Przyklajenie styropianu - pytanie

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Koval
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2006, 18:44
Przyklajenie styropianu - pytanie

autor: Koval » 24 kwie 2006, 18:51

W artykule "Jak samodzielnie docieplić ściany styropianem" wyczytałem: Najczęściej nanosi się go (klej) plackami w kilku miejscach na płytę styropianu oraz pasmowo na jej obrzeżach i w wyznaczonym miejscu przyciska całość do powierzchni ściany

Czy konieczne jest dodatkowe nakładanie kleju pasmowo na obrzeżach? Czy wystarczą same placki? Czy przy zastosowaniu samych placków może wejść grzyb?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 kwie 2006, 8:58

Taki sposób ocieplenia sprzyja wilgoci w ścianie, a nie sposób mocowania. Np. w dachu dajesz folię hydroizolacyjną od wewnątrz by nie dopuścić ciepłego powietrza do punktu rosy, zaś od "zimnej" strony dajesz folię paroprzepuszczalną i przerwę wentylacyjną z wentylowaną kalenicą wpuszczając zimne powietrze. Robiąc w ścianie odwrotnie - porowaty pustak od środka a od zewnątrz styropian czy wełna z wodoodpornym tynkiem musisz liczyć się z wilgocią !

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 26 kwie 2006, 23:34

Styropian należy kleić paskiem po obrzeżach aby uniknąć przewiewów pomiędzy ścianą a styropianem. Pozdrawiam.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 09 maja 2006, 17:35

Żeby płytę styr można było traktować jako sztywną tarczę musi być on podparta ze wszystkich stron.
Jak tego nie zrobisz płyty powyginają ci się w narożach. Do tego mocowanie w min. 3 punktach - 3 kołki na płytę (6 na m2)
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Awatar użytkownika
AndrzejG
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 09 lut 2007, 23:58
Lokalizacja: Poznań

autor: AndrzejG » 16 lut 2007, 23:20

Podłącze się pod dyskusję
Wykonawcy (różni), z którymi rozmawiałem twierdza uparcie, że styropian klei sie na placki z przerwą między murem a styropianem z montażem jakis kratek na dole i górze ściany, które całośc mają wentylować . Dla mnie to jakaś bzdura przecież nie można wpuszczać zimnego powietrza pod izolację, która ma chronić przed zimnem. Ale może to ja się myle.
Pozdrawiam
Andrzej

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 18 lut 2007, 13:50

Ach ci fahofcy... 8)
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Awatar użytkownika
Juzef
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2007, 15:09

autor: Juzef » 12 mar 2007, 19:01

masza firma przy wykonywaniu dociepleń budynku instaluje takie kratki, u góry ściany są one po to żeby para miała którędy uciekac

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 12 mar 2007, 20:32

jak para to i ciepło!???

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 13 mar 2007, 7:33

We wczesnych latach '90 klejenie tylko na placki to był poważny błąd wykonawczy!!! Obwodowo i co najmniej 3 placki na środku. Płyty są wtedy stabilne. I obowiązkowo szlifowanie! Standardowo daje się 4 kołki na m2 tzn. 2 kołki na płytę. Ewentualne szczeliny nie zalepia się klejem :evil: tylko się piankuje! Siatkę się WTAPIA w klej a nie przypina szpilkami do styropianu i szpachluje po wierzchu! Ale dzisiaj jest dużo fahofcuf! A kratka wentylacyjna jest zbędna... przy tak wąskiej szczelinie nic się nie wentyluje... konwekcja występuje w szczątkowej - pomijalnej postaci; Pic na wodę a raczej na inwestorów... :wink:

...pani... a te śliwki to robaki mają?
- nie, żadna nie ma!
- pani a te śliwki to były pryskane?
- nie, nie były pryskane!!!

No i ta pani usłyszała to co chciała usłyszeć i z wentylacją pod styropianem też jest tak! Inwestor słyszy to od wykonawców co chce usłyszeć.... czasem nie ma to sensu...
Rom-Kon

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 mar 2007, 8:28

Oklejanie styropianem ściany miałoby sens gdyby enrgia zinmna wchodziła do domu, oraz gdyby w dalszym ciągu (jak do 1990 roku) były systemy zrczałtowanego niesterowalnego ogrzewania.
W przypadku gdy ktoś uważa, że izolacja ma za zadanie nie wypuszczać ciepła to każdy kto okleja styropianem , nie ma się czym chwalić. A przy stosowaniu automatyki w ogrzewaniu (programowanie kiedy ma być jaka temperatura) to ściana stojąca bezpośrednio na gruncie to duży błąd.

JBZ

autor: JBZ » 31 maja 2007, 1:28

Do Kovala:
W instrukcji tej jest błąd: nie powinno być słowa "najczęściej", wtedy nie miałbyś wątpliwości. Niestety, nie pisał jej specjalista budownictwa lecz zapewne marketingowiec. Przyklejanie płyt po obwodzie oraz na środku plackami jest uwarunkowane tylko i wyłącznie wymaganą przyczepnością ocieplenia do podłoża.
Ale to nie wszystko. Najważniejsze jest prawidłowe dobranie wyprawy elewacyjnej - inaczej istotnie, może dojść do skraplania się pary wodnej w ścianach.

Do Brzęczkowskiego:
Niestety, ściany fundamentowe muszą stać w gruncie, a gdzie?
Co do ocieplania domów od środka, to zapytam retorycznie: czy człowiek w zimie nakłada na siebie grubą kurtkę, czy ją połyka? :P

Jerzy Zembrowski

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 31 maja 2007, 9:28

Jest Pan z tą połykaną kurtką śmieszny. Izolacja termiczna ma na celu zatrzymanie ciepła, czyli musi być umieszczona międzi źródłem ciepła (pokojem) a stałym odbiornikiem . Ściana stojąca na fundamencie jest niewątpliwie stałym odbirnikiem ciepła i umieszczanie izolacji termicznej za takim odbiornikiem, świadczy dobitnie różnicach między fizyką a fizyką budowli!
A co do przykładu z kurtką , to czy lepiej jest ją włożyć odzielając źródło od odbiornika czy trzymać na wieszaku?

JBZ

autor: JBZ » 31 maja 2007, 20:31

Rozpatrujšc czysty przepływ ciepła, nie ma żadnego znaczenia jaka jest kolejnoœć warstw: najpierw izolacja termiczna a potem œciana czy odwrotnie. Żadnego!
Natomiast, w przypadku mieszkań znaczenie się pojawia, gdyż razem ze strumieniem ciepła dyfunduje para wodna. W przypadku izolacji od œrodka natychmiast tworzymy strefę kondensacji pary w całej gruboœci œciany i połowie izolacji! W przypadku odwrotnym, można szerokoœć strefy skraplania zmniejszyć do minimum lub nawet wyeliminować - drogš odpowiedniego doboru kolejnych warstw, np. spełniajšc kryterium Kunzel'a (wówczas iloœć wilgoci odparowujšcej jest większa niż skraplajšcej).

Przykład z kurtkš jest poprawny, gdyż w zimnej porze nakładamy kurtkę (termoizolację) na ciało (œcianę), aby zmniejszyć straty ciepła z wnętrza człowieka (mieszkania).

Przy okazji: już człowiek pierwotny nakładał na siebie skóry włosiem na zewnštrz, a nie odwrotnie - tak jest do dzisiaj i u eskimosów. Wie Pan dlaczego? Żeby nie wstrzymywać pary wodnej!

W przypadku ocieplania œcian od œrodka takimi materiałami jak styropian czy wełna nawet zastosowanie szczelnej paroizolacji niewie da, gdyż w ten sposób eliminuje się strumień pary z wnętrza, ale nie eliminuje się strefy skraplania pary wodnej w œcianie, gdyż mocno obniżamy temperaturę œciany niezależnie od tego. Zatem, narażamy się na korozję biologicznš, dla której nie ma znaczenia iloœć skroplin, lecz sam fakt.

Ocieplajšc œciny od œrodka eliminujemy to co najcenniejsze w œcianach murowanych: zdolnoœć do kumulacji ciepła, co negatywnie wpływa na sprawnoœć systemu grzejnego i podnosi koszt ogrzewania (brak możliwoœci stosowania przerw w dostawie ciepła), a także mocno zwiększa awaryjnoœć ogrzewania: brak pršdu i natychmiastowe ochłodzenie mieszkań. Jest to największš bolšczkš domów szkieletowych: ciepłe, ale bez kumulacji ciepła.

Pozdrawiam,

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 cze 2007, 9:13

Zgadzam się z Panem!! W fizyce budowli kolejność warstw od źródła ciepła -izolator/odbiornik czy odbiornik/izolator nie ma żadnego znaczenia. Bo w fizyce budowli ciepło "idzie" prostopadle do izolacji. Ale na szczęście są jeszcze uczelnie gdzie nie ma fizyki budowli i tam ogromne znaczenie ma dla zatrzymania ciepła czy izolacja termiczna jest za, czy przed odbiornikiem.
Pisze Pan, że hydroizolacja od środka niewiele da, bo eliminuje się tylko strumień od wewnątrz. Normalny fizyk (nie budowlany) nie obawia się wykraplania wody z powietrza zewnętrznego , bo jest ono chłodniejsze od ściany. Hydroizolacja od wewnątrz nie odcina wyjścia ewentualnej wilgoci. Hydroizolacja w domach szkieletowych , dachach działa skutecznie i jest to sprawdzone! Patrz zdjęcie na www.nie-co.pl (30 cm wełny od środka).
Jeszcze raz powtórzę, że zjawisko kumulacji ciepła było zaletą do 1990 roku. Królowały wtedy piece kaflowe, kotłownie "grawitacyjne" i zryczałtowane c.o. z sieci miejszkiej. Czyli ogrzewanie bez automatyki. W tego typu sustemach ściana ogbierała nadmiar ciepła, potem oddawała czyli stabilizowała temperaturę, stanowiła pseudoautmatykę.
Współcześnie ( a na 100% za kilka lat) precyzyjna automatyka zapobiego nadprodukcji ciepła, i dba o stabilną temperaturę. W takim przypadku ściana stojąca na fundamencie będzie zawsze chłodniejsza od temperatury w pokoju. Oznacza to, że będzie wyłącznie odbiornikiem nie AKUMULATOREM!!!
Natomiast jej masa skutecznie utrudni sterowanie dobowe ogrzewaniem w domu.

JBZ

autor: JBZ » 03 cze 2007, 0:59

Panie Brzęczkowski - ileż bajek może Pan opowiadać o różnych fizykach?
1:
W każdej fizyce ciepło przewodzone jest prostopadle do gradientu temperatur. To jest elementarz wiedzy o fizyce budowli. Ta wiedza jest wykładana na każdej uczelni w œwiecie!
2:
Nie ma pojęcia "normalny fizyk". Pan jest demagogiem nie majšcym zielonego pojęcia o fizyce! Para wodna w przegrodzie skrapla się nie dlatego, że ma niższš temperaturę od otoczenia. lecz dlatego, że jej ciœnienie czšstkowe w przegrodzie jest wyższe niż nasycenia - a tak jest w przypadku ocieplania od œrodka!
3:
Nie ma pojęcia w budownictwie "materiał idealnie suchy", więc nie ma pojęcia "ew. wilgoci", bo w materiałach budowlanych w przegrodach wilgoć jest zawsze!
4:
Przykłady Pana o ociepleniach od œrodka w domach szkieletowych czy dachach œwiadczš dobitnie o Pana dyletanctwie w dziedzinie budownictwa. Te przegrody nie majš warstwy noœnej równoległej do termoizolacji, lecz termoizolacja stanowi tę przegrodę - przedzielonš słupkami lub krokwiami. To też jest elementarz. Pan w swoim zacietrzewieniu nie widzi jakim jest błaznem!
5:
Jeszcze raz powtórzę: O akumulacji także nie ma Pan zielonego pojęcia. Ani o regulacji czy sterowaniu. Brednie Pan plecie! Przespał Pan ostatnie lata czy chodził na wagary w szkole? Piece kaflowe skończyły żywot w Polsce ok. roku 1960.

Jeœli chce Pan polemizować, to najpierw proszę uzupełnić wiedzę budowlanš i przede wszystkim czytać uważnie co piszę, bo krytykuje Pan nie wiedzšc co i powtarza moje wnioski jako swoje!

Jerzy Zembrowski


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów