fundament odporny na drgania

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

adriangaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2008, 3:58
fundament odporny na drgania

autor: adriangaw » 19 gru 2008, 4:10

witam! rozpoczynam budowe domu jednorodzinego o pow 170m2. mam juz projekt warunki zabudowy tylko problem jest taki ze projekt nie uwzglednia terenu na ktorym mam zamiar wybudowac dom. dzialka jest polozona przy lini kolejowej a dokladnie dodziela ja tylko droga. pytanie: jak sie buduje fundamenty odporne na drgania przenoszone przez kolej w tym wypadku??? czy jest to kwestia dodatkowego zbrojenia, czy usztywnienia calej konstrukcji domu, czy przeprojektowania fundamentu????? zaznaczam ze linia zabudowy przebiega 12m do drogi. a moze rozwiazaniem bylo by wpuszczenie budynku w glab dzialki?????
za pomoc i wszelkie rady z gory dziekuje i pozdrawiam adrian!!! :)

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 19 gru 2008, 8:29

A adaptację projektu i pozwolenie na budowę też masz że już zaczynasz?

Adaptujący projekt jest zobowiązany do adaptacji go do warunków panujących na twojej działce - czyli warunki gruntowe, właśnie twoje tory, nisko przelatujące samoloty itp.

Poza tym nie możesz sobie przesuwać budynku jak chcesz bo o lokalizacji budynku stanowią warunki zabudowy i linie zabudowy.

Pozdrawiam.

adriangaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 19 gru 2008, 3:58
odp

autor: adriangaw » 20 gru 2008, 21:09

witam! moze sprecyzuje pytanie! interesuje mnie jak sie buduje domy odporne na wstrzasy i drgania. moze ktos zna stronke z tym tematem??????
a co adaptacji to masz racje kolego ze powinna ona to wszystko co opisujesz uwzgledniac - ale za zwyczaj jest to wpisanie budynku w mapke i na tym sie konczy adaptacja oby tylko dom sie miescil w liniach zabudowy!!

!student!

autor: !student! » 21 gru 2008, 0:20

deggial ma rację w projekcie powinny być uwzględnione wszystkie warunki zabudowy. Wiem, że w budynkach podatnych na działanie szkód górniczych ławy fundamentowe są specjalnie "dozbrajane". Zwróć uwagę na jedną rzecz :D od lat pod szynami stosuje się kamień, dlatego że bardzo dobrze tłumi on drgania. Idąc tym tropem, warstwa takiego właśnie tłucznia pod ławami fundamentowymi może być trafnym rozwiązaniem. Usytuowanie budynku jak najdalej od torów też jest dobrym pomysłem. Z mojego doświadczenia, wiem że odległość ponad 15 m od torów (12 m + droga + ewentualne odsunięcie budynku jak najdalej od torów) jest bezpieczną odległością. Moim zdaniem 15 cm warstwa tłucznia wystarczy, specjalnych zabiegów nie musisz stosować. Osobiście znam właśnie taki przypadek - dom ok. 30 m od torów, wybudowany 40 lat temu bez stosowania specjalnych rozwiązań, do dzisiaj nie widać żadnych ubocznych skutków, jedynym minusem są... trzęsące się szyby jak jedzie towarowy :D Pozdrawiam

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 29 gru 2008, 0:11

Fizyka budowli zajmuje się też zagadnieniami związanymi z akustyką i drganiami.
Nie jestem specem w tej dziedzinie, ale mam przed oczami obrazek z wykładu tj. taki podziemny ekran akustyczny bardziej przypominający mur oporowy baz różnicy poziomów. Taka podziemna ściana ma za zadanie tłumić, odbijać etc. drgania.
muratorplus.pl/technika/izolacje-termiczne/izolacje/__---podstawy-fizyki-budowli---_,17082_26725.htm (końcówka artykułu)
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Betoniarnia
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2009, 8:27
Witam

autor: Betoniarnia » 06 sty 2009, 9:16

Odbiegajac od tematu polecam też przyszłosciowo stawiać ściany z Silki, ktory jest bardzo odporna na akustyke z zewnatrz.Proponuje budować metodą:
24 Silka+Ocieplenie(najlepiej wełna ,która jest nie tylko ociepleniem ale też dobrze wygłusza akustykę)+ 12 Ytong(który umożliwi ci swobodę pracy wewnatrz)

mateo27
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2008, 21:21
fundamenty

autor: mateo27 » 08 sty 2009, 14:30

Mam fundament z kamienia i sie zastanawiam jak wzmocnic go myslalem o szynach kolejowych na slupach betonowych rozstawionych co metr a potem dopiero podkopaniu budynku i wylaniu stopniowym fundamentu. Prosilbym o jakies informacje inne na ten temat jezeli ktos cos wie o tym. Czy to wogule ma szanse powodzenia


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów