jak wykonac szałunek na larsenach??

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

areks1111
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 sie 2009, 8:10
jak wykonac szałunek na larsenach??

autor: areks1111 » 04 sie 2009, 8:26

czy ktoś wykonywał kiedyś szałunek na ścianie typu larsen? moja ściana ma wymiar szer. 11m i wys. 7m . Odległość od larenów do ściany żelbet. to 10cm i w to miejsce musze coś włożyć i zrobic jakiś stelaż do szałunku sciany by mi stała na tej wysokości. Jaką technologie polecacie? Czy możliwe jest wykonanie jakieś zew. izolacji na tejże ścianie ( w tych 10cm), gdyż sciana znajduje sie w wiekszej mierze (6m) pod ziemią, a na głębokości 4m istnieje ryzyko pojawienia się wody. Sprawa wydaje sie bardzo trudna. Piszcie propozycję, rozwiazania tego tematu, aczkolwiek zaznaczam, że Larseny muszą być do zwrotu, nie można ich użyć jako tracone.

Młotek
Aktywny
Aktywny
Posty: 200
Rejestracja: 13 lip 2008, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów ; 608799038

autor: Młotek » 06 sie 2009, 20:39

Witam.
Nie żebym się wymądrzał, ale jeśli ściana żelbetowa ma 7 m wysokości, roboty są prowadzone w głębokim wykopie za ściankami Larsena- to na tej budowie na pewno czasami powinien bywać kierownik budowy. Bo akurat takie sprawy to nie błachostki i powinno się je zrobić zgodnie z projektem, zasadami sztuki budowlanej a przede wszystkim z zasadami BHP.
Wnioskuję, że budowa posiada jakiś plan technologii robót budowlanych.
A co do pytania to napiszę tylko po to aby pokazać raz jeszcze jakie to jest <<proste??>> i jaka odpowiedzialność za każdy poczyniony krok.
Według mojej subiektywnej opinii to powinno zrobić się tak:
1. Wbić ściankę szczelną z profili larsena co najmniej 13 cm od lica projektowanej ścian żelbetowej.
2.Wyłożyć na profilach (na ściankach profili) od strony ściany styropian grubości minimum 5 cm. na niewielkich "plackach" pianki montażowej. Jest to dylatacja potrzebna do wyciągnięcia ścianki szczelnej z larsenów (wibracje itd.)
3.Zazbroić ściankę osłonową izolacji wodoszczelnej (tzw. ścianka dociskowa). Jak? to powinien podać również projekt. Np. fi 8 co 15 cm.
4.Zaszalować ściankę tak aby jej powierzchnia była w licu właściwej ściany konstrukcyjnej. Najlepiej wykorzystać system szalunków z kozłami oporowymi np. Peri ( Kozły oporowe SB 2 albo SB 1 oraz szalunki ścienne Trio 330 albo Domino czy Hanset). Dodam, że wcześniej musimy mieć wylaną płytę fundamentową szerokości min. 3 m. W zależności od wytrzymałości szalunków i przyjętego sposobu robót można wylać całą wysokość ścianki na raz albo w dwu etapach.
5.Zabetonować ścianę zwracając uwagę na odpowiednie zagęszczenie mieszanki betonowej.
6. Po stwardnieniu i rozdeskowaniu wysuszyć powierzchnię sciany, następnie
nałożyć właściwe warstwy izolacji pionowej, zwracając uwagę na połączenie z izolacją poziomą na płycie fundamentu. Na naniesioną izolację przykleić papę termozgrzewalną.
7.Zazbroić ścianę żelbetową konstrukcyjną zgodnie z projektem zwracając uwagę by nie uszkodzić izolacji przeciwwodnej. Pamietać o właściwym otuleniu zbrojenia betonem- dystanse.
8.Zaszalować podobnie jak wcześniej.
9. Wylać beton pamietając o wszyskich zasadach z tym związanych.
10.Po rozszalowaniu pielęgnować beton w sposób odpowiedni i podziwiać swoje dzieło.

areks1111
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 04 sie 2009, 8:10

autor: areks1111 » 07 sie 2009, 7:19

Dzięki wielkie za fachową poradę, technologia jaka podałeś wydaje sie być dosć rozsądna i ciekawa, chodziaż czasochłonna. (dodatkowa ścianka dociskowa). W projekcie nie ma sprecyzowanego rodzaju izlolacji pionowej, ani też uwzglednionej ścianki dociskowej, w zwiazku z czym myślę o ułożeniu warstwy mocnej foli (hydroizolacja) i styropianu (wytłumi drgania), oraz zastosowaniu betonu szczelnego W12. Czy ma to Twoim zdaniem sens?

Młotek
Aktywny
Aktywny
Posty: 200
Rejestracja: 13 lip 2008, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów ; 608799038

autor: Młotek » 07 sie 2009, 18:40

Witam
W12- Ok ale izolacja pionowa na wszelki wypadek powinna być również. Bo a nuż pojawi się rysa skurczowa w betonie. Jeszcze jedno w temacie izolacji przeciwwodnej. Połączenie ściany z fundamentem powinno być zabezpieczone np. izolacją przerwy roboczej KAB firmy BETOMAX. Również przerwa robocza w betonowaniu ściany w połowie wysokości (w przypadku 2-etapowego wylewania) powinna być podobnie zabezpieczona. A ścianka dociskowa jest po to aby ochronić izolację.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów