EKO GROSZEK CZY PELET

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 04 sty 2009, 14:05

Witam
Przytoczone informacje również pokazały, że pelety:
1. są paliwem popularnym na zachodzie i coraz bardziej w Polsce, w pełni znormalizowanym, stanowiącym odnawialne źródło energii,
2. są przeznaczone do współspalania z węglem stosowane sa dla energetyki zawodowej, nie dla użytkowników małych kotłów w domach jednorodzinnych, na większą skalę,
3. choc nie są JESZCZE ekonomicznie równoważne z węglem, sa paliwem czystszym w eksploatacji, ekologicznym, którego popiół stanowi doskonały nawóz mineralny do ogrodów,
4. choc zabierają więcej miejsca w pomieszczeniu składowania, umożliwiają transport na nawet duże odległości. Dzięki temu możliwe jest skladowanie peletu w zasobnikach stojących nawet kilkadziesiąt metrów od domu, napelnianych np. raz w roku.
5. Palniki na pelety są coraz popularniesze, przez co ich ceny spadają a dzięki temu ceny całych kotłów na pelety nie są już specjalnie wyższe od droższych kotłów na ekogroszek.
6. Wiekszośc palników na pelety daje się zamontowac w kotłach olejowych, przez co taka zamiana może znacznie zmniejszyc koszty ogrzewania ich uzytkownikom.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 04 sty 2009, 14:51

Nie wiem dlaczego antagonizujesz pellets w stosunku do ekogroszku.

Podajesz sprzeczne informacje,żeby było śmiesznie.
Cena kotła na pellets ma być coraz niższa jednocześnie dodajesz,że jak ktoś nie ma miejsca na składowanie to ma postawić sobie jakiś silos na zewnątrz budynku i z niego pobierać pellets. ILE TAKI SILOS KOSZTUJE, JAKI JEST KOSZT ELEKTRONIKI I PRZEKŁADNI POBIERAJĄCYCH PELLETS Z SILOSU? To za darmo nie stanie, koszty serwisowania dodatkowego urządzenia i czyszczenia też nie są zerowe.
Ekogroszek może leżeć w kotłowni lub przykryty na zewnątrz, zajmuje mniej miejsca i nie wymaga budowy silosów. Są jednak producenci większych jednostek kotłów na ekogroszek, którzy oferują systemy pobierania ekogroszku również z silosów.

Zbiorniki na zewnątrz to jest zabawa dla ludzi, którzy mają pieniążki i działkę na tyle dużą, aby oszpecić ją silosem. Pellets produkuje również więcej sadzy choć zostawia mniej odpadu po spalaniu (zależy od jakości pellets).

Pellets jest popularny na zachodzie, bo nie ma tam takich zasobów węgla jak w Polsce. Nie ma też tak zaawansowanych technologicznie kotłów do spalania węgla i nie prowadzi się prac rozwojowych w tym kierunku. Ponieważ mają łatwiej dostępny pellets rozwijają te technologie, co jest logiczne i słuszne. To,że coś jest na zachodzie popularne nie oznacza,że jest najlepsze. Niemcy z paliw stałych stosują najczęściej albo drewno albo pellets, czy to oznacza,że cała Europa tak ma żyć?? Bez sensu. Cudze chwalicie, swego nie znacie jak mawiał pewien poeta...

Pellets owszem jest paliwem odnawialnym, ale wymaga rekultywacji terenów oraz dość sporego obszaru pod uprawy. Tak, aby cała Europa opalała tylko pellets to obawiam się,że nie ma tyle miejsca na kontynencie, aby nie odbyło się to kosztem upraw żywnościowych. Jest to paliwo zapewne z przyszłością, ale byc może w innych formach wytwórczych jak w obecnej chwili.Prowadzone badania wykazują dużo minusów typowego pellets (nie ujmując zalet). Wszyscy jednak widzą w tym paliwie przyszłość i pracują nad rozwojem innych technologi jego wytwarzania.

Jako paliwo do współspalania z ekogroszkiem są naprawdę pomocne. W odpowiedniej proporcji domieszania lepiej dopalają węgiel przy pozostawieniu długości czasu wypalania. Dzięki mieszaniu mamy mniej popiołu co jest zasługą pellets oraz mniej sadzy i dłuższy cykl palenia co jest zasługą ekogroszku.

Zamiast stawiać na przeciw ekogroszek z pellets trzeba zauważać korzyści z współspalania tych paliw, które niwelują minusy obu typów opału. Efekt synergii współspalania jest większy jak korzystanie z obojętnie którego paliwa osobno.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Pello
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 28 cze 2008, 22:13

autor: Pello » 04 sty 2009, 22:51

Nie mam zamiaru niczego antagonizowac. Uważam po prostu, że pelety są lepszym paliwem niż ekogroszek i piszę dlaczego. To, że mam również lepsze argumenty, nie oznacza że możesz wmawiac mi coś, czego nie napisałem.

Napisałem o takich możliwościach jakie daje instalacja magazynowania peletów skali domku jednorodzinnego, jakiej nie ma kocioł na ekogroszek. Nikogo nie zmuszam do jej kupowania. Widziałeś kiedyś silosy i systemy transportu na ekogroszek ?

Kotły na pelety nie "produkują" więcej sadzy. Chyba, że są źle wyregulowane. Może kotły na ekogroszek, w których pali sie peletem, nie wiem.

Decyzja o budowie silosu zewnętrznego, który szpeci jest motywowana tym samym co decyzja o jeszcze bardziej szpecącym działkę zbiorniku na gaz płynny - wymogiem automatyzacji procesu spalania kosztem większych nakładów.
Nikt na zachodzie nie prowadzi badań nad kotłami do spalania węgla, bo nikt już nie inwestuje w tak zacofane technologie (pomimo posiadania złóż węgla). Polska to robi, bo to decyzja polityczna - wspieranie silnego lobby węglowego. Polska jest jednym z większych producentów peletu w Europie, więc - nie chwalę "cudzego". ....To że w Polsce popularny jest węgiel, to znaczy że cała Europa tak ma życ? bez sensu....

Pelety są paliwem odnawialnym, produkowanym TYLKO I WYŁĄCZNIE z odpadów (trocin)produkcji przemysłu drzewnego i pokrewnych. Nie wymaga żadnej rekultywacji terenów i obszarów zajmowanych z upraw. Piszesz o agropelecie - a to zupełnie inna branża - jak pisałem przeznaczona do współspalania z węglem w energetyce zawodowej - tak jak pisałeś dalej, wokół której toczą się badania i czasami kontrowersje, mające na celu osiągnięcie wspomnianej synergii.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
..

autor: Jarecki79 » 05 sty 2009, 10:33

ok rozumiem, Twoim zdaniem tylko pellet.

Tak są systemy transportowania opału na ekogroszek, podobnie jak systemy automatycznego odpopielania. Wykorzystywane głównie przy dużych mocach.

Pellety z odpadów, a ten odpad z drewna a drewno bierze się z...
Z odpadów produkują producenci typu Barlinek, większość pellet powstaje z upraw roślin energetycznych, w Polsce głównie z wierzby energetycznej. Przynajmniej pod tym względem jest duzo producentów w Polsce.

Nie wiem co jest lepsze w pellet, chyba tylko to,że popiół można wyrzucić na ogródek. Ma 2krotnie mniejszą kaloryczność, przez co nawet przy tej samej cenie za tonę jest 2krotnie droższy w opalaniu, wymaga 2krotnie więcej miejsca na składowanie i dodatkowo szybciej niszczy stal. Dla mnie to są same minusy, plus jedynie tego,że można wyrzucić na ogródek i mniej popiołu. Typowy kocioł na pellet jest monopaliwowy a kocioł z podajnikiem ślimakowym na ekogroszek czy tłokowy jest multipaliwowy. w dobrym kotle tłokowym można spalać ekogroszek, miał, grysik, te paliwa mieszane z pellet czy ziarnem owsa lub palić samym pellet jak kogos na to stać i ma taki kaprys.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

paulooo
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 24 sie 2007, 9:16
Lokalizacja: Łańcut

autor: paulooo » 07 sty 2009, 23:01

Witam.
Czy ktoś z Państwa ma doświadczenie w spalaniu peletów z łuski słonecznika :?: Mają dużo lepszą kaloryczność od tych z trocin.

mazi88
Aktywny
Aktywny
Posty: 259
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:32
Kontaktowanie:
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: mazi88 » 05 lut 2013, 23:10

czytałem że taki pellet jest sprowadzany ze wschodu i dlatego jest tańszy. Nie wiem jak z jakością.

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: aseba » 06 lut 2013, 21:29

Mazi88,pellet to przede wszystkim czystość kotłowni jak i samego pieca. Jeszcze nie jestem użytkownikiem,ale u znajomych popatrzyłem i na ekogroszek i na pellet i zdecydowałem sie na pellet. O moim doświadczeniu z węglem nawet nie chce pisać,dla mnie ekogroszek to syf! Co do pelletu to nastawiam się na Barlinka,a piec SAS-a. Nie jestem 'nowobudujący' ale tylko na ten wybór nastawiam się... Pochwalę się za kilkanascie miesięcy jak to się ma.. 8)

mazi88
Aktywny
Aktywny
Posty: 259
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:32
Kontaktowanie:
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: mazi88 » 07 lut 2013, 8:24

A tego producenta pelletu mają znajomi czy ktoś inny polecił?/ Są także inni producenci pelletu dlatego pytam. Najwięksi to właśnie Barlinek i Stelmet z tego co się orientuje

sunn333
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 04 lut 2013, 13:14
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: sunn333 » 10 lut 2013, 20:01

ja mam taki kocioł na ekogroszek: http://www.wkladykominkowe.net.pl/kocio ... 16-kw.html jest wydajny i niezawodny, a cenowo w szczególności w sezonie grzewczym koszta nie są wysokie

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: aseba » 11 lut 2013, 10:46

Znajomy pali Barlinkiem,testował różne,ale Barlinek zdecydowanie najlepszy. Zdecydowanie mniej popiołu,a i notuje mniejsze ilości w spalaniu.Droższa cena-mniej spala i na odwrót,a pali na retorcie 8)

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: aseba » 11 lut 2013, 11:27

Przy wyborze pieca,zwróć uwagę na automatykę! Z reguły taki piec powinien mieć rozpalarkę,a pellet łatwiej rozpalić niż ekogroszek,a i na moce tych grzałek im mocniejsza tym lepsza(szybciej rozpali,a to przełozy się na jej trwałość) Poza tym taki piec niech ma jak największa pojemność wodną,jest wtedy bardziej 'elastyczny',co w okresach przejściowych znów ma znaczenie na częstość rozpalania,a to z kolei znów na jej trwałość...

mazi88
Aktywny
Aktywny
Posty: 259
Rejestracja: 21 kwie 2010, 15:32
Kontaktowanie:
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: mazi88 » 11 lut 2013, 20:18

większa automatyka = mniejsza ilość odwiedzin przy piecu??
A pojemność wodna do czego??

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: aseba » 11 lut 2013, 21:19

Dokładnie :lol: Programowanie dzienne,tygodniowe to juz standardy sterowników,a głównie chodzi mi o sedno rozpalarki. Pellet jest łatwiejszy do podpalenia więc dłuższa żywotnośc ,mocniejsza rozpalarka,krótki czas rozpalania, więc dłuższa żywotność. A teraz o pojemnośco wodnej kotła,a więc mamy okresy przejścowe poza właściwym sezonem palenia,piec o małej pojemności wodnej niemówiąc juz o układzie CO powoduje sukcesywne załączanie i wyłączanie trybu pracy(pomijając tryb podtrzymania,który staje się nieekonomiczny),a więc zapalarka o małej mocy,często załącza się pracując dłużej,a to z kolei przekłada się znowu na żywotność zapalarki. Masa to bezwładność,piec wolniej się studzi(utrzymanie bezpiecznej temp.na piecu),zapalarka zapali rzadziej ....prościej sie nie da! 8) Wg mnie dobrze jest mieć duży zasobnik CWU co by niemarnować energii,a woda potrzebna cały rok...

beret182
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 31 sie 2012, 0:47
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: beret182 » 14 lut 2013, 19:18

Jakie kotły na pellet polecasz aseba?
beret182

aseba
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 427
Rejestracja: 09 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Krzypnica pow.Gryfino woj.Zachodnopomorskie
Re: EKO GROSZEK CZY PELET

autor: aseba » 14 lut 2013, 19:29

Niechcę za bardzo polecać bo nawet nie jestem użytkownikiem takiego pieca,ale Marek (w innych) tematach doradzi Ci. Ja tylko poskładałem parę faktów do kupy i wnioskuję... ...jak na razie,a jak to w praktyce to się okaże 8)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 50 gości

Gotowe projekty domów