IZOLACJA ŁAWY , FUNDAMENTU POZIOMA, PIONOWA -PODSUMOWANIE

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

DODUSIA
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2008, 0:42
IZOLACJA ŁAWY , FUNDAMENTU POZIOMA, PIONOWA -PODSUMOWANIE

autor: DODUSIA » 20 gru 2008, 11:53

Witam , po lekturze forum jestem chyba mądrzejsza niż niejeden Pan Fachowiec , który chętnie postawiłby mi domek w/g swoich mądrych zasad .Ale do rzeczy.
Na podstawie porad forumowych wypunktuję , co po lektorze forum planuje zrobić i jakie mam pytania


Dom niepodpiwniczony, grunt gliniasty , wysoki poziom wód gruntowych[ okresowo zalewający fundament i ławę]

1 Wykop pod ławę bezpośrednio w ziemi , wyłożony folią budowlaną , w to beton B 20 -25 z dodatkiem W ?? -NO WŁAŚNIE ile wystarczy????żeby ława stała się wodoodporna.
Myślę o 6-7W

A CO ZROBIĆ Z folią , która wystaje po wylaniu ław?????, nikt nigdzie tego nie napisał!!!!!!!!!!!!!!!!!! co z nia zrobić Wystaje Ci ona z wykopu i co?????Obciąć wszystko ponad ławą??Ponieważ na ławę chce dać beton wodoodporny , folia ma spełniać swoją role zabezpieczajaca wykop przed osuwającą się ziemią oraz stopę przed zmieszaniem się betonu z piachem podczas wylewania , a nie rolę izolacyjną przeciwwodną .

2 Zbrojenie- wiem ze będzie nie 4 [ standart] tylko 5 prętów stalowych .

3 Izolacja pozioma , co dać pomiędzy ławą i ścianą fundamentową, i jak to póżniej połączyć z izolacja pionową .Czy posmarować ławy poziomo KMB np.Remmers K2 Dickbeschichtung, Schomburg Combiflex-C2, Deitermann Superflex 10 , na to bloczki , i potem na te bloczki poziomo tez KMB [ oczywiście z zew. i wew ] zwracając uwagę na uszczelnienie szczeliny na styku ławy i fundamentu.
FRUZIN NAPISAŁ w jakimś poście

"Odrazu na ławie kładź folię PCV gr. ok. 1 mm (np. Polwinyl na o grubości 1,1 mm). Nie daj się namówić na 2xpapa na lepiku. Rozwiązanie mało skuteczne (po kilkunastu latach). Szerokość folii = szerokość ściany z bloczków (prawdopodobnie 25cm) + 20...25cm. Dzięki temu łatwo połączysz izolację pionową z poziomą. "

TAK ale to połączenie będzie przy budowie podłogi na gruncie w piwnicy , a co u mnie ??? gdy nie ma piwnicy Czy da się połączyć folię [izolacja pozioma] z KMB [izolacja pionowa]
Dlatego myślę KMB wszędzie , ale czy to będzie ok???
A może lepszy na poziomą izolacje będzie szlam????, czy da sie go połączyć z pionowym KMB ?????


4.Na to styropian eksbudowany 10 CM klejony na KMB ,NA STYROPIAN izolacja Schomburg Aquafin 2K [fizelina ochronna] i to zasypać gruntem

Czy mam rację ????Proszę o rady i poprawę błędów.USZCZELNIEM PODŁOGI NA GRUNCIE ze ściną fundamentową zajmę się w następnym pytaniu .Dorota

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 gru 2008, 12:08

Szkoda grzać fundament i grunt pod domem, to sporo kosztuje.

!student!
Re: IZOLACJA ŁAWY , FUNDAMENTU POZIOMA, PIONOWA -PODSUMOWAN

autor: !student! » 20 gru 2008, 14:34

DODUSIA pisze:1 Wykop pod ławę bezpośrednio w ziemi , wyłożony folią budowlaną , w to beton B 20 -25 z dodatkiem W ?? -NO WŁAŚNIE ile wystarczy????żeby ława stała się wodoodporna.
Myślę o 6-7W

Moim zdaniem trochę dziwne rozwiązanie. Ja bym proponował najpierw 10 cm chudego betonu, po jakimś czasie wylać ławy i pomalować je bitumem (izolacja pozioma). Po przerwie, wylać albo wymurować ściany fundamentowe i też je pomalować (izolacja pionowa) a jako poziomą zastosować papę i połączyć ją z izolacją podłogi na parterze. Nie potrzebny jest beton wodoszczelny, takich zazwyczaj się już niczym nie izoluje. O wymieszanie gruntu z betonem nie ma się co martwić, grunt dobrze zagęszczony nie zmiesza się z betonem. Folie to można zastosować, ale kubełkową na styropian ekstrudowany, o eksbudowanym jeszcze nie słyszałem :D Pozdrawiam

DODUSIA
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2008, 0:42

autor: DODUSIA » 20 gru 2008, 17:43

Myślałam o betonie wodoszczelnym dla ochrony ławy i zbrojenia w niej,nie mam jeszcze projektu , to tylko moje dywagacje.Ale z tego co piszą inni trzeba samemu pomyśleć o dobrej izolacji , bo konstruktorzy niestety polecają stare metody , niekoniecznie lepsze.Rozumiem że ławę poziomo izolujemy , na to bloczki , które izolujemy pionowo zew, i wew KMB , kończymy fundament papą którą łaczymy z izolacją podłogi. Czy zamiast papy można użyć folii , 1 mm. Bardziej elastyczna i można ładnie połączyć z folią .

!student!

autor: !student! » 21 gru 2008, 0:49

Do izolacji poziomej ścian fundamentowych jest specjalny rodzaj folii. Jeżeli chcesz izolować folią to należy starannie wyrównać podłoże, wadą folii jest to, że łatwą ją uszkodzić na nierównym podłożu. Według mnie lepiej zaizolować papą na osnowie z włókna szklanego lub polipropylenu, dwie warstwy. Papa ma większą wytrzymałość na rozrywanie, poza tym jest bardziej elastyczna.
Wracając do betonu wodoszczelnego... Tego rodzaju mieszankę betonową stosuję się przy dużych inwestycjach, gdzie po prostu zyskujemy na czasie nie izolując ław czy stóp fundamentowych. Moim zdaniem, zdecydowanie się na beton wodoszczelny i dodatkowo zaizolowanie ław i ścian fundamentowych jest niepotrzebne i kosztowne.

Przemo BITUM
nawrócony - nie spamuje
Posty: 66
Rejestracja: 19 sty 2009, 21:18
Lokalizacja: Trójmiasto
IZOLACJA ŁAWY , FUNDAMENTU POZIOMA, PIONOWA

autor: Przemo BITUM » 19 sty 2009, 23:39

W tym przypadku proponuje skontaktować się z Sebastian Kasprzak Główny Inżynier Bitum Polska Sp. z o. o. skasprzak@bitumpolska.pl Zastosowanie w tym przypadku betonów W to bardzo kosztowny interes i moim zdaniem nie potrzebny. Odnośnie pap, nie zgadzam się, zawsze w miejscach połączenia powstają przecieki, woda zaczyna migrować pod nią i wtedy potrzebne iniekcje. Stosując FLEXIGUM nie potrzebujesz żadnych klejów styropianów. Materiał jest bardzo rozciągliwy 1800%, 100%przyczepności. nie potrzebujesz papy, materiał przyczepia sie do wszystkiego, nie muszą być regularne kształty.

miron72

autor: miron72 » 23 mar 2009, 19:18

Witam wszystkich
Chcialem powiedziec wszystkim ze istnieje firma ktora znakomicie osusza mury,piwnice moge panstwu dac strone sami zobaczcie jest najtansza na rynku i niezawodna wiele rekomendacji /spam/
Polecam ja warto zobaczyc
Pozdrawiam

A_dam
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2009, 16:30

autor: A_dam » 06 kwie 2009, 18:19

A jak wykończyć coś takiego?
Na ścianie fundamentowej z bloczków betonowych (24-25 cm szerokości) mam zamiar wymurować ścianę nośną szerokości 30 cm. Powstanie nawis 5 cm od zewnętrznej strony ściany. Będzie pozioma izolacja fundamentu, a co z tym nawisem. Ten nawis chyba też trzeba jakoś zaizolować. Ale jak? Jak to zrobić?

Przemo BITUM
nawrócony - nie spamuje
Posty: 66
Rejestracja: 19 sty 2009, 21:18
Lokalizacja: Trójmiasto

autor: Przemo BITUM » 07 kwie 2009, 8:55

możesz np tak zaizolować

Obrazek

A_dam
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2009, 16:30

autor: A_dam » 07 kwie 2009, 14:56

Nic nie jarzę z tego zdjęcia ...

Przemo BITUM
nawrócony - nie spamuje
Posty: 66
Rejestracja: 19 sty 2009, 21:18
Lokalizacja: Trójmiasto

autor: Przemo BITUM » 07 kwie 2009, 15:09

pokazałem ci właśnie materiał którym można zaizolować od spodu, jak się trzyma

A_dam
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2009, 16:30

autor: A_dam » 07 kwie 2009, 17:16

Masz zdjęcie z dalszej odległości? Co to za materiał? Jakiś lepik? Pozdrawiam.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów