jak wykonac wentylacje ,atak grzyba

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

macieq03
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2008, 17:39
jak wykonac wentylacje ,atak grzyba

autor: macieq03 » 18 paź 2008, 18:13

Mam pytanie o wykonanie wentylacji w pokoju sasiadującym z kuchnią.a wiec po kolei
:pokoj został domurowany do domku drewnianego , z pustaka ''chaszowego" i cegły ,ocieplony styropianem.W zeszłym roku wymieniono okna na PCV itutaj sie chyba zaczęło.w rogu przy podłodze pojawił sie zielony grzyb.W pokoju tym nie ma wentylacji jedynie drzwi do kuchni.zastanawiam sie jak zrobic wentylacje bo jak sadze grzyb moze sie po zimie rozrosnąc.Dodam ze budynek jest parterowy z małym strychem oraz ze grzyb pojawil sie na północnej scianie ,ostatniej zreszta.W przysłym roku odkopie fundamenty i porawie izolacje a w tej chwili chce wykonac wentylację .prosze o porady

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 paź 2008, 10:53

To normalne zjawisko przy ocieplaniu z zewnątrz i ograniczeniu wentylacji . Jedyna skuteczna wentylacja z ograniczeniem strat ciepła to reku.
pamiętać także radzę, że zagrzybienie "idzie" od zewnątrz muru ocieplonego więc to, że gdzieś się jeszcze nie pojawił , nie znaczy , że go nie ma.

Broda79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 652
Rejestracja: 09 lip 2008, 7:51
Lokalizacja: Mikołów
Kontaktowanie:

autor: Broda79 » 20 paź 2008, 15:10

Wietrzyć i grzać. W tym przypadku to chyba najskuteczniejszy sposób. I nie przystawiać mebli bezpośrednio do ścian. Zawsze zostawić kilka cm. Jeszcze tylko zapytam jak wyglądają u Pana rynny??? Niekoniecznie grzyb musi pojawiać się z powodu żle wyizolowanego fundamentu.
projekty przyłączy wod-kan. info na priv.

macieq03
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2008, 17:39

autor: macieq03 » 20 paź 2008, 19:29

Broda79 pisze:Wietrzyć i grzać. W tym przypadku to chyba najskuteczniejszy sposób. I nie przystawiać mebli bezpośrednio do ścian. Zawsze zostawić kilka cm. Jeszcze tylko zapytam jak wyglądają u Pana rynny??? Niekoniecznie grzyb musi pojawiać się z powodu żle wyizolowanego fundamentu.

W związku z Pana zapytaniem odnosnie rynien ,to sa w porządku, woda nie podchodzi pod fundamenty.Pomieszczenie jest wietrzone i wiadomo ogrzewane.Przy zamknietych oknach bywało iż były mocno zaparowane.
Czy wstawienie kratki pomiedzy pomieszczeniami może coś pomóc?
Czy wykuć kratke w rogu pokoju ,w miejscu w którym rozwija sięgrzyb(konkretnie w stropie)lecz bedzie wiadomo strata ciepła.Pozdrawiam wszystkikch oferujących pomoc

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 24 paź 2008, 15:59

Przydałoby się też sprawdzić czy jest odpowiednia drożność wentylacji w kuchni.i właściwy ciąg.Rozszczelnij okna i zobacz czy powietrze jest zasysane przez lekko uchylone/niedomknięte drzwi do kuchni.Sprawdź chusteczką czy masz ciąg do kratki.
Jeśli tak to jest w teorii i praktyce 5 sposobów na dopowadzenie powietrza przez zamknięte okna:

Infiltracja przez okna. Wg normy PN-83/B-03430 współczynnik infiltracji powietrza "a" przez zamknięte okna i drzwi balkonowe bez zamontowanego nawiewnia powinien wynosić 0,5 - 1,0 m3/(m*h*daPa2/3). Dla okien o a<0,3 m3/(m*h*daPa2/3) powinny być zamontowane nawiewniki powietrza. Teoretycznie można w ten sposób doprowadzić powietrze zewnętrzne. Należy jednak pamiętać, iż przy największej możliwej infiltracji 1,0 m3/(m*h*daPa2/3) można uzyskać przepływ około 1m3/h powietrza na metr obwodu okna, więc aby dostarczyć wymaganą dla jednej osoby ilość powietrza trzeba posiadać w pomieszczeniu minimum 20 mb obwodu okna.Pytanie kto ma taką szklarnie :)

Rozszczelnienie skrzydła okiennego, tzw. Mikrowentylacja czy inaczej mikrouchył. Aby powietrze dopływało do wnętrza budynku w ilości niezbędnej do skutecznej wentylacji okna powinny być cały czas rozszczelnione. Wymaga to ciągłej aktywności użytkownika, który reguluje ilość oraz częstotliwość doprowadzania powietrza. Jest to szczególnie utrudnione podczas nieobecności mieszkańców. Rozszczelnione okno nie jest w stanie doprowadzić do pomieszczenia wymaganej ilości powietrza, dlatego konieczne jest dodatkowe uchylanie i rozwieranie skrzydeł okiennych.A więc upierdliwe :(

Usunięcie fragmentu uszczelki. Przez powstały otwór powietrze zewnętrzne przedostaje się do wnętrza pomieszczenia. Nie ma możliwości regulowania ilości nawiewanego powietrza, która np. w przypadku silnego podmuchu wiatru, zwiększa się kilkukrotnie.Metoda skuteczna lecz sprzyja gwizdaniu okien :? Więc nie.

Montaż listwy regulującej (klapki wentylacyjnej). Rozwiązanie dostarczane przez producentów profili okiennych. Element montowany między skrzydłem w ościeżnicą okna, który przy silnym podmuchu wiatru zapobiega przedostaniu się do wnętrza nadmiernej ilości powietrza. Średnia ilość doprowadzanego powietrza, to 5m3/h.
Jest to stara metoda stosowana w przedwojennych budynkach tyle że w ścianach.Mam mieszane uczucia gdyż jest słaba regulowalność.

Zastosowanie nawiewników okiennych. Dostępne na rynku produkty różnią się sposobem działania, ilością dostarczanego powietrza oraz tłumieniem hałasu zewnętrznego. Ze względu na sposób działania można wyróżnić nawiewniki: higrosterowane (automatyczne) ciśnieniowe (samoregulujące) oraz sterowane ręcznie.

I w Twoim przypadku zastosowałbym na zamontowanych już oknach PCV w górnej częsci nawiewniki higrosterowalne.Sąsiedztwo kuchni niestety przeszkadza.Jeśli sprawdziłeś że jest ciąg przez te rozszczelnione drzwi do kuchni to równocześnie z nawiewnikami powinieneś zamontować kratkę w drzwiach z tego pomieszczenia do kuchni tak jak stosuje się w drzwiach łazienkowych.Możesz też dać tulejki ze sześć sztuk w dole drzwi.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 paź 2008, 9:27

Szkoda, że Szanowny Pan do tej pory nie zapoznał się z wykresem Molliea , Prosiłem o to przy innym temacie. Wiedziałby Pan wtedy dlaczego nie może bć 20-30% wilgotności względnej przy -15stC, jak i to, że "higrosterowalność" zarezerwowana jest dla wywiewników a nie nawiewników. Wilgotność względna powietrza wokół elementy higroczułego odpowiada wilgotności w pomieszczeniu tylko w wypadku wywiewników. Nawiewniki jest kilka, klika naście stopni chłodniejszy od temperatury pokojowej, więc i wilgotność względna wokół elementu sterującego jest sporo wyższa niż ta pokoju. Ci co temat rozumieją dają stałe nawiewniki a higrosterowalne wywiewniki. Ja sam zaś wolę wentylację mechaniczną, jest skuteczniejsza, tańsza, bardziej komfortowa i dopasowana do potrzeb.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 27 paź 2008, 18:35

T. Brzęczkowski pisze:Szkoda, że Szanowny Pan do tej pory nie zapoznał się z wykresem Molliea , Prosiłem o to przy innym temacie. Wiedziałby Pan wtedy dlaczego nie może bć 20-30% wilgotności względnej przy -15stC, jak i to, że "higrosterowalność" zarezerwowana jest dla wywiewników a nie nawiewników. Wilgotność względna powietrza wokół elementy higroczułego odpowiada wilgotności w pomieszczeniu tylko w wypadku wywiewników. Nawiewniki jest kilka, klika naście stopni chłodniejszy od temperatury pokojowej, więc i wilgotność względna wokół elementu sterującego jest sporo wyższa niż ta pokoju. Ci co temat rozumieją dają stałe nawiewniki a higrosterowalne wywiewniki. Ja sam zaś wolę wentylację mechaniczną, jest skuteczniejsza, tańsza, bardziej komfortowa i dopasowana do potrzeb.


Panie Brzeczkowski ja o Pana zdanie nie pytałem.Pan wszystko i wszystkich neguje.Autokreatywna alfa i omega wyłącznie na użytek forum.
To że pan woli wentylację mechaniczną jest wyłącznie pochodną Pana interesu.
Jedynie co usilnie na wszystko proponuje Pan ludziom to przez siebie sprzedawany system wentylacji mechanicznej i zapakowanie się w folię.Jest Pan cholernie monotonny.

majka22
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2010, 8:30
Re: jak wykonac wentylacje ,atak grzyba

autor: majka22 » 09 lis 2010, 8:54

mam podobny problem jak macieq03. po wymianie okien na plastiki 5 lat temu teraz mam wilgoć w pokoju pomimo kratki wentylacyjnej. myślę że wentylacja w domu żle działa. znajomy poradził mi wykonać nowe kratki wentylacyjne, jedną na wylot muru, a drugą po przekątnej tylko do warstwy dylatacyjnej w murze. czy moglibyście mi powiedzieć, czy to naprawdę zadziała?

Pawlogen
Aktywny
Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: 29 lip 2010, 21:55
Re: jak wykonac wentylacje ,atak grzyba

autor: Pawlogen » 19 lis 2010, 19:15

Witam

Miałem ( i dalej mam :) ) problem z grzybkiem na ścianach po wstawieniu okien plastikowych , rozwiązałem to w następujący sposób ze wyciągnąłem kanał izolowaną rura spiro o przekroju f 100 z pokoju na strych , grzybek zaczyna ustępować ,niestety jeszcze na pewno to potrwa ponieważ ściana na której się pojawił jest od strony północnej (brak elewacji) jednak niedługo zaczynamy konkretny remont wybijanie ścian , wstawianie okien oraz zmiana w ogrzewaniu centralnym poprzez montaż ogrzewania ściennego , ale to wersja akurat dla mnie , ja polecam wentylacje do podstawa długość rury prze zemnie wyciągniętej to około 2m , polecam tez środki grzybobójcze , uwaga są bardzo szkodliwe 24 h to minimum żeby przewietrzyć pomieszczenie zależy od ilości użytego środka

Pozdrawiam


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 111 gości

Gotowe projekty domów