prawidłowe odpowietrzanie

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jurand
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2009, 14:38
prawidłowe odpowietrzanie

autor: jurand » 02 sty 2009, 15:00

Szanowni forumowicze mam do Was wielka prośbe mam instalacje C O w domu pietrowym (kocioł pompa naczynie przelewowe grzejniki rury miedziane,automatyczne odpowetrzniki na pietrze) i sa dosyc duze problemy z grzejnikami na pietrze. Grzejniki te nie grzeja bo sie zapowietrzaja. Zanim zaczne pytac czy jest cos nie tak z ta instalacja lub czytac inne tematy( bo widze ze to dosc czesty problem) chcialbym aby ktos napisal mi dokladnie krok po kroku jak przeprowadzic prawidlowe odpowietrzanie. Chodzi mi przede wszystkim o to czy pompa ma chodzic czy tez nie czy w kotle ma byc napalone czy nie czy zawor doprowadzajacy wode do instalacji ma byc otwarty czy tez nie, jak dlugo przeprowadzac takie odpowietrzanie (instalacja moze byc mocno zapowietrzona ,czesto na poczatku leci woda z grzejnikow na pietrze a po chwili powietrze itd) co zrobic z automatycznymi odpowietrznikami ktore sa zamontowane nie wiem czy tak sie mowi ale w pionie czyli z podlogi wychodza dwie rurki i jedna podlaczona jest do grzejnika na dole a druga u gory i na tej co idzie do gory jest automat. Co do automatow to chodzi mi o to czy mam je pozniej zakrecic bo z tego co slyszalem moga zasysac powietrze. No i co po pierwszym odpowietrzeniu podgrzac mocno wode i znow odpowetrzec tak samo czy jak?. Prosze o dokladne porady krok po kroku o ile to mozliwe.

Przepraszam za ewentualne niescislosci w wypowiedzi ale nie mam praktyki w instalacjach grzewczych i moglem zapomniec o czyms lub pominac cos co jest istotne dla fachowca

z gory dziekuje

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 02 sty 2009, 15:36

1. Piec musisz mieć zimny.
2. Pompa wyłączona
3. Najlepiej napełniać od kotła zaworem najniżej położonym.
4. Wszystkie zawory otwarte
5. O całkowitym napełnieniu powinien zaświadczyć fakt wypływu wody z rury przelewowej naczynia nieprzerwanym strumieniem, takim jak napełniasz. Napełniasz zawsze małym strumieniem
6. Odpowietrzniki odkręcone również w czasie grzania
7. Gałązki powinny biec następująco - zailająca powiina być wyżej przy pionie, powrotna niżej od grzejnika przy pionie.
8. Grzejnik powinien mieć wyżej podniesioną stronę z odpowietrznikem jeśli takowy posiadasz
Jeśli masz manometr sprawdź jakie masz ciśnienie po napęłnieniu i w takich granicach staraj się je trzymać. Oczywiście przy rozgrzanej wodzie ciśnienie możesz mieć trochę wyższe. Nie napełniaj pieca zimną wodą jak jest rozgrzany

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 02 sty 2009, 16:50

Wybacz,kolego fpz,ale trochę po polemizuję.
1.Dlaczego kocioł ma być zimny?O ile jest już napełniony,nie ma sensu go wygaszać.W ciepłej wodzie powietrze wydziela się łatwiej.
2.Zdecydowanie tak.Dobrze jest jednak,kiedy powietrze już nie leci z odpowietrzników,włączyć pompę pompę na 15sek.Na pewno powietrze znów się pojawi.
3.To nie do końca coś daje.Czy najniżej,czy najwyżej jest punkt napełniania,powietrza i tak będzie sporo,choćby tego,które dostanie się z wodą.
4.Racja.
5.OK.Tyle,że w początkowej fazie napełniania pustej instalacji można otworzyć zawór napełniający zdecydowanie śmielej,przykręcając go dopiero pod koniec.Ale do tego,to trzeba wiedzieć,gdzie jest woda.Powolne napełnianie nie wielkie zmienia.No....,może trochę mniej powietrza zostaje,ale i tak będzie go dużo na początku.
6.Odkręcenie odpowietrzników nie zawsze daje dobry skutek.Jak są zainstalowane w niewłaściwym miejscu,szczególnie te w wyższych punktach instalacji,(znikome ciśnienie) potrafią zasysać powietrze.W tej kwestii trzeba się upewnić zanim się je zostawi otwarte.
7.W otwartej instalacji nie będzie różnicy na manometrze,czy kocioł zimny,czy gorący - wsio ryba.Różnicę wskazań na manometrze może spowodować praca pompy.Ale to już zależy od miejsca jego instalacji i biegu pompy.
Dopuszczanie zimnej wody do gorącego pieca nie jest aż tak strasznie niebezpieczne.Trzeba to robić powoli (ok. 1l/min) i z przerwami.I koniecznie podczas pracującej pompy.
adam

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
odpowietrzenie

autor: mezik0 » 02 sty 2009, 20:00

zgadzam się z adamisem napełniam kocioł i odpowietrzam ,porozpalaniu jeszcze raz odpowietrzam tak przy temperaturze 70Ci jest ok,kapturki są zawsze podkręcane bo jaki byłby sens zakładać automaty mają się same odpowietrzać czasem się trafiają lipne te z diamonta ,zazwyczaj napełniam powoli ale nie zawsze bo nigdy niema czasu ,odpowietrznik na pionie daje 15cm nad grzejnikiem wiem że niekoniecznie tak się robi, ale zdają egzamin

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 03 sty 2009, 9:02

Co do zimnego pieca - to patrz instrukcja.
Fakt, że praktyka jest inna nie zmienia zapisu instrukcji/gwarancji.
Kolega pytał jak powinno być, to mu podałem wzorcowy przykład.
Co do odkręconych odpowietrzników, to wzmianka o manometrze nasuwa podpowiedź. Nie spada wiele ciśnienie, to przykręcasz albo zakręcasz do następnego nabicia wody.

ondre
Aktywny
Aktywny
Posty: 126
Rejestracja: 04 paź 2005, 10:23
Lokalizacja: Bytom

autor: ondre » 03 sty 2009, 10:03

Kolego fpz a mając na wszystkich grzejnikach automatyczne odpowietrzniki nowe np.purmo plus jakieś 2 dodatkowe na pionach też automaty nowe, odkrecasz je czy wierzysz w automat???? :D Ja nie żartuję w tej chwili bo stary automat może po jakimś czasie nie być już automatem..

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 03 sty 2009, 13:01

A czy ja powiedziałem, że wiecznie pozostana sprawne.
Bardzo często jest tak że przed odpowietrznikiem automatycznym na pionie się daje zawór kulow + filtr.
I nie daje się tego bez powodu. Przecież wiele mieszkań zalało tylko dlatego, że był stary niesprawny odpowietrznik.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości

Gotowe projekty domów