Jaki piec ślimakowy na groszek?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jasko79
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 02 lis 2008, 20:51
Lokalizacja: Kielce
Jaki piec ślimakowy na groszek?

autor: jasko79 » 11 lut 2009, 14:48

Witam.
Proszę o swoje typy na zakup pieca ślimakowego na groszek. Trochę danych:
nowobudowany dom jednorodzinny, częściowo podpiwniczony, ocieplony, parterowy. W sumie ok 130 m2 powierzchni mieszkalnej. Będę potrzebował pieca na ekogroszek ok. 17-19kW, który będę musiał jak najrzadziej obłsugiwać. Czyli chodzi o wielkość komory na groszek - powinna mieścić co najmniej 120kg węgla. Wiem że będzie trzeba częściej wybierać popiół niż zasypaywać ale chodzi o jak najmniej obciążającą obsługę pieca. Pewnie będę chciał zaistalować zawór czterodrogowy podpięty do sterownika pokojowego. Podajcie swoje typy.
Pozdrawiam
Witam wszystkich forumowiczów.

pokora
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 lut 2009, 9:12

autor: pokora » 11 lut 2009, 15:14

Witam,
Ja jestem w posiadaniu Markusa 25kW, i sobie go chwale. Znajomy posiada u siebie taki sam i sobie go chwali. U mnie działa juz od 4 lat puki co nie było w nim zadnej usterki. Obsługa: co 4 - 5 dni zasypanie 90KG groszku (pojemność zasobnika 120KG)- ale to tak z przyzwyczajenia. Popiół wybieram co 8 - 10 dni.
Osobiście polecam
POZDRAWIA
Pokora

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 14 lut 2009, 16:16

jasko79

Do 130m2 słusznie stawiasz na 17-19kW

Opcje masz generalnie następujące:
1. Typowa retorta na ekogroszek
2. Retorta z koronką obrotową do spalania oprócz groszku także dobrego miału. Np. palnik Pancerpol z obrotem wewnętrznym z kotła skam-p z sekom-u lub palnik z obrotem zewnętrznym, jak stawiasz na wygode i nie chcesz się bardzo brudzić. AZP-MR ma system półautomatycznego czyszczenia palnika, rączka jest pod koszem zasypowym i czyszczenie palnika polega na pociągnieciu rączki w 2strony przy załączonej dmuchawie. AZP-MR stosuje m.in firma Dziubarczyk lub sekom od stycznia w serii skam-p premium.
3. Retorta typu BRUCER, jest to palnik szczelinowy IIej generacji całkowicie wykonany z żeliwa, tj. żeliwny korpus, żeliwny utwardzany ślimak, żeliwny palnik. Brucer spala miał i groszek w sortymencie 0-31,5mm. Stosowany m.in. przez firmę Tilgner, Cichewicz, SEKOM oraz ostatnio dołączyło Ogniwo.

Sterowniki:
Klasyczny bez stref czsowych np. typu Argon P firmy Prond czy TANGO NEGRO firmy Foster. do argona jest fajny panel typu PILOT R plus zamiennie innego producenta jak ktos chce (czyli Euroster), do Tango można podłączyć panel tylko typu Euroster.


Wyposażony w strefy czasowe tutaj moim zdaniem najlepszy na chwilę obecną jest model Titanic. Ma 4poziomy obsługi:
1 poziom to najprostsza nastawa c.o. oraz cwu, wyświetla się mniej informacji, dobre na początek, aby się nauczyć co i jak.
2poziom to strefy czasowe, wprowadzam kod, zmieniam na strefy i na wyświetlaczu jest już więcej informacji. Mogę zadać do 8stref na C.O. i do 8na CWU strefy programuję godzinowo w skali tygodnia, mogę ustawić takie same strefy na cały tydzień lub inne na okres poniedziałek piątek oraz sobota-niedziela. Strefa na CWU jest bardzo korzystna, pozwala walczyć z bakterią tzw legionellą. Wystarczy raz w tygodniu np. od 1 do 2 w nocy zadać korekcję na CWU do 70st.C, w tej temp. bakteria ginie.
3. poziom to sterowanie pogodowe (ale nie oparte o zawór mieszający, nie musisz zatem kupowac panelu pokojowego). Sterowanie pogodowe opiera się na tabelce krzywych grzania. Ustawiam nastawę kotła dla -25st.C, dla -15st.C, -5st.C, +5st.C, +15st.C. Zawór mieszający w kotle węglowym w trakcie sezonu musisz przestawić może 3-4razy, spokojnie można to zrobić ręcznie.
4. poziom to sterowanie pogodowe plus korekcja stref czasowych
Do Titanica moge dołożyć panel pokojowy typu Euroster lub firmowy PILOT R.

Z algorytmem PID, masz do wyboru takie modele jak Perfekt PI, RC09 PID Tatarek, OGNIK PID Elektro-miz. Algorytm PID sam dobiera dawki paliwa oraz siłę nadmuchu do zapotrzebowania na ciepło. Ognik PID ma wyjście na panel pokojowy innego producenta.

Albo jak musisz koniecznie ze sterownika obsługiwać zawór mieszający i mieć do tego panel pokojowy polecam nowość z firmy Foster- model menuet. Nie ma stref czasowych, ale jest bardzo elegancki, obsługuje zawór mieszający, ma wyjście na panel pokojowy. Generalnie ma sporo napchane w środek, także jest drogawy albo wymaga większej dopłaty przy zakupie kotła.

Na priva mogę podać jakieś typy, napisz tylko, które z w/w rozwiązań najbardziej Ciebie interesuje.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 143 gości

Gotowe projekty domów