« Zobacz poprzedni temat
Pompy ciepła
Zobacz następny temat »
Czy warto kupić pompy ciepła?

POMPA CIEPŁA - OPINIE

Panie Piotrze
-
Cytat:
Gama pomp ciepła jest obecnie na tyle duża
Zajmuję się domami energooszczędnymi ponad 20 lat - Proszę mi przedstawić oferte na pompy ciepła 20- /300-/ do 500W - Do ciepłej wody użytkowej zintegrowane z zasobnikiem - zaczynają się pojawiać ) - do ogrzewania NIE. Dodam Panu, że wykluczam w ramach oszczędzania energii łaczenie w jednym cwu i ogrzewania - dla mnie to dyskwalifikacja!
-
Cytat:
'współczesne energooszczędne budownictwo'
- nie wiem co Pan ma na myśli, bo spotkałem takich co dom zużywający nawet ponad 30kWh/m2 rocznie nazywali energooszcządnym.
- Otóż jeżeli dom normatywny (czyli najgorszy jaki tylko można ( 0.6W/m2 xK podłoga, 0.3 ściana i 02 dach 1.1 okna i drzwi ) + reku 90% + niecentralny system ogrzewania - zużywa do 30kWh/m2 rocznie - to dom energooszczędny - powinien połowę tego.
Jest domek 140m2 z poddaszem użytkowym zużywający na ogrzewanie maksymalnie wg PN do 4200kW czy energooszczędny do 2100kWh
Jaką pompę z "gamy" Pan zastosuje!
Nie ma pomp nawet do normatywnych domów !!!


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Panie Tomaszu.
Określenie "współczesne energooszczędne budownictwo" jest fragmentem Pana wypowiedzi na tym forum. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zakresami odwołującymi się do normy europejskiej Stosowane są poniższe zakresy:
- powyżej 70 kWh/ m2/ rok - dom poza klasą energooszczędności
- 30- 70 kWh/ m2/ rok - dom energooszczędny
- 15- 30 kWh/ m2/ rok - dom niskoenergetyczny
- poniżej 15 kWh/ m2/ rok - dom pasywny
Jeżeli ma Pan inne informacje to prosiłbym o podzielenie się materiałami. Chętnie się zapoznam.

Są dwie drogi albo buduje się dobrze zaizolowany dom- termos i minimalizuje znaczenie ogrzewania, albo dom bardziej otwarty z większymi wahaniami temperatury i wykorzystuje urządzenia wykorzystujące OZE. Są dwie drogi obie poprawne maja swoich odbiorców, a decyzję podejmuje inwestor.
PS. W moim poprzednim poście wkradł się błąd, więc chciałem go teraz skorygować.
Ekologia nie zawsze idzie w parze z ekonomią.
Pozdrawiam

Piotr Paszylk
Technologie Pomp Ciepła Sp. z o.o.
ppaszylk@technologiepc.pl
kom. 509231183


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Nie Szanowny Panie - Dom ( pomiarowy, po 70m2 góra i dół.) zbudowany zgodnie z PN ( 0.6W/m2 xK podłoga 0.3 ściana 0.2 dach i 1.1 okna drzwi z rekuperatorem i niecentralnym ogrzewaniem, zużywa do 30kWh/2 na ogrzewanie.
Projektowanie domów gorszych świadczy o nieznajomości fizyki -
Uważam, że normatywna izolacja termiczna, to najgorsza możliwa izolacja termiczna. Nie można więc nazywać domami czegoś co zużywa 70kWh... to jaskinie. Tak niedouczonych projektantów należy palcem wytykać, a nie gloryfikować "energooszczędnością!"
Za 7 lat już tylko domy zeroenergetyczne!!! Ale to musi się płynnie odbywać
W temacie ADD poszukujemy pomp ciep[ła do ogrzewania podłogowego płyty fundamentowej - maksymalny pobór mocy 300-350W ma Pan coś do ekonomicznego budownictwa .

Co do ekonomi i ekologii - nie widzę najmniejszych rozbieżności
Domy zbudowane 2 x lepiej niż PN zużywające 10-15 kW są inwstycyjnie tańsze od "jaskiń " 70kWh/m2 - o co więc chodzi?

EKONOMIA
Prof. Krzysztof Zmijewski: EKONOMICZNA IZOLACJA TERMICZNA TO TAKA PRZY KTÓREJ NIEEKONOMICZNY JEST CENTRALNY ( POŚREDNI ) SYSTEM OGRZEWANIA


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Aż trudno uwierzyć, że inwestor nie bierze pod uwagę kosztów ogrzewania domu. Przecież to największy wydatek ponoszony na utrzymanie wspomnianego. Dziś zmniejszymy koszty inwestycyjne ( pozornie ) a potem w skali roku płacimy spore rachunki. Gdzie tu logika i sens ekonomii? Chyba, ze zasada, "bogatemu wszystko wolno". Jednak jak zakładają ekonomiści , to od 2013 i bogaty zacznie oglądać złotówkę " pod światło", na co ją wydać.Nie po to izolujemy, by robić centralne


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Enerbau napisał:
Aż trudno uwierzyć, że inwestor nie bierze pod uwagę kosztów ogrzewania domu. Przecież to największy wydatek ponoszony na utrzymanie wspomnianego. Dziś zmniejszymy koszty inwestycyjne ( pozornie ) a potem w skali roku płacimy spore rachunki. Gdzie tu logika i sens ekonomii? Chyba, ze zasada, "bogatemu wszystko wolno". Jednak jak zakładają ekonomiści , to od 2013 i bogaty zacznie oglądać złotówkę " pod światło", na co ją wydać.


Nie po to izolujemy, by robić centralne
Czy ogrzewanie to najwiekszy wydatek ponoszony na utrzymanie domu ?, nie bardzo mozna się zgodzić z tą tezą. Dzisiaj coraz wiecej domów budowanych jest jako energooszczędne, gdzie koszt ogrzewania jest stosunkowo mały. Natomiast systematycznie zwiekszają sie koszty wody i kanalizacji, zwiekszają sie nieproporcjonalnie wysoko w stosunku do innych kosztów. Natomiast mozliwości poprawy tej sutuacji są niewielkie. Dla domu eneroszczędnego czy izolowanego zamieszkałego przez 5-6 osób koszty wody i kanalizacji są wieksze od kosztów ogrzewania nie mówiąc o cwu. Oczywiscie mówimy o wodzie i kanalizacji sieciowej.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Szanowny Panie ... święta racja! Ile krzywdy oszczędzaniu robią pseudonaukowcy od OZE! By uzasadnić solar grzejący wodę podają, że człowiek dziennie zużywa 200litrów cwu ( ja zużywam 25-35 l dziennie = do 330kWh/ rok) by uzasadnić pompy ciepła i kotłownie domy zużywające 2 x tyle co podaje PN nazywa się energooszczędnymi.
Są nawet tacy, co piszą bez najmniejszej, żenady, że domy 10-15kWh/m2 rocznie są droższe inwestycyjnie,
Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania do czasu więc likwidacji wydziałów ogrzewania walka o duże zużycie będzie się toczyć. Producent, instalator , projektant pomp ciepła do CO, solarów, kotłowni węglowych , gazowych i olejowych bio... jest naturalnym wrogiem izolowania dlatego nie zna się na tym, dlatego wypacza fizykę.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Panie Tomaszu nie to dokładnie mi chodziło, kwestia cwu jest ważną sprawą, ale równie wazny jest koszt uzytkowania zimnej wody i kanalizacja, Zimna woda uzywana w toaletach. zmywarkach pralkach do gotowania itd. Bardzo ciezko obnizyc jej zuzycie nie zmniejszając komfortu uzytkowania.
Ja osobiscie nie mam zamiaru ograniczać, czy byc ekonomem i wyznaczac ile razy ktos moze skrzystac
z toalety, ile wody zuzyje do kapieli, jak duzo bedzie talerzy i garnków do umycia.
Problemem są wzrastające ceny wody i kanalizacji, które juz niedługo przekroczą koszty ogrzewania, na który to wzrost niestety nie mamy zadnego wpływu.
Twierdzenia ze stosowanie OZE do przygotowania cwu wymusza nam wieksze zuzycie cwu tez nie jest do konca prawdziwe. Tym kagancem ograniczajacym nam zuzycie cwu są własnie ceny zimnej wody i kanalizacji i wynikająca z nich swiadomość oszczedzania w rozsadnym zakresie tej wody


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Cytat:
Zimna woda uzywana w toaletach. zmywarkach pralkach do gotowania itd. Bardzo ciezko obnizyc jej zuzycie nie zmniejszając komfortu uzytkowania.

Bardzo prosto- baterie bezdotykowe . Tylko jeden problem - świetnie współpracuję z niecentralnym systemem ciepłej wody. Centralna terma + sensory... nie wchodzi w grę, cyrkulacja cwu - "zje" zyski, a bez cyrkulacji, czekanie na ciepłą wodę pod prysznicem czy z rękoma pod kranem nie ma sensu.
Niecentralny system nie nadaje się do kolektora słonecznego.
Wniosek - kolektor stoi w sprzeczności w oszczędnymi bateriami.

Faktem też jest, że tam gdzie działa kolektor - zużycie wody znacznie wzrasta. Ludzie, którzy dali się w to wpuścić, są przekonani o "za darmo" - nie uczą więc dzieci zakręcania wody przy myciu zębów, sami nie zakręcają przy np. goleniu.
Widzi Pan - nie da się pogodzić oszczędzania wody i energii z OZE - Te systemy są drogie i centralne.
Ostatnio mieszkałem 2 tygodnie w domu szkieletowym ( instalacja w wełnie) z centralną termą, a dokładnie dwiema http://www.nokaut.pl/bojlery/pojemnosciowy-ogrzewacz-wody-atlantic-vmars-75.html - jedna chodzi non stop druga, gdy wanna jest używana. Cyrkulacja - rano i wieczorem . Założyłem podlicznik ( jedna wyłączona) - zużycie wody identyczne jak u mnie ( oszczędne) - średnia dobowa - wyszła mi 5,5kWh u mnie 0.8! Mam 15 l / 2 kW też atlantica w łazience z dodatkową izolacją.


OZE MA WIĘC SENS WYŁĄCZNIE W DUŻEJ SKALI. Kolektory na basenach itp. fermy wiatrowe a nie wiatrownia koło domu, duże kotłownie ( ponad 500kW) na biomasy ( a nie 3 czy 5kW). Jedyną sprawą, którą będzie można dostosować od domów energooszczędnych ( 10-15kWh) czy zeroenergetycznych z tematu OZE jest fotowoltaika.
I ... Unia Europejska nie kwalifikuje pomp ciepła do OZE!!!


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Tomasz_Brzeczkowski napisał:
domy zużywające 2 x tyle co podaje PN nazywa się energooszczędnymi. .

Ponieważ cały czas TB, twierdzi, że istnieje jakaś PN dotyczącą wymogów, i tu róznie podaje bo od 10kWyh/m2 rok do ..) to może łaskawca oświeci nas szaraczków i poda którą konkretną PN ma na uwadze.


Tomasz_Brzeczkowski napisał:

... Unia Europejska nie kwalifikuje pomp ciepła do OZE!!!Sralis mazgalis referntis duptis.

Dyrektywa UE 2009/28/WE z 23.04.2009 jasno i precyzyjnie kwalifikuje sprężarkowe pompy ciepła, jako korzystające z odnawianej energii, pod warunkiem, że ich roczny współczynnik efektywności SPF nie jest mniejszy niż 2,88.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Tomasz_Brzeczkowski napisał:
[
Bardzo prosto- baterie bezdotykowe .


Wcale nie tak prosto, czy ma Pan w domu dolnopłuk w toalecie ?, co dają baterie bezdotykowe do spłukiwania muszli. Mam w domu 5 dorosłych osób, niech kazda skorzysta tylko 4 razy w ciagu doby z toalety to mnoząc razy 10 litrów z zasobniku dolnopłuka mamy 0,2 m3 zimnej wody i 0,2 m3 scieków,
gdzie mycie nawet przy pomocy bezdotykowych baterii, kąpiel, gotowanie i mycie naczyń, pranie i podlewanie kwiatów w mieszkaniu, nie wspomne o przygotowaniu przetworów na zimę bo nie wszyscy to robią.
W dobrym kierunku poszedł Bill Gates ogłaszając konkurs na najbardziej ekologiczną toaletę dla krajów słabiej rozwinietych z deficytem wody. na pewno część rozwiazan technicznych ma szanse byc wprowadzona do powszechnego stosowania oczywiście po modyfikacjach
Bezdotykowe baterie to tylko półsrodki, nie kazdy chce zazywać 3 minutowego prysznica, niektórzy lubią wannę


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
asolt napisał:
Tomasz_Brzeczkowski napisał:
[
Bardzo prosto- baterie bezdotykowe .


Wcale nie tak prosto, czy ma Pan w domu dolnopłuk w toalecie ?, co dają baterie bezdotykowe do spłukiwania muszli. Mam w domu 5 dorosłych osób, niech kazda skorzysta tylko 4 razy w ciagu doby w toalety to mnoząc razy 10 litrów z zasobniku dolnopłuka mamy 0,2 m3 zimnej wody i 0,2 m3 scieków,
gdzie mycie nawet przy pomocy bezdotykowych baterii, kąpiel, gotowanie, pranie i podlewanie kwiatów w mieszkaniu, nie wspomne o przygotowaniu przetworów na zimę bo nie wszyscy to robią.
W dobrym kierunku poszedł Bill Gates ogłaszając konkurs na najbardziej ekologiczną toaletę dla krajów słabiej rozwinietych z deficytem wody. na pewno część rozwiazan technicznych ma szanse byc wprowadzona do powszechnego stosowania oczywiście po modyfikacjach
Bezdotykowe baterie to tylko półsrodki, nie kazdy chce zazywać 3 minutowego prysznica, niektórzy lubią wannę

Miarka do miarki... Chwalący tu kolektory, podają, że komfort zaczyna się od 400litrów ciepłej wody dziennie
Faktem też jest, że ekonomia OZE zależy od zużycia, więc nie da się oszczędzania pogodzić z OZE ( poza wspomniana fotowoltaiką)
Dlatego też ludzie od OZE czy w ogóle centralnego tak naciągają fizykę, że praktycznie nie buduje się domów normatywnych ( 0.6W/m2xK podłoga, 0.3 ściana i 0.2 dach) bo taki dom w najczęściej spotykanym kształcie ( 2 x70m2) z niecentralnym i z reku nie przekroczyłby 30kWh/m2 rocznie.
Przy maksymalnie 4000kWh na ogrzewanie pośredni system żaden się nie sprawdzi !


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Popularne i cenione są pompy firmy Ariston. Obecnie jest jest w internecie konkurs, gdzie taką pompę można ciekawym sposobem wygrać Smile polecam!! http://www.nuos.aristonheating.pl/konkurs-wygraj-pompe-ciepla-Ariston-Nuos.php


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Pompy ciepła, obojętnie czy z COP 4 czy 6 mają wysoką sprawność wyłącznie w sezonie jesienno-wiosennym.
Wraz z obniżeniem się temperatur gwałtownie tracą sprawność do 0.85-1.00 max.
Dlatego lepiej jest posłużyć się ich najbardziej cennym (130 PLN/sztuka) elementem jakim jest grzałka:
http://forumbudowlane.pl/vt/31346/0/wyzszosc-grzalki-elektrycznej-nad-reszta-swiata-techniki-.
Resztę można upchnąć Don Tuskowi albo Kaczorowi.
W odwecie za Amber Gold i serial smoleński.
Bo w przypadku PC też ładnie jak złoto świeci się obudowa a ze środka zalatuje smolenskim trupem.

Crying or Very sad


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Jak szukasz PC i nie chcesz zaduzo wydać, to możesz kupic sobie pompe w cenie pieca na węgiel, mnie to wyszło tylko 16000 zł + koszt prac instalacyjnych. Polecam, zobacz htp://exotherm.pl/


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Szkoda, że nie produkują pomp do nowych domów, tylko do obiektów o ogromnych potrzebach ciepła.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-ściany

Urządzone.pl

E-okna

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter