zbrojenie ławy fundamentowej

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 29 paź 2008, 10:17

Fruzin
Jak wiesz art.5 PB mówi o m.inn. bezpieczeństwie konstrukcji i użytkowania
i to jest w/g mnie najważniejsze reszta to .....
Nie warto oszczędzać na posadowieniu budynku czy izolacjach bo później wychodza tego różne skutki.Najczęściej w naprawie przekraczają kilkudziesięciokrotnie wymierną oszczędność uzyskana w czasie wznoszenia budynku.

Lepiej oszczędności szukać:
1)na etapie projektu - domy lżejsze,o rozsądnych rozpiętosciach elementów konstrukcyjnych,odpowiedniej konstrukcji stop/dach, najlepiej w wymiarach modularnych zastosowanych materiałów (obrys budynku,stolarka),energooszczędne
2)o technologii szybszego+tańszego wykonawstwa.Uwaga! Samo tańsze nie oznacza szybsze,a samo szybsze wcale nie oznacza tańsze.Te dwie sprawy musza być ścisle powiązane inaczej nie będzie sukcesu.
3)No i aspekt nadzoru technicznego.A więc określę inaczej dobrze zorganizowane wykonawstwo.Z braku tego Inwestor może znaaaaacznie dopłacać i nikt z uczestników budowy nie odważy się wówczas Inwestorowi powiedzieć,że głównie dopłacił z powodu ogólnego burdelu organizacyjno-technicznego.
I te warunki 1)+2)+3)przynoszą znacznie większe przeliczalne rezultaty finansowe
bez utraty własciwości technicznych jak takie dziubdzianie.Tu coś nie dam,tam cos nie dam, ale doraźnie uzbieram pare złotych,a potem będzie co będzie.
Słowem prowizorka = Specialite du Pologne

Wbrew pozorom obserwując forum i zadawane tu pytania sięgające w zupełnie obcą materię dla zwykłego zjadacza chleba jakim jest inzynieria budowlana śmiem twierdzić że "dziubdzianie" ma się w Polsce dobrze i Inwestorzy robią sobie krzywdę na własne życzenie takim samodzielnym podejsciem do budownictwa.Są jak dzieci we mgle które chadzaja po bagnach.
Pewnie jest to efekt sloganu "Polak potrafi" i wielu lat przymusu samowystarczalności, kombinowania Polaków za czasów socjalizmu.Ale czas z tym skończyć.
To nieprawda że Polacy się znają na wszystkim (to widać na forum i problemach) i są najepszymi kierowcami na świecie bo umieją jeździć drogimi samochodami.
Czas z tym skończyć i znormalnieć bo od 20 lat są ku temu warunki.
A więc najpierw analiza potrzeb,potem rzetelny i świadomy projekt i nadzór wykonania.
A inwestor powinien martwić się wyłacznie o zapewnienie środków na wykonanie swojego domku i ew.pilnowac harmonogramu prac.
I to byłaby normalność jaka jest od wielu lat w UE.

iroq
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 22 paź 2008, 12:37

autor: iroq » 29 paź 2008, 10:26

iroq pisze:A co powiecie o wykładaniu wykopu pod ławy folią, zamiast stosowania podkładu z chudego betonu? Niewątpliwie jakość ławy będzie lepsza, gdyż beton podczas wylewania nie miesza się z gruntem. Chciałbym nadmienić że grunt na wysokości ław to glina.


Czy do powyrzszego jest ktoś w stanie wyciągnąć wnioski? Dlaczego zrezygnowano z chudego betonu? Czy są jakieś zasady, które pozwalają zrezygnować z warstwy chudego betonu?
Czy przy stosowaniu chudziaka warto dodatkowo zastosować folię?

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 29 paź 2008, 13:58

iroq według mnie zrobiono źle choć wszystkim autorom twojej budowy wydawało się że robią dobrze.
Najlepszym zabezpieczeniem ławy fundamentowej (a konretniej zbrojenia) jest zastosowanie tzw chudego betonu.Zabezpiecza on ławę przed kwasami organicznymi zawartymi w wodach gruntowych i jest pierwszą linią obrony przed nimi.A co moze folijka - tylko się przedrzeć.Teraz juz jest "po ptokach" a grunt masz niefajny.Zastanawiające jest czy nie powinno się trochę wymienic ten grunt.Powinien to ocenić Kierownik Budowy podczas wykopu i ew. sprawdzić czy projektant przewidział fundament dla akurat takiego rodzaju gruntu.
Na posadzce juz nie ma takich problemów bo chudziak jest płytko i woda tak wysoko zazwyczaj nie podchodzi.Tu w zależności od rodzaju gruntu i stosunków wodnych można zrezygnowąc z chudziaka.Ocenę czy tak można powinien wykonać na miejscu Kierownik Budowy.Na pewno warto wymienić grunt pod posadzkę na pospółkę i zagęścić warstwami co 10-15 cm ze stablizowaniem cementem (5kg/m2 warstwy)

Na marginesie odnośnie tej kontroli gruntu podczas wykopów.Ja już miałem taka sytuację.Mimo wezwania Konstruktora i jego pozytywnej oceny gruntu podczas wizji lokalnej nie zmnienił wymiarów fundamentu i nie rozwiał moich watpliwości.Cała noc uparcie przyliczałem fundamenty i wyszło mi przekroczenie naprężen ponad 120% i rano nakazałem odpowiednio uformowac fundamenty i zalali po mojemu.Inwestor się buntował,efekt poszliśmy razem do kontruktora i poprosiłem go o przeliczenie nośności gruntu przy takich parametrach.Wyszlo mu to co mi i wówczas się zerwał na równe nogi że trzeba sytuację ratować nie wiedząc że ja już zabetonowałem te metry prawidłowo.
Od tego momentu Inwestor z byle czym pyta się mnie często pomijając architekta i konstruktora.A obu Panów projektantów bardzo szanuję więc sugeruję aby to z nimi uzgodnić.
Wcale nie chodzi mi o autoreklamę bo roboty to ja mam po pachy - i dzięki Boże za to - nie głoduje ja ani moja rodzina.To opowiedziałem głównie po to aby podkreślić że ważne jest dobranie przytomnego i rzetelnego nadzoru nad budową a nie używanie "papierowych" Kierowników.Bo efektem papierowych kierowników sa własnie pytania na forum co robić w sprawach za które odpowiada Kierownik Budowy.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 29 paź 2008, 21:22

Jochwaw całym sercem jestem z tobą :)

Iroq
Wykonywanie ław - tak po Bożemu - to powinno się zacząć oczywiście od wykopu, następnie ręczne splantowanie warstwy ok 10 cm. Na to powinien pójść beton podkładowy wyrównujący podłoże. Głównym zadaniem chudziaka jest bardziej równomierne rozłożenie obciążeń od ławy na grunt oraz wspomniane wyrównanie podłoża dla dalszych prac żelbetowych. Na tym równym podłożu powinno się ustawić deskowanie nadające kształt przyszłej ławie. Tutaj nie stosuje się folii wychodząc z założenia, że deskowanie jest w miarę szczelne.
Wówczas ławy są równiutkie, a zbrojenie prawidłowo otulone.
Przy gruntach spoistych a takim jest np glina aż prosi się aby wykorzystać ów spoistość jako "deskowanie". Przy odrobinie staranności możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów pod względem wymiarów i grubości otuliny. Niestety jest to tyko grunt, który obsypuje się, chłonie wodę itp. Powyższym niedoskonałościom ma zapobiegać folia budowlana ułożona na dnie wykopu, nawet jest to wskazane. Folia ma znaczenie wyłącznie technologiczne (podczas układanie mieszanki betonowej w wykopie) i nie bierze się jej pod uwagę w trakcie eksploatacji budynku. Jeżeli nie popęka i będzie dodatkowo chronić ławę to fajnie. Jeżeli nie będzie chronić, to nic złego się nie dzieje.
Zatem nie można rozpatrywać alternatywy albo chudziak albo folia.

Wielu majstrów unika chudziaków w wykopach ze względu na zalewanie i zamulanie wykopów po większych deszczach. Wówczas oczyszczenie dna z chudziakiem (i podmytymi bokami wykopu) jest zajęciem bardzo upierdliwym.

Podsumowując. W twoim wypadku absolutne minimum to folia. Chudziak bardzo wskazany jednak nie obligatoryjny. I tu pozwolę sobie popolemizować z kolegą jochwaw nt. ochronnego wpływu chudego betonu na ławę. Coś tam ochroni, ale tylko z jednej strony czyli prawie wcale. (tak jak oszczędności w w/w zbrojeniu :) są jakoby ich nie było)
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 30 paź 2008, 9:58

fruzin pisze:... I tu pozwolę sobie popolemizować z kolegą jochwaw nt. ochronnego wpływu chudego betonu na ławę. Coś tam ochroni, ale tylko z jednej strony czyli prawie wcale...


Ale chwileczkę traktujesz za normatyw coś co ja nazywam niechlujstwem budowlanym.
Prawidłowo wykonana ława ma chudziak oraz ...wykonanie odpowiedniej izolacji p/wilgociowej po bokach ławy.Przecież brak zabezpieczenia boków ławy (kazdego elementu żelbetowego stykającego się z gruntem)jest zaprzeczeniem dobrze rozumianej sztuki budowlanej.
Na żadnej mojej budowie nie akceptowałem wykopów liniowych jako szalunku dla ław fundamentowych właśnie z tych w/w względów.Oczywiście przeznaczenie chudziaka o którym napisałeś jest to oczywiście aspekt wykonawczy,prawidłowe,równe,stabilne podłoże pod dystanse zbrojenia,także aspekt konstrukcyjny pośrednie rozłożenie napręzeń ale głównym i zasadniczym jest stworzenie dodatkowej linii ochrony przed penetracją agresywnych wód gruntowych poprzez liczne naturalne zarysowania ław.
Po to m.inn. też pogubia się otuliny nawet do 7 cm w ławach a chroni się ta ławę od spodu chudziakiem.Folia ma 0,3 mm chudziak 10 cm a więc nawet rysujący się chudziak rokuje znacznie lepszą skuteczność izolowania jak przecierająca się folia gdyż "bierze on to na siebie"
Inną sprawą jest to że świadomi Kierownicy Budowy bądź Majstrowie lub zwykli betoniarze nie stosuja betonu na bazie cementów portlandzkich tylko na cementach hutniczych - znacznie bardziej odpornych na działanie agresywnych wód gruntowych.
Oczywiście odpornośc na alkalia poprawia się wraz ze wzrostem wytrzymałości betonu ale wątpie aby ktos stosował w budownictwie jednorodzinnym betony B-50 W-8 (i w górę) czyli BWW ze względu na wysokie koszty.

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

autor: norbiwolow » 15 lip 2009, 10:15

a co zrobić z takim problemem ????
Obrazek

wiecej info na blogu:
http://www.koralgol2norbiwolow.mojabudowa.pl

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 15 lip 2009, 14:38

Albo rozwalić głaza kilinami drewnianymi i wodą, albo z konstruktorem rozważyć nadciąg żelbetowy.A więc taki jakby "most" nad fundamentem.

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

autor: norbiwolow » 16 lip 2009, 7:20

zacząłem go jednak obkopywać - to co na foto to jakas 1/3 kamienia - planuję go przesunąć poza obrys ławy - obawiałem się że jak bedzie siadał fundament to moa powstać naprężenia na tym kamieniu

a co doradzicie w stosunku do ziemi w wykopie - w 1/3 jest to glina - taka jak na foto - czy pogłębić 5 cm i wysypać piaskiem ??? czy może chudziak ??? czy folia na dnie o szeokości ławy ( 50 i 70 cm ) coś da ???

obawiam się o osiadanie budynku na tej glinie :( w sumie ławy mam wg kierownika budowy troszke przewymiarowane - w projekcie były - 50x40 i 70x40 ( 40 cm wysokie ) zbrojenie 25x30 cm co 50 cm ( ja zagęsciłem strzemiona do 30-35 cm ) - kierownik powiedział że mogłyby byc strzemiona 22x22cm i ława wysoka na 30 cm - czyli w sumie te 10 cm bedzie powiedzmy jako chudziak :) ławę robię w wykopie bez deskowania. Jakie macie pomocne sugestie w moim przypadku ??? Z góry dzięki za fachowa pomoc !!!!

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 16 lip 2009, 9:48

Myślę że Kierownik Budowy ocenił sytuację i podjął decyzję i tyle.Domyślam się że chiał Panu pójść na rękę aby zaoszczędzić trochę grosza.
Generalnie standardowo ławy projektuje się na 30 cm wysokości tyle że robi się troche większe strzemiona nazwimy je - prostokątne. Natomiast pogrubianie ławy (zwiększanie jej wysokości) służy zmniejszeniu strzemion do wymiarów kwadratu. A więc zachodzi to proporcjonalne zjawisko
Generalnie ja unikam równoczesnego pocieniania ławy i strzemion.

Ja to mam hopla na punkcie fundamentów.Po prostu wychodzę z założenia że fundament,słup i strop to najważniejsze elementy budynku reszto to .....
I w tych punktach nie bawie się w pozorne oszczędności.

Nie wiem jaki jest stan tej gliny, to moze ocenić Kierownik Budowy w wykopie i pewnie to zrobił...

Opowiem taka historyję z życia wzięta jak ważna jest wizja lokalna na budowie i że nie należy bezkrytycznie patrzeć na to co jest zaprojektowane-

Raz miałem dosyć kiepski grunt gniasty - coś mi nie dawało spokoju.Przededniu betonowania namordowałem się w przeliczaniu obciążeń na grunt i wyszło mi ze Architekt i (bagatela!) Konstruktor zaprojektowali za wąskie ławy o 17%.Poszli tym standardem 70x40.Ewidentnie groziło to zarysowaniem budynku.Po prostu nie pytając ich poszerzyłem ławy o 20 cm.Dobrze,że rozkop na to pozwalał.Poinformowałem projektantów jaki mamy grunt i żeby to sprawdzili.Wtem dzwonią,że musimy wstrzymać pracę bo muszą coś sprawdzić na miejscu.No a ja byłem już po betonowaniu. Przyjechały te moje projektowe robaczki przerażone,że zabetonowałem. Mierzą i się dziwią,że fundamenty są takie jak powinny być z ich nowych obliczeń a nie jak w projekcie.Głupo patrzyli na mnie a ja wtedy po nich jak po burych sukach pojechałem że nie dokonali wizji lokalnej po wykopie...Inwestor od tego momentu juz zawsze najpierw ze mną wszystko konsultował.

A to inny przykład że źle oceniono warunki gruntowe w badaniach geotechnicznych lub zaprojektowano i wykonano pale o niewystarczającej nośności.Efekt jak widać:
http://bryla.gazetadom.pl/bryla/51,8530 ... l?i=0?bo=1

Wracając - tak zawsze warto dać chudy beton min 10 cm. Najlepiej aby w takim gruncie beton był na bazie cementów hutniczych (tak samo beton ław).Wystarczy aby w betoniarni przygotowali taka recepturę z uwzględnieniem w/w cementów.
Można dodatkowo przed zalaniem chudziaka wymienic ze 30-40 cm gruntu i dać pospółkę wymieszaną z cementem i bardzo dobrze warstwami zagęścić do Id=1 lub 1,1.A potem dać chudziak, i docelowo ławę.Pamiętaj aby zbrojenie było min 5-7 cm od wierzchu chudzaka.

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

autor: norbiwolow » 16 lip 2009, 11:20

czyli toretycznie przy niekorzystnych warunkach glebowych moje ławy powinny zdać egzamin ??? skoro sa wyższe od standardowych o te 10 cm . Szerokośc rozumiem ma znaczenie nośne tak wiec te 70 cm na nośnych i 50 na pozostałych powinno zdać egzamin ??? Chudy beton ?!?! - czyli znowu całość pogłębiać :( w sumie mam już powbijane repery do górnego poziomu lania ławy - w jaki sposób najlepiej wypoziomować poziom lania ławy - oczywiście w przypadku jak nie mam deskowania i lane jest w gruncie ????

tak troche niefachowo zapytam - czy cement po terminie ważności mogę wsypać do wykopu i zamieszać troszkę z piaskiem i gliną aby utwardzić podłoże - zalegają mi 4 worki z jesieni - troszkę skamieniały ale kruszą się :)

jezeli nie wykonam chudziaka a zrobię j/w i na to położę folię budowlaną o szerokości ławy ( lub taką aby jeszcze na boki zachodziła ale to juz wiecej zabawy ) i wyleję moją ławę to bedzie ok ???

co do strzemion to z info od kierownika budowy to istotne jest aby rozstaw strzemion w poziomie odpowiadał grubości ścianki nosnej jaka na ławie stanie - czyli jak w moim przypadku bloczki betonowe o grubości 24 cm dlatego strzemiono ma 25 cm - mogłoby byc też w przedziale 22-25 a wysokość strzemiona to 30 cm czyli otulone bedzie betonem w ławie po 5 cm z góry i z dołu. zbrojenie stawiam na betonowych płytkach ( takich elewacyjnych )

czy warto dodać do betonu na ławy (b20) jakieś chemiczne domieszki polepszające jakośc betonu ( ograniczenie wchłaniania wody itp ) lub mikrozbrojenie jak włókna celulozowe itp.

sporo tych pytan ale lepiej zapytać o każdy szczegół niż pominąć jeden i potem żałować :) Obecnie żałuję że nie zebrałem wiecej humusu i nie zaszalowałem deskami a potem bym kopał ławy - a tak to sporo czasu stracę na wypoziomowanie wykopu i równe wylanie ławy - a tak po deskach bym przejechał i byłoby idealnie - w gruncie tak idealnie się nie da :( - repery wbite co około 2 metry ale między nimi mozna zrobic nierówności :(
pozdrawiam i dziękuje za odp.

Awatar użytkownika
Zibi1000
rekomendowany doradca
Posty: 461
Rejestracja: 01 cze 2009, 8:55
Lokalizacja: Skawina / Kraków

autor: Zibi1000 » 16 lip 2009, 12:14

tak troche niefachowo zapytam - czy cement po terminie ważności mogę wsypać do wykopu i zamieszać troszkę z piaskiem i gliną aby utwardzić podłoże - zalegają mi 4 worki z jesieni - troszkę skamieniały ale kruszą się

jezeli nie wykonam chudziaka a zrobię j/w i na to położę folię budowlaną o szerokości ławy ( lub taką aby jeszcze na boki zachodziła ale to juz wiecej zabawy ) i wyleję moją ławę to bedzie ok ???


Lepiej nic nie wsypuj do wykopu . Daj folię w koło . Nie będzie jak książka pisze ale 80 % domów jednorodzinnych tak się buduje. Już jest dobrze , że zastanawiasz się nad tym co robisz . :wink: :D
Będzie OK :l :wink:

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

autor: norbiwolow » 16 lip 2009, 12:38

czyli robie tak jak napisałem na to z 6 warstw bloczków i tu pojawia się pytanie - czy nie bedzie to przerost nad formą - szwagier polaca mi zrobić wieniec zbrojony cokołowy na poziomie zero - kierownik mówi że to przesada - strop bedzie wieńcem zbrojony plus jeszcze ściana kolankowa tez ma wieniec wg projektu - czyli w sumie 3 wieńce pierścienie trzymające konstrukcje budynku - co polecacie - robić na fundamnetach wieniec cokołowy czy tylko zagęścić piasek i wylać chudziaka

aha - co do piasku do zasypania fundamentów - może zostac pod spodem ten wydobyty z wykopów pod ławy ( z gliną ) a dosypię tylko z piaskowni piaskiem lub pospółką - kierownik mówi że może zostać ale jak wymuruję ścianki z bloczków to rozplantować tą glinę, zlać woda i dobrze zagęścić a na to dopiero piasek i też dobrze ubić
z góry thx !!! :) :wink:

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

autor: norbiwolow » 16 lip 2009, 12:47

a tak to wygląda u mnie na budowie :

Obrazek

Obrazek

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 16 lip 2009, 13:08

Kierownik słusznie mówi w obu kwestiach.

Norbi a jak głeboko masz poziom fundamentu od poziomu terenu. Jak patrzę na te zdjęcia to wygląda mi to dosyc płytko jakies 50-60 cm?

norbiwolow
Aktywny
Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: 19 sie 2008, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

autor: norbiwolow » 17 lip 2009, 8:05

80 cm - tyle się robi na dolnym sląsku - humus zdjęty na 30-40 cm i wykop na 40-70 cm w zależności od pozimu - domek bedzie 50 cm nad poziomem terenu - pozim zero wyzancza ten sznurek idący od przeciwległych kątów wykopów a ten "miernik głębokości i szerokości wykopu pod ławy " mojej konstrukcji ma przymocowaną deskę o wysokości 130 cm czyli tyle ile bedzie miała ława plus ściana fundamntowa aby osiągnąć punkt zero.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

Gotowe projekty domów