groszek & miał - różnice w ustawieniach

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kriss7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 paź 2007, 16:27
Lokalizacja: Sochaczew
groszek & miał - różnice w ustawieniach

autor: kriss7777 » 10 kwie 2008, 23:35

Mam pytanie do użytkowników piecy z podajnikami ślimakowymi przystosowanymi do spalania miału i groszku, Jakie są różnice w ustawieniach w przypadku stosowania w/w paliw. Bo zauważyłęm że zbyt silny nadmuch przy miale tłumi płomień (nawiew od spodu- miał pali się od góry) czyli trzeba dać o mn. 40% mniejszy nadmuch. Piec wolniej dochodzi do temp. zadanej i krócej ją utrzymuje. Ogólnie palenie samym miałem daje słabe rezultaty, natomiast zmieszany z groszkiem w stosunku 1:1 daje wyniki zbliżone do samego groszku. Napiszcie o swoich spostrzeżeniach, proszę

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 12 kwie 2008, 13:49

Palenie miałem w obojętnie jakim podajniku to zawsze większe problemy.

1. Wilgotny miał nie schodzi z kosza
2. Słabej jakości zamiast się spalać ulega spiekaniu w takie bochny i nie daje temperatury.
3. Z wilgotnego dodatkowo wytrąca się taka jakby smoła, która powoduje zrywanie zawleczek w ślimakowych lub zaklinowanie szuflady w kotłach tłokowych, co wymaga demontażu i czyszczenia przy pomocy szlifierki nagromadzonej na ściankach smoły.

Co do samego podajnika ślimakowego...

Można stosować w zwykłym palniku na ekogroszek mieszankę z miałem, jest to napisane w większości instrukcji takich palników. np. palniki Pancerpol PPS dopuszczają procentową zawartość miału do 30% pod warunkiem,że jest suchy. Jeżeli wilgotność jest ponad 10% to procentowa zawartość miału nie powinna być większa jak 20%.

Palniki ślimakowe z retortą obrotową np. firmy Ardeo lub firmy Pancerpol tolerują zawartość ekogroszku z miałem do 50% lub pozwalają na palenie klasyfikowanym miałem węglowym o nazwie Eko-fins.

Generalnie zatem chodzi głównie o paliwo z węgla typu 31, 31.2, 32.1, 32 czyli nie szlakujące opały, min.23tys.kalorii, czynnik spiekalności poniżej 20RI a granulacja do max.30mm, zalecane do 25mm. Obrotowe palniki w miarę radzą sobie z paliwami o większej ilości szlaki, bo obrót ją kruszy, ale tylko do pewnej wartości.

Miału spalimy więcej a ten dobrej jakości jest tylko o 100 a max.150zł tańszy od ekogroszku, dlatego moim zdaniem lepiej palić ekogroszkiem i ewentualnie w cieplejsze dni domieszać do 30% suchego miału odsianego od prętów, śrubek, drewna. Moim zdaniem dość kłopotliwa robota. 8)
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

kriss7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 paź 2007, 16:27
Lokalizacja: Sochaczew

autor: kriss7777 » 13 kwie 2008, 7:44

Masz racje, ale u mnie np cena miału (dobrego - 25 Kj ) 400 a cena groszku 600 pln więc 200 pln na tonie się oszczędzaco w skali sezonu spalając 5- 6 ton eko daje oszczędność rzędu 1000 pln co nawet prz większym spalaniu miału i kłopotu z jego odsiewem się opłaci- przynajmniej mnie, na ale co z tymi ustawieniami...?
Palę miałem zmieszanym z groszkiem jak pisałeś 1;1 już od jakiegos miesiąca i jak na razie różnicy w spalaniu nie widzę, fakt że jest ciepło i piec nie pracuje na maxa.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 13 kwie 2008, 11:21

Ustawienia zależą bezpośrednio od jakości tych paliw i od tego czy jest to paliwo suche.

25tys. kalorii to raczej specjalnych różnic w ustawieniach nie powinno być, ewentualnie trochę częściej dmuchnąć w przedmuchu, żeby miał za szybko nie wystygł i nie szlakował.

Trzeba zachować taką sama zasadę jak z samym ekogroszkiem, palenisko ma być lekko wypukłe.

Prawdopodobnie będziesz troszeczkę częściej musiał czyścić sam palnik. Tj. odkręcić pod spodem pokrywkę i usunąć drobny pył (z miału przelatuje więcej a w te miejsca dmuchawa podaje powietrze). To możesz skontrolować po 2 tygodniach i odpowiednio dobrać przerwy do kolejnego przeglądu (co 3 a może co 4tygodnie??)

Sprawdź też po ok.2 miesiącach palenia taką mieszanką jak wygląda rura podajnika, w tym celu musisz odkręcić przekładnię od śruby podającej, rozebrać to, wyjąć śrubę na zewnątrz i wykonać kontrolę ścianek tej rury, czy nie odkłada się tam ubity miał i czy nie tworzy takiej ściany z czegoś w rodzaju smoły. Jeżeli taka jakby smoła się odkłada, musisz czymś to usunąć, bo za jakiś czas zacznie się ścinanie zawleczek. Przy ponownym składaniu przekładni ze śrubą podającą trzeba przesmarować łączenie śruby z przekładnią jakimś smarem.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

kriss7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 paź 2007, 16:27
Lokalizacja: Sochaczew

autor: kriss7777 » 15 kwie 2008, 0:16

Dzięki za wskazówki, bardzo cenne, a właśnie w sobotę miałem rozbieranie palinika, bo coś słabo dmuchał od jakiegoś czasu. okazało się żę były zabite otwory nadmuchujące w ściankach tej rury o przekroju kwadratu, oraz te dmuchające od spodu, a rurę sprawdzę przy najbliższym wygaszeniu pieca.Producent o tym nie wspomina(o czyszczeniu palinika też) Dopiero po telefonicznej rozmowie sugerowano wyczyszczenie całego palinika, bo na początku od razu zwalano winę na zły opał( że mało kaloryczny, zanieczyszczony itp)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
...

autor: Jarecki79 » 15 kwie 2008, 8:40

Właśnie w tym punkcie masz odpowiedź dlaczego lepiej palić eko. Miał dużo szybciej zabija szczeliny nadmuchowe i podajnik trzeba częściej rozbierać i czyścić, co do przyjemnych rzeczy nie należy. Nasza praca przy kotle też jest coś warta.

W każdym razie rozbierz w najbliższym czasie przekładnię i rurę podająca i sprawdź jak wyglądają ścianki tej rury w której podawane jest paliwo, to bardzo ważne, bo jak ubije sie tej smoły więcej będzie Tobie bardzo ciężko ten nalot usunąć.

Jak będziesz od nowa skręcał przekładnię z tym ślimakiem to przesmaruj trzpień na połączeniu ślimaka z przekładnią. Jak o tym zapomnisz to następnym razem możesz tego już nie rozebrać, tak się draństwo zapiecze.
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot], Grapeshot [Crawler] i 139 gości

Gotowe projekty domów