Nowe okna parują od zewnątrz

Asortyment okien i drzwi jest tak duży, że wybór jest naprawdę trudny. Do tego montaż, konserwacja, czasem naprawy. Z tego działu możesz dowiedzieć się czym różnią się poszczególne typy i modele, jak wybrać odpowiednie okna i drzwi do Twojego domu i mieszkania, jak je prawidłowo osadzić, konserwować i co robić jeśli pojawią się jakieś problemy.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Juzwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2007, 17:26
Nowe okna parują od zewnątrz

autor: Juzwa » 05 lis 2008, 22:02

Witam
Zapytam o taki problem, który wydaje mi się dziwny dość... Od paru dni mam wstawione kilka nowych okien PCV, szyba U = 1.0. Niby żadne tam szczególne, ale bez porównania lepsze od starych. I chodzi o to, że przy temperaturze w pomieszczeniu ok. 20st. a na zewnątrz jakieś 10st. , po zmroku szyby pokrywają się rosą od strony zewnętrznej. Tzn. delikatnie zaparowują, ale na tyle, że nic przez nie nie widać.
Nie rozumiem tego zupełnie... stare okna potrafiły zaparowywać na każdej stronie każdej z szyb, ale nigdy od zewnątrz, a tu mam jakąś anomalię. Niby nic wielkiego, za dnia się to nie zdarza a jedynie gdy już jest ciemno, ale chyba nie jest to normalne. Na innym nowym oknie wstawionym rok wcześniej nigdy czegoś takiego nie obserwowałem. Tu pytanie jedno zasadnicze, skąd takie zjawisko? Czy to jakiś problem z oknami czy z powietrzem za oknem?
Juzef

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 06 lis 2008, 9:26

Woda kondensacyjna tworzy się, gdy wilgotne powietrze graniczy z powierzchniami
o odpowiednio niższej temperaturze,oziębia się do stanu nasycenia, po czym następuje skraplanie się nadmiaru wilgoci na tych powierzchniach.
Na szybach izolacyjnych może występować zjawisko kondensacji pary wodnej na jej zewnętrznej powierzchni ( od zewnątrz pomieszczenia).
Przyczyna tego zjawiska jest następująca:
- szyba zewnętrzna stanowi zimną, uwarunkowaną atmosferycznie płaszczyznę, na której przy odpowiednio wysokiej wilgotności, może tworzyć się kondensat. Przyczyna tych zimnych, zewnętrznych powierzchni, tkwi właśnie w dobrej ciepłochronności szyb izolacyjnych (niskie wartości współczynnika przenikania ciepła U ). Z pomieszczenia przedostaje się na zewnątrz tylko niewielka ilość ciepła, wobec czego szyba zewnętrzna posiada niską temperaturę.
Efekt kondensacyjny na zewnętrznych powierzchniach szyby ze szkła izolacyjnego jest zjawiskiem uwarunkowanym przez właściwości fizyczne samego szkła oraz istniejące warunki atmosferyczne (niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza). Całkowite wyeliminowanie tego zjawiska nie jest możliwe, z uwagi na to, że szyba zewnętrzna poddawana jest zmiennym warunkom atmosferycznym.

Problem wadliwości byłby w przypadku pojawienia się wilgoci w przestrzeni międzyszybowej lub gdybyś miał ten efekt od wewnątrz pomieszczenia na szybie tu przyczyna moze byc równiez zbyt duza wilgotność w mieszkaniu i słaba wentylacja.

Reasumując, efekt kondensacyjny w żadnym wypadku nie świadczy
o wadliwości, ale raczej potwierdza dobrą jakość szkła izolacyjnego.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 06 lis 2008, 12:49

Na tej samej zasadzie po zmroku tworzy się wilgoć na samochodzie i to nie jest na pewno wina samochodu.
Pozdrawiam.

Juzwa
Aktywny
Aktywny
Posty: 102
Rejestracja: 14 gru 2007, 17:26

autor: Juzwa » 06 lis 2008, 13:10

Podziękował za wyjaśnienie, teraz już mi wszystko pasuje. Nie mogłem dojść, jakim sposobem szyba zewnętrzna mogłaby być zimniejsza od powietrza na zewnątrz tak, by się zaczęło skraplanie... No ale skoro tak... to widać wcześniej zakupione okno jest kiepściejsze, bo też U 1.0 a nigdy nie zaparowywało w ten sposób.
Innych problemów nie ma, tzn. między szybami ani od wewnątrz nic się nie dzieje. Skoro to dobrze, to dobrze.

ewapach
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 28 wrz 2007, 19:23
Lokalizacja: lublin
re

autor: ewapach » 24 lis 2008, 0:29

a może przy sposobnosci :wink: zapytam jaka może być przyczyna że ''wilgoć''- jakby kropelki rosy, pojawiają się na scianach regipsowych na poddaszu!!!! :?


Wróć do „Okna i drzwi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości

Gotowe projekty domów