Opal VS Karo - który polecacie?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Yossarian
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 lut 2008, 12:00
Opal VS Karo - który polecacie?

autor: Yossarian » 05 lut 2008, 17:01

Witam,
Jestem na etapie wyboru pieca do domku jednorodzinnego - 170m kwadratowych powierzchni użytkowej, docieplony. Jak na razie zdecydowałem się na piec z podajnikiem tłokowym i w zasadzie zawężyłem swój wybór do dwóch modeli: Opal firmy Sekom i Karo firmy Protech. Czy ktoś potrafiłby wskazać zwycięzce z tej dwójki? Może macie inne, ciekawsze propozycje? Z góry dziękuje za pomoc.

Yossarian
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 lut 2008, 12:00

autor: Yossarian » 06 lut 2008, 13:04

Skoro nikt się nie zgłasza to wywołam po imieniu :D
Panowie Adamis i Jarecki79, zdajecie się preferować przeciwne opcje z tych które podałem. Czyżby niepisana umowa, że konkurencji nie krytykujemy? Jeśli tak to poproszę o zalety własnych konstrukcji :D

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 06 lut 2008, 23:43

Przepraszam za milczenie,ale miałem problemy z kompem.
Trudno mi się tutaj wypowiadać o Opalu,jako,że nie miałem do czynienia z tym kotłem.Karo znam i dlatego polecam.
adam

Yossarian
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 lut 2008, 12:00

autor: Yossarian » 07 lut 2008, 0:51

W takim razie prosiłbym o porównanie Karo do jakiejś podobnej konstrukcji, która jest Panu znana. Przyznam, że teraz gdy obniżyli cenę w promocji to jest to dosyć kusząca oferta.
Nie wiem tylko jaki w przypadku Karo jest sterownik; czy można programować go na strefy czasowe, ciepłą wodę itp?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
witam!

autor: Jarecki79 » 07 lut 2008, 15:03

Ja napiszę o konstrukcji OPAL:

czym się różni od konkurencji:

1. 3stopniowe zabezpieczenie przed możliwością zapłonu paliwa w koszu (podwójne mechaniczne+elektroniczne). Zastosowany mechanizm odcinający dopływ ognia i żaru do kosza zasypowego jako pierwsza bariera, mechanizm porcjujący w koszu paliwo jako druga bariera - już w momencie podawania aktualnie podsuwana dawka nie ma fizycznego styku z opałem w koszu. 3bariera elektroniczna, czujniki kontraktonowe pozycjonujące tłok zawsze w jednej pozycji startowej, w której zamknięte są obydwa zabezpieczenia mechaniczne.

2. Palnik żeliwny grubość ok.5-7cm, szczeliny wykonane w taki sposób,że ogień zawsze układa się w stronę kanałów dymnych i nie zawija w stronę kosza z opałem (kolejne dodatkowe zabezpieczenie paliwa w koszu)
Za palnikiem dodatkowa żeliwna płytka dopalająca popiół.

3. W suficie paleniska zastosowano deflektor ceramiczny, ogień zatem nie rozbija się o blachę i jej nie wylizuje a przy okazji lepiej dopalane są części lotne paliwa.

4. Łatwe w obsłudze czyszczenie kanałów dymnych, 2 wersje konstrukcyjne w zależności od miejsca w kotłowni.

5. Od początku lutego wychodzi z opcjonalnym, sprawnym sterownikiem Ognik Plus PiD, w tej chwili to jedyny kocioł na rynku z podajnikiem tłokowym z pełnym sterowaniem z algorytmem PiD (algorytm jest napisany pod kocioł konstrukcji OPAL, przy włączeniu idzie napis "OPAL tloc Pid"). To najbardziej zaawansowane technologicznie sterowanie w kotłach z podajnikiem tłokowym. Sterownik sam dobiera dawki paliwa oraz moc dmuchawy do zapotrzebowania na ciepło. Wyposażony jest w czujnik zasilenia i powrotu, na podstawie tych odczytów wylicza odpowiednie parametry pracy kotła.

Sterownik Ognik Plus PiD posiada obsługę CWU, wyjście na panel pokojowy, nie ma jednak stref czasowych. Sterownik z PiD wyposażony w strefy czasowe będzie prawdopodobnie dostępny dopiero od przyszłego sezonu grzewczego, pewna jest tylko jego nazwa Multi-Ster PiD....
:D

Wspólna kwestia z Adamisem POLECAM palenie ekogroszkiem....
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

Yossarian
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 lut 2008, 12:00
Re: witam!

autor: Yossarian » 07 lut 2008, 16:50

Jarecki79 pisze: Sterownik sam dobiera dawki paliwa oraz moc dmuchawy do zapotrzebowania na ciepło. Wyposażony jest w czujnik zasilenia i powrotu, na podstawie tych odczytów wylicza odpowiednie parametry pracy kotła.

Może jest to naiwne pytanie, ale jestem laikiem. Zwykły sterownik nie robi tego samego?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
nie

autor: Jarecki79 » 07 lut 2008, 17:22

Nie zwykły sterownik tego nie robi.

W zwykłym musisz:
1. Podać co jaki czas ma być dana dawka paliwa (sztywny czas)
2. Podać moc dmuchawy (sztywna moc)
3. Podać co ile minut w przedmuchu załączyć dmuchawę
4. Podać ile sekund ma pracować dmuchawa
5. Co który przedmuch dawka paliwa.

Przy czym ustawienia są sztywne, czyli będą np. dobre dla temp. na kotle 50st.C, dla konkretnego opału i konkretnej temp. zewnętrznej. Jeżeli któryś z tych czynników ulegnie zmianie musisz ręcznie zmienić odpowiednie parametry aby kocioł dopalił paliwo lub aby nie zgasł.

Krótko o pid w podajniku:
W zależności od sterownika i jego przeznaczenia (kotły z dmuchawa lub kotły z podajnikiem tłokowym bądź retortowym) zwykłe sterowanie działa na następującej zasadzie: Typowy sterownik włącza kocioł na pełną moc do osiągnięcia temperatury zadanej, a następnie zatrzymuje dmuchawę. Gdy po pewnym czasie temperatura opadnie poniżej nastawy, sterownik ponownie włącza kocioł na pełną moc i cykl się powtarza. Taka praca powoduje duże straty ciepła, duże skoki temperatury w komorze spalania co powoduje szybsze zużycie kotła. W okresach postoju następuje wysoka emisja tlenku węgla oraz dymu

Prowadzone prace rozwojowe nad naszymi wyrobami przyczyniły się do wprowadzenia nowego modelu sterowników z algorytmem PID. Dzięki temu algorytmowi zmniejsza się zużycie opału poprzez płynne sterowanie mocą kotła, która jest dobierana w zależności od chwilowego zapotrzebowania na ciepło. (tzn. dmuchawa pracuje bez przerwy na takich obrotach, jakie są potrzebne do utrzymania zadanej temperatury a podajnik w zależności od tych potrzeb w odpowiednim czasie podaje odpowiednią porcję paliwa)

Zastosowanie sterownika Ognik Plus PiD w kotłach tłokowych typu OPAL daje następujące korzyści:

* niższe nawet o 30-40% spalanie w porównaniu do zwykłego sterownika
* stałą, stabilną temperaturę wody zasilającej oraz spalin
* nie trzeba już ustawiać czasu pracy podajnika, czasu przerwy podajnika, mocy dmuchawy, przedmuchów - wszystko to dobierane jest automatycznie dzięki algorytmowi PiD
* czyste spalanie przez cały okres pracy kotła, brak osadzania substancji lepkich na ściankach wymiennika, wysuszenie kotła. Wszystko to ma wpływ na dłuższą żywotność kotła. Stabilna temperatura spalin i odpowiedni dobór powietrza przedłuża także żywotność deflektora ceramicznego
* na ściankach płaszczy wodnych nie skrapla się woda
* sterownik posiada obsługę drugiej pompy ładującej zasobnik CWU (bojler)
* sterownik posiada wyjście na zastosowanie panelu pokojowego
* zmiana opału nie wymaga ingerencji w ustawienia sterownika, właściwej pracy z nowym opałem sterownik uczy się samodzielnie


8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

sokalla
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 08 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Jakie koszty prądu?

autor: sokalla » 07 lut 2008, 21:12

Chciałbym sie zapytać ile zużywa prądu piec Opal i inne piece z podajnikiem tłokowym...

Pozdrawiam
Krzysztof Sokalla :)

Yossarian
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 lut 2008, 12:00

autor: Yossarian » 07 lut 2008, 21:28

W takim razie ten sterownik PID to świetna rzecz :D
Będę jednak drążył dalej :D
A jak się ma sprawa żywotności kotła? Na ile dajecie gwarancję i czy ciągła praca dmuchawy nie spowoduje jej szybkiego zużycia się? Czy deflektor ceramiczny jest równie trwały jak stalowe części pieca?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
sprawa żywotności

autor: Jarecki79 » 08 lut 2008, 9:07

Sprawa żywotności już kiedyś na ten temat pisałem...

Kotły typu OPAL produkujemy od 2000roku a sprzedajemy od 2001. Jesteśmy jedna z 3 firm z terenu Pleszewa, która jako pierwsza wprowadziła pleszewskie kotły tłokowe na rynek. Zatem na temat żywotności uczciwe można tylko powiedzieć,że kotły pracują od 2001roku. Zresztą rozwój sterowników i przekładni nastąpił dopiero na przełomie 2003/2004 roku do konstrukcji tłokowej i w zasadzie dopiero od tego czasu można mówić o porównywaniu, wcześniej przekładnie do tych kotłów były produkowane można powiedzieć we własnym zakresie (taka kowalska robota). Trochę lepiej wygląda porównanie dla kotłów ślimakowych, pierwsze konstrukcje w Polsce to rok ok. 1996-98, ale porównanie też dość marne, bo kopalnie nie produkowały ekogroszku a ludzie mieli młynki w domach i sami mielili węgiel, ekogroszek pojawił sie dopiero ok.2000/2001roku i był produkowany tylko przez 2 kopalnie.

Zatem o żywotności tych konstrukcji można tylko teoretyzować. Myślę, że na dzień dzisiejszy uczciwą odpowiedzią będzie szacunek powyżej 10lat.

Gwarancja jest na 3lata bez jak to określam ściemy (niektóre firmy daja 10lat, ale na same spawy i tylko na konkretna konstrukcję i konkretne moce, przy czym gwarancja jest tak obwarowana, że w zasadzie po zainstalowaniu spora część kotłów nie spełnia już wymogów gwarancyjnych, ewentualnie stosuje sie zabiegi wymagające dorocznego płatnego przeglądu z opcją przedłużenia gwarancji po takiej płatnej wizycie)

Dmuchawa, w/g zapewnień producenta sterowania pid: proces sterowania nadmuchem odbywa sie poprzez falownik, co ma zabezpieczyć dmuchawę przed szybszym zużyciem.

Deflektor ceramiczny - stosujemy od 2lat, żaden do tej pory się nie zużył (jego grubość to ok.15cm). Nawet jak nie będzie tak trwały jak blacha, to i tak chyba lepiej, on chroni blachę przed wylizaniem poprzez płomień, koszt nowego to kwota ok. 45-65zł.

Zużycie prądu - napisze tylko dla kotła OPAL:
- sterownik 2W
- przekładnia 90W (wolno obrotowa przekładnia redukcja 1,2obr/min z 1400obr/min)
- dmuchawa max.65W (zależy od chilowego korzystania z jej mocy)
- pompa lub pompy w zależności od instalatora, generalnie od 45 do max.100W

Wiem,że inni producenci podajników tłokowych stosują silniki przekładni o mocy 250W, bo przekładnie są szybko obrotowe (czyli jest tylko jedna przekładnia a czas podania to ok.10sekund, uboczny skutek - trzaskanie) 8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

Yossarian
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 lut 2008, 12:00

autor: Yossarian » 11 lut 2008, 17:09

Dzięki Jarecki79 za wyczerpujące informacje. Czy są na forum jacyś użytkownicy pieca Opal lub Karo, którzy mogliby powiedzieć jak się sprawują w codziennej eksploatacji?

Migacz
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Żary

autor: Migacz » 11 lut 2008, 19:02

Yossarian pisze:Dzięki Jarecki79 za wyczerpujące informacje. Czy są na forum jacyś użytkownicy pieca Opal lub Karo, którzy mogliby powiedzieć jak się sprawują w codziennej eksploatacji?

Ja mam Opal 25 kW (wysoki) zainstalowany na początku grudnia 2007, może to krótki okres na ocenę ale póki co jestem zadowolony.
Na początku miałem straszne problemy ze sterownikiem Ognik plus cwu. Sterowanie przedmuchami nie działało. Później po wykonaniu kilkunastu telefonów otrzymałem ustawienia takie, że nawet bez przedmuchów było niskie spalanie i popiół super dopalony w popielniku. A później dziwnie przedmuchy się pojawiły.
Mam obiecany ten ze sterownikiem PID za niższą kwotę (obiecane przez producenta Ognika, niestety nie przez producenta kotła?! gdzie kupiłem i jedno i drugie).
Generalnie z kotła jestem zadowolony ze sterownika średnio ale to chyba pech, że mi się taki trafił.
To wszystko co pisze Jarecki79 o zabezpieczeniach kotła (robierałem już podajnik :)), o dobrym dostępie do kanałów w celu ich wyczyszczenia to potwierdzam.

Przy okazji pytanie do kolegi Jarecki79: czy już sterownik PID do tłoka da się kupić i byc zadowolonym z uzytkowania czy jeszcze pracujecie nad algorytmem?

Yossarian
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 lut 2008, 12:00

autor: Yossarian » 14 lut 2008, 14:19

Podciągam

Migacz
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Żary

autor: Migacz » 15 lut 2008, 20:09

Yossarian pisze:Podciągam

Gdzie są nasi specjaliści od kotłów?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
hej

autor: Jarecki79 » 17 lut 2008, 14:01

Migacz...

Algorytm PiD jest już w stabilnie działającej wersji. Producent obiecał go dopracować do końca grudnia, później termin przesunął się do końca stycznia i w zasadzie dopiero od początku lutego jest stabilna wersja. Pracujemy jeszcze nad dodatkowymi rozwiązaniami, nie mniej już pierwsza dobrze działająca wersja jest na rynku.

Dostał Pan na razie zwykły sterownik tak?, w grudniu nie było z resztą opcji sterownika PiD do tłoka, wyszły tylko 2 pilotażowe wersje, jedna jest w Pleszewie i działa po zmianie softa, drugą wersję zamówił instalator z południa Polski, czekam na kontakt od niego.

Zresztą mało istotne, jak firma Elektro-Miz obiecała za niewielką dopłatą wymianę na PiD to korzystaj z tej propozycji, pewnie poproszą o przysłanie sterownika, który Pan posiada i w nim dokonają jakiś zmian.

8)
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 88 gości

Gotowe projekty domów