sterownik argon p

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

karina 13
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2008, 18:00
sterownik argon p

autor: karina 13 » 12 lut 2009, 22:52

Witam. znowu proszę o radę. Od pażdziernika mam piec na eko. 25 kw. (obieg zamkniety)i się go dopiero uczę. Chodzi mi o ustawienia sterownika argon p. Intalator powiedział mi, ze nie powinnam z temperaturą schodzić poniżej 55 stopni, a poszczególne ustawienia wypracuje z czasem. Ale jak?. Węgiel idzie jak burza, chyba troche kiepskiej jakości bo strasznie dużo pyłu w piecu, a miało byc oszczędniej. Czy moge coś z tym fantem zrobić. Pozdrawiam Karin

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 14 lut 2009, 15:56

Karin

Argon P to bardzo dobry sterownik, masz do niego dołączoną zalaminowaną skróconą instrukcje obsługi. Nazwijmy to ściągą, połóż to sobie na stałe gdzieś pod ręką w kotłowni.

Obieg zamknięty to karygodne dla kotła na paliwo stałe... Kocioł powinien być zabezpieczony w ukł. otwartym!

Wracając do sterownika, masz następujące parametry (są zresztą wypisane także na panelu sterownika w tabelce):

cu, czyli czas podawania, nastawa fabryczna to 12sekund, to zostaw jako wartość stałą

cd, czyli czas między podawaniem, fabryczna nastawa to 30sekund, ale ten czas musisz dobrać do swojego węgla, docieplenia budynku, strat ciepła. Chodzi o to, aby paliwo się wypalało i tworzyło kopczyk na ok.3cm wysokości. Orientacyjnie ustawia się najczęściej granice 35-45sekund w zależności od węgla.

oG to wydajność dmuchawy, fabrycznie ustawiona na maksa, czyli 12bieg, to należy dopasowac równiez do jakości węgla i typu rozprowadzenia powietrza w palniku. Generalnie chodzi o to, aby dmuchać z taką siłą, żeby paliwo się nie spiekało. Paliwo się spieka, gdy jest kiepskie lub mokre i dmuchamy zbyt mocno. Paliwo będzie mocno dymić, gdy dmuchniemy zbyt słabo. Siła musi byc tak dobrana, aby paliwo nie szlakowało i orientacyjnie kolor płomienia ma być intensywnie żółty (biały- dmuchasz za mocno, czerwony-dmuchasz za słabo) Orientacyjna nastawa 9-10bieg.


Ważna sprawa parametry cd oraz cu są aktywne tylko do osiągniecia temperatury zadanej! Powyżej jest przedmuch!

cb to czas przerwy w podtrzymaniu, czyli w fazie przedmuchu (po osiągnięciu temp. zadanej) fabrycznie przerwa wynosi 5minut, to ustawiamy do strat ciepła budynku, jak nowa instalacja to ok. 7-10minut przerwy, jak większe straty ciepła to zostaje 5minut.

PP to krotność podawania,fabryczna nastawa 3cykl przedmuchu, czyli jak kocioł długo stoi powyżej zadanej temp. to raz na 3przedmuchy razem z dmuchawa dokręcamy paliwo przez czas z parametru cu (12sekund) i po tym podaniu dodmuchujemy przez długość trwania przedmuchu.

Długość dmuchnięcia w przedmuchu jest w menu serwisowym, fabrycznie dmuchamy przez 10sekund (parametr z trybu serwisowego o nazwie cP)

Jak chcesz spalac mniej, to do tego sterownika jest świetny panel pokojowy o nazwie PILOT R. Kosztuje on 100zł, w zestawie jest przewód 20metrów, są już wtyczki RJ-12, odkręca się tylko 3śrubki z obudowy Argona P, podpina pod gniazdo RJ12 i wyprowadza z tyłu. Jest to opisane w instrukcji. PILOT R pozwala na podgląd pracy kotła z domu, tj. widzisz stan pracy dmuchawy, podajnika, pompy C.O. i pompy CWU (jak jest podłączona). Możesz zmieniać temp. wody na kotle lub pracowac z żądaną temp. powietrza w pomieszczeniu.

Przy pracy z PILOT R na temp. powietrza masz do wyboru następujące możliwości:
1. O ile obniżam nastawę kotła na czas osiągnięcia temp. powietrza
2. Jak działam na pompę c.o.:
a) fabrycznie panel rozłącza pompę po dojściu do temp. pomieszczenia a sterownik przechodzi w przedmuch. Pompa po czasie wybiegu wyłączy się i okresowo co 3minuty na 30sekund będzie załączana. Czas pracy 30sekund jest stały, możesz zmieniać przerwę od 1 do 30minut.
b) można pompę rozłączyć na stałe na czas utrzymania temp. w pomieszczeniu
c) można pompy nie rozłączać, wówczas zostaje tylko funkcja o ile obniżyc nastawę kotła na czas utrzymania temp. w pomieszczeniu.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

karina 13
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2008, 18:00

autor: karina 13 » 14 lut 2009, 18:14

Dzięki za pomoc. Mam lekturę i zabawę na dzisiejszy wieczór:). A tak tematu obiegu zamknietego. Wiem, że nie powinnam go mieć, ale to był gest desperacji. Od chwili zamontowania, uciekała mi woda. Po czasie okazało się, że to przez zbiornik wyrównawczy. Jedyna rada wg mojego montera - to ten obieg. Jakie moga być tego konsekwencje?. Pozdrowienia

Awatar użytkownika
jang
Aktywny
Aktywny
Posty: 134
Rejestracja: 16 wrz 2008, 18:10
Lokalizacja: Gliwice

autor: jang » 23 lut 2009, 20:30

anime-gate.pl/animegate/filmy/yamato/Yamato_www_anime-gate_pl23.jpg
JanG.

karina 13
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2008, 18:00

autor: karina 13 » 23 lut 2009, 22:18

Dzięki za pokazanie "świetnej" perspektywy korzystania z układu zamkniętego przy piecu na eko!!!. Ale co mam zrobić z tym fantem pod tytułem, uciekajaca woda z kaloryferów przez zbiornik wyrównawczy?????

Przemek

autor: Przemek » 26 lut 2009, 7:35

jang pisze:anime-gate.pl/animegate/filmy/yamato/Yamato_www_anime-gate_pl23.jpg


stary wyga na forum a nadal linkujesz do zdjęć :)
prosze dadawaj zdjęcia do galerii

pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów