Wreszcie koniec improwizacji przy budowaniu i projektowaniu!

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Rejtan
Wreszcie koniec improwizacji przy budowaniu i projektowaniu!

autor: Rejtan » 22 lis 2008, 19:13

Informuję, że właśnie ukazały się długo oczekiwane 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.w sprawie ochrony cieplnej i certyfikacji energetycznej budynków, a mój komentarz do nich znajduje się na bdb.com.pl w dziale Z ostatniej chwili > Informacje branżowe
Tam też znajdują się odnośniki do pełnych tekstów przepisów.
Podkreślić trzeba wysokie wymagania przepisów o jak najmniejsze zużycie energii do budynków, co oznacza zupełnie nową jakość zarówno projektowania, jak i wykonawstwa - w stosunku do dotychczasowych przyzwyczajeń, jakie spotykamy w Polsce.

Skończył się czas projektowania „byle jak” i wykonawstwa „jak najtaniej”!

Każdy obiekt w fazie opracowania projektu budowlanego będzie musiał mieć sporządzoną szczegółową analizę cieplno-wilgotnościową przegród tracących ciepło z wykluczeniem narastającej tam kondensacji pary wodnej, a potem opracowaną charakterystykę energetyczną z nieprzekraczalną wartością EP.

Do wykonawcy należeć będzie ściśle trzymać się rozwiązań podanych w projekcie, w przeciwnym razie on poniesie konsekwencje za odstępstwa od projektu.

Cena projektu wzrośnie - to oczywiste, ale jakość budynków także wzrośnie i co najważniejsze: budynki będą możliwie energooszczędne - ku zadowoleniu ich włascicieli.

Piszę to ze szczególną satysfakcją, gdyż jako jeden z nielicznych w Polsce, już od roku 1990 nawoływałem przy każdej okazji do takiego właśnie podejścia. Wreszcie cel osiągnąłem! Wreszcie fizyka budowli, a nie improwizacje będzie podstawą projektowania i wznoszenia obiektów!

Koniec partyzantki, koniec improwizacji wykonawców i udawania fachowców! Projekt musi zawierać obliczenia cieplno-wilgotnościowe i żadnych potem zmian podczas budowy!

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów