Uwaga obszernie!!

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

ghost320i
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 24 mar 2009, 12:45
Uwaga obszernie!!

autor: ghost320i » 24 mar 2009, 13:18

Witam wszystkich.
Przejrzałem wszystkie tematy na forum by uniknąć zadawania pytań na które już zostały udzielone odpowiedzi-troche to trwało...

Mam stary przedwojenny dom W odległości ok 15 m jest studnia o głębokości 11-12m- także przedwojenna.
Hydrofor znajduje się na drugim końcu domu tak więc właściwa odległość od studni do hydroforu to 25-30m.
Kilka słów o studni-4 kręgi betonowe a potem do samego dna osadzone kamienie na ścianach- które tworzą jednolitą strukture rury. Do studni wpuszczona jest rura stalowa którą jest dostarczana woda zbiornika. Są to stare rury z ponad 20 letnią historią.7 lat temu kupiłem zbiornik emaliowany 140 litrów z poduszka powietrzaną. Zasilana silnikiem 4 kw(siła) pompa grunfos(pompa nowa silnik starszej daty) dawała sobie rade doskonale. Problemem było sprzęgło gdyż silnik był za mocny w takim układzie- jedna wymiana sprzęgła na rok. Całość wymieniłem dwa lata temu na 1 kw(siła) zespół grunfosa i działa dobrze.
W czym rzecz??
Ano w tym że ilość użytkowników wzrosła z 2 do 6 a co za tym idzie zaczyna brakować wody.
W tej chwili kosz w studni jest 1 metr od jej dna i w sezonie letnim przy długotrwałej suszy albo w zimie bez opadów wody malutko!!
Dodatkowo instalacja powoli mi się rozszczelnia ale to normalne prze rurach o takiej wiekowości...
W tym roku chce pogłębić istniejącą studnie o 10-15 metrów-gdyż wszystkie domy nowopowstałe w mojej okolicy właśnie takimi studniami dysponują.
W przyszłości chce wybudować garaż z poddaszem mieszkalnym w odległości 10 metrów od istniejącej studni ale 20 metrów od domu.
Dom jest wybudowany na zboczu na podbeskidziu.
Pytania mam następujące szanowni forumowicze:

0.CZy w ogóle pogłebia się tak stare studnie? czy trzeba kopać nowe?

1.zainstalować pompe głębinową i wymienić rury na nowe czy zostawić istniejące rozwiązanie(hydrofor+zbiornik)-i tylko wymienić wszystkie rury na nowe??
Jeżeli tylko rury to czy 40 mm będą wystarczające.
CZy do studni głębinowych można instalować wyłącznie pompy głębinowe??

2.Pompa głębinowa i stary zbiornik czy kupić od razu automat wodociagowy??

3. MAm możliwość w domu zmiejszyć odległość do studni-zmieniajac położenie pompy i zbiornika o 5-8 metrów- czy zrobi to wielką różnce różnice??
Jeśli tak to w jakim układzie?? z głębinową pompą czy z hydroforem.

4.Zastosować pompe jedno fazowe czy trójfazowe??

5.Przysłościowe:jak rozwiazać zasilenie garażu w wodę?
Prace ruszą w przyszłym roku-ciągnac wode ze starego domu-czy podpinać się bezpośrednio pod istniejącą studnie??


BArdzo prosze o pomoc.

Pozdrawiam
...

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
studnia

autor: Paweł_Małek » 24 mar 2009, 23:00

Bardziej istotna jest odleglosc w pionie (roznica poziomow), odleglosci poziome maja mniejsze znaczenie - przy duzych odlegloscisch poziomych wystarczy dac rure o 1 czy 2 dymensje wieksza zeby zniwelowac wzrost oporow przeplywu.

Typowa pompa zaciagnie z glebokosci max 8m mierzonej od poziomu krucca ssawnego pompy do lutra wody w studni, podawane w marketach 9m to bzdura - te 9m to moze wyjdzie na wodzie destylowanej, a nie na gruntowej, ktora zawiera rozpuszczone gazy, ktore przy duzej wysokosci ssania sie wytracaja w wirniki pompy powodujac jego erozje.

Zatem w studni, w ktorej bedzie lustro wody opadac ponizej 8m mierzac od poziomu krocca ssawnego pompy nalezy zastosowac pompe glebinowa.

Przewod tloczny pompy wykonac z rur PE, sama pompa powinna byc dodatkowo zawieszona na lince z stali nierdzewnej. Wszystkie laczniki gwintowe w nowej instalacji dac mosiezne, nierdzewne lub PE/PP - zadnych ocynkow, ktore jak sa same (np zawor mosiezny - nypel ocynk - srobunek mosiezny) to duzo szybciej koroduja.

Przewod zasilajacy pompe wyprowadzic z studni do skrzynki przylaczeniowej kolo studni, w rurze PE tak zeby go szlo w razie potrzeby wyciagnac (np przeglad pompy), w samej studni przypina sie ten przewod opaskami do linki stalowej (opaski przewaznie sa w komplecie z pompa).
Do tej skrzynki doprowadzic KABEL (YKY) o odpowiednim przekroju z domu, powinien byc zasilany z oddzielnrgo bezpiecznika, w tym obwodzie beda tez wystepowac inne aparaty zalezne od konfiguracji ukladu pompowego (presostat, czujniki suchobiegu i tp). Kabel zakopac w ziemi na glebokosci 70 cm (pod chodnikiem lub terenem nieuzytkowanym rolniczo), lub 90 cm (w terenie uzytkowanym rolniczo), wykop robi sie o 10 cm glebszy, na dno 10 cm piasku bez kamieni, kabel (dac o 2% wiecej niz dlugosc wykopu, kladzie sie po linii falistej), na kabel 10 cm piasku + 20 cm ziemi z wykopu, na to folie niebieska, na te folie reszta ziemi. Odcinki pionowe do glebokosci zakopania wykonac w rurze - moze to byc nawet rura PE. Nie wolno do ziemi uzyc przewodu (YDY) gdyz moze nastapic jego uszkodzenie, ktore moze sie ujawnic po kilku latach. Obecnie w hurtowniach idzie zamowic kabel (YKY) od przekroju 2,5 mm2.

Podobnie z rura wody - tylko ze zakopac glebiej (ponizej glebokosci przemarzania - ok. 1,2m) i dac folie niebieska z napisem "WODA", rure zakopac na innej trasie niz kabel (nie blizej niz 50 cm , miejsca skrzyzowan i zblizen w mniejszej odleglosci - ukladac kabel w rurze oslonowej).

ghost320i
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 24 mar 2009, 12:45

autor: ghost320i » 25 mar 2009, 10:41

Witam.
Dziękuje za podjęcie się odpowiedzi na mój obszerny post.
Wysokość pionu w moim domu to 10m. Studnia ok 25m będzie-chyba...

Nasówa mi się podstawowe pytanie: dlaczego przewodu zasijającego nie mogę póścić wraz z rurą- moim zdaniem w peszlu z pilotem idealnie by to się zgrało ze sobą i uniknąłbym kopania drugiego wykopu!?
zakres temperatur takiego peszla to srednio -20do+60 stopni...

Wydaje mi się ze o decyzji o pogłębieniu czy budowie nowej studni ze studniarzami na miejscu będę rozmawiał- sęk w tym że już rozmawiam i opinie wśród 3 ekip co u mnie dotychczas były są podzielone-jedna ekipa chce budować nową- kieruje się bezpieczeństwem prac- gdyż biorą pod uwagę możliwość zawalenia sie starej studni. Druga ekipa to czysto na kase chce mnie naciągnąć-zero myślenia!! Trzecia by się podjęła pogłębiania...

Co do pompy głebinowej to jak radzicie: jedno czy trójfazowa i ile trzeba mniejwięcej liczyć z złotówkach za dobrą pompe??

No i zostsaje kwestia zbiornika na wode-zostawiać stary emaliowany na poduszce powietrznej czy raczej kupować nowy a może automat wodociągowy z pompą głębinową.

Da sie tu zamieszczać zdjęcia? to bym zamieścił fote mojej studnii...
...

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
kabel

autor: Paweł_Małek » 25 mar 2009, 14:45

Tak stanowia przepisy - co jest uzasadnione - w razie awarii rury moze zostac uszkodzony kabel . Mozna w jednym wykopie tylko ze wtedy ten eykop musi miec szerokosc ok. 70 cm, z jednej strony kabel, z drugiej rura, tak zeby od kabla do rury bylo 50 cm. (mierzac w poziomie)
Czesc wykopu pod kabel moze byc plytsza - najpierw ulopzyc rure, zasypac do poziomu dna czesci wykopu pod kabel, ulozyc kabel, zasypac calosc. Oczywiscie ulozyc rure i kabel jak napisalem post wyzej - w podsypce piaskowej. Folia, ktora bedzie nad rura powinna byc z napisem "WODA" (w przepisach jest konflikt oznaczen - folia niebieska oznacza wode lub kabel do 1kV, podobnie folia zolta - oznacza gaz lub kabel telekomunikacyjny, folia czerwona oznacza kabel powyzej 1 kV).
Pompa - zaleznie od poboru wody - jesli jest duzy pobor wody to 3 fazowa, jesli mniejszy - 1 fazowa. Wydajnosc dobrac z katalogu producenta. Zbiornik - najlepien nowy - jest sens kupic wszystko w komplecie (zbiornik+ pompa + pozostale aparaty - takie zestawy ma w ofercie grunfoss)

ghost320i
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 91
Rejestracja: 24 mar 2009, 12:45

autor: ghost320i » 28 mar 2009, 13:01

Dziękuje za obeszerną odpowiedz.

Jeśli można prosić o porade w sprawie studii- pogłębiać starą czy kopać nową.
Ta decyzja spędza mi sen z powiek.
Wiele opini na ten temat słyszałem.
Prosze o pomoc.

Pozdrawiam
...


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 26 gości

Gotowe projekty domów