zabezpieczenie komina

Komin jest nieodłączną częścią systemu ogrzewania i wentylacji - odprowadza spaliny i dym wytwarzany przez domowy sprzęt. O tym jaki wybrać komin zależy od sposobu ogrzewania domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o systemach kominowych koniecznie wejdź do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

wampir_wawelski
Aktywny
Aktywny
Posty: 108
Rejestracja: 02 sie 2008, 12:46
zabezpieczenie komina

autor: wampir_wawelski » 26 sie 2009, 14:03

Witam,

na poddaszu mam kilka pokoi, w ścianie jednego z nich umieszczony jest komin i niestety po każdym deszczu ściana na kominie robi się mokra.
Nie wiem, czy możliwe jest aby dachówka mi gdzieś przeciekała - położono ją pół roku temu, sprawdzałem ile się dało i naprawdę nic nie znalazłem.
Położyłem kolejną wartstwę silikonu dekarskiego wokół blachy która okala komin na dachu. To też nic nie dało.

Jak myślicie, możliwe jest, że podczas deszczu woda dostaje się do komina? która sączy lub też gromadzi się w miejscu gdzie pokazała się mokra plama? Nie mam żadnego zabezpieczenia na kominie, czy uważacie, że to może być właśnie ten problem?


jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 27 sie 2009, 14:51

Zapodam cytat :)
"...Budujący często nie zdają sobie sprawy ze znaczenia dachu i dlatego większość z nich nie jest w stanie ocenić, jak ważne jest prawidłowe wykonanie techniczne każdego detalu. Dowodem tej niewiedzy jest m.in. masowe wykonywanie kominów z cegły dziurawki, zamiast z cegły pełnej. Stosowanie dziurawki do wykonania kominów świadczy o braku zrozumienia warunków, jakie panują na dachu. Większość osób zajmujących się nadzorem budowlanym nie zdaje sobie sprawy ze sposobu działania wiatru na dachu. Silny wiatr wpycha wodę z opadów atmosferycznych w najmniejsze szczeliny, a także podnosi wodę do góry lub przenosi ją w ruchu poziomym po ścianach. Skala intensywności zjawiska penetracji dachu przez wodę i wiatr zależy od warunków pogodowych, które są zmienne i nie zawsze przewidywalne. Zazwyczaj murujący kominy klinkierowe licują cegłę na zewnątrz, a zaprawę kładą oszczędnie, tak aby nie wypłynęła poza klinkier. W rezultacie nawet po wyługowaniu komina liczba szczelin jest tak duża, że już po małym deszcz na poddaszu muszą pojawić się przecieki. Pochodzą one od penetrującej dziurawkę wody deszczowej. Mechanizm jest następujący: woda spływając po płaszczyźnie komina, pod wpływem wiatru wciska się w szczeliny i jeżeli trafia na puste komory dziurawki, wypełnia je, a następnie stopniowo wypływa na zewnątrz i spływa w dół.
Największym zaskoczeniem dla właścicieli kominów z cegły dziurawki jest dalsze przeciekanie komina, nawet mimo starannego wypełnienia fug. A zdarza się tak wtedy, gdy wyloty kanałów kominów murowanych, bez gotowych wkładów, nie są osłonięte daszkami. W takim przypadku deszcz wpadający do otworu i zawirowywany przez wiatr, ścieka po ściankach komina, penetrując szczeliny i wpływa do wnętrza dziurawki. Zgromadzona w dziurawce woda może bardzo długo wypływać, powodując zacieki we wnętrzu budynku. Warto zaznaczyć, że jeżeli wiatr jest silny, to nawet osłony wylotów kominów mogą nie być wystarczającym zabezpieczeniem
[...]
Jednak po dwóch lub trzech latach od zasiedlenia budynku może okazać się nagle, że komin przecieka przy intensywnym wietrze z deszczem. Po zgłoszeniu reklamacji zaczyna się uszczelnianie obróbek wokół komina, ale mimo zastosowania „wcięcia” obróbki w komin oraz użycia specjalnych uszczelniaczy (nawet w dużych ilościach) efekt jest prawie żaden. Woda wchodzi środkiem przez kanały komina i dzięki „oszczędnej” dziurawce płynie do środka..."


Wróć do „Kominy, Systemy kominowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Gotowe projekty domów