Dosieplanie lub izolowanie domu z lat 60- tych

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Bosslem
Dosieplanie lub izolowanie domu z lat 60- tych

autor: Bosslem » 13 lis 2005, 10:23

Mieszkam w domu wybudowanym pod koniec lat 60-tych. Sciany nie sa ocieplane ani izolowane. Tak samo fundament. Remontujemy nasz dom i chcielibysmy go ocieplic.
Dom jest z cegly potem pustka i znowu cegla. Czy mozna izolowac lub docieplac od zewnatrz styropianem? Jakiej ma byc grubosci?
Porsze o porade czy wogole jest sens docieplanie jesli fundamenty nie sa ocieplane ani izolowane.
W lato jest bardzo szybko goraco w srodku a zima miszkanie ozimnia sie w bardzo szybkim tempie.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 14 lis 2005, 12:32

www.xella.pl/html/pol/pl/tb_5566.php?ma ... tries_id=9
Stelaz wełna folia, tynk płytowy od środka i nie zapomnij o skutecznej wentylacji, jężeli zlikwidowałeś poprzednią przez wymianą okien

Gość

autor: Gość » 15 lis 2005, 11:27

NIe wolno robić tak jak ci doradził przedmówca. jak nie założysz kosztownej wentylacji mechanicznej o ci się wilgoć w domu pojawi bardzo szybko. Ociepl ta ścianę z zewnątrz(i tylko z zewnątrz) styropianem 10 cm.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 15 lis 2005, 13:39

Po co pisać takie rady. Wilgoć zawsze wchodzi od środka, powietrze stygnąc wodę oddaje. Przy nieocieplonych murach i starych oknach punkt rosy był za ścianą (wykres Molliera) po dołożeniu styropianu punkt ten będzie już w ścianie, bo obiżymy temperaturę tynku zewnętrznago. Nawet w dachu daje się higroizolacje od środka.
Drugą sprawą jest kierunek przepływu energii. W większości podręczników ciepło "wychodzi" , Czyli Bosselm najpierw musiałby nagrzać ścianę wraz z fundamentem i ziemią w której jest on osadzony, dalej jest przerwa wentylacyjna i kolejna ściana osadzona na fundamencie. Nie jest wię wcale pewne czy ciepło z domu dotrze poroponowanego przez gościa styropianu. No chyba , że "Gościu " czyta podręczniki gdzie energia idzie z zimnego do ciepłego i, że ciepło w ciele stałym idzie go góry..!

Gość

autor: Gość » 15 lis 2005, 14:57

Pytanka do Gościa: Co to znaczy kosztowna? Czy prawdą jest, że wentylacja nie jest konieczna przy kładzeniu styropianu na zewnątrz? Czy www.xella.pl/html/pol/pl/tb_5566.php?ma ... tries_id=9 to duży błąd i Xella to zła firma?

izoterm
ocieplenie domu z lat sześdziesiatych- pustka w murze warstw

autor: izoterm » 16 lis 2005, 11:57

Firma izoterm z Łodzi wprowadza piankę PU do pustki.

w twen sposób osusza scany, wzmacnia je, pianka ma lepszy współczynnik izolacyjnosci niz inne materiały , wiec przy małej szczelinie efekt jest wiekszy.

wykonawstwo trwa jeden dzien i " wychodzi" tanio

Blossem

autor: Blossem » 16 lis 2005, 12:32

W takim razie juz nic nie wiem jedni mowia os stodka drudzy od zewnatrz. O piance wstrzykiwanej do pustki tez slyszalam ale czy jest to bezpieczne rozwiazanie?
Druga sprawa ze okna sa powymieniane na plastiki z podwojnym szklem.
podloga na parterze bedzie od nowa kladzona czyli nowa wylewka i ogrzewanie podlogowe.
Problem polega na scieanach nie sa ocieplane i cieplo szybko umyka na zewnatrz przez sciany - tak mysle poniewaz za szafka w zimie jest okropnie zimno. Dom jest wolnostojacy pomiedzuy polami wiec zadnej ochrony przed wiatrem tez niema.
Wiem ze dach izoluje sie od srodka. A mury... jedni od srodka drudzy od zewnatrz...
Jak to w koncu jest?
Wolalabym od zewnatrz lub pianka.
Czy wiecie wiecej na temat tej pianki wstrzykiwanej pomiedzy murami?

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 16 lis 2005, 13:15

Tak radzi fizyka budowli (nasza), natomiast wyobraź sobie przepływ energii i wilgoci, dodaj do tego, że przy podłogówce masz precyzyjny termostat i ogrzewanie masy ściany nie ma sensu. Popatrz jak to robią Szwedzi w przekrojach na www.nie-co.pl

Gość

autor: Gość » 16 lis 2005, 13:27

Izotermie szczelina między ścianami służyła do wentylacji tej ściany. wpuszcenie pianki i nie zabezpieczenie ściany od środka folią (jak w dachu) skutkować będzie grzybkiem.

Gość

autor: Gość » 16 lis 2005, 16:54

Brzeczkowski - sam jesteś grzybek - w dodatku oszołom.
Blossem chcesz nie popełnić błedu to szukaj rady u specjalistów, bo taki oszołom tylko wpuści cię w maliny. Poczytaj na innych tematach a zobaczysz jakie brednie wypisuje ten samouk, co stworzył własne teorie! Nawet czytać po polsku sie nie nauczył!
Zajrzyj na stronę firmy Xella, którą podaje wyżej ten oszołom: tam przeczytasz, że izolacja od środka to izolacja akustyczna!!!!!!!!!!!!!!!
Aleksander W.

Gość

autor: Gość » 16 lis 2005, 17:04

Panie Brzęczkowski - trzy rzeczy:
1. Na skutek zastosowania ocieplenia od zewnątrz temperatura tynku zewnętrznego i całej ściany podniesie się, a nie obniży! Proszę więc nie wypisywać kolejnych bzdur!
2. Ciepło przepływa zawsze w kierunku od temperatury wyższej do niższej!
3. Nie ma fizyki "naszej" i "waszej" - są tylko specjaliści i "konowały" w budownictwie, do których Pan się niestety zalicza!
Nadal czekam na adresy domów, które Pan "uszczęśliwił" zalecając ocieplanie ścian od środka. Ma Pan jakiś problem z podaniem adresów? Jeden Pan Abramczyk (pana kolega) przesłał mi rysunek domu z podanym takim ociepleniem, ale bez adresu!
Redakcja forum i miesięcznika budowlanego jest bardzo zainteresowana wynikami analiz, które zamierzam wykonać na podstawie tych "pana" domów ocieplanych od środka. Czekam zatem.

Jerzy Zembrowski BIURO DORADZTWA BUDOWLANEGO


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

Gotowe projekty domów