Pianka poliuretanowa

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

EDZIO23
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 03 sty 2009, 23:20
Lokalizacja: Swietokrzyskie
Pianka poliuretanowa

autor: EDZIO23 » 24 sty 2009, 22:20

witam wszystkich ma takie małe pytanko czy można na ocieplenie skosów na poddaszu mieszkalnym użyć pianki poliuretanowej jakie są plusy i minusy. ponieważ myślę ze izolacja z wełny czy styropianu nie będzie tak dokładna pozdrawiam i czekam na mądre i fachowe odpowiedzi

Piotrek88
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 28 lut 2009, 21:25
Lokalizacja: Swojęcin

autor: Piotrek88 » 24 mar 2009, 9:28

witam.moim zdaniem pianka to tylko dodatkowy koszt.wełnę i tak trzeba kupić i tak.wełna jest lepsza gdysz ułatwia krążenie powietrza i mieszkanie bedzie mniej narazone na wilgoć.Przycina sie 2-3 cm szerszą i poza mury wysuwa sie 10-20 cm i według mnie wystarczy
piotr kaczmarczyk

EDZIO23
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 03 sty 2009, 23:20
Lokalizacja: Swietokrzyskie

autor: EDZIO23 » 24 mar 2009, 20:52

witam cie kolego a czemu mówisz ze wełna będzie i tak potrzebna, ja myślę dać sama piankę może nie wyrównać nio na zero ale przecież pianka ma dużo lepsze właściwości co ine systemy docieplę wiec po co lądować jeszcze wełnę

ECOTHERM dotadca tech.
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2009, 13:24
Kontaktowanie:

autor: ECOTHERM dotadca tech. » 08 kwie 2009, 12:24

Odpowiadając na twoje pytanie
1. oczywiście można zastosować płyty poliuretanowe typu PIR np :ECOTHERM XR.

2.Termoizolacja ze sztywnych płyt PIR montowana pod krokwiami aby zniwelować mostki termiczne ( krokwiowe) montowana prostopadle do krokwi , płyty z felcami aby każda płyta wchochiła w kolejną ( unikamy mostków na łączeniach płyt ). Najlepiej zamontować płyty bezpośrednio przez stelaż pod konstrukcję GK. Oczywiście pod płytami gipsowymi powinna być zamontowana folia paroizolacyjna.

3.Plusem rozwiązania w porównaniu z wełną jest oczywiście zamontowanie o 70% cieńszej warstwy materiału aby uzyskać żądany współczynnik przenikania U.

4.Minus , cena materiału wyższa niż przy wełnie , ale tam gdzie brakuje na poddaszu użytkowym wysokości , często ma mniejsze znaczenie bo - droższy materiał powoduje że mamy więcej przestrzeni na poddaszu.

5.Odnosząc się do tego co napisał Piotrek88 ciekawią mnie kwestie zwązane z wilgocią i krążeniem powietrza. Z mojej wiedzy wynika że na poddaszu gdzie wymogiem stosowania pod wełną jest paroizolacja kwestie takie nie występują.

pozdrawiam
ECOTHERM PIR - JEST OK

purterm
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2009, 22:30
Lokalizacja: Pruszków
Dodatkowe Info o piance piliuretanowej

autor: purterm » 16 cze 2009, 22:37

Kilka słów o technologii i jej zaletach

Pianka poliuretanowa jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym jak również stanowi izolację akustyczną. Nanosi się ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie (blacha, deskowanie, płyty drewnopochodne, dachówka, styropian, papa, stal, eternit).
Natryśnięta pianka natychmiast pęcznieje i utwardza się ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny, przy tym nie ulega zjawisku osuwania się/filcowania. Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi doskonałe wygłuszenie. Pianka którą stosujemy posiada dużą ilość zamkniętych komórek, co oznacza, że nie nasiąka wodą, stanowi doskonałą izolację cieplną.
Kolejną zaletą jest to, że nie ma potrzeby stosowania folii izolacyjnych, gdyż nie występuje tu zjawisko wkraplania się wody – termo i hydroizolacja następuje podczas jednego procesu aplikacji. Dzięki tej technologii uzyskujemy wymagany współczynnik izolacji cieplnej (k) przy minimalnej grubości warstwy izolacyjnej, co oznacza oszczędność przestrzeni, a niewielka grubość warstwy izolacyjnej daje znaczną oszczędność przestrzeni i ilości materiałów co obniża koszty budowy.
Piankę nakładamy warstwowo pomiędzy elementami konstrukcji szkieletowej, mamy pewność, że wszystkie elementy zostaną uszczelnione, dotyczy to szczególnie połączeń (ścian) murłaty z konstrukcją dachu i wszelkich załamań dachowych.
Spośród znanych i stosowanych materiałów izolacyjnych sztywna pianka PUR ma najlepsze właściwości termoizolacyjne. Współczynnik przewodnictwa cieplnego λ = 0,020-0,023 W/mK, dla porównania wełna mineralna λ = 0,034-0,040 W/mK. Przykładowo warstwa grubości 5 cm pianki PUR odpowiada 9 cm wełny mineralnej. (Pianka o gęstości 35kg/m3)

Główne zalety pianki poliuretanowej:
-najlepszy ze znanych materiałów termoizolacyjnych
-jednorodna warstwa, bez spoin i połączeń technologicznych
-likwidacja mostków termicznych
-Termo i hydroizolacja podczas jednego procesu aplikacji, uzyskiwana dzięki strukturze zamkniętych komórek
-bardzo dobra przyczepność do różnych podłoży (nie osuwa się, nie ulega filcowaniu)
-odporna na wysokie i niskie temperatury (od -50st C do +110 stC)
-trwała i bezzapachowa
-naniesiona na drewno nie powoduje butwienia i gnicia
-odporna na grzyby, bakterie
-dodatkowe wzmocnienie i wygłuszenie konstrukcji szkieletowej

Zapraszam do kontaku
-----------------------------------------------------------------------------------

ambrozk
pianka poliuretanowa; docieplenie

autor: ambrozk » 11 lip 2009, 10:33

Dodam jeszcze szybkosc wykonania i usztywnienie konstrukcji dachu!
pozdrawiam, i zapraszam!

ambrozk
pianka poliuretanowa

autor: ambrozk » 11 lip 2009, 11:15

Przede wszystkim, rozróżniamy 3 podstawowe gęstosci natryskowej pianki poliuretanowej. Każdy z tych rodzaji znajduje inne zastosowanie. Pierwsza z nich, najgęstsza ok. 60kg/m3 stanowi monolityczne poszycie o wysokiej adhezji z podłożem doskonale nadaje się na stropodachy, dachy płaskie, często bez koniecznosci przeprowadzania kosztownej utylizacji papy oraz eliminując obróbki blacharskie. Natrysniętą warstwę pianki poliuretanowej zabezpieczamy przed destrukcyjnym działaniem promieni UV warstwą farby i gotowe. Żadnych spoin złączeniowych na całej powierzchni dachu, bez względu na wielkosc, jedna warstwa stanowiąca hydroizolację lub nawet termoizolację jesli zastosujemy warstwę pianki więcej niż 3,5-4 cm.
Kolejna gęstosc to 30kg/m3, materiał ten posiada strukturę zamkniętokomórkową, czyli zabezpiecza przed przenikaniem wody, warstwa już 3cm grubosci. Jesli przyjmiemy warstwę grubszą to otrzymamy wysoce skuteczną termoizolację wraz z hydroizolacją, z możliwoscią minimalizowania warstwy izolacyjnej.
Najrzadsza pianka to gęstosc ok. 12 kg/m3, stanowi strukturę otwartokomórkową. Doskonale wypełnia strukturę dachów od wewnątrz, wzmacniając i wyciszając.
Materiały fotograficzne dotyczące powyższych informacji są dostępne na stronie internetowej firmy 'Tech-spray technika izolacjis.c.'

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: Dodatkowe Info o piance piliuretanowej

autor: HenoK » 12 lip 2009, 16:11

purterm pisze: Kolejną zaletą jest to, że nie ma potrzeby stosowania folii izolacyjnych, gdyż nie występuje tu zjawisko wkraplania się wody – termo i hydroizolacja następuje podczas jednego procesu aplikacji.
Jakiego rodzaju folii nie musimy tu stosować ? Paroizolacyjnej także ?

shadow82
Aktywny
Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:47
Re: pianka poliuretanowa

autor: shadow82 » 12 lip 2009, 17:24

EDZIO23 pisze:witam wszystkich ma takie małe pytanko czy można na ocieplenie skosów na poddaszu mieszkalnym użyć pianki poliuretanowej jakie są plusy i minusy. ponieważ myślę ze izolacja z wełny czy styropianu nie będzie tak dokładna pozdrawiam i czekam na mądre i fachowe odpowiedzi


pianka jako taka wbrew temu co można myśleć dosyć szybko się utlenia zwłaszcza mając kontakt ze słońcem.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17
Re: pianka poliuretanowa

autor: HenoK » 12 lip 2009, 18:25

shadow82 pisze:
EDZIO23 pisze:witam wszystkich ma takie małe pytanko czy można na ocieplenie skosów na poddaszu mieszkalnym użyć pianki poliuretanowej jakie są plusy i minusy. ponieważ myślę ze izolacja z wełny czy styropianu nie będzie tak dokładna pozdrawiam i czekam na mądre i fachowe odpowiedzi


pianka jako taka wbrew temu co można myśleć dosyć szybko się utlenia zwłaszcza mając kontakt ze słońcem.
Na poddaszu to akurat nie przeszkadza - tam raczej promieniowanie UV nie dociera.

kzajko
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 mar 2009, 20:30

autor: kzajko » 30 lip 2009, 10:55

Dużą zaletą pianki poliuretanowej jest fakt, że nie ma potrzebyużycia różnego rodzaju foli gdyż nie występuje tu zjawisko wkraplania się wody. Dzięki piance uzyskujemy wymagany współczynnik izolacji cieplnej (k) przy minimalnej grubości warstwy izolacyjnej, co oznacza oszczędność przestrzeni, a niewielka grubość warstwy izolacyjnej daje znaczną oszczędność przestrzeni i ilości materiałów co obniża koszty budowy.
Nakładając piankę warstwowo pomiędzy elementami konstrukcji szkieletowej, mamy pewność, że wszystkie elementy zostaną uszczelnione, dotyczy to szczególnie połączeń (ścian) murłaty z konstrukcją dachu i wszelkich załamań dachowych.

Awatar użytkownika
HenoK
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1180
Rejestracja: 03 gru 2008, 13:17

autor: HenoK » 30 lip 2009, 11:10

kzajko pisze:Dużą zaletą pianki poliuretanowej jest fakt, że nie ma potrzebyużycia różnego rodzaju foli gdyż nie występuje tu zjawisko wkraplania się wody.
Każdy kij ma dwa końce. Rezygnacja z folii jest możliwa, ale nie przy zastosowaniu jednego rodzaju pianki. Najtańsza pianka - o otwartych porach ma dużą paroprzepuszczalność. Nadaje się ona do bezpośredniego styku z konstrukcją drewnianą - pozwala wysychać konstrukcji. Dobrze będzie zachowywała się w warstwach zewnętrznych. Natomiast zastosowanie jej bez paroizolacji jako jedynej warstwy jest IMHO poważnym błędem. Jej opór dyfuzyjny jest niewielki i może dochodzić do zawilgocenia pianki, oraz przyległej do niej konstrukcji.
Z kolei zastosowanie jako jedynej warstwy pianki o zamkniętych porach spowoduje, że stykające się z nią drewno nie będzie miało możliwości wyschnięcia.
Ideałem więc było by zastosowanie dwóch warstw pianki o różnych właściwościach.
Jeżeli się tego nie zrobi, to niestety nie da się wyeliminować folii dachowych.
Jeśli się tego nie zrobi, prędzej czy później można spodziewać się kłopotów.

shadow82
Aktywny
Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:47
Re: pianka poliuretanowa

autor: shadow82 » 14 sie 2009, 21:48

EDZIO23 pisze:witam wszystkich ma takie małe pytanko czy można na ocieplenie skosów na poddaszu mieszkalnym użyć pianki poliuretanowej jakie są plusy i minusy. ponieważ myślę ze izolacja z wełny czy styropianu nie będzie tak dokładna pozdrawiam i czekam na mądre i fachowe odpowiedzi


Wolałbym napchać tam wełny moim zdaniem jest to trwalsze rozwiązanie. Tak jak napisałem wcześniej pianka się utlenia zwłaszcza ta najtańsza więc po latach z tej izolacji może niewiele zostać owszem słońce nie będzie operowało więc proces będzie wolniejszy ale będzie a w przypadku wełny nie występuje w tak duzym stopniu (każdy materiał się utlenia i koroduje nawet skały)

anna801
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 sie 2011, 20:18
Lokalizacja: wyszukiwarka
Re: pianka poliuretanowa

autor: anna801 » 08 sie 2011, 20:43

Uwaga, ocieplanie pianką Wejherowo, Pan w ciągu jednego dnia zrobił mi pianki w domu niecałe 100 metrów, wzięli 17800zł, tragedia wykonanie, miała być grubość 14 cm a jest 35 lub 40, czasami 14( to znaczy zwisają sople i duże kule przy podłodze, jak polało tak jest , zabrudził wszystko a mówił że on zabezpiecza, równanie dołu zajęlo 4 osobom 4 dni, sufity drewniane i podłogi czyściliśmy szpachelkami, a co gorsza pojawiają się już miejsca gdzie pianka jest miękka, ciągnąca i zrobił sie brązowy nalot,są miejsca w których prawie odpada wierzchnia warstwa pianki w środku jest pusto, jest to nowy dom, Pan obiecał przyjechać i nas olał, teraz już wkraczamy na drogę sądową bo takiego czegoś nie zamierzam tolerować, mam filmy z ich "pracy" i zdjęcia chętnie prześlę na meila. Ostrzegam kłamczuch i złodziej i na dodatek partacz, znależliśmy firmę z Koszalina która robi to tydzień i pomału i jezdziliśmy zobaczyć ich robotę dlatego odraadzam partaczy z wejherowa,Pan od dwóch tygodni ma poprawić a potem nie odbiera tel , chętnie prześle zdjęcia i film z "roboty" tej firmy VIPUR, prosze pisać na email anna801@op.pl
Anna Dziechciowska

Łukasz30
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 sty 2014, 14:53
Lokalizacja: Myszków
Re: pianka poliuretanowa

autor: Łukasz30 » 23 sty 2014, 15:50

Witam, potwierdzam zastosowanie pianki poliuretanowej to świetny, ale również trwały i bezpieczny sposób na docieplenie różnych powierzchni. Zalet pianki jest wiele, po jej zastosowaniu we własnym domu (docieplenie poddasza) koszty energetyczne zdecydowanie zmalały. Bardzo solidną i godną polecenia jest firma ze śląska, pomogą z każdym problemem i fachowo doradzą. Dla zainteresowanych proponuję zajrzeć na http://www.favore.pl/409254_natrysk-pia ... askie.html znajdziecie tutaj dokładny opis ich firmy oraz aktualny cennik.
Łukasz30.1.11


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Gotowe projekty domów