Wybor optymalnego systemu ogrzewania+pozwolenie na budowe

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

sasza69
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:38
Lokalizacja: jeszcze warszawa
Wybor optymalnego systemu ogrzewania+pozwolenie na budowe

autor: sasza69 » 02 mar 2009, 20:16

Witam Wszystkich

Jestem nowy na forum, a zapisalem sie jako ze mamy z zona lada dzien zakupic projekt naszego domu i za jakis czas chcemy rozpoczac budowe. Projekt jest jednym z wielu projektow gotowych. I wlasnie dlatego wielu rzeczy nie jestem pewien i licze na Wasza pomoc.
Na poczatek opisze troche dom: ok 140m2 pow uzytkowej, parterowy z niewielkim poddaszem do adaptacji, sciany zewnetrez z pustaka, dobrze zaizolowany, wentylacja grawitacyjna. Na wszelki wypadek podaje link:
dobredomy.pl/?id_project=148&infopage=2

Sprawa pierwsza.
Domek, ktory wybralismy zostal zaprojektowany we wroclawskim biurze, no i oczywiscie na warunki klimatyczne tamtejszej strefy, a dom bedzie usytuowany w mazowieckim. Czy do zlozenia projektu do pozwolenia na budowe nalezy przeliczyc cala instalacje raz jeszce ze wzgledu na inna strefa? Jesli tak to tak naprawde musze znlezc projektanta ktory mi to zrobi i dopiero moge zlozyc projekt w urzedzie. Czy dobrze rozumuje w tej kwestii?

Sprawa druga. Wiem, ze zaprojektowano w domku przylacze gazowe i grzejniki nascienne. Poniewaz, nie ma mozliwosci podlaczenia do sieci gazowniczej (bo poprostu jej nie ma) chcialbym abyscie doradzili mi jaki system mozna by zastosowac, aby nie byl przerazliwie drogi w fazie inwestycji, ale ekonomiczny w eksploatacji. Ja osobiscie myslalem o kotle na jakis groszek+panele solarne. Nie musi byc to system calkowicie bezobslugowy, ale tez nie taki zeby latac do kotlowni codziennie. Wewnatrz chcielibysmy podlogowke w kuchni, lazienkach prezdpokoju i salonie, w pozostalej czesci domu grzejniki. Caly sytem chcailby polaczyc z panelami solarnymi. Czy to dobry pomysl , czy raczej nie bawic sie w to? W domy znajduje sie rowniez kominek jednak nie chialbym robic z salonu kotlowni.
Czyli cala instalacje rowniez jest do przeprojektowania. Jak to wyglada w praktyce. Czy nalezy zglosic sie z tym do projektanta czy np do dobrej firmy wykonawczej powiedziec im co sie chce i oni to zaprojektoja i wykonaja?

Bardzo prosze o porady zarowno uzytkownikow domkow, jak rownierz specjalistow, wykonawcow.

Za wszelkie sugestie bede bardzo wdzieczny.

sasza69
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:38
Lokalizacja: jeszcze warszawa

autor: sasza69 » 02 mar 2009, 23:20

Okej pewnie za duzo pytan.

To moze na poczatek pomozcie mi w jednym.
Dla podanego domku: dobredomy.pl/?id_project=148&infopage=2
totalnie nie wiemy na jakie ogrzewanie sie zdecydowac (brak gazu na dzialce).
Wiem ze tych tematow bylo mnostwo jednak jestem totalnei zielony i nic nie wynioslem.

Czy ekogroszek+solary a moze kominek z plasczem to dobre rozwiazanie w naszym przypadku. A moze ktos doradzi pompe ciepla, tylko czy przy dobrej izolacji ma to sens i nie bedzie sie zwracalo 100 lat?

Wazne zeby bylo to ekonomiczne w eksploatacji, wygodne no i mogloby byc tanie przy wykonainiu :)

Prosze o pomoc w podjeciu decyzji.

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 05 mar 2009, 0:45

Powiem krótko. Jak nie ma gazu i nie będzie, to musisz jakieś pomieszczenie zaadoptować na kotłownię bo pewnie wybór padnie na paliwo stałe. Ono powinno mieć bezpośredni dostęp do komina.
Trzeba sprawdzić czy zapotrzebowanie na ciepło owego domku było policzone na III strefę klimatyczną czyli -20 stopni (Wrocław to II więc -18 stopni). Moim zdaniem tak, gdyż projekt musi zawierać charakterystykę energetyczną

Tomekboy
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 19 lis 2007, 10:32
Lokalizacja: okolice Torunia

autor: Tomekboy » 05 mar 2009, 12:37

Według mnie niestety popełniasz błąd jak wiele osób. Zanim zdecydujesz się budować i szukać projektu powinieneś wiedzieć, czym chcesz ogrzewać. Takie jest moje zdanie.
Od tego zależy wiele innych czynników
Znam przypadki, że został wybrany projekt, a na moje pytanie a czym będzie dom ogrzewany padła odpowiedź: coś się wymyśli...

Najlepiej jak poczytasz na forum o systemach grzewczych względnie nabędziesz literaturę w tym zakresie. Nawet na forum było ogłoszenie, że można zamówić książkę opisującą systemy grzewcze.

Jeżeli chodzi o eko-groszek. Może sprzęt nie jest drogi w instalacji, być może eko-groszek nie jest drogi w zakupie (obecnie jego cena idzie w górę), ale potrzebujesz miejsce na składowanie. A w tym domku tego nie widzę. Eko-groszek musi być suchy, tak więc pod chmurką przykryty folią odpada. Z pieca na eko-groszek trochę sypie się. Trzeba ten piec czyścić. I to nie jest tak, że jak mam piec z podajnikiem to nawet nie muszę tam zaglądać. To że sam podaje to nie oznacza, że nie należy do kotłowni zaglądać. Kontrolne sprawdzenie, co się dzieje jest konieczne. Jeżeli lubisz zimą wyjechać to potrzebny byłby dyżurny palacz. Czyli jest nawet niedrogo, z wygodą bym polemizował.
Dodatkowo do pieca na eko-groszek potrzebne będzie naczynie wzbiorcze, które należy w domu umieścić powyżej poziomu grzejników tak, żeby w razie czego woda miała gdzie uciec.
Oczywiście, żebyś mnie źle nie zrozumiał. Ja nie odradzam pieca na eko-groszek. Chciałem tylko przedstawić, z czym należy się liczyć posiadając taki system grzewczy.

O innych systemach nie będę pisać, ponieważ nie mam z nimi doświadczenia. Ale myślę, że naprawdę warto zajrzeć do literatury. Warto również pomyśleć jak to ciepło rozprowadzić: instalacja wodna a może system nadmuchu ciepłego powietrza, czyli z grzejnikami czy bez. A to też zależy również od tego, w jaki sposób ogrzewać.

Tak, więc jak widzisz wybór ogrzewania to nie taka prosta sprawa i chyba moim prywatnym zdaniem jedna z najważniejszych zanim zaczniemy cokolwiek robić. Dlatego warto najpierw zgłębić ten temat samemu bazując na doświadczeniach innych osób: literatura, forum. Nikt nie doradzi idealnego dla Ciebie rozwiązania.

Nie na darmo mówi się, że pierwszy dom budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie.

Tomek

sasza69
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:38
Lokalizacja: jeszcze warszawa

autor: sasza69 » 05 mar 2009, 14:28

No wiec jesli chodzi o system rozprowadzeni mam jasna wizje. Bedzie podlogowka i grzejniki. Nadmuchowe odpada - uwazam ze nie kazdy bedzie to w sposob komfortowy odczuwal.
Jesli choodzi o teorie z systemow ogrzewniczych to co nieco wiem poniewaz zaczalem o tym myslec jakis czas temu i duzo zdarzylem przeczytac.

Interesuje mnie bardziej praktyczna i rzeczywista wiedz i informacje.

Glownie chodzi mi aby system byl niedrogi w pozniejszej eksploatacji. Dlatego zastanawiam sie czy takie rozwiazanie jak eko-piec polaczony z solarami czy to dobry pomysl. A moze jednak kominek z plaszczem wodnym?

Myslalem tez nad pompa ciepla jednak niektorzy twierdza ze pompa ciepla w dobrze ocieplonym budynku bedzie sie zwracala 100 lat. czy to prawda?

Budynke jest policzony na II strefe to wiem napewno. Bedzie usytuowany w III stad pytanie: Czy bedzie trzeba go przeliczyc jeszcze raz do pozwolenia?
jaki jest wogole koszt adaptacji instalacji do wlasnych potrzeb?

Pozdrawiam

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 08 mar 2009, 1:30

Kupiłeś już ten projekt czy będziesz kupowałł. Jeśli będziesz to w projekcie będzie charakterystyka energetyczna i ona musi być policzona dla III strefy. Inaczej się ma sprawa jeśli został zakupiony przed 1 stycznia.

sasza69
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:38
Lokalizacja: jeszcze warszawa

autor: sasza69 » 08 mar 2009, 19:27

Dopiero mam zamiar kupic. A co z zewnetrzna temp. obliczeniowa? Budynek jest policzony na -18 stC - czy do pozwolenia na budowe nie trzeba przeliczyc instalacji c.o raz jeszcze jesli budynek bedzie stal w III strefie (-20 stC)?

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 09 mar 2009, 8:08

Według mnie powinieneś mieć policzone dla III strefy. Przecież to obowiązek projektanta dostarczyć dzieło bez wad. A przeprowadzenie obliczeń dla II nie dla III strefy jest wadą. Możesz jeszcze zadzwonić do tego biura i zapytać.

sasza69
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:38
Lokalizacja: jeszcze warszawa

autor: sasza69 » 09 mar 2009, 11:57

Rozmawialem z biurem architektonicznym i biuro jest z wroclawia wiec domek jest policzony na tamtejsze warynki. Powiedziano mi ze jak kupuje gotowy projekt to musze wykonac adaptacje tego projektu do wlasnyc potrzeb. Adaptacji takiej ma dokonac lokalny arhitekt. Tylko jak projekt kosztuje ponad 2 tysie, to razem z przeprojektowaniem instalacji c.o bedzie kosztowal duzo wiecej.
Czyli rodzi sie pytanie - ile kasy moze kosztowac przeprojektowanie instalacji np. na solary+kociol na paliwo stale i przejscie z grzejnikow na podlogowke (nie wszedzie). A moze zrobic tak, ze zlozyc projekt do pozwoenia po najmniejszych kosztach, a potem zatrodnic wykonace ktory zaprojektuje i wykona taka instalacje jaka bede chcial?

GrygorXXL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 26 cze 2006, 21:35
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

autor: GrygorXXL » 09 mar 2009, 23:04

Co do pompy ciepła, to nie widzę możliwości aby w jakimkolwiek budynku był aż tak długi czas zwrotu. Będzie zdecydowanie krótszy. Najwyżej kilka lat. Proszę wziąć pod uwagę bezobsługowość i komfort eksploatacji. Kotły na paliwa stałe, są tanie w eksploatacji ale niezbyt komfortowe. Dodatkowo wymagają miejsca na składowanie paliwa i kolejnego komina. Pompy ciepła tak jak np. kotły elektryczne często ogrzewają budynki wcale nie posiadające kotłowni. Pracują w kuchni, łazience, czy jakimś kąciku gospodarczym. Źródło ciepła które połączy niski koszt eksploatacji z komfortem to właśnie pompa ciepła. Oczywiście jest też droższa w zakupie, ale jeśli myśli Pan o ekogroszku z solarami to pewnie za jakieś 20 tys więcej może mieć Pan pompę ciepła. Niestety nie istnieje rozwiązanie które jest i najtańsze w założeniu i najtańsze w eksploatacji i do tego jeszcze komfortowe i nie wymagające obsługi. Wszystko niestety polega na kompromisie.
Proponuję porozmawiać nie z przeciwnikami czy zwolennikami tych urządzeń a z osobami które je mają i eksploatują. Tam uzyska Pan odpowiedź na to czy uważają że zrobili błąd instalując sobie taki "wynalazek" i jak się on sprawuje.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 10 mar 2009, 9:18

Ten projekt totalnie się nie nadaje pod eko-groszek, olej czy inne paliwo stałe - z prostej przyczyny, brak kotłowni. Widać ewidentnie, iż ten projekt jest robiony pod gazówkę. Wg mnie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem byłoby ogrzewanie gazowe z butli. Praktycznie bezobsługowe i w dobie dzisiejszych cen dosyć ekonomiczne, do tego możesz dorzucić solary i jakoś by to wyglądało.

A jeśli chodzi o pomp ciepła - to jeśli masz za dużo kasy i ulegasz trendom, to proszę bardzo ale ja w to nie wierzę.

sasza69
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2009, 19:38
Lokalizacja: jeszcze warszawa

autor: sasza69 » 10 mar 2009, 14:52

W takim razie jaki bylby koszt systemy opalanego gazem z butli. Czy taka butla jest wkopana w ziemie? A jak z ekonomika. Ile gazu pali taki kociol i jaki mniej wiecej koszt bylby dla sezonu grzewczego?

Ja osobiscie myslalem ze jest to drogie rozwiazanie zarowno inwestycyjnie jak i potem w eksploatacji. Mam racje?


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 35 gości

Gotowe projekty domów