Budynek podpiwniczony, wykop a w nim woda?

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

donolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2008, 16:29
Budynek podpiwniczony, wykop a w nim woda?

autor: donolo » 30 sie 2008, 16:46

Witam wszystkich prośba o radę. Zdecydowałem się na małą piwniczke 4,5 na 4,5m. Piwnica została wykopana w miejscu gdzie przechodzą dwie ławy, wewnątrz domu a piwnica między nimi. Po wykonaniu wykopu (podłoże to piasek) okazało sie ze na głębokości 180cm zbiera się woda. Operator zruszył piasek poniżej 180cm i zrobiła się tam papka z piasku(w miejscu gdzie maja stać ławy. mam pytanie jak wykonać teraz tam owe ławy i jak je zaizolować?

donolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2008, 16:29

autor: donolo » 30 sie 2008, 20:12

Ktoś może powiedzieć .żeby zlecić to fachowcomi oczywiście tak zrobie, ale nie chciałbym trafić na pseudo fachowca, który da sie zabic, że jego wersja jest jedynie słuszna, a może sie okazać moją wielka porażka już na wstępie budowy. Dlatego prosze Was o rady pozdrawiam wszystkich zarówno czytających jak i odpowiadających :)

Młotek
Aktywny
Aktywny
Posty: 200
Rejestracja: 13 lip 2008, 20:57
Lokalizacja: Rzeszów ; 608799038

autor: Młotek » 31 sie 2008, 13:33

Przygotuj rurę PCV długości 200 cm i średnicy 200 mm. Nawierć otwory śr. 16 mm na długości 150 cm. co ok.12 cm. Owin rurę w miejscach otworów i na dnie siatką elewacyjną podwójnie. Postaraj się o ok. 1.5m3 pospółki na budowę, pompę szlamową z wężem ssawnym do pompowania wody ze studzienki odwadniającej.
Wykonaj do końca wykop na piwnicę do poziomu podłogi piwnicy (poziom papy). Następnie w środku powstałego wykopu, w miejscu gdzie nie będziesz miał żadnych ław zrób ''dziurę '' koparką na głębokość ok. 2 m. Zrób ją szybko, wsyp na dno pospółki, włóż rurę PCV i zasyp dziurę pospółką. Pompuj wodę do studzienki kanalizacji deszczowej, albo daleko od wykopu.W narożu przyszłej piwnicy(nie w miejscu przyszłych ław fundamentowych, tylko 80 cm obok) wykop otwór ''kontrolny'' na głebokość ok. 90 cm.
Jeśli w otworze "kontrolnym" woda się obniży do poziomu dna można przystąpić do kopania ław fundamentowych. Wykopmy je według projektu. Na dno wykopu pod ławy wsypmy 10-15 cm pospółki. Ubić co najmniej przez dobre udeptanie. Nie dopuścić do zalania wykopu pod ławy przed zalaniem betonem.
Na zabetonowanej ławie (przeschniętej) po dwu dniach położyć papę termozgrzewalną szerokości co najmniej 20cm więcej niż szer. ściany fundamentowej. Wyłożyć ją 10cm na zewnątrz i 10 cm do wewnątrz. Dalej wykonywać ścianę fundamentową z bloczków lub betonu i zaizolować termicznie a dalej przeciwwilgociowo, ewentualnie przeciwwodnie od zewnątrz. Łączyć warstwy poziome z pionowymi izolacji szczególnie starannie.

donolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2008, 16:29
Dziękuje Młotek!

autor: donolo » 02 wrz 2008, 9:08

Dzieki za obszerne wyjaśnienia napewno częściow się do nich zastosuje :), a czego ćżęsciowo ponieważ cały wykop mam już zriobiony . Co do studzienki to wykopałem na środku wykopu otwór na większa rure o średnicy 40 cm niestety nie udało mi sie jej wkopac kto wie jak głęboko ,ponieważ woda która napływa osówa piasek i się zamula otwór. więc rura jest na głębokości około 70cm poniżej powieżchni. Z tego około 15 cm w środku rury od dna jest zamulone piaseczkiem, który napływa od spodu.
Wydaje mi się, że teren w wykopie się osusza bo papka jest już twrada i można ponniej juz chasać :)
I jeszcze pytanie jak grubo izolację termiczna i czy jest w ogóle potrzebna, w mojej przyszłej piwnicy chciałbym żeby było chłodniej niż w reszcie pomieszczeń :)
co polecacie do izolacji rzeciwwodnej papę termozgrzewalną ?
do czego moge wykorzystać Izolbet A mam go 50 kg i chciałbym go gdzieś upchnąć . Dzięki wszystkim za dyskusje

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 03 wrz 2008, 16:19

Opowieść o tej piwniczce nabiera kolorytu!To juz nie pierwszy horror budowlany o którym słyszałem.
Mam nadzieje że nie nastapi "nieprzewidziane" osiadanie budynku.Podejrzewam na podstawie opisu wykonanych prac że istniejące ławy wew zostały odsłonięte i podkopane na około 1-1,5 metra ponizej poziomu ich posadowienia bez ich podbicia! Pomijając kwestię formalna że tego typu praca budowlana wymaga pozwolenia na budowę i opracowania projektu na którym uprawniony projektant przedstawiłby sposób, metodę i wymagania dla danego konkretnie przypadku.
Chciałbym aby czytający zwrócili uwagę na ten fakt ze przed przystapieniem do tego typu prac nalezy najpierw skonsultować się z inżynierem lub projektantem.Ba tu warunki sa trudne bo jest poziom wody jest w poziomie piwnicy.A tutaj robi się wszystko z na odwrót niezgodnie z tzw sztuka budowlana najpierw wykop a potem zobaczymy jak będzie.
Odwodnienie wykopu do przeprowadzenia prac jest sprawą oczywista ale po obnizeniu wody zmieniaja się parametry nośne gruntu.Pod ława rozkładaja się naprężenia i podkopanie do isniejących ław powoduje zmianę napręzeń w pozostałym gruncie pod ławą no i zmianę nośności.Myśle że św.Tomasz chroni naszego forumowicza że jeszcze budynek mu nie osiadł.A moze on o tym nie wie jak bardzo zaryzykował.Rozpocząć od odcinkowego podbijania fundamentów.Przecież wewnętrzne ławy też przejmują cięzar od scian i stropów kondygnacji powyżej (tak zakładam).A tu nagle podkopuje się poniżej ławy.Kolejna rzecz to izolowanie podbijanych ław.Bez obustronnego odsłonięcia ściany fundamentowej.POWTARZAM odcinkowo (max 1,5 m)!Po wykonaniu podbicia powinno się zrobić zasadniczy wykop.
Trzeba pamiętac że jest to wanna która musi być szczelna.Izolowanie ścian fudamentowych - tylko z zewnątrz tej sciany.Izolowanie p/wilgociowe od wewnątrz bedzie równoznaczne ze zgodą na grzyb,korozję murów ściany fundamentowej.Przeciez po odcięciu odwodnienia podniesie się poziom wody.Przy wznoszeniu ścian fundamentowych od nowej lawy można wykorzystać ten Izolbet A jako grunt pod papę termozgrzewalną. Izolować termicznie warto tylko te sciany na ławach zewnętrznych wówczas schodzi się styropianem od poziomu terenu do poziomu przymarzania gruntu czyli od 0,8 do 1,4 m w zależnosci od strefy klimatycznej Polski.
Należy pamiętac o wentylacji tej piwnicy jej brak to grzyb.Strop nad wykonaną piwnica o którym nikt o jego wykonaniu nie mówi - co ciekawe (?)warto wyizolować termicznie od strony piwnicy.Styropian przykleić i przykołkować.Warto połozyć paroizolację na stropie aby nie wilgoć nie wykraplała się.Pozostałe warstwy typowe.
Płytę piwnicy tez wyizolowac papa termozgrzewalna tak aby połaczyć z papa ścian fudamentowych zewnetrznych (nad ławą). Styropian warto dać na posadzce bezpieczniej ekstrudowany czyli typu XPS niz EPS-200 na to szlichta betonowa uszczelniona szkłem wodnym lub preparatem do betonu Sika-1.
Pozdrawiam

donolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2008, 16:29
Drogi jochwaw

autor: donolo » 03 wrz 2008, 20:57

Horror opisany przez Ciebie mnie naszczęście częsciowo nie dotyczy, nawett powiedziałbym,że w większej częsci :). W moim przypadku został wykopany dopiero dół pod piwnicę, a domu w ogóle jeszcze nie ma, mało tego nie ma jeszcze wylanej kropli betonu , mało tego.... jeszcze nie mam wykopanych wykopów pod ławy zewnętrzne:)Mam tylko wykopany dół pod piwnicę, która się mieści między dwiema ławami wewnątrz domu I -----I-----------I----------------I TAK TO WYGLĄDa między 2 a 3 łąwą.
teraz tamn stoi woda, ale 10 cm i nie wszędzie , ale w miejscu dwóch z trzech ław ław Pomysł z rurą 200mm był dobry, ale kłopot z koparka bo nie szyko przyjedzie długie kolejki u nas tydzień czekania, a roboty na 5 minut. ręcznie nie ma szans wykopac bo sie momentalnie osówa . Woda gruntowa sama niżej spać nie spadnie jedynie może być tylko wyżej i dlatego chciałymm skończyć ten etap póki woda nie sięga wyżej. zrobie tak , że łąwy w tych miejscach wyleje wyżej izolbetem a do okoła na to papa termozgrzewalna na to bloczek fundamentowy i do okoła 2 x papa termozgrzewalnaod zewnątrz. co do wentylacji będe miał rekuperator czyli mechaniczną mam nadzieje że da rade :)...................chyba dzięki i czekm na wasze opinie pozdrawiam

jochwaw
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 728
Rejestracja: 03 wrz 2008, 9:11
Lokalizacja: Warszawa

autor: jochwaw » 04 wrz 2008, 11:19

donolo - zwracam honor. Teraz to brzmi znacznie normalniej.
Sugeruje Ci uzyc beton na bazie cementów hutniczych w ławach i w chudziaku posadzki piwnicy.Zażadaj w betoniarni aby przygotowali Ci taka recepturę.
Czemu - beton na tym cemencie staje sie bardziej odporny na korozję i zwiazki organiczne.A że w sumie stoi woda w wykopie to świadczy ze twój budynek będzie musiał z tą wodą i kwasami walczyc przez całe swoje życie techniczne :)
Pamiętaj o otulinie zbrojenia w ławach.Min 5 cm!Tu akurat gruba otulina jest istotna.

Abstrahując tak sobie myśle ze masz dobre warunki terenowe pod gruntowa pompe ciepła.Kiedy grunt jest nawodniony jest mozliwa większa sprawność takich instalacji.

donolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2008, 16:29

autor: donolo » 05 wrz 2008, 20:32

Dzięki za podpowiedzi napewno sie do nic zastosuje pozdrawiam Was wszystkich i kończę ten temat


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów