płyta fundamentowa a warstwa humusu na gł. 1,5m

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
płyta fundamentowa a warstwa humusu na gł. 1,5m

autor: wyssoki » 29 wrz 2014, 13:20

Witajcie,

chciałbym zapytać bardzo ogólnie o to czy jest szansa, że koszt płyty fundamentowej będzie podobny do standardowych fundamentów.
W moim przypadku na działce jest ok 1,5m nawiezionej gliny (z budowy okolicznego osiedla), potem warstwa humusu i grunt rodzimy (też chyba glina). Widać to na zdjęciu wykopów z działki obok mojej.
Obrazek
Jak widać grunt nośny jest zaraz pod warstwą humusu.

Czytałem o płycie, że w idealnym przypadku większe koszty zbrojenia są bilansowane przez tańsze prace ziemne (w zasadzie tylko usunięcie wierzchniej warstwy) no i brak ścian fundamentowych, które w tym przypadku będą dosyć wysokie.

Ale jeżeli ta warstwa humusu na głębokości 1-1,5m i będzie musiała zostać usunięta nawet w przypadku płyty, to chyba nici z oszczędności na pracach ziemnych. Do tego, trzeba by coś tam wsypać i zagęścić, czyli oszczędności na ścianach fundamentowych też nie ma (chociaż pod podłogę na gruncie też coś trzeba nasypać i zagęścić...).

Jak Wam się wydaje tak na pierwszy rzut oka? Ten humus na dole mocno przeszkadza?
Płyta podoba mi się z powodu braku mostków cieplnych oraz lepsze jak mniemam zachowanie na terenach pogórniczych.

KTH
Re: płyta fundamentowa a warstwa humusu na gł. 1,5m

autor: KTH » 29 wrz 2014, 15:23

skoro projekt przewiduje płytę na palach ( szkody górnicze) to ma tam być zastosowana, koszt płyty jest znacznie droższy od tradycyjnych fundamentów z mostkami termicznymi, chyba że zastosujesz fundamenty wylewane metodą traconą w formie z XPS to koszt płyty i fundamentów jest praktycznie taki sam.

spojrzałbym na warunki gruntowe i badania geo i projekt budowlany to coś więcej można napisać

wyssoki
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 29 wrz 2014, 12:34
Re: płyta fundamentowa a warstwa humusu na gł. 1,5m

autor: wyssoki » 30 wrz 2014, 9:49

na razie nie ma projektu, bo budowa zacznie się dopiero za kilka lat, a teraz pytam z czystej ciekawości, bo pierwszy raz zobaczyłem wykop zaraz obok mojej działki.

Z tego co wiem, reszta domów w okolicy ma normalne ławy, nikt nie budował z fundamentami wzmocnionymi pod kątem szkód górniczych. Kopalnia dała pismo, że nie planuje ponownego wydobycia pod nami.
Płyta fundamentowa mi chodzi po głowie raczej z powodu artykułów w prasie, a nie z jakichś wymogów projektowych. Myślałem o takiej płycie z szalunkiem traconym, ale jak już się dowiedziałem humus to jedno, a drugie że nie można budować na takiej nawiezionej glinie, więc i tak trzeba zrobić wykop aż do humusu.

spojrzałbym na warunki gruntowe i badania geo i projekt budowlany to coś więcej można napisać

mam badania geotechniczne okolicy - przed budową osiedla i wydzielaniem działek sprzedawca zrobił 40 odwiertów. Jeden z odwiertów jest w rogu mojej działki, kilka jest obok. W załączniku dodam skany.
Jeżeli "spojrzenie" na badania geo nie zajmie Ci zbyt wiele czasu (to nic pilnego), to chętnie dowiem się co z nich wynika. Podobno wody gruntowe są nisko. Odwierty są z czasów, gdy tej nawiezionej gliny nie było.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów