« Zobacz poprzedni temat
Pompy ciepła
Zobacz następny temat »
Czy warto kupić pompy ciepła?

POMPA CIEPŁA - OPINIE

Czy to się wogóle opłaca???
kamil27177....com/2011/01/pompy-ciepa-opacalnosc.html


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Z tematem pomp ciepła spotkałem się pierwszy raz 6 lat temu. Powiem tylko tyle: pompa ciepła zdecydowanie się nie opłaci osobom, które podchodzą do tematu "kiedy mi się to zwróci". Bardzo interesuje mnie sposób analizy w jaki podchodzą potencjalni inwestorzy rozważając czy zastosować P.C. do ogrzewania czy nie. Może ktoś podzieli się ze mną sposobem obliczania zwrotu instalacji? Oczywiście pomijam ludzi podchodzących do obliczania oszczędności porównując p.c. z tzw. "kotłami na wszystko" Jeżeli ktoś wychodzi z założenia, że ma 3 małych dzieci i będzie palił pampersami (spotkałem się z taką osobą na targach instalacyjnych w Krakowie) to pozostaje mi tylko współczuć sąsiadom takiego łebskiego Pana.

Pozdrawiam wszystkich myślących bo dzięki nim np jeździmy samochodami a nie chodzimy na nogach bo to się bardziej opłaci- nie musimy wydawać na paliwo.

Pompa ciepła - nie dla ludzi z małymi dziećmi


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Wilqu jest dokładnie tak jak piszesz. Jak bardzo klient jest w stanie wycenić swoją wygodę, niezależność i ekologię. Mam firmę instalacyjną mógłbym podłączyć pompę ciepła już 3 razy w zeszłym roku może to niewiele ale mnie by wystarczyło. Zrezygnowałem dlaczego? bo nie nabijam ludzi w butelkę. A nie mogę przedstawić jej z wiarygodnymi obliczeniami u nikogo innego. Dlatego mimo sporych kosztów postanowiłem zamontować ją najpierw u siebie z całą możliwą aparaturą pomiarową (całą kotłownia będzie chodzić na osobnym podliczniku). W 2013roku (jak już pisałem na forum bo temat pomp jest strasznie podzielony) wchodzi nowe prawo o emisji CO2 narzucone na nas przez UE. Nie jesteśmy w stanie sprostać temu limitowi w żaden sposób póki nie zaprzestaniemy korzystania z paliw kopalnych. Na horyzoncie mojej działki widać 3 kopalnie jedna z nich fedruje do 2030roku podemną i jakoś perspektywa taniego palenia w ogóle do mnie nie przemawia. Dochodzi jeszcze jeden aspekt: proszenie kogoś o przykładanie/pilnowanie kotła w czasie mojej nieobecności np.ferie zimowe. Opłacalność?? A czy kocioł węglowy jest w stanie się zwrócić?? Oczywiście jeśli nadal będziemy mieć buraków którzy śmieci spalą zamiast posegregować i wyrzucić. Popiół rozsypią po podwórku dla lepszej przyczepności czy wyrzucą za płot bo tam gdzieś są nieużytki czy stare bagnisko z komarami.
Porównać pompę ciepła z innym ogrzewaniem? Co wliczyć czego nie?? Jak wycenić pewne rzeczy których cennika nigdzie nie znajdziesz??


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Opłacalność pompy ciepła jest jak najbardziej możliwa do wykazania jeżeli ktoś ma do tego zdrowe podejście. Przykładem może by kosz porównania instalacji C.O. dla domu 200 m2 zasilanej gazem ziemnym (taki właśnie posiadam).
Suma kosztów:
- kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania oraz z zasobnikiem warstwowym renomowanej firmy - koszt około 8 - 12 tyś zł (nie mówię tu o wynalazkach z allegro)
- kosz wykonania ogrzewania podłogowego w budynku 200 m2 x 120 zł około 24 tyś zł
- koszt wybudowania komina spalinowego wraz z kanałem wentylacyjnym do kotłowni koszt około 8 tyś zł
- koszt wewnętrznej instalacji gazowej - projekt, pozwolenie, przyłącze- średnio około 3-4 tyś zł
Nie zliczam już takich faktów że konieczne są drzwi p-pożarowe, specjalne pomieszczenie (kotłownia) którego już raczej nie wykorzystamy i wiele innych niespodzianek o których się nie myśli.

Jeśli chodzi o pompę ciepła to kompletny system (dolne źródło, pompa ciepłą instalacja ogrzewania podłogowego, zasobnik do CWU 300 l) kosztuje około 48 tyś(pewnie teraz dostanę za robienie reklamy a nie to jest moim celem- chce uświadomić tylko ludziom że to jest taki sam praktycznie koszt). Fakt, że mnie to kosztowało trochę taniej bo sobie sam zrobiłem tą instalację a podzespoły kupiłem w dobrej cenie w firmie gdzie pracuje.

Jeżeli teraz mowa innych aspektach to faktycznie dzieci w przedszkolu będą rysowały dom bez komina i dymu (psychologowie już znaleźli na to wytłumaczenie, które tylko oni sami są w stanie zrozumieć) ale chyba to będzie dla nas duma a nie ujma. Ja nie wyobrażam sobie mieć jak to inni sobie chwalą kotłowni w salonie (mowa o kominku z płaszczem wodnym), czy jakiegoś innego genialnego rozwiązania. Mam u siebie zamontowane to urządzenie 2 sezon i przy temp. powietrza w domu 21-22 st płace rachunki ( w tamtym sezonie grzewczym nie całe 3 tyś zł za sezon grzewczy- mam sub licznik w szafie zasilającej pompę). Kalkulowałem to z gazem bo ten rodzaj paliwa byłbym w stanie jeszcze wytrzymać ale rachunki byłyby w granicach 5,5-6 tyś zł. Moja wypowiedź nie ma tutaj charakteru reklamowego bo pisze tu nie jako instalator a dobry wujek, który chce obalić te wszystkie chore mity!!!

[/list]


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
O tym właśnie mówie że firmy instalujące walą po 30% marży na osprzęt. Oczywiście mają do tego prawo pytanie po co? Jeżeli pompy ciepła będą schodzić jak świeże buły to koniec z końcem będą coraz tańsze a nasz chory rząd woli dopłacać do nieopłacalnych zasilań naszych domów słońcem. I niech nikt mi nie mówi że dostaniemy kredyt w BOŚu bo wyciułając kredyt na dom nie mamy szans otrzymania zdolności kredytowej w BOŚu a to podstawa do otrzymania kredytu.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Porównywanie pompy ciepła z ogrzewaniem węglem lub kominkiem z płaszczem wodnym to jak próba porównania pomarańczy z jabłkiem, więc bez szans na osiągnięcie sensownego rezultatu. Należy robić dokładnie tak jak wskazał Wilq7 czyli porównywać pompę do ogrzewania gazem z kotłem kondensacyjnym ewentualnie z ogrzewaniem elektrycznym, gdyż tylko te dwie metody dają analogiczny komfort użytkowania, którego utratę oczywiście da się wycenić, ale zawsze jest to dyskusyjne.
Nie do końca zgadzam się z liczbami podanymi przez Wilq7 niestety, gdyż gdy ja wyceniałem dla swojego domu pompę ciepła (a akurat także mam 200m2) to zrobiłem to w kilku firmach oczywiście i chyba wszystkich dostępnych technologiach pomp ciepła i nie miałem niższej wyceny niż 60 000 zł netto, finalnie zdecydowałem się na ogrzewanie gazem i kocioł kondensacyjny, gdzie instalacja wyniosła mnie poniżej 40 000 zł brutto. Ponieważ mamy podobne domy i utrzymujemy podobną temperaturę (też mam gdzieś około 21-22 st) możemy odnieść się do kosztów jakie do tej chwili poniosłem (niestety nie mam osobnego licznika gazu więc jest to: ogrzewanie, ciepła woda oraz kuchnia, życie bez oszczędzania ciepłej wody) czyli za październik-styczeń w sumie rachunki za gaz wyniosły 2000 zł do końca okresu grzewczego został luty, marzec, kwiecień i maksymalnie maj, więc drugie tyle przy wyższych temperaturach, a wiec w sumie nie przekroczą kolejnych 2000 zł razem 4000 zł co w porównaniu do Wilq7 daje mi 1000 zł więcej rocznie.
Gdybym więc nawet kupił pompę za 48 tyś (co wydaje mi się mało realne) to zwrot wynosiłby 8 lat (bez uwzględniania wartości pięniądza w czasie i faktu, że najprawdopodobniej w najbliższych latach energia elektryczna będzie drożała szybciej niż gaz). Piec kondensacyjny podejrzewam po 8 latach będzie działał jeszcze bez problemu, ale czy pompa ciepła będzie sie jeszcze do czegoś nadawała śmiem wątpić.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Kolego 08111976 widocznie nie zapoznałeś się ze wszystkimi technologiami... Pominąłeś bezpośrednie odparowanie- bezpośrednią kondensację. Co do pompy ciepła i czy będzie się jeszcze do czegoś nadawała po 8 latach to powiem tak- na pewno będzie będzie w dużo lepszej kondycji jak Twój kocioł. Żywotność sprężarki - a tylko ona może się zepsuć producent podaje na około 20 tys godzin pracy. 20000 godzin pracy / [4 godziny (średnia praca na dobę) x 365 dni w roku ] daje to prawie 14 lat. Z doświadczenia wiem (widziałem na własne oczy sprężarki) że sprężarka pracuje spokojnie 18 -20 lat. Jeżeli Twój kocioł wytrzyma 13 lat to będzie cud. Poza tym wymiana sprężarki to koszt około 1300 euro natomiast wymiana kotła to każdy sobie sam odpowie ile zapłacił bo ceny są już od 2 tyś zł. W związku z tym że wiem ile kosztuje dobry kocioł i wiem ile kosztuje jego wymiana wybrałem pompę ciepła. Jest to jednak moja decyzja i do swojego domku każdy musi wybrać system grzewczy taki na jaki go stać. (nie chodzi tu o zakup i montaż lecz o eksploatacje bo przy kredycie na dom płacić 5 tyś za ogrzewanie to trochę dużo) To, że płacisz 4000 zł świadczy o rewelacyjnej izolacji budynku (ściana co najmniej 0,14 W/m2K, okna około 0,6 W/m2K- okna nie szyby)


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Już dawno mnie tu nie było, gdyż cieszę się z małego zużycia gazu po zamontowaniu plastikow. Jednak dla mnie, kto nie jest ani za ani przeciw, obiektywnie ze wzgl. kosztów, na PC mogą sobie pozwolić krezusi. Weźmy moją kamienicę. 600m, 11 mieszkań. Ile będzie kosztowała już nie tylko sama pompa, ale jak dołączyć do niej instalację na małym podwórku?;-] Był kiedyś tani wariant DRJ200, ale nawet to+zbiorniki nikt nie chciał słyszeć. Teraz dodatkowo te urządzenia ograniczyli dla aryjskich Słowian, gaz w transakcjach spot poszedł +50%, dochodzi do 400. Jak się wywiaduje tu i tam, za 1.5 roku będzie tak drogi że nawet zupy się nie opłaci gotować. To co ja mam zrobić? Ma ktoś receptę?:-(


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Jarek1910 w Twoim przypadku jedyne rozwiązanie to niestety odwierty. Nie jest to tania impreza niestety... Dodatkowo dochodzi problem z instalacją bo pewnie masz zaprojektowaną na wyższy parametr jak 45 st zasilanie... (oczywiście są pompy na wyższym parametrze ale w tych urządzeniach pojawia się problem niskiego COP- kto choć trochę drążył temat P.C. wie dlaczego tak jest). Nie ma rzeczy nie możliwych oczywiście ale koszt niestety będzie spory... Na szybko licząc zapotrzebowanie na ciepło będzie około 70 kW więc koszt wykonania instalacji np na P.C. pewnej firmy będzie około 140 tyś zł (pompa ciepła wraz z dolnym źródłem -mowa o odwiertach)... Cena oczywiście jest w przybliżeniu bo podobnej powierzchni budynek realizowaliśmy - biurowiec o powierzchni 700m2. Czy warto to już nie będę się wypowiadał bo każdy musi sobie przeanalizować na swój sposób...


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Dlatego pompy ciepła jak najbardziej dla nowych budynków lub starych po mocnym termo-remoncie choć w przypadku drugim koszt na pewno dużo wyższy.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Panowie! Urządzenie DRJ200.11 (www.nsppp.bloog.pl) koszt=11.900 ze zbiornikami na 2000L wody, termozaworami i robocizna miało kosztować ok 20.000 Ten reaktor produkuje 17 kw ciepła/1h.Przy 10h taryfy nocnej =170 Teraz po nowych oknach byłaby jeszcze nadwyżka na ciepła wodę. Czyli po 2000/mieszkanie i zapewnia 2x tańsze grzanie niż gazem. Każdy kto słyszał o tej inwestycji wyśmiał mnie. A Wy proponujecie 140.000? To już by mnie chyba zrzucili ze schodów.Smile Ludzie by chcieli(niektórzy) owszem ale całkiem darmo jeszcze z prądem.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Chłopie załóż sobie nowy temat odnośnie tego urządzenia bo już męczące jest w kółko czytanie o tym eksperymento-naukowo-boskim urządzeniu i partii go promującej.
Jeżeli ktoś dotrwa do końca tematu i przez wszystkie linki w nim będzie wiedział o co chodzi: http://www.forumbudowlane.pl/vt/20833/0/20-pln-mc-za-ogrzanie-domu-120-m2-jak-to-mozliwe?postdays=0&postorder=asc

Pewnie mnie pojedzie od żydów, nieuków, głupków i innych najgorszych ale jak przeczytacie większość wypowiedzi tego pana i jemu przychylnych to też się nie zdziwicie. Nie ma to jak nawiedzony przedstawiciel-pomotor-hadnlowiec bo nie wiem jak nazwać inaczej.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Panie. Jaki promotor. Czytałem ostatni wpis i pisze: tylko aryjskim Słowianom i Frycom z NRD przysługuje prawo kupna od lutego. Ja też z racji pracy w dawnych słUzBach się nie kwalifikuje. Szukam czegoś innego i widzę że nie znajdę. Choćby na mieszkanie. Dodam tylko, że na mój psi wech, domyślam się kto wywołał aferę u Arabów. Proszę na priv po odp. Czuj duch!Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
He he, znowu "Domowy Reaktor Jądrowy" w akcji Smile Ciekawe czy razem w Doktorem NO Towarzyszu Jarku wogóle macie pojęcie jakież to reakcje jądrowe w tym wynalazku zachodzą, bo z tego co się naczytałem z opisów to nie widze żadnych Smile Zwykły silnik, kilkunastokrotnie przepłacony, który po miesiącu użytkowania (optymistycznie bo moim skromnym zdaniem tyle nie pociągnie) pójdzie na złom, a rachunki za prąd będą spłacać jeszcze wnuki Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Jasne, pożartowac można Towarzyszu. Ale kiedy ktoś do k.rwy nędzy wymyśli wreszcie tanie grzanie? Ja nie zamierzam płacić 3 albo choćby 2x tyle za gaz LNG czy z łupków jak za sowiecki. A nato się zanosi. Narazie cisza przed burzą.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-łazienki

  • Wybieramy drzwi do łazienki

    Wybieramy drzwi do łazienki

    Łazienka to specyficzne pomieszczenie – najczęściej niestety niezbyt duże, za to nieodzowne w każdym mieszkaniu i domu. Dlatego wybierając drzwi...

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-mieszkanie

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter