"Dopisanie" strychu do nowego mieszkania

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

sneer
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2008, 13:19
"Dopisanie" strychu do nowego mieszkania

autor: sneer » 13 wrz 2008, 13:20

Jestem w trakcie zakupu nowego mieszkania. Mieszkanie znajduje się w nowo wybudowanym 2-piętrowym budynku wielorodzinnym (składającym się z 24 lokali) na drugim piętrze. Budynek został zbudowany przez prywatnego inwestora, nie przez spółdzielnie. Po sprzedaży wszystkich mieszkan, zostanie utworzona wspólnota, która będzie zarządzać nieruchomością. Obceny właściciel przestanie być właścicielem budynku i gruntu.

Formalna sprzedaż mieszkań i podpisanie aktów notarialnych planowana jest za kilka dni.

Jak wspomniałem, moje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze budynku. Jednak "powyżej" niego znajduje się jeszcze pusta przestrzeń / strych / poddasze. Poddasze jest nad całym ostatnim piętrem, jednak jest ono podzielone ścianami - w taki sposób, że teoretycznie każdy lokator mieszkania na ostatnim piętrze (w tym i ja) ma "osobny" strych nad sobą, do którego nie może jednak w żaden sposób "wejść", gdyż jest to ślepy pustostan bez wejścia (sufit w każdym mieszkaniu jest zamurowany). Wejść można drabinkami z korytarza do osobnych przestrzeni na strychu służących do konserwacji instalacji itd./dla kominiarza itd. Wejśc na "swój" strych bedę mogł robiąc sobie "dziurę" w suficie własnego mieszkania i umieszczając tam na przykład wysuwane schody.

Przechodząc do sedna. Kupując to mieszkanie, zakładałem i nadal zakładam, że wykorzystam ten strych "nade mną" (dokładnie nad całym moim mieszkaniem) jako dodatkowe pomieszczenie. Zdaję sobię sprawę, że będzie się to wiązać ze zgodami/pozwoleniem na budowę itd. - i zamierzam się z tym faktem póżniej "zmierzyc", ale moje pytanie dotyczy czegoś innego - sprawy własności tego strychu. Rozumiem, że strych ten po powołaniu wspólnoty będzie tzw. częścią wspólną nieruchomości i chcąc go legalnie wykorzystać będę musiał najpierw "wykupić" go od wspólnoty - wiązać się to będzie oczywiście z dodatkowymi kosztami (zakładając, że wspólnota w ogóle wyrazi na to zgodę) i upływającym czasem (co również nie jest mi na rękę). W związku z tym szukam sposobu aby ten strych wykupić/dopisać już TERAZ - gdy właścicielem jest ciągle inwestor, aby uniknąc "widzimisie" wspołnoty. Chciałbym, aby ten strych znalazł się już teraz - czyli podczas kupna mieszkania - w akcie notarialnym. Developer/inwestor kilka tygodni temu stwierdził, że jeśli się "da to zrobić", to nie ma problemu i dopiszemy ten strych bez żadnych dodatkowych kosztów. Niestety teraz zmienił zdanie. Nadmienić muszę, że inwestor zbudował budynek tego typu po raz pierwszy - nie ma doświadczenia i czasem sprawia wrażenie nieco "zagubionego" w gąszczu
spraw formalnych, prawnych i "biurokratycznych". Ukończenie budynku jest opóżnione, dlatego chce on załatwić wszelkie sprawy jak najszybciej i po "najmniejszej linii oporu".

Zaproponowałem więc, aby dopisał ten strych do mojego mieszkania jako tzw. pomieszczenie przynależne. Twierdzi on jednak, że nie może tak zrobić, mówiąc, nieco dla mnie niezrozumiałe, że ten strych nie spełnia jakiś wymagań co do samodzielności itd. i że nie ma "możliwości prawnej", aby to zrobić. Że po prostu się NIE DA i koniec. Na moje sugestie, inwestor prosi mnie o podanie "PODSTAW PRAWNYCH" lub odpowiednich "PARAGRAFÓW" i "USTAW", dzięki kórym będzie mógl to zrobić. I tu dochodzę właśnie do mojego pytania. Czy faktycznie nie jest możliwe dopisanie tego strychu w akcie notarilnym w jakikolwiek sposób (jakich "podstaw prawnych" użyć), ewentualnie czy mogę jakoś "zabezpeiczyć" tą przyszłą własność przed powołaniem wspólnoty?

Dziękuje i pozdrawiam,

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów