Pęknięte pustaki pod oknem

Przystępując do budowy, marzymy o idealnym domu. Niestety realia często są inne, a błędy budowlane są zmorą wielu inwestorów. Poradź się jak uniknąć błędów, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby Twój dom rzeczywiście był idealny.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

vitas
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2010, 8:31
Re: Pęknięte pustaki pod oknem

autor: vitas » 27 lip 2010, 9:03

Generalnie gazobeton ma prawie dwukrotnie mniejszą wytrzymałość na ściskanie niż cegła. Spękanie to dowód że ściana pracuje i pojawiły się w tym rejonie jakieś naprężenia. Rysa nie wygląda na efekt jakiejś dominującej siły ścinającej, chyba że jest jakaś większa w rejonie węgarka. Jeśli nie ścinanie, to raczej ławy są ok.
Pozostaje wypadkowa ścinania i ściskania, spowodowana naciskiem z rejonu węgarków (masa wieńca, muru ponad oknem). Jeśli tak, to byłbym spokojny. Wykluczyłbym siadanie fundamentów. Ale nie jestem specjalistą :-) Żeby definitywnie rozwiązać tę sprawę proponuję wykonać obliczenia wytrzymałościowe z uwzględnieniem masy muru i wieńca, sprawdzić siły jakie działają wzdłuż węgarków i co się dzieje z murem pod oknem. Wynikiem będzie siła, którą porówna się z wytrzymałością bloczków.
Racja, trzeba było dozbroić. A może zmniejszysz jeszcze światło okna o grubość cegły i wsadzisz siatkę?

Awatar użytkownika
tomo209
Aktywny
Aktywny
Posty: 173
Rejestracja: 05 gru 2008, 15:40
Lokalizacja: Golub-Dobrzyń
Kontaktowanie:
Re: Pęknięte pustaki pod oknem

autor: tomo209 » 29 lip 2010, 21:48

vitas pisze:Generalnie gazobeton ma prawie dwukrotnie mniejszą wytrzymałość na ściskanie niż cegła. Spękanie to dowód że ściana pracuje i pojawiły się w tym rejonie jakieś naprężenia. Rysa nie wygląda na efekt jakiejś dominującej siły ścinającej, chyba że jest jakaś większa w rejonie węgarka. Jeśli nie ścinanie, to raczej ławy są ok.

Dobrze kombinujesz:) Wytrzymałość betonu komórkowego autoklawizowanego można określić na 3Mpa (niewielka). Zapewne rysa ma większą szerokość bliżej górnej krawędzi. Ściana rzeczywiście pracuje/pracowała. Powstały naprężenia które spowodowały powstanie rysy. Rysa zrekompensowała powstałe siły i dalej nie powinno zjawisko się pogłębiać. Siły pochodzą od masy więźby, pokrycia dachowego, ocieplenia, wieńca, muru. Duży otwór powoduje "powstanie momentu zginającego" i następuje coś w rodzaju wybrzuszenia. To tak jakbyśmy cienką i długą listewkę leżącą na piasku obciążyli sporą siła na obu jej krańcach niedociążając środka. Łatwo sobie wyobrazić jak listewka się wygnie. Tutaj nastąpiło podobne zjawisko. Dlatego też miejsca pod dużymi otworami należy zbroić górą. Pozdrawiam Tomasz

lorina
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 07 cze 2010, 23:51
Re: Pęknięte pustaki pod oknem

autor: lorina » 09 wrz 2010, 0:24

Witam W moim domu pęknięcia powstały pod oknami i na pełnej ścianie, uważam że w technologi murowania z gazobetonu (materiale bardzo kruchym) bez spoiny pionowej zbrojenie powinno być dawane w co 2-3 warstwę, są przecież i cienkie druty zbrojeniowe jak i bednarki z otworami. Takie pęknięcia widziałem też w innym budynku na parterze na środku ściany pełnej bez otworów tak i na ścianie wewnętrznej jak i zewnętrznej ale tylko na betonie komórkowym, na ścianie z pustaków ceramicznych nie ma pęknięć . Pęknięcia w moim budynku powiększały się i pojawiły na ścianie za kominkiem (ściana izolowana płytą wapienno-krzemianową), pęknięcia zlikwidowałem zakładając szwy, delikatne pęknięcia myślałem że zlikwiduję zacierając elastyczną masą PC, myliłem się są nadal delikatne ale są .


Wróć do „Błędy budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów