Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

mado
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:03
Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: mado » 27 lip 2010, 17:41

Witam szanownych :-)

Z tego co mi wiadomo kocioł jednofunkcyjny jest generalnie lepszym rozwiązaniem do domu. Kocioł kondensacyjny pracuje optymalnie przy 30-40 st Celsjusza, tak? To dobra temperatura dla ogrzewania podłogowego i ew. dużych grzejników. Ale co z wodą użytkową? Jak taki kocioł może podgrzewać C.W.U. do temp 55 st? Czy to oznacza, że albo kocioł musi pracować na wyższych temperaturach albo musi to być kocioł dwufunkcyjny? Kocioł kondensacyjny pracujący przy 55 st. to chyba kiepski pomysł. Czy w takim razie jedyny wybór to kocioł dwufunkcyjny (z wszystkim jego wadami) lub zwykły kocioł nie-kondensacyjny? A może czegoś nie wiem. Proszę o oświecenie.

M.

Andrzeju
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gliwice
Re: Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: Andrzeju » 30 lip 2010, 10:20

Kociol kondensacyjny rozni sie od zwyklego tym, ze jest odporny na korozje, ktora moglaby byc powodowana przez wykraplajaca sie wode powstala ze spalenia gazu. Woda przy skraplaniu oddaje cieplo skraplania i to jest ten dodatkowy zysk kotlow kondensacyjnych. Zwykly kociol tez mozna zasilic woda o temperaturze 20 stopni i spowodowac wykroplenie (czesciowe) wody ze spalin ale wtedy korozja nam go zezre ekspresowo.
Temperatura przy ktorej zaczyna sie wykraplac woda ze spalin powstalych ze spalenia gazu to 55 stopni. Jezeli wiec woda doplywajaca do kotla ma ponizej 55 stopni to mamy zysk energetyczny z kondensujacej wody, a jezeli powyzej to nie mamy.
Odpowiadajac wiec na postawione pytanie - mozna kociol kondensacyjny polaczyc z zasobnikiem cwu. Jezeli bedzie w nim woda np 45 stopni to woda kotlowa, przeplywajaca przez wezownice bedzie miala pewnie jakies 50 czy 55 stopni i bedzie na granicy kondensacji. Nic zlego kotlowi nie grozi, a jedynie malo co mamy zysku z kondensacji.
Ja mam u siebie De Dietricha kondensacyjnego z zasobnikiem wody cwu - latem prawie kondesacji nie mam a zima jest ona na na okraglo kiedy woda z grzejnikow ma temperatyure ponizej 40 stopni.
Andrzeju

mado
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:03
Re: Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: mado » 30 lip 2010, 11:46

Dzięki za odpowiedź ale trochę się w tym pogubiłem. Zasada działania kotła kondensacyjnego to drugorzędna sprawa a interesuje mnie czy opłaca się inwestować w zakup jednofunkcyjnego kotła kondensacyjnego? Bo jego optymalny (ekonomiczny) zakres temperatury pracy to 30-40 st. a woda użytkowa musi mieć przecież 55 st. Jak to pogodzić?

Andrzeju
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gliwice
Re: Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: Andrzeju » 30 lip 2010, 13:02

Po pierwsze to 55 stopni to za wysoka temperatura wody c.w.u - mozna sie poparzyc, chyba ze chcesz zwiekszyc mozliwosci zbiornika cieplej wody - im wyzsza temperatura tym wiecej energii w zbiorniku.
Ale przyjmijmy ze jest to 55 stopni - w takim ukladzie, jezeli kociol mialby byc wylacznie do cwu to oczywiscie nie ma sensu na niego tyle wydawac, skoro wystarczy zwykly (chociaz z drugiej strony teraz te kondensacyjne nie sa duzo drozsze). Jednak ilosc gazu spalanego do podgrzania cwu to jedynie 10-20 procent tego co idzie na ogrzewanie wiec wydatek na kociol kondensacyjny zwroci sie na ogrzewaniu.
Opisze jak to dziala na przykladzie mojego kotla. Jest sobie kociol z wymiennikiem z ktorego woda moze plynac albo do malej petli zaburzonej w zbiorniku cwu albo do grzejnikow. To gdzie woda plynie decyduje automatyka kotla. Jak kociol grzeje grzejniki to odcina wezownice w zbiorniku cwu i pracuje z temperatura 30-40 stopni, jak automatyka stwierdzi ze w zbiorniku cwu temperatura jest za niska, to kociol przelacza sie na wezownice w zbioniku cwu i tym samym przechodzi na temperatury rzedu 60 stopni.
Nie ma tak, ze jednoczesnie grzeje i grzejniki i cwu.
Andrzeju

mado
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2009, 11:03
Re: Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: mado » 30 lip 2010, 14:02

Teraz wszystko jasne. Automatyka przełączająca podgrzewanie wody użytkowej lub wody systemu grzewczego ale nie obu naraz. Wtedy kocioł kondensacyjny ma sens. Dziękuję za wyjaśnienie.

A co do temperatury wody użytkowej to zgadzam się, że 55 st. może być za dużo na co dzień jednak jest powód dla którego przepisy wymagają aby było to właśnie nie mniej niż 55. Chodzi o zabijanie bakterii legionella, która rozwija się w zbiornikach C.W.U. a która może wywoływać poważne schorzenia. Jednak nie trzeba aby było to 55 st. cały czas - wystarczy kilka razy w miesiącu o ile automatyka na to pozwala.

Andrzeju
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gliwice
Re: Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: Andrzeju » 30 lip 2010, 14:08

No tak - warto cojakis czas podniesc temperature na 55 stopni.

Polecam kotly kondensacyjne - dawniej byly drogie, teraz sa juz oplacalne, co wynika z tego ze wzrosly ceny gazu a spadly kotlow, a szczegolnie spadla roznica miedzy kotlem zwyklym a kondensacyjnym
Andrzeju

Przemek
Re: Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: Przemek » 17 gru 2014, 23:38

Czyli optymalna temperatura wody CWU to?
Doradzono mi aby na piecu kondensacyjnych ustawić 45' a piec sam sobie ją okresowo będzie podnosil do 50-55 aby wyeliminować bakterie. Prawda to?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Kocioł kondensacyjny i C.W.U.

autor: Bolas » 18 gru 2014, 18:03

Przy kondensatach najlepiej ustawić jak najniższą ale w granicach naszych upodobań. Ja przy PC mam ustawioną na 42'C ale mnie wystarcza w zupełności 38'C.Niestety żonie nie - kobiety są bardziej ciepłolubne. Mam 300L zbiornik od ponad roku go nie wygrzewałem. Legionella jest niebezpieczna ale wtedy gdy zbiornikach jest stojąca woda a nie stale wymieniana.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 90 gości

Gotowe projekty domów