Woda zbiera się pod paroizolacją - co robić?

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Gość
Woda zbiera się pod paroizolacją - co robić?

autor: Gość » 23 maja 2005, 8:20

Jak można powstrzymać zjawisko takie jak zbieranie sie wilgoci pod folią paraizolacyją czy konieczne jest rozcinanie szczytu dachu i robienia przerwy paraizolacjnej??

Slayer

autor: Slayer » 23 maja 2005, 9:17

A może ty masz paroizolację nad wełną? Tam powinna być folia wysokoparoprzepuszczalna, a w takim wypadku nie mo mowy o zbieraniu się wilgoci pod folią. Może ci odwrotnie ułożyli folię na dachu?

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 23 maja 2005, 9:36

Nareszcie . Gratuluje zrozumienia fizyki Panu Slayerowi. Dokładnie to samo zjawisko mamy gdy "oddychający" beton komurkowy obłożymy styropianem i tynkiem.

Slayer

autor: Slayer » 23 maja 2005, 12:42

Witam. Dawno nie walczyliśmy na poglądy Panie TB i już się stęskniłem.
Co do styropianu - styropian daje się na placki do ściany - dziękiu temu powstaje pod takim ociepleniem pustka powietrzna. Wystarczy umożliwić powietrzu dopływ od dołu i od góry i mamy wentylację ocieplenia styropianem, choć nie wiem co to ma do rzeczy z tym co napisałem o folii. Skoro Pan się zna na wszystkim, to może Pan coś doradzi człowiekowi, któremu wilgoć niszczy dach.

greg

autor: greg » 23 maja 2005, 18:08

slayer dzięki ale niewiem dalej co z tym fantem zrobić

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 23 maja 2005, 21:51

Z fizyką nie ma walki. Ale mimo całej sympati powiem, że to mocno śmieszne to co Pan pisze. Naprawdę obawiam się tłumaczac, by kogoś nie obrazić. Mogę Panu zagwarantowć, że kierunek przepływu enegii cieplnej w ciele stałym jest z wyzszej temperatury do niższej, dlatego umieszczanie szczeliny wentylacyjnej przed izolacją termiczna jest ubliżniem fizyce i wciskaniem ludzi niemożebnego kitu. To obrazowo można powiedzić : kup se człowieku futro na zimę ale powieś go na wieszku obok , bo i lekarz , nie tyko kuśnierz musi zarobić
Górale to mawiają : wilk syty i owca cała, ale juhasa wieś już nie ujżała.
Naprawdę czy Pan nie widzi różnicy, między izolowaniem a wkładaniem izolacji?
Powoła Pan się na autorytety, doradców budowlanych, itp ,,, powiem każdemu kto wentyluje przed izolacją, "od ciepłej strony" ,ze fizyki nie rozumie.

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 24 maja 2005, 6:52

Może fizyki nie bardzo rozumiem - trudna nauka;) ale jak sie dociepla domek, to przed izolacją jest tynk cienkowarstwowy, i nic wcześniej - czyli wentylacja :D

Slayer

autor: Slayer » 24 maja 2005, 7:57

Greg - jeśli masz masz nad folią szczelinę wentylacyjną, pod nią folię a pod folią wełnę mineralną i pod tą folią skrapla się wilgoć, to moim zdaniem masz dwie opcje - odwrotnie ułożoną folię paroprzepuszczalną lub założoną paroizolację. Obydwa rozwiązania - tak uważam - wymagają zdjęcia folii i wykonania tego jeszcze raz. Nie jest to łatwe bez zdejmowania pokrycia dachowego, ale od środka też dają folię - odcinkami między krokwiami lub zawijając całe krokwie - metody te nie sa doskonałe, ale inaczej się nie da bez zdjęcia pokrycia. Nad folią mus być pustka powietrzna nie mniejsza niż 2-3 cm. Jak użyjesz folii wysokoparoprzepuszczalnej to wełnę od spodu możesz tak układac, żeby dotykała umieszczonej wyżej folii. Jak będzie to inna folia, to jeszcze dodatkowo między wełną a folią musi być drug apustka powietrzna (folia wisi swobodnie między wełną i dachem i się z nimi nie styka). Ot i tyle.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 24 maja 2005, 8:40

Pisałem o poradzie Pana Slayera dawania wentylacji między styropianem a ścianą, Panie Krzysztofie. A to już chyba nie wymaga duzej znajomości rzeczy, wystarczy znać kierunek przepływu ciepła w ciele stałym.

Slayer

autor: Slayer » 24 maja 2005, 9:10

A do czego Panie TB służy styropian ryflowany, którego także używa się do ocieplania ścian i po co mu te rowki od spodu? A tak swoją drogą - może faktycznie się zagalopowałem z tamtą wypowiedzią, bo przy odpowiednio dużej grubości styropianu rzadne zawilgocenie ścianom nie grozi, tym bardziej, że "oddychanie" to sprawa wentylacji a nie ścian. Ale nie o to w tym poście chodzi chyba - człowiek pytał o wodę pod folią dachową a nie ściany.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 24 maja 2005, 10:13

I słusznie, dlatego zawsze paroizolacja od ciepłej strony, niezależnie od rodzaju przegrody, a oddychanie zostawmy skutecznej wentylacji.
Zawsze tak pisałem.
A styropian ryflowany to taka sama głupota (inaczej sie tego nazwać nie da) jak placki zapewniające wentylację przed izolacją.

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 25 maja 2005, 9:31

Witam
Panie TB Pan jako znawca tematu budownictwa szkieletowego powinien wiedzieć, do czego służy styropian ryflowany i jak się go używa, ale po ostatnich Pana wypowiedziach zaczynam wątpić w Pana wiedzę na ten temat i najprawdopodobniej tyle Pan wie na ten temat, co i na temat budownictwa tradycyjnego, czyli nic, a może jest jeszcze gorzej, bo to, co Pan wie to źle interpretuje, albo jest wręcz tragicznie i przekręca pan fakty celowo dla swoich potrzeb.

Do Gościa, który rozpoczął dyskusje
Jak chcesz uzyskać dobre odpowiedzi na postawione pytanie to powinieneś podać więcej szczegółów odnośnie stanu istniejącego, a mianowicie jak masz wykonany dach warstwa po warstwie, nie zostawiaj tego domysłom, bo odpowiedzi też uzyskasz w domyśle tylko nie wiadomo czy trafnym?
pozdrawiam

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 25 maja 2005, 10:13

Budownicto tradycyjne to gruby mur, piec kaflowy, nieszczelne okna ,otwory pod okanmi ,wysokie pokoje i kratki w każdym z nich. Jak w tym systemie chcesz coś zmienić to już nie jest tradycyjne budownictwo.
Poniewaz izolacja, ogrzewanie i wentylacja to pewien system wazajemnie na siebie odziałujący, więc nie da się wprowadzić nie szkodząc cześciowych zmian.
Uzasadnię :
-piec kaflowy zastępujemy sterowalnym systemem ogrzewania, za stabilne werunki termiczne (ile stopni i o jakiej porze ma byc) odpowiada automatyka. Sciana stojąca na fundamecie będzie totalnym zaprzeczeniem tej automatyki, satjąc się masywnym i notorycznym odbiornikiem a nie akumulatorem. Stąd wełna od środka.
-Okna wstawiamy szczelniejsze i likwidujemy otwory pod oknami. Obniżamy tez wysokość domu (99% parter +poddasze) Pszestaje więc działać wentylacjia grawitacyjna, nawet w projektach brak jest kratek w pokojach. Pociąga to za sobą załozenie wentylacji mech. oczywiście najlepiej z odzyskiem ciepła.
- wentylacja mech. pozwala na dobranie strumienia powietrza tak aby CO2 i wilgotność względna była w strefie komfortu ( 35-65% 22-25st. C CO2 200-900 ppm) dla porównania w domach tradycyjnych, jeszcze w "gierkowskich " w czasie mozów wilgotność sporadycznie przekraczała 30 % A to pociąga za sobą folię paroizolacyjną w przegrodach termicznych od środka.
Każdy kto pisze "budownictwo tradycyjne" nie może się znać na fizyce, lub nie chce.!!!

Woltar
Aktywny
Aktywny
Posty: 227
Rejestracja: 07 kwie 2005, 12:17
Lokalizacja: Wrocław

autor: Woltar » 25 maja 2005, 10:44

Witam
pier... pier... Panie TB już ktoś panu wyjaśniał co to jest budownictwo tradycyjne, ale jak widać ograniczone rozumowanie nie pozwala Panu tego przyjąć do wiadomości.
Budownictwo tradycyjne oznacza że ściana jest murowana i nic więcej.
pozdrawiam

PS. Jak będzie Pan sam sobie tworzył definicje pojęć które już dawno są zdefiniowane daleko Pan nie zajdzie.

Maria K.

autor: Maria K. » 25 maja 2005, 10:51

hola, hola panie TB.
Skąd się pan zerwał? Z choinki?
Tyle głupot to jeszcze nie czytałem w życiu i to zaledwie w kilku zdaniach!
Nieważne czy jest pan chory na umyśle czy z urojenia, ale zanim zacznie się pisać o domach, trzeba cokolwiek o tym wiedzieć.
Że też ma pan odwagę takie brednie wypisywać???
Maria K. inżynier budownictwa - Kraków


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Gotowe projekty domów