Stare budownictwo a może kominek ?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Skrokson
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:02
Lokalizacja: Wrocław
Stare budownictwo a może kominek ?

autor: Skrokson » 20 sty 2009, 7:37

Na wstępie chciałbym się przywitać ze wszystkimi forumowiczami i pochwalić administratorów za najlepszy temat jaki od razu rzucił mi się w oczy … „ Najlepsze Kozy na Rynku „ myślałem że padnę ze śmiechu…

A teraz do rzeczy … sprawa chyba jest prosta. Mieszkanie w bloku można by powiedzieć stare budownictwo niemieckie jedno piętrowe podłoga z desek sufit z takiej maty z patyczków jak to kiedyś budowano… stał tam kiedyś piec kaflowy chyba w każdym pomieszczeniu jest ich aż 2 oczywiście ściany ceglane okna plastikowe. Mieszkanie na 1 piętrze pod spodem sąsiedzi , u góry strych w szczycie ma około 7m (tak myślę) dach posiada spadzisty …. W pokoju jest występek (komin) pod który kiedyś był podłączony piec kaflowy. Mieszkanie wykupione na własność i posiadamy wspólnotę mieszkaniową. Brak jak na razie ogrzewania jakiegokolwiek no oprócz piecyka olejowego  jednym słowem żenada. Komin jest akurat w narożniku pokoju no i padła myśl żeby zamontować jakiś wkład kominkowy zabudować no i podłączyć jakieś rozprowadzenie ciepła. Zapomniałem dodać mieszkanie ma nie całe 50m kw no i wysokość 2,20 .Dodaje mały plan mieszkania zrobiony na szybko ale myślę że najważniejsze jest.

imagepost.pl/image.php?foto=1459.jpg


Napiszcie co sądzicie o tym planie ? jaki może to być koszt ? kogo trzeba wezwać ? ile biorą kominiarze ? czy jakieś pozwolenie ? czy wkład musi być z górnej półki czy jakiś zwykły z np. OBI ? , czy czasem mieszkanie nie jest za małe?


Pozdrawiam Krzysiek

fpz
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 681
Rejestracja: 22 sie 2007, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

autor: fpz » 21 sty 2009, 9:13

Dopuszcza się stosowanie pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe w budynkach o wysokości do 3 kondygnacji nadziemnych włącznie, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.


Z tego co piszesz to powinno być to uwzględnione w planie. Kwestia jak spełnione są inne wymagania.

tadeusz5612
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2009, 11:37
Może kominek

autor: tadeusz5612 » 24 sty 2009, 20:13

Jeśli już wszystkie w/w normy zostaną spełnione poleciłbyn kominek z płaszczem wodnym. Rozwiąże to problem rozprowadzenia ciepłego powietrza, awięc dodatkowej zabudowy rur rozprowadzających,pylenia i zabrudzeń koło kratek wylotowych, i dodatkowe korzyści takie jak ciepła woda użytkowa.Może warto to przemyśleć? Istnieją również kozy z płaszczem wodnym znakomite do tak małych pomieszczeń i niewymagające nakładu dodatkowych kosztów na zabudowę . Średnia cena zabudowy w Rzeszowie to 4500zł + kamień , lub inna okładzina. Kaflowe co wydatek ok. 6-8 tyś.

elmoes
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lut 2009, 13:03

autor: elmoes » 05 lut 2009, 11:27

Nie polecam kominków z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (nie wiem jak to się fachwo nazywa) suche powietrze - u dzieci astma, nieprzyjemny klimat w mieszkaniu, w pokoju w którym znajduje się kominek nagrzejesz do 25 stopni a w pozostałych będzie zimno. Mam bardzo podobne mieszkanie i u siebie zamontowałem w kuchni tzw. pieco-kuchnie 6kW i jestem bardzo zadowolony; planuje kominek w pokoju ale bardziej dla ozdoby.

zephyrek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 60
Rejestracja: 25 lut 2007, 11:12
Lokalizacja: Poznań

autor: zephyrek » 05 lut 2009, 23:03

Kochany! na 50metrów postaw kominek i nic więcej. Płaszcze wodne ? DGP? Po co?
Jest tak wiele parametrów, które trzeba poznać by wiedzieć jaki kominek zbudowac, że nic tu po nas. Sam musisz zagłębić się w temat i zadecydować. (W stary budownictwie DGP jest jak znalazł! Osusza powietrze)

hobbykominki
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 09 lut 2009, 9:27

autor: hobbykominki » 09 lut 2009, 11:26

Przy Twoim metrażu i rozkładzie pomieszczeń nie baw sie w dystrybucje gorącego powietrza ani w kominki z płaszczem wodnym. Po co zwiększać koszty. Ciepłe powietrze z kominka rozejdzie się samoistnie po pomieszczeniach. Jedynie mniej dogrzany może być pokój mały ale to wystarczy wyprowadzić kratke z kominka przez ściane i masz ogrzewanie. No i może sie zdarzyć że będziesz musiał lekko łazienke dogrzewać jeżeli sie znajduje na ścianach zewnętrznych budynku. Jeżeli chcesz wykorzystać kanał dymowyod pieca kaflowego to może się zdarzyć że ma on przekrój 14x14 cm. Ale jest możliwość podłączenia wkładu kominkowego pod taki kanał. Wkład taki najlepiej jak będzie miał wylot dymowy fi 150mm. Taki wyjście maja wkłady o mocy około 6-9 kW np niektóre modele Spartherma (np Mini), Dovre (np 1900VG) cz Blanzek (np 600). Ich moc wystarczy do ogrzania Twojego mieszkania. Co do nośności stropu to ktoś by musiał to określić ale jeżeli stał tam piec kaflowy to o czymś może świadczyć.

Więc co masz zrobić?? Po pierwsze jeżeli to jest budynek wielorodzinny możesz spytać administratora budynku czy istnieje możliwość "zamiany" w miejscu pieca kaflowego kominka. Następnie zawołać kominiarza aby sprawdził stan przewodu dymowego jego przekrój, przebieg itp oraz określił w opini czy nadaje sie on pod mały kominek. Najlepiej jeszcze jak chcesz mieć czyste sumienie aby ktoś określił nośność stropu w miejscu ewentualnego ustawienia kominka. No możesz albo sam kombinować z kominkiem albo poszukaj firmy która Ci to zrobi kompleksowo od doradztwa i projektu, dobranie wkładu przez wykonanie zabudowy. Przynajmniej jeden bedzie odpowiedał za wszystko.

123max
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 16 lip 2008, 21:49
Lokalizacja: jelenia góra

autor: 123max » 23 lut 2009, 20:47

na pewno trzeba poprosić kominiarza o opinie i spr.szczelności przewodu kominowego.W starym budownictwie są raczej małe przewody kominowe 14/14, a jak trzeba będzie jeszcze zastosować wsad żaro to już raczej kominek odpada.Ale może piec wolnostojący. Mają wyjście kominowe o małym przekroju i ich przewagą jest szybki montarz, a ciepło zawsze się rozprzestrzenia no i jest taniej niż tradycyjny kominek(wkład,DGP,obudowa,robocizna)

Jonna
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2019, 10:53
Re: Stare budownictwo a może kominek ?

autor: Jonna » 26 paź 2019, 11:16

Kominek powinien być dobrze i przemyślanie dobrany. Dlatego ja długo szukałam i zastanawiałam się nad wyborem odpowiedniego. Udało mi się znaleźć super kominek w kratki.pl – pięknie i dokładnie wyknany. I naprawdę był sprawny montaż. Polecam firmę.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 51 gości

Gotowe projekty domów