Dom poniemiecki z cegły z pustka powietrzną a ocieplenie sty

Fundament to chyba piasek lub glina zmieszana z kamieniami i mocno ubita. Pomiędzy tym fundamentem a murami z cegieł domu nie ma elementu oddzielającego - np. papy. Dlatego zrobiłem to oddzielenie zgodnie z opisem w poście powyżej. Problem w tym że wymiana kanalizacji w ulicy (wiążąca sie wg. mnie z uszkodzeniem części poniemieckich drenaży idących w ulicy) zbiegła się w czasie z zakupem przeze mnie mieszkania, a również z wymianą okien. Dlatego po ok roku założyłem w oknach nawiewniki mierząc w domu higrometrem wilgotność.
Poniżej zdjęcia zrobione obecnie. W miejscach nawierceń pojawił się nalot. Wiercenie odbyło sie na wysokości 1 lub 2 cegły nad fundamentem.

Problem się nasila w czasie ulew czy w czasie mrozów? - Na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Mogę tylko dodać iż akurat na tej ścianie mam meble kuchenne i rok temu musiałem przedłużyć instalację grzewczą do kaloryfera o rurki miedziane przy ścianie/podłodze żeby ogrzewały mi ta ściane od środka gdyz pokazała sie tam zieleń. Od tego czasu mam spokój Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Być może wilgoć jest z obu źródeł . jeżeli to drenaż i podciąganie kapilarne to nasilać się powinien problem przy ulewach . Jeżeli to wilgoć w kondensacji w ścianie to problem będzie nasilał się przy i zaraz po mrozach.
Niezależnie od tego czy jest jedną czy dwie przyczyny, radziłbym wentylację mechaniczną . Można utrzymywać 35-40% przesuwając początek krzywej rosy do szczeliny wentylacyjnej (jak było kiedyś)


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Po zimie i roztopach jak widać wg. mnie fundamenty naciągnęły wody a teraz słońce ta wodę wyparowuje co jak powiedział mi Pan z firmy osuszającej w miejscach nawierceń będzie pojawiał się nalot,"meszek" i tak się dzieje. Tyle o widocznych problemach na ścianach zewnętrznych. Natomiast w zimie wydaje mi sie że wilgoć jest pomiędzy cegłami i chyba bierze się z marznięcia cegieł zewnętrznych i oziębiania powietrza między cegłami zewnętrznymi a wewnętrznymi. Powiem że zgłupiałem teraz i sam nie wiem co robić.

Właśnie mierzyłem wilgotność na dworze i wyszło mi 68%.
Drenaż zrobiłem wokół domu dlatego żeby odprowadzał właśnie wodę która pojawiła się po montażu kanalizacji w ulicy i która pokazuje się po zimie. Drenaż ten odprowadza wodę do czynnego drenażu znajdującego się na posesji.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
coś mi w tych zdjęciach nie pasowało Smile
czy cegła na której była robiona iniekcja wygląda tak samo jak te wyżej ?
chodzi o ułożenie cegły ?
czy iniekcja była robiona tylko od zewnątrz czy z obu stron?
proszę się nie dziwić dociekaniom , ale pisze pan o przemarzającej ścianie 3 warstwowej i o wcześniejszych problemach z wodą w tejże ścianie oraz o częściowym zniwelowaniu tych problemów.
jeżeli mur nie jest suchy to bez względu na rodzaj i technologię ocieplenia któraś ściana panu zgnije .
izolacja od wewnątrz zgnije wewnętrzna , izolacja na zewnątrz zgnije zewnętrzna .
więc zanim dostanie pan odpowiedź na pytanie termo to miejmy pewność czy można robić cokolwiek . a wtedy wolność ..... Smile

firma ogólnobudowlana
osuszanie budynków
budowa domów


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
nie rozumiem pytania: czy cegła na której była robiona iniekcja wygląda tak samo jak te wyżej ?

Iniekcja była robiona tylko od wewnątrz gdyż budynek jest nie podpiwnicziny i od wewnątrz nie było dojścia - remont ścian, kafelki.Nie rozumiem o jakie dociekania chodzi. Na mój gust wodę naciąga żwirowo-piaskowy fundament, gdyż pojawiła się po remoncie drogi woda przy murze. Problem ten wyeliminowałem robiąc drenaż a fundament obłożono folia. Problem podciągania wody z fundamentu to gruntu wyeliminowano robiąc nawierty i osuszanie metoda iniekcji. Problem z grzybem w środku domu pojawił sie po wymianie okien i utrzymującej sie wilgotności ok 70% - wyeliminowano ten problem częściowo montując nawiewniki AERECO otwarte przez cały rok, po ich montażu (jest wilgotność 60%), a teraz zastanawiam się nad dalszym zmniejszeniem wilgotności przez zamontowanie rekuperatora. Wg mojej oceny zimno dostaje się przez schłodzone przez zimno cegły zewnętrzne, oziębiające powietrze wewnątrz muru i wychładzające cegły po wewnętrznej stronie domu. Może teoria przesadzona ale..... Smile Wydaje mi sie tez że po deszczach bez ocieplenia woda spływała po ścianach budynku i dostawała sie pomiędzy fundamenty a folię od drenażu, co powoduje ponowne zawilgocenie. Jak widać na zdjęciach teraz fundament się osusza a na zewnętrznej jego stronie(zdjęcia powyżej) ,wytwarza się, zgodnie z opisem firmy osuszającej mój budynek "tak zwane zjawisko wysalania objawiające się białymi wykwitami solnymi wokół otworów iniekcyjnych".


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
chodzi o ułożenie cegły.
jeżeli jest ułożona tak jak te wyżej czyli na 6 to oznacza że iniekcję( odcięcie ) tak naprawdę zrobiono w murze zewnętrznym ( nie da się zrobić pojedynczej iniekcji przy 2 ścianach z przerwą powietrzną ) iniekty są drogie a wypełnić nimi przerwę powietrzną to jest nie do zapłacenia jeżeli zaś leży płasko to iniekcję zrobiono w części pełnego muru i powinno być ok .
wysalanie tak czy inaczej będzie widoczne nawet przy połowicznym odcięciu.
skoro twierdzisz że wyeliminowałeś temat podsiąkania to sprawę pozostawiam specom od termo Smile

firma ogólnobudowlana
osuszanie budynków
budowa domów


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Jestem inżynierem ale informatykiem, niestety na budowlance się nie znam. Moje twierdzenia mogą być "wyssane" z palca z powodu braku wiadomości z dziedziny budownictwa.Patrząc na zdjęcia z odkopania i następne wygląda to tak:
- jakąś szerokość ma fundament - piaskowo-żwirowy
- 7 warstw cegieł wystaje na zewnątrz budynku poza ten fundament
- kolejne warstwy muru sa chyba do wewnątrz domu gdyż jak widać na zdjęciu tynk (koloru białego) jest równo z wystającymi cegłami.

Iniekcja była robiona pomiędzy 2 a 3 cegłą położona na fundament.


P.S. Z tego co widziałem nawierty były robione prze cegłę i wlewany w nie specjalny płyn, cegły są kładzione na tych 7 warstwach raz wzdłuż a raz w poprzek więc wygląda że te 7 warstw jest pełne. Nie wiem czemu ale wydawało mi się właśnie, że ten płyn był wlewany w przerwę powietrzna między cegłami.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-ściany

E-izolacje

E-ogródek

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter