piece co na pellet

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

korbi
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2008, 11:19
Lokalizacja: wrocław
piece co na pellet

autor: korbi » 18 gru 2008, 13:18

witam państwa
czy ktoś ma może doświadczenie w użytkowaniu pieca CO opalanym pelletem. Jak wygląda automatyka w podawaniu i czy jest ,,zawodna,,

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 18 gru 2008, 18:31

Klimosz Ling bez problemu spala pellets. Chyba, że masz na myśli kotły typowo na to paliwo z możliwością podawania pellets nawet bezpośrednio z miejsca składowania.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 18 gru 2008, 18:44

TeCe to,że spala, nie znaczy,że powinien spalać!!

Każdy kocioł z podajnikiem ślimakowym czy tłokowym spali pellets. W podajniku ślimakowym jest to jednak wysoce zagrożone zapłonem opału w koszu. Pellets ma niską temp. zapłonu i niską kalorycznośc od 12 do max.17-18tys. kalorii

Tradycyjne palniki ślimakowe mają stałe połączenie z koszem i nie powinno się w nich spalać samego pellets. Co najwyżej można pellets w klasycznej retorcie współspalać z ekogroszkiem 50:50. Boczną kwestią jest materiał z którego wykonano pellets, zawierający dużo lepiszcza na dłuższą metę niszczy stalowe tradycyjne palniki na ekogroszek.

Palniki na pellets mają odcięcie paliwa od kosza, są albo 2 ślimaki, jeden dozujący i jeden porcjujący albo mamy tzw. system wrzutkowego spalania pellest również separujący opał od palnika.

Palniki na pellets maja bardziej rozwiniętą automatykę, najczęściej zamontowana jest tez zapalarka. Zachodniej produkcji palniki na pellets mają najczęściej zabudowany palnik razem ze sterowaniem, w tym wypadku najciekawszą jest funkcja palenia skokowego. Tzn. mam mieć np. 24st.C temp. w pomieszczeniu, palnik pracuje do uzyskania danej temp. po czym kocioł się wygasza do momentu spadku temp., jak temp. spadnie zapalarka ponownie odpala pellets i zaczyna proces grzewczy. To chyba największa różnica w porównaniu do kotłów na ekogroszek. Niestety cenowo często w to miejsce można kupić 2 kotły na ekogroszek.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Małgosia
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2009, 9:58
Lokalizacja: Pabianice
Prawda o Pelecie

autor: Małgosia » 26 sty 2009, 10:54

Proszę zasięgnąć więcej informacji za nim będzie się pan wypowiadał na temat Pelletu, kaloryczność którą pan podaje jest kalorycznością peletu przemysłowego dobrej jakości pellet np.: Barlinka ma od 19 tyś do 22 tyś kalorii jest to pelet jasny bez domieszek chemii często posiadający domieszkę Hebanu(22tyś) można to bardzo łatwo poznać po czerwonych kropkach na pelecie jest też pellet niestety nie dostępny na naszym rynku i wyłącznie produkowany z Hebanu mający kaloryczność 26 tyś co do ślimaka to przypadki które pan opisuje zapalenia się są tak rzadko spotykane że można je przyrównać do mitu, co do mieszania peletu z ekogroszkiem bzdura proszę tego w ogóle nie brać pod uwagę mieszając ekogroszek z peletem obniża pan wartość pelletu do zera i zamiast oszczędzić doda pan sobie dodatkowych kosztów i pracy. Każdy sprzedawca pelletu powie panu że nie poleca mieszania tych dwóch paliw ze sobą co do ceny piecy na pellet ma pan racje są o wiele droższe ale to ze przy tych kotłach ma się od 30% do 50% tańsze ogrzewanie od kotłów na ekogroszek to już zapomniał pan dopisać co z tego że są droższe jeśli ta inwestycja zwraca się w przeciągu kilku lat i w dodatku bez problemu suszenia ekogroszku przypominam że kupując tonę ekogroszku otrzymujemy około 100 kg mniej ponieważ ekogroszek sprzedawany jest mokry przy pelecie jest niemożliwe oszukanie klienta na wadze, brak jakiegokolwiek brudu, sadzy i na tonę naprawdę wychodzi 4 kg popiołu .Jeszcze jedno kaloryczność ekogroszku jest zależna od szczęścia kupującego i uczciwości sprzedającego sama znam przypadki wciskania ciemnoty że za 500 zł kupuje się ekogroszek o kaloryczności 26tyś i ludzie w to wierzą tak naprawdę jeśli ktoś to sprawdzi i poczyta troszkę to okazuje sie że w tej samej cenie jest ekogroszek i pelet (kaloryczność)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 26 sty 2009, 13:18

Pellet produkowany przez Barlinek ma 18-19tys.kalorii (oficjalnie podają 19) takiego o wartości opałowej 22tys. jeszcze nie spotkałem. Pellet gorszej jakości ma poniżej 17tys. kalorii. Ok.11 ma produkowany z jakiejś słomy.

Co do mieszania jest to udowodnione na podstawie badań w IChPW w Zabrzu jak i w duzych elektrociepłowniach. Domieszka pellet ok.30% lepiej dopala węgiel, ekogroszek ma min.24tys. kalorii a max.ok30tys.kalorii

Żeby nie być gołosłownym cytuję:
Metody pelletowania:
a) płaska matryca - rolki zagęszczające
b) cylindryczna matryca- rolki zagęszczające
Ciśnienie przy pelletowaniu dochodzi do 600MPa (chwilowe uderzenie tłoka)

Podstawowe parametry brykietu i pelletu
Średnica max. 80-110mm brykiet, ok.23mm pellet
Max. długość 200mm brykiet, 40mm pellet
obj.pojedynczego el. 0,25dm3 brykiet, 0,005dm3 pellet
gęstość 0,85kg/dm3 brykiet 1,05kg/dm3 pellet
gętsość usypowa 500kg/m3 brykiet 600kg/m3 pellet
wartość opałowa max. 18,5MJ/kg brykiet max. 19,2MJ/kg pellet
wilgotność do 12%brykiet do 10%pellet
Autorem opracowania jest p.Sławomi Madejski, materiały ze szkolenia "Techniczno-technologiczne aspekty pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych..." 25.09.2007

Podobieństwa i różnice Węgiel- Biomasa
" podstawowy skład pierwiastkowy węgla i biomasy jest taki sam. Natomiast rózna jest zawartość głównych pierwiastków węgla, wodoru, azotu, tlenu i siarki. Biomasa zawiera średnio 4krotnie więcej tlenu, dwukrotnie mniej pierwiastka węgla, ale mniej też siarki, azotu i popiołu. W konsekwencji jednak biomasa ma wysoką zawartość części lotnych 65-80% oraz wysoką reaktywność determinująca konieczność stosowania odpowiednich rozwiązań technicznych zabezpieczjących jej efektywne energetycznie przetworzenie.

Niekorzystną cechą biomasy jest jej wysoka i zmienna w zależności od rodzaju biomasy i okresu sezonowania zawartość wilgoci (od 10 do 60%) ps. pellet jako biomasa ma wilgotność do 10%. Kolejną różnicą jest gęstość od 100kg/m3 dla słomy do 500kg/m3 dla drewna i od 800 do 1330kg/m3 dla węgla.

Jednocześnie w porównaniu do węgla, biomasa charakteryzuje się dużo wyższą zawartością tlenku wapnia, alkaliów (zwłaszcza potasu) i fosforu, zmienna i czasem wysoką zawartością chloru, które mogą prowadzić do wzmożonej korozji oraz narastania agresywnych osadów w kotle podczas jej bezpośredniego spalania; ta cecha zmusza do poszukiwania, a w konsekwencji wdrażania nowych materiałów odpornych na tego typu oddziaływania.

Większość tych problemów można uniknąć stosując technologię współspalania biomasy z węglem."

dr inż Jacek Zawistowski z IChPW Zabrze

Charakterystyczne wskaźniki dla wytwarzania ciepła w kotle o mocy nominalnej 15kW
Potrzebna ilość paliwa pellety drzewne fi.6mm 1,0g/sek węgiel "groszek" 0,7g/sek.

Inna ciekawe wnioski z doświadczeń tego Pana:
"zastąpienie brykietu typu pellet węglem w sortymencie groszek skutkuje:
- około 2krotnym zwiększeniem wartości opałowej paliwa w przeliczeniu na jednostkę objętości (pellet ok.10GJ/m3, węgiel groszek ok.20GJ/m3)
-ponad 2,5krotnym zwiększeniem zapotrzebowania powietrza na jednostkę objętości paliwa
-ponad 2krotnym zmniejszeniem intensywności wydzielania się par i gazów palnych (pellet części lotne ok.80%, węgiel 30-40%)

- zwiększeniem objętości pojedynczych ziaren paliwa (pellet o średnicy 6mm - 0,5cm3, węgiel groszek 8-25mm od 0,5 do 15cm3) i wydłużeniem czasu ich spalania
- zwiększeniem oporów złoża (pellet jednorodne uziarnienie, węgiel groszek ponad 3krotna rozpiętość średnic ziaren najmniejszych i największych)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Małgosia
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2009, 9:58
Lokalizacja: Pabianice

autor: Małgosia » 26 sty 2009, 15:07

Takie suche fakty też znam to tylko fakty mało wspólnego mają z rzeczywistością a co do Pelletu 22 tyś to jest to nie oficjalne nikt tego panu w Barlinku nie powie jak i to że pelet produkowany jest na Ukrainie i jego jakość o wiele przewyższa pelet barlinecki produkowany w Polsce. Proszę się nie sugerować testami itp. Gdybym miała wierzyć we wszystkie te testy i obliczenia wierzyła bym też w certyfikat DIN jaki ma Barlinek Unia europejska itp. itd. a tak naprawdę ten certyfikat jest ale do peletu przemysłowego więc ... Ja mam fakty od moich klientów i to oni wyznaczają dla mnie normy ich doświadczenia z piecami, ekogroszkiem i peletem.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 26 sty 2009, 15:57

Chciała Pani faktów... to jak to jest mam mieć wiedzę, czy mam jej nie mieć?

To powiem więcej z własnych prób i doświadczeń. Pellet zakupiony w opakowaniach firmowych, podobno 19,2tys.kalorii (jasnego koloru o małej średnicy) i ekogroszek o nazwie Ekoret. Próby na konstrukcji tłokowej 55kW.
Podawanie porcji pellet co 120sekund (zmniejszony max. wydatek powietrza)
Podawanie porcji groszku co 350sekund (zwiększony max. wydatek powietrza)
Zasyp małego kosza pellet wystarczył na 8godzin, w popielniku niemal zero popiołu
Zasyp małego kosza groszkiem wystarczył na niecałe 14godzin, w popielniku widać było trochę popiołu.

Współspalanie przy zawartości pellet ok. 30%
podawanie co 290sekund (wydatek powietrza pośredni między nastawami na sam pellet i na sam groszek)
zasyp małego kosza wystarczył na 12godzin, mniej popiołu jak przy spalaniu samego groszku

A z pelletem raczej jest odwrotnie, czyli bliżej mu do 17tys. kalorii jak do 22tys. kalorii

Nie lubię jak ktoś wypisuje takie bzdury! Napisz uczciwie,że zajmujesz się sprzedażą kotłów na pellet i wymień jego zalety. Takich fantazji możesz oszczędzić.

Właśnie z kierunku Ukrainy i Rosji importowany jest ten pellet ok.11tys.kalorii robiony z jakiejś słomy.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Marcin Lazar
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2010, 8:31
Lokalizacja: HKS LAZAR
Kontaktowanie:
Re: piece co na pellet

autor: Marcin Lazar » 28 cze 2010, 8:43

Wolne żarty! Spalanie pelet w kotle z podajnikiem szufladowym to nieporozumienie. Takie kotły nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków spalania (temperatura, zgazowanie, modulowanie mocą, precyzyjne sterowanie powietrzem oraz podawaniem paliwa), a to się przekłada na niską sprawność.
Natomiast obliczanie kaloryczności na podstawie czasu na jaki wystarczył zasobnik to kabaret.
Pozdrawiam
Marcin Lazar
Marcin Lazar

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: piece co na pellet

autor: Jarecki79 » 28 cze 2010, 10:10

Niezrozumiał Pan wpisu, napisałem,że pelletu szło więcej,w tłoku spala się samodzielnie gorzej. Natomiast współspalanie do max.50%objętości w stosunku do paliwa węglowego wychodzi już bardzo dobrze. Optymalna proporcja do 40%pellet.

Konstrukcja OPAL była badana próbnie na zakończenie badań atestacyjnych w Instytucie Energetyki, Oddział Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Łodzi na pellet i istotnie sprawność spalania pellet wyszła niższa jak ekogroszku. Moc zresztą również: na ekogroszku uzyskano 25kW na pellet niecałe 18kW. Konstrukcja miała dodane dysze powietrza wtórnego.

Pozdrawiam

Kominki Gibon
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 10 sie 2010, 14:07
Re: piece co na pellet

autor: Kominki Gibon » 11 sie 2010, 12:26

Ja sprzedaję i montuję u swoich klientów piecyki na pellet firmy MCZ z płaszczem wodnym. Są to urządzenie, które mogą ogrzewać domy od 100 do 250 m2 w zależności od mocy piecyka. Piecyki te mogą spalać pallet o grubości od 6 do 8 mm. Wszystko sterowane jest elektronicznie, nawet z możliwością wyboru programów czy obsługi za pomocą telefonu GSM. Piecyki są bardzo ciche, pracują w układzie zamkniętym C.O. a cała hydraulika umieszczona jest w urządzeniu. Są to piecyki ładnie wykonane, przeznaczone są do ustawienia ich np. w salonie.
Piecyk dla domu 160 m2 zużywa pelletu między 0,6 a 3,3 kg/h. Sprawność nawet 96%. Pojemność zasobnika 25 kg. Bardzo ciekawe i funkcjonalne urządzenia.

Kominki Gibon
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 10 sie 2010, 14:07
Re: piece co na pellet

autor: Kominki Gibon » 30 lis 2010, 12:38

Film z piecykami na pelet. Warto zobaczyć:
-www.youtube.com/watch?v=qCKoN1odzRQ

Pawe77
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 mar 2010, 14:26
Re: piece co na pellet

autor: Pawe77 » 01 gru 2010, 20:11

Ja mam kocioł z podajnikiem ślimakowym i jak narazie chodzi trzeci sezon bez wymiany ślimaka (kocioł D'Alessandro CSI). Sporo zależy od paliwa jakiego używasz - jeżeli będziesz używał dobrego pelletu nie powinieneś mieć problemów z zerwanymi zawleczkami itp.

Awatar użytkownika
cuuube
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 gru 2010, 13:59
Lokalizacja: Pyrlandia
Re: piece co na pellet

autor: cuuube » 28 gru 2010, 15:27

pokusi sie ktos wkoncu o rzetelne porownanie kotlow na pelet ?
jak widac uzytkownicy takich kotlow to skromy odsetek albo sa one tak dobre ze sie nie psuja i ludziska poprostu nie narzekaja na nie i musza sie skarzyc na forach , bo brak konkretnych informacji mimo obecnosci na rynku juz od kliku lat

- ktorego producenta wybrac - polskiego czy zagranicznego ?
- jak wyglada z niezawodnoscia kotlow spalajacych pelet ?
- no i wrszcie ceny - jakie i gdzie ?


Froling P2 cena okolo 17tyszl netto
D?Alessandro Termomeccanica CSI niecale 12tys netto

Awatar użytkownika
cuuube
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 25 gru 2010, 13:59
Lokalizacja: Pyrlandia
Re: piece co na pellet

autor: cuuube » 28 gru 2010, 15:30

pokusi sie ktos wkoncu o rzetelne porownanie kotlow na pelet ?
jak widac uzytkownicy takich kotlow to skromy odsetek albo sa one tak dobre ze sie nie psuja i ludziska poprostu nie narzekaja na nie i musza sie skarzyc na forach , bo brak konkretnych informacji mimo obecnosci na rynku juz od kliku lat

- ktorego producenta wybrac - polskiego czy zagranicznego ?
- jak wyglada z niezawodnoscia kotlow spalajacych pelet ?
- no i wrszcie ceny - jakie i gdzie ?




Froling P2 cena okolo 17tyszl netto
D?Alessandro Termomeccanica CSI niecale 12tys netto

Pawe77
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 56
Rejestracja: 19 mar 2010, 14:26
Re: piece co na pellet

autor: Pawe77 » 29 gru 2010, 15:16

Nie mam porównania z tym drugim kotłem ale jeżeli chodzi o CSI to nie żałuje że się na niego zdecydowałem. Oprócz zerwania zawleczki pare razy przez kiepski pellet to nie miałem z nim problemów. Jak już ustawisz sterownik według własnych wymagań to jedyne co trzeba przy nim robić to czyszczenie, podsypywanie pelletu i wybieranie popiołu. Zapalarka i sterownik pilnuje reszty. Przez te kilka lat niezawodny i mam nadzieje że to się nie zmieni. Producent dawał chyba 12 lat gwarancji na blachy jak dobrze pamiętam.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], FB ext hit [Bot] i 55 gości

Gotowe projekty domów