie mozna go urzywac gdy sciana jest choc troche wilgotna bo zaraz pojawi sie grzyb.

Co robic ... ?

Sebastian_71
Aktywny
Aktywny
Posty: 159
Rejestracja: 09 sty 2009, 14:23
Re: Tynki renowacyjne w starej kamienicy

autor: Sebastian_71 » 31 mar 2009, 15:25

[quote="cygi"]Okolo pol roku temu uporalem sie z wilgocia w domu z lat 40-tych.

Slyszalem o tynkach renowanychnych na sciany ktore byly juz zawigocone, ale nie wiem jak sie nazywaja takie preparaty a doradca w Castoramie czy Obi nie potrafil doradzic.
Co mam tam polozyc zwykla zaprawe tynkarska, tynk maszynowy ... czy te tajemnicze tynki renowacyjne.

Witaj

Pierwsza sprawa - musisz być pewnie że usunięta została przyczyna wilgoci - jeżeli tak - proponuje zastosować system tynków renowacyjnych do murów zawilgoconych:

Jeżeli jest potrzeba kładziesz tynk podkładowo-wyrównawczy - wyrównujesz duże ubytki (np wylamana cegła) ale jego podstawowa cecha to dobra wchłanialnośc soli i możliwoścą magazynowania jej w porach.

I na to lub bezpośrednio na mur tynk jednowarstwowy renowacyjny (zbrojony włóknem) - wyciągnie Ci wilgoć jaka pozostała w ścianach i zabezpieczy przed wysalaniem. Nie podciąga wody, a strefa odparowywania jest praktycznie na całej grubości tynku.

Produktów renowacyjnych nie dostaniesz w marketach - ja zaproponowałbym produkty z linii Tubag lub quick-mix np. SAN-A i/lub SAN-E. Obie te firmy mają certyfikat WTA na produkty do renowacji.

cygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2008, 14:14

autor: cygi » 31 mar 2009, 15:33

Sebastian napisales o zatopieniu siatki, wiec od razu pomyslalem ze piszesz o tynku zewnetrznym a ja pisze o wewnetrzym. Chyba ze wewnatrz tez sie siatke zatapia. Przyczyna wilgoci jest usunieta poniewaz zrobilem nowa izolacje pionowa przeciwwodna, pozostala jednak stara izolacja pionowa i tuaj juz 100% pewnosci nie mam ze nie jest gdzies dziurawa. Sadzac po efaktach widocznym na scianach 90% jak nie 100% poprawy.
Zaraz poszukam info o tych preparatach ktore wymieniles, ale jasli znasz technologie ich nakladanie - napisz bede jeszcze bardziej wdzieczny.

emat oczywiscie nie zamkniety - czekam rowniez na inne opinie :)

Sebastian_71
Aktywny
Aktywny
Posty: 159
Rejestracja: 09 sty 2009, 14:23

autor: Sebastian_71 » 01 kwie 2009, 8:18

[quote="cygi"]Sebastian napisales o zatopieniu siatki, wiec od razu pomyslalem ze piszesz o tynku zewnetrznym a ja pisze o wewnetrzym.

Slowem nie wspomnialem o siatce - gdzie to widzisz?!

>Zaraz poszukam info o tych preparatach ktore wymieniles, ale jasli znasz >technologie ich nakladanie - napisz bede jeszcze bardziej wdzieczny.

To nie sa preparaty - to są normalne tynki renowacyjne - można nakładać recznie lub maszynowo jak każdy inny tynk cement-wapienny.

cygi
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2008, 14:14

autor: cygi » 01 kwie 2009, 10:00

jednowarstwowy renowacyjny (zbrojony włóknem)

Co do siatki - chodziło mi o to stwierdzenie. Juz wiem ze nie chodzi o siatke, tylko ze tynk zawiera te wlokna.

lexus
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 08 mar 2009, 10:30
Lokalizacja: łódzkie

autor: lexus » 02 kwie 2009, 17:18

a ja proponowalbym tyki perlitowe.wyciagna resztki wilgoci ,sa chemicznie obojętne i całowicie higroskopijne.poza tym dociepla i wygłuszą o ile jest to potrzebne.
pozdrawiam

Sebastian_71
Aktywny
Aktywny
Posty: 159
Rejestracja: 09 sty 2009, 14:23

autor: Sebastian_71 » 02 kwie 2009, 19:53

[quote="lexus"]a ja proponowalbym tyki perlitowe.

Proponujesz tynk ciepłochronny do wewnątrz i w dodatku do zawilgoconych pomieszczeń?!!
Jak wg Ciebie szklane kulki wyciągają wilgoć i wiążą sole?

aigma
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 11 kwie 2008, 5:52

autor: aigma » 05 kwie 2009, 23:13

Witaj,

Z uwagi na koszt (tynki renowacyjne są droższe od tradycyjnych) radziłbym zrobić sobie najpierw badania zasolenia muru. Tynk renowacyjny poprzez porowatą strukturę akumuluje wytrącające się z muru sole. Im więcej soli w murze tym grubsza warstwa tynku. W praktyce zdarza się (np. w pomieszczeniach po starych oborach, czy stajniach), że po pewnym czasie trzeba zbić "wypełniony" solami tynk i położyć nowy. Moje pracownia współpracuje z Remmersem. Uważam ich za najlepszą w tej dziedzinie firmę, która oferuje tynki renowacyjne (w ogóle systemy napraw murów). Musisz znaleźć na ich stronie namiar na przedstawiciela, spotkać się z nim, niech gość pobierze Ci próbki muru do badania i po dwóch tygodniach będziesz mieć odpowiedz jaka jest niezbędna grubość tynku do akumulacji soli.
AIGMA - Projektowanie i Obsługa Inwestycji

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 11 kwie 2009, 18:39

A najtańszym tynkiem renowacyjnym jest zwykły tynk na matach trzcinowych (jak ci zależy na cięciu kosztów). Następnie zwykły tynk z domieszką środka napowietrzającego, potem tynk renowacyjny bez atestu WTA i na końcu z atestem.
Dodatki napowietrzające produkuje np Ceresit CO 84 lub Schomburg Thermopal P a tynki z ich dodatkiem znakomicie nadają się na wyrównywanie wszelkich nierówności przed położeniem zasadniczej części tynku renow.
Stosowałem różne i tylko jeden nie wymagał szpachlówki systemowej - Deitermann SP. Pozostałe były bardzo chropowate i musiały być szpachlowane, co oczywiście zwiększa koszta, ale poprawia estetykę. Pamiętaj, że tynk renowacyjny można malować wyłącznie farbami silikatowymi lub silikonowymi (obie drogie).
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów