Tigris Alupex

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Luka
Aktywny
Aktywny
Posty: 113
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:54
Tigris Alupex

autor: Luka » 29 sty 2009, 8:42

Witam, mam pytanko,

sprzedawca powiedział mi że systemy rur plastikowych nie nadają się do kotłów na paliwa stałe ?

powiedział że temperatura wody w rurach może przekroczyć 100'C i podłogówka po prostu nie wytrzyma tej temperatury. Tzn wytrzyma ale przez krótki czas. Krótki czas tzn ile ?

i czy poprawnie wykonana podłogówka może mieć temperaturę wody 100'C ?

będę wdzięczna za odpowiedź.

Luka
Aktywny
Aktywny
Posty: 113
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:54

autor: Luka » 29 sty 2009, 8:49

i jeszcze proszę napisać jak z gwarancją w takim przypadku ?

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:

autor: Wavin Metalplast-Buk » 30 sty 2009, 11:05

Na wstępie należy wyjaśnić kilka podstawowych pojęć i zasad jakimi należy się kierować przy określaniu parametrów pracy instalacji grzewczych.
Systemy rur tworzywowych przeznaczonych do ogrzewania grzejnikowego i ogrzewania podłogowego np. systemy rur wielowarstwowych PE-X/Al/PE czy PE-X charakteryzują się dwoma podstawowymi parametrami. Jednym z nich jest maksymalne ciśnienie pracy stałej (pmax), przy jakim może pracować instalacja bez utraty swoich właściwości w czasie eksploatacji. Drugim parametrem jest maksymalna temperatura pracy stałej (Tmax), przy której to instalacja może pracować w sposób ciągły bez szczególnego wpływu na instalację. Przytoczone powyżej systemy rur charakteryzują się w większości przypadków następującymi parametrami pmax = 6 do 10bar i Tmax = 90 do 95°C . Istnieje jeszcze jeden ważny parametr określany jako maksymalna krótkotrwała temperatura pracy (Ta), która najczęściej wynosi 100 do 110°C. Krótkotrwała, maksymalna temperatura pracy może wystąpić podczas pracy instalacji jednorazowo, nie dłużej jak 3 godziny i w ciągu 50 lat nie dłużej jak 100 godzin. Jeśli Ta będzie występowała w dłuższym okresie czasu to spada tzw. żywotność systemu. System może ulec wcześniejszemu uszkodzeniu, awarii w zależności od częstotliwości i czasu trwania Ta.

W związku z powyższym w przypadku zastosowania instalacji tworzywowej do instalacji c.o. nie należy jej łączyć bezpośrednio z kotłami lub innymi źródłami ciepła, aby uniknąć bezpośredniego podgrzania przewodu przez to urządzenie.
Dlatego pomiędzy źródłem ciepła i przewodem z tworzywa sztucznego należy zamontować rurę metalową o długości co najmniej 0,5m przy obliczeniowej temperaturze wody max. 60°C i o długości co najmniej 2,0m przy wyższych temperaturach obliczeniowych. Wymaganie to można pominąć, jeśli producent kotła wyraża zgodę na bezpośrednie podłączenie instalacji tworzywowej do danego urządzenia.

W przypadku kotłów na paliwo stałe dodatkowo pomiędzy instalacją z rur metalowych i tworzywowych powinien być umieszczony wymiennik ciepła, który nie dopuści do przegrzania instalacji i zabezpieczy instalację przed awarią.

Odnośnie instalacji ogrzewania podłogowego i zastosowania rur tworzywowych należy pamiętać ,że temperatura zasilania nie może być wyższa niż 50 do 55°C. W związku z tym nie może być mowy o temperaturach rzędu 100 czy 110°C nawet występujących chwilowo. Aby do tego nie dopuścic stosuje sie specjalne urządzenia obniżające temperaturę zasilania do poziomu wymaganego w instalacji ogrzewania podłogowego.

Co się tyczy gwarancji, świadczenia odszkodowawcze zagwarantowane są tylko wówczas, gdy zachowane zostały zasady montażu, projektowania i eksploatacji, zgodnie z zaleceniami producentów oraz ogólnie uznanymi regułami techniki budowlanej.
Doradca Wavin


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów