wentylacja dmucha powietrze dośrodka

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Duke254
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 29 wrz 2008, 14:54
wentylacja dmucha powietrze dośrodka

autor: Duke254 » 10 lut 2009, 13:56

Witam. W naszym nowym mieszkaniu podmuchy powietrza często dostają się do środka przez kratki wentylacyjne, zamiast być wyciągane na zewnatrz. Efekt tego jest taki, że przy silnych mrozach dochodzi do schłodzenia mieszkania, albo czujemy zapachy sąsiadów z góry, gotujących obiad.
Jak rozwiązać ten problem?
Dodam, że deweloper wstawił okna nierozszczelnione i każe nam je rozszczelnić poprzez wycięce gum w oknach. Czy to prawidłowo i czy to rozwiąże problem? Nie podoba mi się to rozwiązanie.
Bardzo proszę o pomoc!

MerlinMag
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:08

autor: MerlinMag » 10 lut 2009, 15:39

witam,
w wentylacji grawitacyjnej problem lezy w szczelnosci budynkow. po prostu wentylacja grawitacyjna, zeby dzialal musi pobierac swieze powietrze. wyciecie uszczelek nie jest rozwiazaniem. chociaz producenci okien montuja nie pelna uszczelke, tzn. jest przerwa w uszczelce ok 4 cm do mikro wentylacji. najlepszym rozwiazaniem jest montaz nawietrzakow okiennych. wazne jest tylko, zeby wydajnosc tych nawietrzakow byla dobrze dobrana, tzn. zeby do mieszkania dostawala sie odpowiednia ilosc powietrza. tylko musisz pamietac, ze w zime tez do mieszkania bedzie dostawala sie pewna minimalna ilosc powietrza, wiec miszkanie rowniez bedzie wychladzane.

pozdrawiam

Duke254
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 29 wrz 2008, 14:54

autor: Duke254 » 10 lut 2009, 16:28

Deweloper twierdzi, że nie musi montować nawietrzników, i że wystarczy wycinanie uszczelek. To rozwiazanie jego zdaniem jest zgodne z prawem, czy tak jest?
Czy nawietrznik spowoduje, że powietrze nie bedzie tak mocno wdmuchiwane przez kratki wentylacyjne do srodka?
A jeśli to nie pomoże, to czy rozwiazaniem nie byłoby zamontowanie na czapie komina takiego metalowego czegoś, obracajego się w zalezności od kierunku wiatru? I czy należałoby to obowiązków dewelopera?
Dziekuję i pozdrawiam

MerlinMag
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:08

autor: MerlinMag » 10 lut 2009, 19:16

w przypadku wentylacji grawitacyjnej jest obowiazek dostarczenia swiezego powietrza do pomieszczen albo poprzez nawietrzaki albo poprzez rozszczelnienie okien (ale nie poprzez demontowanie elementow okna!). a czy okno na pewno nie ma funkcji rozszczelniania? to cos na dachu to turbowent i nie jest wymagany. nawet jesli bedzie on zamontowany a nie bedzie doprowadzenia powietrza to i tak nie bedzie wywiewalo bo w pomieszczeniach wytworzy sie podcisnienie. wazna tez jest wysokosc kominow - musi byc min. 50 cm nad kalenice. ale najwazniejsze jest doprowadzenie powietrza do budynku.
mozna to sprawdzic przez prosty test - uchyl okno lub dwa w roznych pokojach i sprawdz jak wtedy sie zachowuje powietrze. jesli wszystko wroci do normy to sprawa jest oczywista. ilosc powietrza dostarczanego jest okreslona norma ale nie pamietam teraz nr tej normy.

pozdrawiam

lolek30
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 85
Rejestracja: 07 sty 2009, 13:12

autor: lolek30 » 11 lut 2009, 11:18

Duke254 pisze:Deweloper twierdzi, że nie musi montować nawietrzników, i że wystarczy wycinanie uszczelek. To rozwiazanie jego zdaniem jest zgodne z prawem, czy tak jest?


..częściowe wycięcie uszczelek jest dopuszczalnym rozwiazaniem i jest ono wymienione nawet w aprobacie technicznej . Przez wycięte uszczelki powietrze będzie wpadac tak samo jak przez nawiewnik z tym, że nawiewnik możesz regulować zamykać, przymykać a jak uszczelki wytniesz to wzasadzie musisz potem wymienić ją na nową jeśli się okaże, że za dużo wyciołeś..

JWRC
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 09 cze 2007, 19:51

autor: JWRC » 11 lut 2009, 13:21

lolek30 pisze:nawiewnik możesz regulować zamykać, przymykać a jak uszczelki wytniesz to wzasadzie musisz potem wymienić ją na nową jeśli się okaże, że za dużo wyciołeś..


nie do konca jest to prawda. nawiewnika nie mozna w pelni zamknac - minimalna ilosc powietrza bedzie przepuszczana.

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 13 lut 2009, 21:18

a co będzie jak wytniesz za dużo i dojdzie do bezpośredniego parcia wiatru na okna. Ta firma deweloperska składa się z analfabetów.
Powiedz im, niech na swoją odpowiedzialność wytną jaką chcą długość uszczelek w oknach, ważne, aby później było dobrze przy każdym kierunku wiatru.
Przy oknach z skrzydłami okiennymi z opcją mikrouchyłu i regulowanego uchyłu można sobie zostawić rozszczelnione jedno skrzydło okienne w jednym pomieszczeniu gdy wiatr wieje na okna, a po wycięciu uszczelek tracisz możliwość regulacji i wieje wszystkimi oknami po stronie nawietrznej.
Po drugie sprawdźcie jakość wykonania przewodów wywiewnych, bo jak masz takiego dewelopera to i wykonanie przewodów wywiewnych było szybkie i tanie, więc one także nie będą pełniły swojej roli.
aga

alfredmoll
2 - ostrzeżenia!
Posty: 5
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:08
Lokalizacja: Warszawa

autor: alfredmoll » 26 lut 2009, 11:33

zgodnie z nowymi przepisami nie wolno już wycinać uszczelek w oknach. należy zastosować nawiewniki.

pozdrawiam


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów