jeszcze o sterowniku PID

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

K-Krzysiek
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 17 gru 2007, 15:30
Lokalizacja: Wrocław (okolice)
jeszcze o sterowniku PID

autor: K-Krzysiek » 20 mar 2008, 14:19

Witam wszystkich ponownie.
Byłem zdecydowany na inny kocioł, ale jak pojechałem do Pleszewa i okolic ( warte było te 150 KM, nie spodziewałem się że to aż takie zagłębie kotłowe) więc polecam wszystkim wycieczkę.
W końcu zamówiłem kocioł 25 kW firmy simar z retortą obrotową (ardeo) oraz pod zamówienie sterownik ognik PID (Pana Jareckiego79 wypowiedzi na forum przekonały mnie do niego) mam nadzieję że nie zrobiłem błędu co do wyboru kotła, retorty i sterownika i że to wszystko będzie działało.

I tu moje pytanie:
Jeśli dobrze zrozumiałem to przy tym sterowniku nie potrzebuję zaworu mieszającego (3, lub 4 drożnego) i mogę nastawiać temp. jaką potrzebuję a nie trzymać ciągle 65 st. C (punkt zraszania)?

Mam stary dom, pow. ogrzewana 170 m2, tylko CO (bojler elektryczny bo mam kilka kW deputatu/mies.) ocieplony, nowa instalacja pex/al, grzejniki panelowe i doszedłem właśnie do kotłowni :) tu się pochwalę że wszystko sam zrobiłem :lol: i zastanawiam się nad pompą na zasilaniu czy na powrocie?

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK

autor: luxus » 20 mar 2008, 17:13

witam. jesli o mnie chodzi to proponuje pompe na powrocie. podmieszanie tez bym dal ..koszta nieduze,a z tego co widze Twoj kociolek ma sterowanie tym zaworkiem:) nierozumiem tylko tego,jak ustawie na kotle 45 stopni,jest zawor do podmieszania to jakie roszenie?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 20 mar 2008, 18:55

Firma Simar ma palniki marki Ardeo - to firma brata, także p.Śliwa. Sterowniki Ognik PiD są dopasowane do tych podajników, są odpowiednio dobrane dmuchawy i nastawy wyjściowe.

Jaką wersję retorty obrotowej Pan zamówił, bo są 2... jedna obrotowa na ekogroszek i jedna obrotowa na miał i ekogroszek, różnią się jakby otworem przy mocowaniu kosza, do miału jest większy, aby miał się nie zawieszał.

Obecnie jest 2 generacja tych obrotowych retort. Poprawili niezawodność. Obecnie nie obraca się o 360stopni a robi jedynie ruch lekko do przodu i znowu do tyłu. Jest tzw. przeciwuzwojenie, to wypiętrza opał na palniku do góry. Ten patent został podpatrzony i wykorzystany jest obecnie w palniku BRUCER, moim zdaniem spora część brucera opiera się na palniku Ardeo, uważam,że to spore świństwo, bo palniki brucer opracował ICHpW a tam właśnie ( z tego co się orientuję) wcześniej były badane palniki ardeo z przeciwślimakiem...

Ardeo robi wersję na miał bez retorty obrotowej oraz z retortą obrotową. Ogólnie dobry wybór, solidna firma, sterowanie PiD dopracowane do tych palników.
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
luxus
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 457
Rejestracja: 22 gru 2007, 20:29
Lokalizacja: CK

autor: luxus » 25 mar 2008, 20:59

... Panie Jarecki .. czy palac w kotle ekogroszkiem moge ustawic tak jak pisalem 45 stopni ?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
....

autor: Jarecki79 » 26 mar 2008, 10:39

Sterownik nie steruje zaworem mieszającym. Jest opcja obsługi CWU, dlatego uważam,że zawór nie jest konieczny. Można ustawić wyższą temp. na bojler a niższą na dom.

Najlepsze spalanie jest między 50 a 60st.C na sterowniku. Na krótki okres można ustawić 45st.C.

Generalnie chodzi o suchy ekogroszek i brak wilgoci czy nachodzenia wody do kotłowni. Czasami producenci kotłów narzucają jednak minimalne temp. palenia, wówczas trzeba myśleć o zaworze mieszającym.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 17 kwie 2008, 12:46

Witam!

Miałem niedawno okazję (naciskany przez klienta) na żywo obejrzeć palnik BRUCERa, powiem szczerze, zrobił na mnie duże wrażenie.

Całość jest żeliwna, łącznie z czarnym korpusem (na zdjęciach wyglądał na stalowy). Ślimak oraz palnik wykonane są z żeliwa wysokogatunkowego, hartowanego.

To co jest największym plusem w porównaniu do konstrukcji obrotowej to prostota konstrukcji połączona z zaawansowaną technologią i wysokiej jakości materiałami. Nie ma elementów obrotowych, co moim zdaniem jest plusem - mniej rzeczy może się popsuć.

Dowiedziałem się,że palnik wychodzi od ok.5miesięcy, było wyprodukowanych 8wersji, ostatnia 8 jest oferowana na rynku.

Na chwilę obecną palnik jest tylko w jednej wielkości o zasięgu mocy od 12 do 40kW, trwają jednak prace nad jego mniejszą wersją, podział ma ostatecznie wyglądać następująco: mały od 12 do 25kW i większy od 25 do 40kW.

Całość sprawia naprawdę pozytywne wrażenie, testowany był na różnych ekogroszkach i miałach, pozwala na spalanie opału o granulacji 0-31,5mm łącznie ze spiekającym paliwem. To krok do przodu. Ślimak jest z grubego żeliwa. Jedynie trzeba pamiętać, aby stosowany opał był suchy.

Równie dużym plusem jest łatwość obsługi, są jedynie 2 elementy rozbieralne do czyszczenia - żeliwny palnik, aby oczyścić dolot powietrza z dmuchawy i okresowe odkręcenie przekładni i wyjęcie ślimaka dla oczyszczenia rury podającej. To również ogromny postęp, w tradycyjnym palniku mamy jeszcze klapkę pod palnikiem wewnątrz kotła, gdzie usuwamy pył dmuchawy, min. raz na sezon trzeba rozebrać palnik żeliwny składający się najczęściej z pierścieni, dalej trzeba go zmontować na silicon czarny.
W palniku BRUCER te czynności są ograniczone do minimum. To naprawdę godna uwagi propozycja.

Czy się będzie sprawdzać, pewnie trzeba będzie poczekać minimum 1sezon grzewczy, patrząc na materiał i budowę sądzę jednak,że to może być jeden z najlepszych palników ślimakowych na rynku. Plusem jest uniwersalność na paliwa.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 51 gości

Gotowe projekty domów