Zawór 3 D ESBE VRG 130- prośba o pomoc

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

francuz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 03 wrz 2008, 19:49
Lokalizacja: Chełm
Zawór 3 D ESBE VRG 130- prośba o pomoc

autor: francuz » 04 sty 2009, 21:52

witam
mam zamontowany u siebie w/w zawór jednak nie wiem jak go używać, zawór na 3 stopnie nastawy a w instrukcji jak widać jest kilka opcji 1a,1b,2a,2b.... itd ja w tym momencie mam nastawione na 1 stopniu (tym najmniejszym) raz spróbowałem i dałem na środek to na piecu temp rosła a grzejniki były zimne, przestraszyłem się i więcej nic nie kombinowałem bo się nie znam, a z instrukcji też nie zabardzo czaje, więc może ktoś z was ma takowy zawór i wytłumaczy mi jak przysłowiowej krowie na miedzy co i jak mam nastawiać żeby było dobrze, bo słyszałem że dzieki temu zaworowi można oszczędniej gospodarować energią.
tu link do instrukcji obsługi: esbe.pl/pliki/Instrukcja%20obslug_zawory%20mieszajace_seria%20VRG%20130.pdf
dziękuje z góry i pozdrawiam Arek

beny_hil
Aktywny
Aktywny
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: toruń

autor: beny_hil » 04 sty 2009, 22:04

SPRWDZ JAK MASZ ZAMONTOWANY ZAWÓR CZY PRWIDŁOWO. JESLI SIE NIE ZNASZ TO WYMONTUJ ZAWÓR I ZOBACZ JAK ON DZIAŁA I WEZ NA LOGIKE KIEDY MOZE MIESZAC

jeskr
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2008, 19:22
Lokalizacja: Toruń

autor: jeskr » 05 sty 2009, 19:14

Witam

Do użytkownika FRANCUZ.
Ja mam też ten sam zawór. Po instalacji przez "fachowca" , po jego wyjeździe okazało się że grzanie idzie od dołu ( czyli od powrotu ). Zacząłem sam zgłębiać temat ( instrukcja do tego zaworu na początku była dla mnie nie fachowca też mało zrozumiała ) ale doszedłem do takich wniosków które być może pomogą Panu wszystko rozgryźć.
1. Gdzie ma Pan zainstalowany zawór , ponieważ od tego zależy jaką funkcję będzie pełnił. Ja mam na powrocie patrząc od strony pieca za pompką ( pompka też jest na powrocie ). W tym układzie zawór pełni rolę mieszającą ( grzejniki są ciepłe od góry u dołu są zimne -oczywiście zależy to ile ciepła puścimy na grzejniki ). Jeśli zawór jest na wyjściu z pieca to pełni rolę rozdzielającą - grzejniki są w miarę równomiernie ciepłe.
2. Z tym grzaniem od dołu doszedłem do tego że fachowiec źle zamontował skalę tego zaworu. Skala może być zamontowana na 4 sposoby wynikające z podłączenia rur do zaworu ( cztery ćwiartki z koła ), czyli działa w zakresie 90stopni ( kątowych).
3. U mnie zamknięcie powrotu z grzejników jest wówczas gdy wskaźnik pokrętła jest w najcieńszym miejscu skali ( czyli piec to co wytworzy dostaje z powrotem ), w przeciwnym przypadku wszystko idzie na grzejniki. Ja ustawiam na 50 - 70 % zamknięcia powrotu, w zależności od temperatury na zewnątrz.
Nie wiem jak ma Pan zamontowany zawór więc dokładnie nie mogę nic więcej pomóc.
Pozdrawiam

francuz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 03 wrz 2008, 19:49
Lokalizacja: Chełm

autor: francuz » 05 sty 2009, 22:05

witam
zawór mam zamontowany na rurze zasilającej, ja w tej chwili mam go ustawionego na najmniejszym poziomie skali, zamontowali mi go tak że skala jest na dole i na dodatek zasłania go manometr, podobno można tą skalę odwrócić.
Czy mieszając wodę tym zaworem można przyczynić się że kocioł bedzie dłużej "trzymał"? tzn wydłużyć jego czas pracy na jednym zasypie. (ja mam kocioł miałowy erkonomik Rakoczego)
mam nadzieję że w miarę jasno wszystko wyjaśniłem wyjaśniłem
dziekuję i pozdrawiam Arek

jeskr
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2008, 19:22
Lokalizacja: Toruń

autor: jeskr » 06 sty 2009, 9:37

Witam

Do użytkownika Francuz.
Przypuszczam że ma Pan zawór podłączony w ten sposób że wyjście z pieca idzie do zaworu,
z lewej lub z prawej strony ma Pan wyjście z zaworu bezpośrednio do powrotu a górą zasilanie grzejników. Jeśli tak jest to skala musi być założona w następujący sposób:
- jeśli wyjście na powrót jest z lewej strony wówczas skala musi być w lewej górnej ćwiartce koła( maximum skali przypada na wyjście do powrotu ), natomiast jeśli ma Pan wyjście z zaworu do powrotu z prawej to skala musi być założona w prawej górnej ćwiartce.
Jeżeli stawi Pan pokrętło na maksimum skali wówczas zamyka Pan wyjście z zaworu na powrót ( całość idzie na grzejniki ), a ustawienie minimum oznacza że gorąca woda wraca przez powrót do pieca.Dzięki temu zaworowi ma Pan zgrubne sterowanie całego układu, oraz ochronę pieca przed niską temperaturą powrotu. Lepszym rozwiązaniem jest założenie na zawór siłownika sprzęgniętego z czujnikiem temperatury w domu ( ma Pan regulację bez schodzenia do piwnicy ). Jeśli chodzi o oszczędności to mogą być w przypadku gdy nie miał Pan żadnej możliwości regulacji temperatury ( brak zaworów termostatycznych na grzejnikach ), w innym przypadku raczej niema co liczyć na jakąś poprawę w ilości spalonego węgla.
Pozdrawiam

francuz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 03 wrz 2008, 19:49
Lokalizacja: Chełm

autor: francuz » 06 sty 2009, 22:56

witam
u mnie jest opcja że rura wychodzi z zaworu na prawo, więc zrobie jak pan radzi, tylko nigdy tego nie robiłem i nie chcę czegoś sknocić w związku z tym mam pytanko o samą skalę, po jej przełożeniu maksimum (najszersza podziałka) ma być na dole prawej górnej ćwiartki czyli kwadrans po godzinie?
i przy takim ustawieniu w pozycji max wszystko idzie na grzejniki, w pozycji minimum grzeje wodę na piecu a w pozycji środkowej miesza wodę. a czy są pozycje pośrednie np pomiędzy pozycjami na skali? samą przekładkę skali można robić na rozgrzanym piecu?
pytanko co do samych głowic na zaworach, kiedyś słyszałem że przy paliwach stałych nie zaleca się zakładania głowic, a ostatnio nawet tutaj wyczytałem że zakładając głowice jeden grzejnik trzeba zostawić bez głowicy tylko który najlepiej pierwszy, ostatni czy to nie ma znaczenia?
pozdrawiam i dziekuję Arek

jeskr
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2008, 19:22
Lokalizacja: Toruń

autor: jeskr » 07 sty 2009, 8:36

Witam

Maksimum skali to kwadrans po 12-tej, tak jak Pan napisał w tej pozycji całe ciepło idzie na grzejniki, minimum ciepło wraca do pieca , pozostałe pozycje to stany pośrednie i musi Pan sam dobrać w jakiej pozycji ustawić aby mieć pożądaną temperaturę w domu. Ja jak wcześniej pisałem ustawiam w dzień na ok. 60% patrząc od pozycji maksymalnej, a na wieczór zmniejszam do ok. 70-75%.Co do zaworów termostatycznych na grzejnikach to też czytałem że powinno zostawić się 1 lub 2 grzejniki bez termostatów , ma to zabezpieczyć piec przed zbyt wysokim wzrostem temperatury gdyby termostaty zamknęły dopływ do grzejników. Ja mam instalację starego typu, która przez te wszystkie lata pracowała grawitacyjnie bez zastrzeżeń ( nawet nie musiałem mieć pompki ), dlatego w obecnej sytuacji zawór 3D pozwala mi w miarę dobrze regulować temperaturą całego układu. Na następny okres grzewczy planuję gruntowną modernizację sieci.
Pozdrawiam

jeskr
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 06 lis 2008, 19:22
Lokalizacja: Toruń

autor: jeskr » 07 sty 2009, 11:54

Do użytkownika FRANCUZ

Co do ustawienia skali to tak jak Panu w poprzednim poście napisałem ale oczywiście maksimum skali wypadnie u góry ( na godz 24 ) a minimum z prawej strony ( kwadrans po 12 ), co oznacza że maksimum zamknie wyjście na grzejniki a minimum zamknie wyjście do powrotu do pieca. Moje ustawienia procentowe które podałem Panu byłyby takie same , ale
patrząc od strony minimum. Przepraszam za błąd.

francuz
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 03 wrz 2008, 19:49
Lokalizacja: Chełm

autor: francuz » 08 sty 2009, 14:51

witam
skala jest już przestawiona i najszersza podziałka wypada właśnie kwadrans po 12 a najcieńsza na godzinie 12, inaczej się tego nie da założyć, więc nie rozumiem pana sprostowania w ostatnim poście :?: i w takim ustawieniu przy najmniejszej podziałce wszystko idzie na grzejniki a przy kwadransie po 12 wszystko idzie na piec, tak zauważyłem z moich obserwacji, teraz tylko zostanie mi znalezienie najlepszego ustawienia :D
pozdrawiam i dziękuję za pomoc Arek


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 103 gości

Gotowe projekty domów