Podlaczenie gazu

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

wojtek_117
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2009, 22:49
Podlaczenie gazu

autor: wojtek_117 » 30 mar 2009, 22:55

Witam,
Mam takie dziwne pytanie, zapewne dosc glupie, ale trudno. Chodzi o podlaczenie gazu. Naczytalem sie sporo o tym co trzeba zrobic w tym celu, jednakze chodzi mi o to co zrobic, jesli gaz jest doprowadzony do posesji i tyle, nie ma licznika, ani nic takiego. Zamierzam podlaczac narazie tylko kuchenke gazowa i nie mam pojecia co powieniem teraz robic, prosze o pomoc
Z gory dzieki za odpowiedz
wojtek

Jarek22
Aktywny
Aktywny
Posty: 110
Rejestracja: 10 lis 2008, 10:17
Lokalizacja: bieszczady :D

autor: Jarek22 » 31 mar 2009, 20:36

Witam,
Po pierwsze projekt następnie nadzór budowlany i starostwo po uprawomocnieniu się decyzji wykonujesz wewnętrzną instalacje gazu,robisz protokół kominiarski,zgłaszasz zakończenie robót budowlanych do nadzoru,podpisujesz umowe z zakładem gazowniczym ziomki wpadają zamontować gazomierz i fiuuu...robisz pierwszą zupę na gazie.
To tak w skrócie...potrzebujesz jeszcze kierownika budowy który (jeśli jest wporządku) wszystko praktycznie poprowadzi za Ciebie- od projektu po zakończenie .

pzdr.

AMGroup
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2009, 8:05
Lokalizacja: Wrocław/Bełchatów
Re:

autor: AMGroup » 11 kwie 2009, 8:10

Złożenie wniosku. Aby zainstalować przyłącze gazowe, najpierw należy wystąpić do rejonowego przedsiębiorstwa gazowniczego z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia. Wzory wniosków dostępne są w zakładach gazowniczych; odmienne dla odbiorców z dwóch grup przyłączeniowych deklarujących pobór gazu w ilości:
- nie większej niż 10 m3 na godzinę (I grupa przyłączeniowa),
- powyżej 10 m3 na godzinę (II gr. przyłączeniowa).

Niezależnie od grupy przyłączeniowej we wniosku należy określić:
- dane wnioskodawcy (właściciela),
- rodzaj obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci (mieszkalny lub usługowy), i adres domu,
- rodzaj gazu,
- cel wykorzystania gazu,
- moc poboru,
- termin, od którego nastąpi odbiór gazu.

Wniosek dla II grupy przyłączeniowej zawiera dodatkowo dokładne określenia ilości pobieranego gazu, opisy urządzeń gazowych, dodatkowe warunki dostarczania gazu. Mapa, którą należy dołączyć do wniosku, powinna być wykonana w skali 1:500 lub 1:1000 z zaznaczonym miejscem poboru gazu. Otrzymuje się ją w ewidencji gruntów w starostwie. Za określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej nie pobiera się opłat.

Ile się czeka. Na określenie warunków przyłączenia przedsiębiorstwo gazownicze ma:
- 30 dni - jeśli wniosek dotyczy I grupy przyłączeniowej,
- 60 dni - jeśli wniosek dotyczy II grupy.

Jeżeli złożone dokumenty są niekompletne, zakład gazowniczy wezwie do ich uzupełnienia w terminie 21 dni. Jeśli wezwanie pozostanie bez odpowiedzi, wniosek nie będzie rozpatrzony.

Warunki przyłączenia ważne są przez rok od ich wydania. Określają one:
- miejsce podłączenia gazociągu odbiorcy do sieci gazowej,
- zakres rozbudowy sieci gazowej, konieczny ze względu na przyłączenie, wraz z danymi technicznymi przyłącza,
- rodzaj i ciśnienie gazu,
- miejsce dostawy gazu,
- miejsce zainstalowania licznika, jego rodzaj i warunki techniczne ochrony antykorozyjnej,
- zasady dotyczące kontroli poboru gazu,
- rozgraniczenie własności sieci gazowej przedsiębiorstwa i instalacji gazowej odbiorcy,
- planowany koszt wykonania przyłączenia (jeśli zlecimy jego wykonanie zakładowi gazowniczemu; oprócz tego przyłącze może wykonać osoba lub firma mająca uprawnienia budowlane w zakresie instalacji gazowych).

Umowa o przyłączenie do sieci. Po otrzymaniu warunków przyłączenia można wnioskować o podpisanie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Należy w tym celu złożyć w zakładzie gazowniczym dokumenty potwierdzające tytuł prawny do domu, warunki przyłączenia i mapę zasadniczą terenu do celów projektowych (w skali 1:500; jej wykonanie można zlecić zakładowi gazowniczemu). W umowie określa się:
- dane stron umowy,
- wysokość opłaty za przyłącze oraz sposób jej uiszczenia (opłata jest inna dla każdego odbiorcy i zależy od rodzaju taryfy oraz długości i średnicy przyłącza),
- czas, w którym przyłącze zostanie wykonane,
- warunki, na jakich właściciel udostępni swoją nieruchomość zakładowi - w celu rozbudowy sieci koniecznej do wykonania przyłączenia,
- przewidywany termin zawarcia docelowej umowy sprzedaży gazu.

Projekt oraz budowa przyłącza. Po zawarciu umowy o przyłączenie do sieci można przystąpić do budowy przyłącza. Budowane jest ono według projektu technicznego (musi go wykonać projektant mający uprawnienia budowlane w zakresie instalacji gazowych - ja oferuję wykonanie takiego projektu w razie potrzeby proszę o kontakt) i zgodnie ze zgłoszeniem do miejscowego starosty. Po zakończeniu budowy pracownicy zakładu gazowniczego dokonują jej odbioru technicznego, sprawdzają szczelność, dodatkowo sporządzany zostaje protokół kominiarski potwierdzający sprawność układu wentylacyjnego, zaś właściciel uiszcza opłatę za przyłączenie.

Umowa sprzedaży gazu. Kiedy zostanie dokonany odbiór przyłącza, można już podpisać ostateczną umowę sprzedaży gazu. W umowie tej określa się:
- strony umowy,
- grupę taryfową odbiorcy i ilość dostarczanego paliwa gazowego,
- termin, w którym przedsiębiorstwo gazowe rozpocznie dostawy gazu,
- terminy odczytów licznika,
- prawa i obowiązki stron umowy,
- czas, na jaki umowa została zawarta, oraz zasady zmiany i wypowiedzenia umowy.

Po podpisaniu umowy zakład gazowniczy niezwłocznie instaluje gazomierz - i gaz zaczyna płynąć.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

Gotowe projekty domów