kocioł z podajnikiem tlokowym

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

michjola
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2007, 17:54
kocioł z podajnikiem tlokowym

autor: michjola » 05 lis 2007, 18:08

witam wszystkich i prosze o rade
juz sie zdecydowałam na kocioł z tłokiem, jednak w sklepie odradzono mi ten typ bo podobno są przypadki zaplonu w podajniku, Pani w sklepie koniecznie chciała mi sprzedać piec ze ślimakiem,
prosze o opinię użytkownikow kotłow firmy Protech lub podpowiedzcie inną markę. dom ok 120m2 bez ocieplenia okna szczelne, kotłownia o wysokości ok 2,20, obecnie piec miałowy rozpalany z gory mieszkam na pólnocy opolszczyzny
mimo wszystko chyba chciałabym żeby był to piec z podajnikiem tłokowym

z góry dziękuje za dobre rady

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
wszytko zależy od konstrukcji

autor: Jarecki79 » 05 lis 2007, 19:25

Jeżeli chodzi o kotły tłokowe, to w odróżnieniu od ślimakowych ich rozwój odbywa się w różnych kierunkach. Są tłoki bez systemu pozycjonowania tłoka, są takie, gdzie tłok staje na wycofaniu oraz takie, gdzie tłok staje w palenisku itp. itd.

Możliwość zapłonu w konstrukcji tłokowej uzależniona jest od konstrukcji kotła.

Mogę stwierdzić, że jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed zapłonem konstrukcja OPAL 2007/8 ma najbardziej rozwinięte. Tutaj nigdy nie ma kontaktu opału, który płonie na palniku z tym, który znajduje się w koszu. Zabezpieczenie jest kilku stopniowe, tj. elektroniczne w postaci kontraktonu pozycjonującego tłok zawsze w tym samym punkcie startowym. Po podaniu porcji paliwa tłok chowa się za rozetę żeliwna odcinającą dopływ ognia i żaru do kosza zasypowego - pierwszy stopień zabezpieczenia mechanicznego. Tłok cofa się tylko do zamknięcia tej rozety, ale nie na tyle, aby spadła nowa porcja opału trzymana przez kolejne mechaniczne zabezpieczenie. Zatem już nowo podawana porcja paliwa nie ma żadnego kontaktu z opałem w koszu. Ta konstrukcja jest z pewnością lepiej zabezpieczona przed zapłonem paliwa w koszu od kotła ślimakowego.

Wybór jednak między ślimakiem a tłokiem jest sprawa indywidualną, spora część woli ślimaki i spora część opowiada się za tłokiem, często o wyborze decydują wymiary kotłowni. Konstrukcje tłokowe są dłuższe od ślimakowych, ale jednocześnie są wąskie. Ślimaki są krótsze, ale wymagają więcej miejsca na szerokość.

W kotle ślimakowym również mogą zdarzyć się przypadki zapłonu paliwa w koszu przy nieumiejętnym zaprogramowaniu podawania paliwa. Tutaj zabezpieczeniem jest najczęściej czujnik kosza, który przy temp. alarmowej na rurze podającej włącza alarm, rozłącza dmuchawę i najczęściej prze jakiś zaprogramowany czas wypycha płonące paliwo z kosza zasypowego.

Do kotła ślimakowego pojawiła się teraz fajna opcja w postaci inteligentnego sterownika,który sam decyduje, kiedy należy podać dawkę paliwa i z jaką mocą ma pracować dmuchawa, aby spalanie było optymalne - już nic nie trzeba ręcznie programować. To jest tzw. algorytm PiD, do tłoka trwają obecnie testy tego rozwiązania (my np. testy zakończymy na koniec listopada). O sterowaniu PiD może Pani poczytać na jednym z wątków forum - "piec co podajnik tłokowy"

Sama musi Pani stwierdzić, która konstrukcja jest dla warunków konkretnej kotłowni bardziej odpowiednia. :D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 06 lis 2007, 10:51

Protech tłokowy jest bardzo prostą konstrukcją.Mam taki kocioł w domu.
Czasem występuje zjawisko cofnięcia się żaru w kierunku zasobnika,z tym,że ten żar nie powoduje zapalenia się węgla.Dochodzi jakieś 2-5 cm w głąb i tam zostaje.
Zaobserwowałem,że dzieje się to wtedy,gdy w zasobniku jest mało paliwa.Powietrze przenika w okolicy tłoka i niepotrzebnie zasila palenisko.
Wystarczy co paręnaście godzin rzucić okiem na palenisko,pilnować ilości paliwa w zasobniku i po problemie.
Zaznaczam,że często jednak żar jest tam,gdzie powinien,a jeśli już jest bliżej zasobnika,to nie powoduje zapalenia się całego zasobnika.Sprawdzałem to paląc przez parę dni na prawie pustym zasobniku.
Nie da się tego,jak na razie, zlikwidować ustawieniami sterownika.
Co ciekawe,takie zjawisko zachodzi w dwóch identycznych kotłach a w dwóch takich samych już nie.Serwisant nie wie co z tym zrobić.
Czy zmiana ustawienia położenia spoczynkowego tłoka,na położenie ''wsunięty'' nie pomogła by w tym przypadku?
Pomimo wszystko zdecydowanie wolę podajnik tłokowy.
adam

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
adamis

autor: Jarecki79 » 07 lis 2007, 20:58

Nie bardzo lubię komentować inne rozwiązania. U Ciebie na razie się nie zapaliło i oby tak zostało. Spróbuj popalić 2tygodnie wysokiej jakości ekogroszkiem, myślę,że nie będzie tak różowo. Kilka lat temu jak zaczynaliśmy robić pierwsze tłoki nie było jeszcze ani sterowników z odpowiednimi funkcjami, nikt nie słyszał o kontraktonach pozycjonujących a sterowanie i przekładnia była kombinacją układów na 12V i 220V. Normalnie perpetum mobile.

Co do Twojego rozwiązania mam odpowiedź, ale rady wolę udzielić Tobie na priva z prośbą, aby nie została użyta nigdzie na otwartym forum. Z całym szacunkiem dla reszty, ale nie po to wykonuje się próby i różnego rodzaju badania, aby zaraz efekty publikować otwarcie.

:D
Cieszę się ogromnie,że nasi lokalni producenci sterowań bardzo rozwinęli technologię i wprowadzili kontraktony pozycjonujące, dzięki temu można było wykonać ogromny krok naprzód. A skokiem wręcz w hiperprzestrzeń jest algorytm PiD.

Jeżeli mogę zapytać - masz takie kontraktony pozycjonujące już przy swoim kotle, czy jeszcze jest to model bez takiego rozwiązania?

Napisz do mnie na priva, jeżeli chcesz rady odnośnie tego cofania żaru... :D
Jarecki

Serdecznie pozdrawiam wszystkich

na forumbudowlane.pl

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 07 lis 2007, 23:05

O.K.
adam

stanisław41
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 03 mar 2007, 15:56
Lokalizacja: Tychy

autor: stanisław41 » 10 lis 2007, 22:15

Posiadam kocioł c.o. z podajnikiem tłokowym 3 lata i nigdy nie miałem z nim problemów,takie rozwiązanie podajnika pozwala nam na palenie opałem o granulacji do 4 cm.Podajnik tłokowy pracuje ciszej i jest bezawaryjny(jak na razie).Przed zakupem miałem dylemat który wybrać i na całe szczęście trafiłem na firme która poleca to cojest dobre,a nie to na czym ma największy zarobek,niestety takich handlowców jest coraz mniej.

michjola
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2007, 17:54

autor: michjola » 12 lis 2007, 18:39

dziekuje Wam za odzew
mnie interesują konkretne marki pieców które macie i nie sprawiaja wam problemów tzn
-jest dobre dojscie do wszystkich wyczystek,
-reakcja serwisu na problem,
-zabezpieczenie przed cofaniem sie żaru
-łatwość w ustawieniu sterownika itp

niestety w mojej okolicy nie można obejrzeć konkretnego modelu, bo nie ma takiego salonu dlatego interesuja mnie konkretne firmy


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości

Gotowe projekty domów