instalacje wodna

Instalacja wodna w mieszkaniu czy w domu to bardzo istotna kwestia. Jeżeli masz problem ze swoją instalacją wodną, nie wiesz jak ją rozplanować, jak zainstalować hydrofor, czy wykonać podłączenia, tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

cezary_ck
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2008, 17:21
Lokalizacja: kielce
instalacje wodna

autor: cezary_ck » 14 gru 2008, 10:48

Dzien dobry. Mam zamiar wykonac instalacje wodna, ciepła i zimna woda. Dom jest w starym budownictwie sa dwie lazienki, jedna na drugiej. Musze wykonac dwa piony z ciepla i zimna woda i jeden tylko z zimna. zdecydowalem sie wykonac ja z rur zgrzewalnym PP. Z jakiej firmy najlepiej uzyc materialow? Czytalem juz na forum ze materialy w supermarketach typu obi, praktiker sa raczej dziadoskie. Mam jeszcze pytanie apropo podłaczenia sie do boilera mianowicie jak to zrobic? Wiem ze tez problem byl juz tu opisany ale zdania w nim sa podzielone. Wiem tez ze rury z PP maja duzo rozszerzalnosc cieplna. Jak z tym sobie poradzic zeby rury w trakcie pracy za szybko sie nie zuzywaly? W dziedzinie hudrauliki nie jestes za bardzo obeznany wiec prosze was o pomoc. Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
rury

autor: mezik0 » 14 gru 2008, 11:07

w każdej dobrej hurtowni lup sklepie kupisz markowe rury i kształtki od bojlera na wyjściu ciepłej wody ajlepiej dać rurę stal około 1mb lub miedzi na długich odcinkach robisz tz;dekompensację , która wyłapuje rozszerzalność rur , rury oczywiście w otulinie kiedyś było opisywane to na forum.

mezik0
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 467
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:30
rury

autor: mezik0 » 14 gru 2008, 11:08

w każdej dobrej hurtowni lup sklepie kupisz markowe rury i kształtki od bojlera na wyjściu ciepłej wody najlepiej dać rurę stal około 1mb lub miedzi na długich odcinkach robisz tz;dekompensację , która wyłapuje rozszerzalność rur , rury oczywiście w otulinie kiedyś było opisywane to na forum.

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
PP

autor: Paweł_Małek » 14 gru 2008, 15:55

Do bojlera nie trzeba dawac stali - cala instalacje zrobic z PP, bojler nastawiac na nie wiecej niz 60 stopni (PP wytrzyma wiecej tylko ze powyzej 60 stopni szybciej skoroduje bojler).
Do wody zimnej mozna uzyc normalne rury PP, do cieplej lepiej uzyc rury typu STABI - maja mniejsza rozszezalnosc cieplna.
W instalacji wodnej nie uzywac ksztaltek ocynkowanych, tylko moziezne (np nyple czy mufki pomiedzy zaworami, filtrami, wodomierzem) gdyz pojedynczy ocynkowany element w polaczeniu z mozieznymi gwintami bedzie szybciej korodowal.
Za wodomierzem zxalozyc zawor kulowy, po nim filtr siatkowy, nastepnioe zawor antyskazeniowy, nastepnie srobonek i kolejny zawor kulowy - wtedy mozna wymienic zawor antyskazeniowy bez zrywania plomby na wodomierzu.
Instrukcje zgrzewania i dokladne opisy sa na stronach producentow - warto sie z nimi zapoznac gdzyz podanie wszystkich szczegolow zbytnio wydluzylo by ten post.
Strony producentow:
httekoplastik.com.pl/makieta.php?count=3
aquatherm.com.pl/index2.php?kod=14

wasser
Aktywny
Aktywny
Posty: 174
Rejestracja: 28 lut 2007, 14:00
Re: PP

autor: wasser » 14 gru 2008, 21:10

Paweł_Małek pisze:Za wodomierzem zxalozyc zawor kulowy, po nim filtr siatkowy, nastepnioe zawor antyskazeniowy, nastepnie srobonek i kolejny zawor kulowy - wtedy mozna wymienic zawor antyskazeniowy bez zrywania plomby na wodomierzu.

A zawór przelotowy nie może być?
I przy okazji - kto Pana zdaniem decyduje o tym, jaki zawór ma być zainstalowany w zestawie wodomierzowym - dostawca wody czy odbiorca?

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
zestaw wodomierzaowy

autor: Paweł_Małek » 14 gru 2008, 23:23

Na slasku gestia wodociagow konczy sie na 2 srubunku wodomierza liczac od strony doplywu.
Przelotowy tez moze byc - do wody wskazane zeby byl mosiezny - tym bardziej ze bedzie to instalacja z tworzywa - do takiej instalacji nie wato montowac elementow ocynkowanych ktore w tym przypadku beda najslabszym ogniwem.

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: zestaw wodomierzaowy

autor: Alibaba » 15 gru 2008, 19:42

Paweł_Małek pisze:Na slasku gestia wodociagow konczy sie na 2 srubunku wodomierza liczac od strony doplywu.

Na pewno? A nie " na zaworze za wodomierzem głównym" ?

cezary_ck
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 gru 2008, 17:21
Lokalizacja: kielce

autor: cezary_ck » 16 gru 2008, 16:51

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie o otuline. Czy jest ona konieczna?? Bojler nie jest elektryczny tzn ma grzalke ale ma byc tez podlaczony pod c.o. . Jak w takim przypadku ograniczyc temperature w nim?? Zaznacze ze piec jest jeden z najzwyklejszych i niema sterownika temp.

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36

autor: Indiana » 16 gru 2008, 19:39

Jeśli robisz sam, to raczej nie zamontujesz drogich zaworów mieszających lub termostatów na dolocie aby mieć stałą temperaturę wody w zbiorniku - nie warto, w praktyce aby się poparzyć wodą z wymiennika cwu to musiałbyś ze dwie godziny utrzymywać w piecu >100'C :wink:
Otulinę zawsze należy dać, po pierwsze woda w rurkach wolniej stygnie, po drugie rurka jest osłonięta. Pewnie będziesz robił wszystko na rurkach fi 20, więc kup sobie otulinę 22 mm Thermaflex w rolce 10m o grubości ścianki 6 mm, i w miarę zgrzewania kolejnych kształtek nasuwaj ją na rurki - jest lepsza od otulin rozcinanych i nakładanych na gotową instalację, tylko trzeba pamiętać o naciągnięciu otuliny przed wgrzaniem kolejnego kolanka/trójnika :D


Wróć do „Instalacje wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów