Luksfery a fugowanie w łazience

Łazienka w stylu nowoczesnym czy klasycznym? Jaką wybrać armaturę łazienkową i kolor płytek? Wanna czy prysznic? Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku? Takie pytania zadaje sobie każdy, kto ma przed sobą wizję remontu łazienki.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

marianm
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2007, 22:40
Luksfery a fugowanie w łazience

autor: marianm » 26 cze 2007, 22:47

Witam, ułozyłem w łazience ściankę działową z luksfery, mam problemem z zafugowaniem ich, moje pytanie brzmi czy fugować się je powinno zwykłą fugą np atlas taką jak do kafelek ceramicznych, czy potzrebne mi sa jakieś inne materiały, z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

komarr

autor: komarr » 28 cze 2007, 7:47

tez miałem z tym problem, tylko że ścianka u mnie tworzy kabinę prysznica. Trzeba stosować coś o małej nasiąkliwości i najlepiej o białej konzystencji. Kabina troszkę moze pracować z racji zmian temperatury(każdy lubi gorący prysznic w zimie). Kazali mi fugi malować od czasu do czasu środkiem zabezpieczającym, nie pamiętam jak się nazywa. Przy dużych powierzchniach dobrze jest dylatację zrobić (silikon).

tomasz_z
Aktywny
Aktywny
Posty: 205
Rejestracja: 01 cze 2007, 10:14
Lokalizacja: Warszawa

autor: tomasz_z » 28 cze 2007, 8:34

Można do luksferów stosować specjalne drobne fugi mineralne o wysokim stopniu elastyczności i zredukowanej nasiąkliwości.

Faktycznie przy załąmaniach powierzchni tj. w narożach, zgięciach powinno się uszczelnić silikonem sanitarnym (który często słabo przylega do szkła i dlatego zaleca się zastosowanie gruntowania specjalnym preparatem zwiększającym przyczepność przed użyciem silikonu).

Malowanie fug, jako stały proces nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo po kolejnym malowaniu przykrywa się już zabrudzoną spoinę i zamyka brud w środku.

Są specjalne spoiny o tzw efekcie perlistym aqua, które zawierają bardzo dużo środka hydrofobowego, czyniąc je tym samym mało podatnymi na nasiąkanie i brudzenie się.

W razie potrzeby mogę konkretne propozycje materiałowe podać na prv, by nie robić tu nikomu żadnej reklamy.
follow the white rabbit...

JBZ

autor: JBZ » 28 cze 2007, 12:13

O mowo ludzka! Kiedyś był taki cykl w którymś piśmie - już nie pamiętam. :oops:

"Ścianka z luksferów", nie "luksfery". "Konsystencji", nie "konzystencji". Niby drobiazg, ale jakże kaleczy język polski. Dobrze, że tego nie czyta profesor Miodek! :lol:

Co do wątku, to:
1. Budownictwem rządzi fizyka - tylko.
2. Zagrożenie pękaniem spoin pomiędzy luksferami jest wprost proporcjonalne do rozmiarów geometrycznych ścianki. Współczynnik rozszerzalności termicznej luksferów jest o 50% mniejszy od mas fugowych mineralnych, co oznacza, że nie luksfery są przyczyną pękania fugi, lecz ona sama. Z tego względu, zakładając że ścianka ma długość i wysokość nie większą niż 2 m, należy wykonywać murowanie i fugowanie ścianki w temperaturze zbliżonej do eksploatacji czyli +22 do +24 st. C. Do murowania stosować klej do ceramiki typu "flex" oraz masę fugową też typu "flex". Wtedy nie będzie problemu z odstawaniem fugi od luksferów w każdej ściance - kabin prysznicowych także.
3. Szerokość fugi nie może być mniejsza niż 5 mm.
4. Wszystkie zmiany geometrii pól (jak pisze słusznie Tomasz_z) powinny być wypełnione silikonem sanitarnym po uprzednim gruntowaniu ich preparatem reaktywnym.
5. Do mycia ścianek stosować tylko preparaty nie zawierające kwasów - w przeciwnym razie, po wymurowaniu ścianki i odczekaniu min. 30 dni, do spoinowania należy zastosować w całości silikon.
6. Co do nasiąkliwości masy fugowej, nie ma żadnego problemu. Efekty perliste są wybiegiem marketingowym i czasami przeszkadzają zamiast pomóc (wystarczy zapytać Panie domu), a hydrofobizacja mas zanika po kilku miesiącach i niczego nie wnosi.
7. W przypadku ścianek większych rozmiarów niż podałem w p.1, w przypadku niemożliwości spełnienia warunku temperatury pracy oraz w przypadkach innych nietypowch - trzeba ratować się konsultacjami w Serwisie BDB.

Jerzy Zembrowski

konrado
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 09 gru 2006, 8:47

autor: konrado » 13 wrz 2007, 4:55

Jeżeli łazienka madobrą wentylację to fuga nie powinna pokryć się grzybem. Ja fuguje luksfery albo zwykłą fugą (o ile nie ma ona skłonności do pękania) albo jakąś podobną gruboziarnistą.
Konrad

Profesjoanlista
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2007, 20:47
Lokalizacja: Czestochowa

autor: Profesjoanlista » 20 lis 2007, 21:08

Fuga elastyczna gruboziarnista lub drobnoziarnista + 10% piasku kwarcowego

spoksss
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2007, 20:45
Lokalizacja: śląsk
Kontaktowanie:
Re: Luksfera a fugowanie w łazience

autor: spoksss » 18 lut 2008, 19:43

marianm pisze:Witam, ułozyłem w łazience ściankę działową z luksfery, mam problemem z zafugowaniem ich, moje pytanie brzmi czy fugować się je powinno zwykłą fugą np atlas taką jak do kafelek ceramicznych, czy potzrebne mi sa jakieś inne materiały, z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam


Ja u siebie wykorzystałem gotowy system montażu i do dziś jestem zadowolony z takiego rozwiązania.

Możesz sobie podejrzeć na stronie systemu montażu luksferów, pustaków szklanych

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 19 lut 2008, 9:13

Nie wiem,czy problem jest jeszcze aktualny,ale parę lat temu widziałem jak ekipa fugująca matowe luksfery walczyła potem z usunięciem śladów i zacieków po fudze z powierzchni luksferów.Żadne środki tego nie usuwały,a byli to dobrzy fachowcy.
Może się coś zmieniło od tamtej pory i są środki ułatwiające czyszczenie matowych luksferów,ale kilka lat temu nic nie było takiego.Te preparaty,które były niby do tego celu przeznaczone w ogóle nie działały.
adam

Magdakiernaz
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2015, 14:53
Re: Luksfery a fugowanie w łazience

autor: Magdakiernaz » 10 sie 2015, 14:59

marianm pisze:Witam, ułozyłem w łazience ściankę działową z luksfery, mam problemem z zafugowaniem ich, moje pytanie brzmi czy fugować się je powinno zwykłą fugą np atlas taką jak do kafelek ceramicznych, czy potzrebne mi sa jakieś inne materiały, z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam


do takich zadań fugi gruboziarniste Bauherr możesz ich użyć też jako zaprawy, są elastyczne ale musisz je zaimpregnować jak chcesz położyć w łazience

Boguś71
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 09 mar 2012, 15:46
Re: Luksfery a fugowanie w łazience

autor: Boguś71 » 03 wrz 2015, 13:39

Do luxferów w kabinie polecam , spoinę epoksydową Litokol ,jest trwała elastyczna ,wodoszczelna ,odporna na wykwity ,grzyby ,pleśnie ,łatwa w kładzeniu i ponad 130 kolorów do wyboru.

62miko
Aktywny
Aktywny
Posty: 286
Rejestracja: 12 sie 2014, 18:40
Re: Luksfery a fugowanie w łazience

autor: 62miko » 16 wrz 2015, 5:44

Mi jakiś czas temu wpadły w oko luksfery z http://stefania.pl/pustaki-szklane-ei-30-i-ei-60/ i chciałabym postawić ściankę w łazience między toaletą a wanna i prysznicem. Nie wiem jednak jaką fugę kupić. Wiem, że podaliście przykłady ale do luksferów które będą z dala od wody chyba nie musi być jakaś specjalna fuga? Z góry dzięki za pomoc.

Mirek Makowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 12 lut 2016, 18:02
Re:

autor: Mirek Makowski » 28 lut 2016, 9:41

Profesjoanlista pisze:Fuga elastyczna gruboziarnista lub drobnoziarnista + 10% piasku kwarcowego
Polecam Bauherra ja akurat fugowałem płytki ze starej cegły w kolorze ecru i mogę powiedzieć że kolor i faktura są bardzo ładne.


Wróć do „Łazienki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

Gotowe projekty domów