Przecięcie rury gazowej w mieszkaniu

Dowiedz się wszystkiego o instalacjach gazowych, które zagwarantują Ci bezpieczne i przyjazne mieszkanie. Wybierz odpowiedni piec gazowy - funkcjonalny i praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Agn
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2014, 23:40
Przecięcie rury gazowej w mieszkaniu

autor: Agn » 21 wrz 2014, 0:20

Dzień dobry,

Proszę o poradę dotyczącą postępowania w sytuacji uszkodzenia rury gazowej w mieszkaniu. Rurę przeciął pracownik firmy, która na zlecenie wspólnoty wymieniała kaloryfery i piony co w części budynku. Hydraulik nie upewnił się, co to za rura, mimo że było to bardzo proste (sama byłam w stanie to stwierdzić, sprawdzając dokąd prowadzi).

Rozumiem, że była to sytuacja naprwadę niebezpieczna. Podczas cięcia innych rur sypały się iskry więc istaniało niebezpieczeństwo wybuchu.

Panowie w popłochu zakręcili dopływ gazu do mieszkania i powiedzieli, że wezwą kolegów, którzy zespawają rurę. Zadzwoniłam do administratora budynku, który powiedział, że ta firma zajmuje się również instalacjami gazowymi i ma odpowiednie uprawnienia.

Rura została zespawana - przy czym nie od razu się udało. Spawanie i testowanie "piszczącym urządzeniem" (przepraszam, ale nie znam jego nazwy) panowie powtarzali kilkakrotnie. Natępnie poszli sobie bez słowa. Koledzy z ekipy zadzwonili do nich, żeby sprawdzić, czy praca została zakończona. Sama znalazłam ich w budynku i potwierdzili, że wszystko jest w porządku.

W rozmowie z właścicielem firmy, który po dwóch dniach przyszedł "rozejrzeć się" i zapytać, czy prace dotyczące co dobrze przebiegają, wyraziłam swoje zdanie na temat niebezpiecznej sytuacji spowodowanej przez bezmyślność. Pan powiedział, że może mi dać protokół potwierdzający szczelność rury - miałam zamiar tego zarządać. Miał się zjawić w dniu zakończenia prac. Po telefonie właścicielki mieszkania do admistracji, administrator zapewnił, że zostanie przygotowany odpowiedzni protokół, po czym wyjechał na urlop.

W dniu zakończnia prac wymiany co właściwiel firmy po telefonie właścicielki z dużą niechęcią przekazał przez kogoś protokół próby szczelności. Czy zgodnie z prawem nie ma takiego obowiązku?

W protokole jest mowa o próbie na ciśnienie w czasie 30 minut. Według mnie panowie korzystali tylko z "piszczącego urządzenia", rozumiem, że próba pod ciśnieniem wymaga podłączenia innego urządzenia do instalacji - nie widziałam, żeby robili coś takiego.

Jak powinna wyglądać próba szczelności po przecięciu rury? Czy ktoś powinien ją nadzorować? Jakie są obowiązki mieszkańca/własciciela mieszkania, administracji i wspólnoty w takiej sytuacji?

Teoretycznie mam protokół, ale nie jestem spokojna. Chciałabym, żeby odbyła się jakaś dodatkowa kontrola techniczna - do kogo powinnam się o nią zwrócić? Zamierzam przekazać do wspólnoty i administracji opis sytuacji z prośbą o włączenie go do Książki obiektu budowlanego. Czy powinnam coś jeszcze zrobić lub kogoś jeszcze poinformować?

Przepraszam za długaśny opis. Będę wdzięczna za radę.

Interno
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2404
Rejestracja: 05 lis 2008, 22:07
Re: Przecięcie rury gazowej w mieszkaniu

autor: Interno » 21 wrz 2014, 14:09

Przekazać na piśmie sprawę zarządcy budynku.
Próbę szczelności instalacji pod ciśnieniem łatwo sprawdzić o ile licznik gazu jest indywidualny dla lokalu i zaplombowany-plomby musza być naruszone a nowe montuje gazownia.
Aby być spokojnym należy powołać komisję, która sprawdzi zagadnienie od strony technicznej i dopełni wszelkich formalności papierkowych.
Wszelkie dokumenty rozszczelnienia instalacji gazowej i przebiegu naprawy powinny znajdować się u zarządcy obiektu.
Zwykle u właściciela mieszkania pozostaje kwit z gazowni na okoliczność zdejmowania licznika gazowego i tam jest krótki opis dlaczego.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Przecięcie rury gazowej w mieszkaniu

autor: Bolas » 21 wrz 2014, 17:34

Co do samego uszkodzenia po prostu się zdarza i tyle. Ale reszta to partactwo.

Próba szczelności jest jednocześnie próbą ciśnienia i powinna wynosić wg rozporządzenia:
§ 44 Główna próba szczelności
1. W przypadku:
1) wykonania nowej instalacji gazowej,
2) jej przebudowy lub remontu,
3) wyłączenia jej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy
- należy przed przekazaniem jej do użytkowania przeprowadzić główną próbę szczelności.
2. Główną próbę szczelności przeprowadza się odrębnie dla części instalacji przed gazomierzami oraz odrębnie dla pozostałej części instalacji z pominięciem gazomierzy.
3. Główną próbę szczelności przeprowadza się na instalacji nie posiadającej zabezpieczenia antykorozyjnego, po jej oczyszczeniu, zaślepieniu końcówek, otwarciu kurków i odłączeniu odbiorników gazu.
4. Manometr użyty do przeprowadzenia głównej próby szczelności powinien spełniać wymagania klasy 0,6 i posiadać świadectwo legalizacji.
5. Zakres pomiarowy manometru powinien wynosić:
1) 0-0,06 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,05 MPa,
2) 0-0,16 MPa w przypadku ciśnienia próbnego wynoszącego 0,1 MPa.

6. Ciśnienie czynnika próbnego w czasie przeprowadzania głównej próby szczelności powinno wynosić 0,05 MPa. Dla instalacji lub jej części znajdującej się w pomieszczeniu mieszkalnym lub w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem ciśnienie czynnika próbnego powinno wynosić 0,1 MPa.
7. Wynik głównej próby szczelności uznaje się za pozytywny, jeżeli w czasie 30 minut od ustabilizowania się ciśnienia czynnika próbnego nie nastąpi spadek ciśnienia.
8. Z przeprowadzenia głównej próby szczelności sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez właściciela budynku oraz wykonawcę instalacji gazowej.


Lokalizator wycieku służy do zlokalizowania wycieku i szybkiej kontroli ale nie jest to urządzenie certyfikowane za pomocą którego można sporządzić protokół próby szczelności. Dodatkowo protokół musi sporządzić osoba posiadająca uprawnienia Energetyczne "E" w zakresie dozoru Gr.3 z wzmianką uprawniającą do kontroli szczelności. Naprawy przecieku oraz wykonanie próby szczelności może dokonać osoba posiadająca uprawnienia energetyczne "E" na stanowisku eksploatacji Gr3 ze wzmianką Kontrola i pomiary.
W obu przypadkach muszą wylegitymować się aktualnymi legitymacjami z uprawnieniami Ważne 5lat od daty egzaminu lub na ostatniej stronie jest data ważności legitymacji.
Po drugie zegar do próby szczelności jak w przytoczonym paragrafie musi mieć legalizację którą też muszą przedstawić - niestety próba szczelności/ciśnienia jest tak wysoka że do jej wykonania musi być odcięty lub zdjęty zegar bo go rozerwie - chyba że o tym "fachowcy" nie wiedzą więc będą mieli dodatkowe koszta. W żadnym wypadku nie zgadzaj się by miarodajnym oświadczeniem była kontrola lokalizatorem. Wszelkie uzgodnienia załatwiaj pisemnie nic na "gębę" to nie żarty potem mogą się na ciebie wypiąć.

Co do samego uszkodzenia po prostu się zdarza i tyle.

Zegar do próby 3 lata po dacie produkcji musi mieć coroczną certyfikację wskazań potwierdzoną naklejką i odpowiednim dokumentem (świadectwem wzorcowania) który załącza się do protokołu p.szczelności nr na zegarze też powinny się zgadzać z tym co na protokole czy św.wzorcowania (widziałem przypadki robienia próby jednym a nówka z papierami w szufladzie szefa). Na godzinie 5 ma oznaczenie dokładności 0,6 o którym mowa w ustawie - nie może być inny! Taki zegar ma przeważnie tarczę min.160mm
Obrazek
Obrazek

Napisz do administracji i firmy wykonującej:
Powołując się na paragraf 44 Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. (Dz. U. Nr 74 z 1999r poz. 836) w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych - prosiszę o dokonanie prawidłowo przeprowadzonej próby szczelności spowodowanej uszkodzeniem inst. gazowej przez firmę XYZ dnia ZYX, ponieważ dokonanie naprawy oraz przeprowadzone czynności nie są zgodne z treścią w/w rozporządzenia a co za tym idzie możesz domagać się odszkodowania na drodze sądowej oraz w okresie do 14dni od otrzymania w/w powiadomienia jeżeli strony nie odniosą się do zaistniałej sytuacji zlecisz Gazowni (wymienić zakład gazowniczy waszego regionu) lub innej firmie uprawnionej do wykonywania próby szczelności tę czynność a kosztami wykonania próby oraz ewentualnych napraw obarczysz osoby odpowiedzialne za uszkodzenie instalacji gazowej.

Z poważaniem

Podać adres korespondencyjny wysłać mailem a najlepiej listem poleconym. W tytule oczywiście adres mieszkania. Prosić o kontakt pisemny.

Nie dać się ponieść emocjom trzeba być twardym każdy kto przyjdzie nawet Mietek z Adm. ma mieć ze sobą uprawnienia i papiery jak nie to robić zdjęcia lub kręcić film z całej procedury badania.

Obrazek

Agn
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2014, 23:40
Re: Przecięcie rury gazowej w mieszkaniu

autor: Agn » 23 wrz 2014, 20:19

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :-)

Jędru
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2015, 11:23
Re: Przecięcie rury gazowej w mieszkaniu

autor: Jędru » 27 sie 2015, 11:26

Można też zamówić specjalistów, którzy wykonają próby szczelności instalacji.


Wróć do „Instalacje gazowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 16 gości

Gotowe projekty domów