CARBON II czy GAVIA EKO - który piec lepszy???

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

karotka
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2009, 16:25
CARBON II czy GAVIA EKO - który piec lepszy???

autor: karotka » 01 sty 2009, 16:58

Witam serdecznie. Zastanawiam się nad kupnem pieca na eko groszek CARBON II EKO PLUS(20kW) lub GAVIA EKO(24kW). Mój dom (Łódź) ma powierzchnię 150m2,instalacja PCV,ogrzewanie podlogowe+grzyejniki. Z tego co wiem, to cena kotłów jest bardzo wyrównana 7.200-7.400zł.
Czy ktoś może mi doradzić, który z tych pieców ma lepsze parametry,lepszy serwis,niezawodność.Piec CARBON II EKO PLUS może być również w wersji 25kW.
A może doradzicie jakiś inny piec,innej firmy? :roll:
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie porady.
Karotka

karotka
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2009, 16:25
Piec EKO-PLUS firmy Hef czy GAVIA EKO 25kW.

autor: karotka » 01 sty 2009, 21:33

Który z tych piecy jest lepszy? Dom o powierzchni 150m2,ogrzewanie podłogowe+grzejniki stalowe,instalacja PCV.
Proszę o radę.
Karotka

Zulaga
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 16 wrz 2008, 9:37

autor: Zulaga » 03 sty 2009, 19:39

ja polecam kocioł Klimosz Ling Duo. ale jest przecierz cały wątek o kotłach na ekogroszek i tam sobie poczytaj.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 04 sty 2009, 15:40

Ja nie słyszałem ani o Carbon II ani o Gavia eko.

Użytkownicy chwalą sobie kotły HEF, co karotka napisał/a w drugim poście w nagłówku..

Na 150m2 polecam moc 25kW, pytanie tylko jaki typ podajnika, tzn. czy tłokowy czy ślimakowy.

Z tłokowego polecam OPAL.

Z modelu ślimakowego Hef to dobry wybór, kolega Zulaga też proponuje dobry wyrób, ale osobiście jestem za produktami typowo polskimi. Do tych modeli dodałbym jeszcze konstrukcję SKAM-P.

W przypadku ślimakowego trzeba sobie przed zakupem zadać pytanie jakim paliwem mam zamiar palić. Przy opalaniu typowo ekogroszkiem można postawić na klasyczny palnik. Są jednak na rynku palniki bardziej uniwersalne.

Palniki obrotowe umożliwiają oprócz spalania ekogroszku opalanie ekogroszkiem mieszanym z miałem lub stosowanie samego dobrego miału.
Najlepszy palnik obrotowy z wewnętrzną koronką produkuje Pancerpol, z takim palnikiem jest np. SKAM-P, do tego kotła dołączany jest film na dvd z instrukcją obsługi palnika, jest też najlepiej na rynku opracowana instrukcja obsługi palnika ze zdjęciami i wszystkimi zaleceniami obsługi i konserwacji. Z tego co mi wiadomo Hef też dysponuje jakąś opcją palnika obrotowego.
Najlepszy palnik obrotowy zewnętrzny to retorta AZP-MR, najdłużej na rynku, równiez świetnie opracowana instrukcja, bardzo wygodny palnik z zewnętrznym czyszczeniem strefy palnika, jedyne takie rozwiązanie na rynku. Jak kocioł ma obsługiwać kobieta to czyściej i łatwiej się nie da. Z tym palnikiem kociołki oferuje m.in. firma Dziubarczyk czy SEKOM z modelem SKAM-P Premium AZP-MR.

Równie uniwersalny palnik to BRUCER, całkowicie żeliwny pozwala spalać ekogroszek, miał, nie ma elementów obrotowych. Jedyny na rynku umożliwiający spalanie ekogroszku z węgla brunatnego, połyka największą granulację z palników ślimakowych, w/g producenta do 31,5mm, choć osobiście radzę zostać przy paliwach drobnych do 25mm, większa gwarancja,że zawleczka się nie zerwie. Przykład SKAM-P Premium. Z tym palnikiem kotły produkuje też firma Tilgner.

INNA KWESTIA TO STEROWNIK TAKIEGO KOCIOŁKA
Można wybrać prosty, klasyczny bez stref czasowych. Taki model obsłuży praktycznie każdy po przeczytaniu instrukcji. Polecam sterowniki firmy Foster model Tango albo Argon 2 CWU czy Argon P firmy PROND. Najlpeiej rozwiązane programowanie a w szczególności tryb przedmuchu, co jest najważniejszą kwestią w sterowniku klasycznym.

Można wybrać ze strefami czasowymi dla większej wygody i mniejszego spalania, trzeba jednak mieć minimalne pojęcie o programowaniu urządzeń elektronicznych. Tutaj moim faworytem jest sterownik Titanic firmy PROND. Z kilku powodów, najlepiej rozwiązany przedmuch, ale również świetna instrukcja. Najlepsze jest to,że sterownik ma 4 tryby, prace można zacząć od najprostszego bez stref, wówczas wyświetla się mniej informacji, po zapoznaniu się z programowaniem można włączyć strefy, dopiero wtedy dochodzą inne parametry do programowania i zmienia się wyświetlanie. Sterownik można rozbudowac o czujnik pogodowy. Inny sterownik ze strefami bardzo długo na rynku to Multi-Ster firmy Elektro-Miz, polecam do ślimaka, ale już nie do konstrukcji tłokowej.

Można wybrać model z algorytmem PID w zależności od producenta w mniejszym lub większym stopniu taki sterownik sam dobiera dawkowanie paliwa i siłę nadmuchu. Moim faworytem jest model OGNIK PID firmy Elektro-Miz, który dobrze dobrany przez producenta kotła nie wymaga grzebania w nastawach a obsługa sprowadza się jedynie do zadania temperatury. Na rynku są też sterowniki z algorytmem PID o nazwie Perfekt czy RC09 PID firmy Tatarek. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 163 gości

Gotowe projekty domów