Pytanie o altanę/domek letniskowy

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

majchal
Pytanie o altanę/domek letniskowy

autor: majchal » 26 sty 2009, 0:16

Witam
Od dłuższego czasu szperam w sieci, ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Kupiłem działkę budowlaną o pow. 926m2, jednak na razie chcę ja wykorzystywać tylko jako letniskową. Mam zamiar postawić dwa budynki gospodarcze/altany które będą miały po 25 m2 każda, a dodatkowo będą „spięte” zamkniętą werandą/tarasem/ogrodem zimowym ;-) Czyli jakby na to patrzeć bryła będzie miała około 15m x 5m=75m2. Docelowo za 10-15lat jak wybuduję dom, to jedno pomieszczenie będzie spełniać funkcję garażu a drugie graciarni
I dlatego mam kilka pytań
1. Altany będą budowane z suporeksu na fundamencie, jednak czy dobrze rozumiem przepisy PB, że nie muszę mieć pozwolenia na taką budowę?
2. Czy potrzebny jest na takie cudo, jakiś projekt (w naszym "mądrym" prawie jest sporo absurdów dlatego pytam )
3. Czy później jakiś urzędas może się doczepić, że w tej altanie latem śpię z dzieciakami, a nie trzymam taczki i drabiny?
4. Jak jest dokładnie z przepisami dot. ilości altan w stosunku do metrów2 działki, bo znalazłem zapis w sieci, gdzie mogę mieć po jednej altanie na każde 500m2 działki ( ale nie więcej niż 2 sztuki na całą działkę ), a gdzie indziej że na każde 500m2 mogę mieć 2 altanki/pom. gospodarcze ( bez zapisu o ograniczeniu w ilości altan na działce )
5. Czy jest gdzieś zapis, w jakiej odległości od siebie mają być te altany, czy np. mogą się stykać ścianami, a może mieć nawet ścianę wspólną ;-)

Wiem, że kombinuję jak typowy Polak, jednak teraz nie chcę/nie mogę wybudować domu, a mam małe dzieci i chcę gdzieś jeździć latem na weekendy/wakacje, a okolica jest piękna.
Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 30 sty 2009, 11:17

No i przekombinowałeś. Ten sposób rozwiązania nawet nie wchodzi w rachubę bo jak sam piszesz powierzchnia zabudowy to 75 m2 a to jest pozwolenie na budowę.

Nie wiem gdzie znalazłeś te zapisy - art. 29 pkt.1 ppkt. 2 mówi wyraźnie:
1. WOLNOSTOJĄCE
2. PARTEROWE
3. DO 25 m2
4. DWA OBIEKTY NA KAŻDE 500 m2 działki.

Myślę że jest to wyczerpująca odpowiedź na twoje pozostałe pytania. Oczywiście i tak te budynki wymagają zgłoszenia robót a co z tym się wiąże małego projekciku (szkicu i opisówki).

majchal

autor: majchal » 30 sty 2009, 20:44

Ale mój pomysł opierał się o dwa osobne budynki, po 25 m2 kazdy oddalone od siebie o 5 m. Jako, że ściana każdego budynku będzie miała 5mb i będą oddalone od siebie o 5m, to powstanie "pole" między nimi o powierzchni 25m2. To pole nie będzie zabudowane, a jedynie zadaszone. Tak więc budynki bedą wolnostojące z "wystającym dachem" na 2,5m w kierunku sąsiedniego budynku :)
Dlatego co do art. 29 będą wolnostojące, parterowe, o pow 25m2, i nie przekorszę dwóch na każde 500m2
A gdzie mogę znaleźć w definicji prawnej ALTANĘ, POMIESZCZENIE GOSPODARCZE? Nigdzie nie znalazłem ( a zapewne gdzieś jest ) kwestii wymogu/braku wymogu fundamentów, a myślę, że tu jest podstawowy problem. Bo zakładając, jeśli postawiłbym takie budynki uniesione na kanoldach, na których leżą np dwuteowniki, to czy wówczas byłbym czysty wobec prawa, bo odpadłby problem fundamentów?

Tom555
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 01 lut 2009, 17:16

autor: Tom555 » 01 lut 2009, 17:20

Witam,
mam podobny problem, działka budowlana granicząca z lasem.
Pytanie czy budowa altany (po wcześniejszym zgłoszeniu do starostwa) możliwa jest bez uwzględnienia obowiązujących (podanych w decyzji o war. zab.) linii zabudowy?
Dzięki za pomoc.

majchal

autor: majchal » 02 lut 2009, 8:10

Kolega Tom555 kombinuje podobnie do mnie.
Na tym forum nie padła odpowiedź, jednak dowiadywałem się w innych "źródłach" i cieńko to wygląda. Zanim jednak zasieję defetyzm, muszę potwierdzić u ludzi biegłych w PB


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 45 gości

Gotowe projekty domów