Wentylacja, oddychanie, izolacja???

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

krebs1976
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 15 sie 2008, 9:58
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontaktowanie:
Wentylacja, oddychanie, izolacja???

autor: krebs1976 » 23 sty 2009, 13:43

Przeglądam to forum od jakiegoś czasu i widzę, że bardzo często "wystepują" tu te same osoby.
Począwszy o "ulubienca publiczności" Pana TB kończąc na różnych specjalistach praktykujacych daną dziedzinę budownictwa.
W konsewencji to dobrze poznać rożne sposoby pojmowania tego samego zagadnienia.
Dla ludzi, którzy odwiedzają takie fora jest to często jedyne obiektywne wyjaśnienie inetesujących zagadnień. Zwłaszcza, że 99% odwiedzjących (zakładam) nie ma większego pojęcia o tym, skąd biąrą sie prezentowane wyliczenia.
Ja z kolei mam pytanie dotyczące izolacji i paraizolacji ścian.
Wszyscy piszą o dyfuzji, o chłonięciu przez ściany wilgoci a obok pisze się o konieczności "oddychania" ścian.

Zatem jak sie ma oddychanie ścian do materiałów wykończeniowych, które są w powszechnym użyciu?
Inaczej pisząc po co stosować "oddychającą wełne mineralną" a potem przykryć ją klejem, cerplastem, farbą i wszystko wodoodporne? A od wewnatrz paraizolacja. To wreszcie ma oddychac czy nie?

Czy prawdą jest, że kilkuprocentowe zawilgocenie przegrody cieplnej jest wynikiem spadku właściwości cieplnych ocieplenia o 50%?
Jak temu zaradzić?

Czy można przedstawić ( na forum) jasny schemat konstrukcji nowoczesnej ściany? Takiej, która będzie optymalna. Nie będzie chłonąć wilgoci, będzie dobrym izolatorem itd.
Pozdrawiam

loloanabolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:14

autor: loloanabolo » 29 sty 2009, 16:27

właściwie to słusznie postawione pytanie.myślę ,że trzeba odpowiedzieć na nie w kilku etapach.ocieplenie zewnętrzne ścian ma zadanie pośrednie polegające na przesunięciu punktu rosy na zewnątrz. najlepiej wykonać takie ocieplenie, aby punkt ten wypadał na miejscu styku np.styropianu z murem.w efekcie mamy nieprzemarzniętą ścianę od zewnątrz ,jednak należy pamiętać o koniecznym wykonaniu wentylacji grawitacyjnej poprzez stosowanie listew startowych z otworami służącymi do przewietrzania powstałych skroplin.Idąc tym tropem bardziej racjonalne wydaje się być klejenie styropianu na tzw placki lub wykonanie szkieletu drewnianego przed ociepleniem.na tym etapie przy poprawnie przeprowadzonych pracach mamy "oddychającą" zewnętrzną część ściany z dociepleniem poprawnie działającym.na pozostałe pytania jest prosta odpowiedź wile z nich to gra słów różnie rozumianych przez różnych ludzi.chodzi o to ,że mając ciepłą ścianę nie musimy jej "zatykać" od wewnątrz różnymi wynalazkami co innego naturalne tynki ,gładzie ,farby -pozwólmy jej na oddawanie temperatury do powietrza.ściana ma odpowiednią wilgotność ,która w połączeniu z wentylacją daje zdrowy klimat do życia czego nie można powiedzieć o blokach z płyt i innych wynalazkach jak np.ocieplenie od wewnątrz.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 sty 2009, 16:42

Przecież to jakaś masakra! Szanowny Panie umieszczenie punku rosy na łańcuchu by zawsze był na styku styropian ściana jest niemożliwe, bo nawet gdyby się udało w domu ustabilizować temperaturę i wilgotność względną na stałym poziomie, to dokonanie tego samego na zewnątrz jest niemożliwe.
Za co do „placków” , „szkieletu” itp. Robienie wentylacji między ścianą a styropianem to zaprzeczenie roli izolacji termicznej. Jak Pan sobie wyobraża skuteczną izolację termiczną z wentylacją przed nią!
Szanowny Pan Zembrowski bardzo słusznie zauważył, że im grubsza izolacja termiczna tym większy problem z wilgocią.
Kolejna kwestia rozkład izoterm w murze. Pierwsza warstwa ściany na fundamencie może mieć temperaturę niższą od punktu rosy na całej swej grubości, co wtedy?

loloanabolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:14
powoli...

autor: loloanabolo » 31 sty 2009, 23:06

"Za co do „placków” , „szkieletu” itp. Robienie wentylacji między ścianą a styropianem to azaprzeczenie roli izolacji termicznej. Jak Pan sobie wyobraża skuteczną izolację termiczną z wentylacją przed nią! "

Szanowny Panie...widać ,że nie rozumie Pan roli wentylacji w dociepleniu zewnętrznym -proponuje poczytać fachową lekturę .prawdą jest natomiast to ,że nie da się ustalić stałego punktu rosy ,ale chyba lepiej jak ściana nie jest zawilgocona [zakładam ,że zna Pan konsekwencje takiego stanu rzeczy] lub tylko zawilgocona na niewielkiej grubości z możliwością wentylowania.Poza tyn pewnie słyszał Pan o systemie starym jak świat wentylowania warstw ściany poprzez szczelinę powietrzną.system stary ale sprawdzony choć już niestosowany tak często.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 lut 2009, 8:38

Szanowny Panie nie rozumie Pan roli izolacji termicznej. Wentylacja przed izolacją termiczną sugerowałaby, że "zimno wchodzi" Otóż nie ma "zimna" w fizyce. Jest tylko energia i kierunek jej przepływu powinien być dość powszechnie znany.
Przy izolacjach przekraczających kilka centymetrów jest już obowiązkowa paro izolacja, bo jak słusznie Pan zauważył - izolacja termiczna musi być sucha.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów