Na płycie czy na palach????????

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Sajuri
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2009, 12:38
Na płycie czy na palach????????

autor: Sajuri » 30 sty 2009, 12:45

Witam!
Mam ogromny problem z budową domu. Jako kobieta wogóle sie na tym nie znam i liczę że Panowie mi troszę pomogą. Obecnie pojawił się problem taki:
zamierzam wybudować dom na terenie lekko podmokłym, gdzie gleba jest dość plastyczna. Geolog zalecił budowę na płycie. Konstruktor to przeliczył i wyszło że ta płyta musiałaby być bardzo dobrze uzbrojona = bardzo droga i zaproponował wymianę gruntów na głebokości 2m. Mam 2 firmy budowlane "na oku". Zadzwoniłam do pierwszej i powiedzieli ze z tą wymianą to to bedzie niestabilne i zaproponował budowę "na palach" tzn co ilestam odwiert, zalac betonem, zazbroić i na tym fundamenty. Druga firma powiedziała że pale to najdroższe rozwiązanie, droższe nawet od płyty i że wzięliby wymianę gruntów. I co ja biedna mam robić?????? Bardzo proszę o pomoc.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 30 sty 2009, 16:03

Posadowienie budynków na palach jest faktycznie najdroższym rozwiązaniem
Stosuje sie to dla duzych budynków gdzie koszt można rozlozyć badz gdzie masa budynku jest tak duza ze grunt nie jest w stanie go przeniesć przez płytę fundamentową.
W domku jednorodzinnym koszt palowania moze wynieśc tyle co koszt budowy calego domku.
A więc lepiej wykonać wymanę gruntu i posadowic na go na zaprojektowanej przez konstruktora płycie fundamentowej.

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55

autor: Zenon » 31 sty 2009, 13:25

Możliwe kierunki działń:

1) Telefon do gologa z prośbą o opinię na temat wymiany gruntów. :!: :?:

2) Wywiad wśród sąsiadów, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie projektowanego obiektu, w jaki sposób posadawiali swoje domy i czy mają jakieś problemy konstrukcyjne.

Wyjaśnienia bowiem wymaga, kwestia wymiany gruntów. Osobiście spotakałem się z bezzasadnie zaprojektowaną wymianą, z zasadną również...
W przypadku wątpliwości można zadzwonić do architekta, aby ten wstrzymał prace konstruktora, ze względu potrzebę niezbędnych wyjaśnień w sprawie posadowienia.

3) Konsultacja z innym konstruktorem, najlepiej poleconym, wraz z danymi od geologa.
W przypadku nabrania pewności, że wymiana nie jest konieczna, można domagać się od prowadzącego architekta zamiany konstruktora.

Innego konstruktora można szukać poprzez PZITB, Politechnikę... - (google)

P.S. Płyta sama w sobie tak znacznie nie podraża znowu kosztów. Przy jej projektowaniu i wykonawstwie należy zwrócić szczególną uwagą na kanalizację, w przypadku budynku podpiwniczonego, jak również izolację na przeciwwodną - teren podmokły. :)


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 23 gości

Gotowe projekty domów