strop pod wysokim poddaszem w kamienicy - czym docieplić?

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

mac76
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2008, 8:36
strop pod wysokim poddaszem w kamienicy - czym docieplić?

autor: mac76 » 29 wrz 2008, 16:00

Witam,

jeszcze w tym roku czeka mnie docieplenie stropu nad moim mieszkaniem (XIX wieczna kamienica). Ponad stropem znajduje się wysoki (od 4 do 2 m wysokości), nieogrzewany i niedocieplony strych - który wykorzystywany jest przez mieszkańców jako suszarnia.

Konstrukcja stropu to 20 cm szerokie belki drewniane. Patrząc od dołu: najpierw jest mój sufit - a więc tynk na deskach przybitych do belek od spodu, następnie jest ok 14 cm pustej przestrzeni, potem między belkami zrobiony z desek tzw. fałszywy pułap na którym to leży ok. 14cm polepy. Na wierzchu belek przybita jest połoga z desek.

Mój zamysł jest taki żeby polepę zastąpić izolacją z wełny mineralnej.

I tutaj mam rozterkę - czy kłaść matę z wełny mineralnej czy granulat? Wydaje mi się, że granulat będzie mniej pracochłonny i dokładniej wypełni przestrzeń miedzy belkami. Ponad to patrząc po cenach i wydajności - granulat wychodzi mi nieco taniej.

I na koniec pytanie - czy izolacja w obu przypadkach powinna wyglądać tak:

1)od spodu folia paroizolacyjna
2)mata lub granulat
3)folia paroprzepuszczalna

????

Z góry dziękuję za podpowiedzi, opinie i uwagi.
-------

Pozdrawiam Maciek

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 03 paź 2008, 13:33

Ale to znaczy że będziesz rwał te wszyskie dechy na stropie i wyciągał polepę? Troszeczkę odpręży się sufit i licz się z tym że zarysuje się tynk na suficie.

Wydaje mi się że twój pomysł jest dobry z tym granulatem.Po odsłonięciu belek i pułapu rozwiń paroizolację z wywijaniem na belki nośne.Jeśli ten strop jest uzytkowy (suszarnia) a dach nieszczelny to nabij tą wiatroizolację na krokwie.

Natomiast osobna sprawa jest taka,że z mokrego prania woda leje się przez dechy w granulat.Jak ułozysz folię paroprzepuszczalna na dechach stropu to na ludzie na tej folii powywracaja się.No to po zlości Ci ją podrą.Tu złotego środka nie widzę.

Chyba że tu ktos wpadnie jak uszczelnic dechy żeby nie było poślizgu i przeciekania w dół.

mac76
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2008, 8:36

autor: mac76 » 06 paź 2008, 10:17

Dzięki jochwaw za odzew :)

jochwaw pisze:Ale to znaczy że będziesz rwał te wszystkie dechy na stropie i wyciągał polepę? Troszeczkę odpręży się sufit i licz się z tym że zarysuje się tynk na suficie.


Zmierzam zdjąć jedynie podłogę - pułapu nie będę ruszał - różnica w oporze termicznym pomiędzy izolacją 14 cm a 24 cm jest niewielka - a dodatkowy koszt wysoki. (PS.Tynki na suficie i tak są zarysowane ;)

jochwaw pisze:Wydaje mi się że twój pomysł jest dobry z tym granulatem.Po odsłonięciu belek i pułapu rozwiń paroizolację z wywijaniem na belki nośne. Jeśli ten strop jest użytkowy (suszarnia) a dach nieszczelny to nabij tą wiatroizolację na krokwie.


Dach jest szczelny - po remoncie. Ale nigdy nie wiadomo czy nagle się nie "rozszczelni" ;)

Myślałem żeby nabić folię paroprzepuszczalną na belki stropu i na to przybić dechy. Chroniło by to granulat a i zapobiegało pyleniu. Tylko czy tak można zrobić ???

jochwaw pisze:Natomiast osobna sprawa jest taka,że z mokrego prania woda leje się przez dechy w granulat.Jak ułozysz folię paroprzepuszczalna na dechach stropu to na ludzie na tej folii powywracaja się.No to po zlości Ci ją podrą.Tu złotego środka nie widzę.


Większość sąsiadów ma pralki z wirowaniem - więc pranie nie kapie. Jeśli jest jakaś kapiąca rzecz to podkładają miskę - to ta większa i bardziej cywilizowana cześć sąsiadów.

Mniej cywilizowana wiesza kapiące pranie - z tym, że w 2 na 3 przypadkach położyli oni na dechach folie budowlaną i nie ma problemu. Tylko z jednymi jest problem - ale ja to już załatwię - w najgorszym wypadku kupie im tę folie - toż to parę złotych. A jak nie będą stosować to chyba będę wywalał ich pranie na klatkę schodową... :twisted:

jochwaw pisze:Chyba że tu ktos wpadnie jak uszczelnic dechy żeby nie było poślizgu i przeciekania w dół.


No właśnie - i tutaj mam największą wątpliwość i proszę o radę: czy można dać folie paroprzepuszczalną bezpośrednio na granulat z wełny mineralnej ??? Wiem że na maty tak się robi - czy więc granulat ma inne wymagania?

Ma ktoś jakiś pomysł?
-------



Pozdrawiam Maciek

Dani24
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:25
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

autor: Dani24 » 08 paź 2008, 12:16

Witam, granulat wełny mineralnej zachowuje się tak samo jak postać płyty czy maty dlatego powinna być zabezpieczona folią paroizolacyjną. Może zamiast granulatu mineralnego warto rozważyć użycie granulatu na bazie celulozy odsyłam na stronę producenta ekofiber.com.pl.
Moja firma zajmuje się pneumtycznymi technologiami dociepelń budynków mieszkalnych, biur, hal, kurników itp.

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 09 paź 2008, 16:38

mac76 wiesz co daj ta paroprzepuszczalna (taka jak daje się na dach) pod dechy czyli ponad granulat.
Jak coś ścieknie pod dechy to na tej folii się zatrzyma.Po czasie odparuje wkońcu strych to suche i przewiewne miejsce.Wolałbym dać ta paroprzepuszczalna po to jakby jakaś wilgoć się pojawiła w granulacie mogła spokoje odparować.Przy paroizolacji pod dechami zatrzymasz ta wilgoć między obiemia paroizolacjami no i mamy gnicie :(

mac76
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2008, 8:36

autor: mac76 » 10 paź 2008, 13:49

Dziękuje wszystkim za porady. Zrobię tak jak napisał jochwaw. Paroizolacja pod granulat a na granulat paroprzepuszczalna i na to dechy :)
-------



Pozdrawiam Maciek


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów