Budowa ścian!

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

jabko1984
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 10 sty 2008, 18:49
Lokalizacja: Wrzesnia
Kontaktowanie:
Budowa ścian!

autor: jabko1984 » 22 kwie 2008, 14:39

Witam mam pytanie z czego najlepiej wznosić ściany domu? Chodzi mi tutaj o dobry materiał ale żeby tez wyszło w miarę tanio jeśli w ogóle można o czymś takim mówić że wyjdzie tanio!!
Kolejne pytanie czy lepiej postawić ściany jedno czy dwuwarstwowe i z jakich materiałów!
Ile potrzeba cegieł do postawienia tego domu pprojekt.pl/projekt224-tomaszek,rzuty.html ???
Jabko

!student!

autor: !student! » 22 kwie 2008, 15:25

Najczęściej widać domki budowane z YTONGA (ś. jednowarstwowa), POROTHERM albo MAX (ś. dwuwarstwowa). Najtaniej wybudujemy w systemie YTONG (zaoszczędzając na styropianie), ale na pewno nie zaoszczędzimy na ogrzewaniu budynku. Dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła przez ścianę jednowarstwową wynosi U=0.50W/m2K, a ściany wielowarstwowej U=0.30W/m2K. Moim zdaniem lepiej zapłacić za np. MAXa i styropian, a potem zaoszczędzić na ogrzewaniu niż odwrotnie... Pozdrawiam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 22 kwie 2008, 15:40

Dopuszczalny współczynnik to 0.15 a zalecany 0.1W/m2x K Z tym że izolacja termiczna domu to nie ściana a termos, kładzenie styropianu z tak dużym odbiornikiem ciepła jakim jest ściana na fundamencie jest ( co widać po rachunkach ) zupełnie nieskuteczne. Poza tym wilgoć, ściana bez paro izolacji od środka a ze styropianem na zewnątrz, będzie miała podniesioną w okresie zimowym wilgotność!

!student!

autor: !student! » 22 kwie 2008, 15:57

Od kiedy dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian wynosi 0.15 W/m2K?
Bo właśnie zaglądnąłem do polskiej normy i tam piszą coś innego...
Po drugie, ile CIEPŁA ściana (z izolacją od zewnątrz) pochłania wilgoci? A po trzecie, od czego mamy wentylację w domu?

!student!

autor: !student! » 22 kwie 2008, 16:13

T. Brzęczkowski pisze:(...) kładzenie styropianu z tak dużym odbiornikiem ciepła jakim jest ściana na fundamencie jest ( co widać po rachunkach ) zupełnie nieskuteczne.
Wykonywałem symulacje cieplne przegrody zewnętrznej w pewnym domu. Ściana to pustak MAX (29 cm), styropian gr. 10 cm (tynki pomijam). Przy założeniu, że temp. zew. wynosi -20*C, a temp. wew. 21*C, to temp. na łączeniu styropianu z pustakiem wynosi ok. 13*C, cały "mróz zatrzymuje izolacja". Dlatego nie rozumiem stwierdzenia, że ściana jest tak dużym odbiornikiem ciepła.

Młody_Rolnik
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 55
Rejestracja: 30 mar 2008, 13:35
Re: Budowa ścian!

autor: Młody_Rolnik » 22 kwie 2008, 21:09

jabko1984 pisze:Witam mam pytanie z czego najlepiej wznosić ściany domu? Chodzi mi tutaj o dobry materiał ale żeby tez wyszło w miarę tanio jeśli w ogóle można o czymś takim mówić że wyjdzie tanio!!
Kolejne pytanie czy lepiej postawić ściany jedno czy dwuwarstwowe i z jakich materiałów!
Ile potrzeba cegieł do postawienia tego domu pprojekt.pl/projekt224-tomaszek,rzuty.html ???


Ja zdecydowałem się na MAX-a na 19cm plus styropian - zazwyczaj wychodzi najtaniej.
Ile pustaków... zależy od ich rozmiarów, ale przecież to łatwo policzyć :) Jesli chodzi o MAXa, to na ścianę grubości 19cm zużyjesz 14 pustaków na 1m2.

Jeśli chodzi o systemy - tutaj haczykiem jest właśnie ten "system". Murarze powinni pracować na materiale, który znają - to po pierwsze. Jeśli Twoi nie murowali do tej pory z Ytonga - to nie powinieneś ryzykować :) Każdy system wymaga większego reżimu i dokładnej znajomości zasad stosowania.
Po drugie - jeśli już decydujesz się na konkretny system to konsekwentnie powinieneś go zastosować w całości - wszystkie elementy składowe i materiały dodatkowe, tak np. nadproża, kształtki, jak i zaprawa, muszą pochodzić z tego systemu. Bez tych dwóch warunków wszelkie możliwe korzyści z jego zastosowania pozostaną jedynie czystą teorią.

Tak samo jest ze ścianami jednowarstwowymi - korzyści z ich zastosowania są często pozorne i "krótkofalowe", natomiast same systemy ścian jednowarstwowych bardzo wrażliwe na poziom wykonawstwa i "homogeniczność" systemu.

!student!

autor: !student! » 22 kwie 2008, 21:52

Ja również wybrałbym MAXa i styropian jako izolację i jak najbardziej zgodzę się z tym, że konsekwentnie budujemy ściany w jednym i tym samym systemie, warto o tym pamiętać. Jeśli chodzi o YTONGa to mało tego, że ekipa musi mieć doświadczenie, ale muszą być solidni! Jest to ściana jednowarstwowa i należy przypilnować, aby pustaki były łączone szczelnie ze sobą, inaczej stracimy więcej ciepła niż się nam wydaje. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 23 kwie 2008, 7:59

Max 19 cm na ściany nośne - wg mnie trochę ryzykowne, chyba że parterówka.
Z panem Brzeczkowskim nie ma co dyskutować - ten pan wie najlepiej, zresztą wystarczy poczytać inne jego posty, w kółko to samo.
Ja stawiam z bloczków betonowych fundament a z unipora ściany (pustak ceramiczny gr 24, udało mi się znaleźć o wymiarach suporeksu) + prawdopodobnie 12 cm styropianu, oczywiście fundament docieplony również tylko nie wiem jak grubo może 6 może 8.
Pozdrawiam.

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 23 kwie 2008, 8:23

Z panem Brzeczkowskim nie ma co dyskutować

Kolego deggial przypuszczam, że nawet jeśli chciałoby się dyskutować to nic z tego nie wyjdzie.

jabko1984 proponuję zastosować się do rad deggiala . Jeżeli chcesz być energooszczędny i ogólnie pro-eko to proponuję rozważyć możliwość zastosowania płyt poliuretanowych jako warstwy ocieplającej (o ile są jakieś do stosowania na ściany zewnętrzne) lub styropianu o podwyższonej gęstości.

Młody_Rolnik
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 55
Rejestracja: 30 mar 2008, 13:35

autor: Młody_Rolnik » 23 kwie 2008, 8:37

deggial pisze:Max 19 cm na ściany nośne - wg mnie trochę ryzykowne, chyba że parterówka.


W moim przypadku parter z użytkowym poddaszem, ale obliczenia wskazują że nie mam się czym martwić :)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 kwie 2008, 9:50

Wykonywałem symulacje cieplne przegrody zewnętrznej w pewnym domu. Ściana to pustak MAX (29 cm), styropian gr. 10 cm (tynki pomijam). Przy założeniu, że temp. zew. wynosi -20*C, a temp. wew. 21*C, to temp. na łączeniu styropianu z pustakiem wynosi ok. 13*C, cały "mróz zatrzymuje izolacja". Dlatego nie rozumiem stwierdzenia, że ściana jest tak dużym odbiornikiem ciepła.


Nie wiem co Szanowny student studiuje, ale w fizyce nie ma mrozu, czy zimna! jest wyłącznie energia, a tej styropian za ścianą na fundamencie nie zatrzymuje z bardzo prostego powodu... kierunek przepływu energii jest z wartości wyższych do niższych. Układ dąży do wyrównania temperatury . Co w przypadku fundamentów i gruntu pod domem jest niemożliwe. Druga sprawa, dlaczego dyfuzję zatrzymał Pan na +13 stopniach, opór dyfuzyjny styropianu jest sporo większy ale nie nieskończoność . Styropian chłonie wodę 1,8%/dobę[/quote]

!student!

autor: !student! » 23 kwie 2008, 12:22

To co niby zatrzymuje tą energię?? Pustak?? Dllaczego Szanowny Pan sobie ubzdurał ścianę fundamentową, przecież napisałem wyraźnie pustak MAX. Poza tym nie ja zatrzymałem symulację na 13*C, tylko program komputerowy! I zgodzę się z postami wcześniejszymi, że nie warto z Panem dyskutować, chociaż posłuchałbym jakie Pan proponuje rozwiązanie izolacji.

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 23 kwie 2008, 13:11

Zalety stosowania izolacji termicznej od zewnątrz:
1.
Izolacja jest powierzchnią jednolitą niezależnie od podziału na kondygnacje.
2.
Wraz z nagrzewaniem się pomieszczeń nagrzewa się również mur przez co w trakcie użytkowania i niezależnie od pory roku jego temperatura jest stała. Nie dochodzi do przemarzania ścian zimą i nadmiernego nagrzewania latem. Mury zdecydowanie mniej pracują, konstrukcja jest trwalsza i stabilniejsza.
3.
Nie następuje skraplanie się pary wodnej w objętości muru.
4.
Mur nagrzewa się wraz z powietrzem w pomieszczeniu i w praktyce ma niemal tą samą temperaturę przez co stabilność cieplna wnętrza jest duża, a to z kolei zapewnia komfort użytkowania.

Wady ocieplania od wewnątrz:
1.
System grzewczy pomieszczenia wymaga bardzo częstego załączania i wyłączania ponieważ pojemność cieplna pomieszczenia jest znikoma. Utrzymanie stałej temperatury wnętrza jest problematyczne.
2.
Mury w lecie nagrzewają się do temperatury wyższej niż temperatura powietrza, a zimą na skutek oddziaływania wiatru mogą być zimniejsze od temperatury powietrza zewnętrznego. Duży gradient temperatur pomiędzy latem a zimą powoduje istotne zmniejszenie trwałości materiałów konstrukcyjnych, korozję zapraw, korozję tynków, odparzanie się warstw malarskich.
3.
Istnieje bardzo wysokie ryzyko zawilgocenia muru gdy jednocześnie nie ma sposobności by mógł on sam się wysuszyć. W przypadku gdyby wewnątrz warstwy konstrukcyjnej skropliła się zimą para wodna może dojść do rozsadzenia struktury ściany.
4.
Żelbetowe elementy nadproży będą kurczyły się i roszerzały pod wpływem zmian temperatur lato/zima inaczej niż elementy muru przez co w narożach otworów okiennych dojdzie z czasem do spękań i rozszczelnień. Im dłuższy czas użytkowania tym większa propagacja ognisk korozji.

Po piąte i pięćdziesiąte: żaden cholerny inżynier konstruktor z łbem na karku dobrowolnie nie zgodzi się na tak nędzne i kretyńskie rozwiązanie jak izolowanie budynku mieszkalnego od wewnątrz, więc jeśli się jakiegoś w końcu znajdzie to nic tylko strzelić sobie w głowę z rozpaczy. To że coś jest możliwe technicznie i w jednym na tysiąc przypadków jest złem koniecznym nie oznacza, że powinno się przyjąć jako rozwiązanie standardowe i powszechnie uznane.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 kwie 2008, 13:13

Ja nie dyskutuję Szanowny Panie. Ja tylko Panu tłumaczę. Zagadnienia w którym kierunku płynie ciepło, czy ściana z maxa stoi na fundamencie, czy ten fundament będzie odbierał od tej ściany ciepło, czy wilgoć z powietrza wewnętrznego wykropli się w styropianie za maxem skoro tam będzie temperatura niższa od punktu rosy w/w powietrza są dość proste i znane. Może pobrałby Pan próbkę styropianu z paroletniego domu i zbadał na zawartość wody!

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 23 kwie 2008, 13:26

Superbia jestem Twoim fanem. A pan B. dalej swoje. Gwoli ścisłości może się pan pochwali swoim wykształceniem i posiadanym doświadczeniem (przykłady realizacji budynków) oraz ewentualnymi uprawnieniami. Bo jeśli mnie pamięć nie myli na podobne pytania zadawane przez niejakiego pana JBZ i innych nie odpowiedział pan ani razu.
Pozdrawiam ludzi zdrowomyślących i umiejących przyznać się, że czegoś nie wiedzą.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

Gotowe projekty domów