Hałasujące grzejniki.

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Andrzej Banach
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 lis 2007, 8:27
Lokalizacja: Olsztyn
Hałasujące grzejniki.

autor: Andrzej Banach » 14 lis 2007, 8:36

Mam problem z hałasującymi grzejnikami i proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny.
Ponad rok temu przed poprzednim sezonem grzewczym w trakcie remontu w mieszkaniu wymieniłem grzejniki w bloku wielorodzinnym czteropiętrowym. W miejsce starych żeliwnych, członowych grzejników zamontowałem aluminiowe członowe prod. Ferroli. Dopasowałem ich moc do zapotrzebowania na ciepło poszczególnych pokoi, a ono zdecydowanie spadło po ociepleniu bloku, więc członów aluminiowych zastosowałem mniej niż starych żeliwnych. Instalacja w budynku jest stalowa, a spółdzielnia w warunkach remontu nie miała nic przeciwko zamianie typu grzejników. W poprzednim sezonie grzewczym i obecnym ciągle jednak słyszę stuki i strzykania z wnętrza większości grzejników w mieszkaniu o różnym natężeniu. Czego może to być powodem? Fachowiec ze spółdzielni podobno otworzył maksymalnie nastawy by nie dławić przepływu (niestety nie było mnie przy tym). Nie pomogło. Może ktoś spotkał się z takim problemem. Gdzie mam szukać przyczyny?
Czy to może nie wyregulowana instalacja, ma ponad 20 lat, zaworów podpionowych nie ma, a mieszkanie jest nad węzłem cieplnym więc teoretycznie nadmiar ciśnienia jest duży, przy zmniejszonych grzejnikach, może daje nieporządany efekt?
Czy może jest to wina starych zaworów i głowic termostatycznych (pozostawiłem istniejące, stare Danfossy), jednak hałas dobiega z wnętrza grzejnika?
A może to wina grzejników, nadmierna rozszerzalność termiczna i reakcja na naprężenia, jakaś wada fabryczna? Czy zna ktoś opinie na temat tych grzejników?
Dzięki za pomoc.

Henryk Sobucki
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 09 sty 2007, 19:50
Lokalizacja: Dolny śląsk

autor: Henryk Sobucki » 14 lis 2007, 13:31

Przesuwają się na uchwytach ściennych w czasie rozgrzewania i stygnięcia i wtedy powstają stuki. Spróbuj podłożyć tam jakieś elastyczne podkładki, ewentualnie przesmarować
uchwyty smarem stałym ( grafitowym? ). Stuki mogą przenosić sie też na duże odległości rurami w całej instalacji CO.

Awatar użytkownika
Shive
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 461
Rejestracja: 23 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: Bytom

autor: Shive » 14 lis 2007, 22:09

Przy zmianie z starych zeliwnych na alum musiały być zmieniane uchwyty - prawda ?
strzelanie hałas w grzejniku to nie powód rozszerzalności grzejnika względem wspornika, bo one grzeją i nie ma skoku temp, myslę że to bąbelki powietrzne, odpowietrz grzejnik z dwóch stron, tył odpowietrznikiem przód zakręć zawór i popuść śrubunek do wytracenia powietrza :lol: (powrót wytrąci powietrze)


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 68 gości

Gotowe projekty domów