Jaki blat w kuchni?

Projekty wnętrz. Szukasz inspiracji jak zaaranżować mieszkania, domy? Tutaj znajdziesz uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, pomysły na wystrój każdego pomieszczenia oraz architektów z całej Polski.
Renata2010
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 28 wrz 2010, 5:18
Lokalizacja: Warszawa
Jaki blat w kuchni?

autor: Renata2010 » 26 paź 2010, 7:19

Proszę o informacje, jaki blat najlepiej zamontować w kuchni (laminat nie wchodzi w grę). Myślę o czymś bardziej naturalnym. Dziękuję :)

Sztuka Wnętrz
rekomendowany doradca
Posty: 215
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:44
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: Sztuka Wnętrz » 26 paź 2010, 9:59

Decydując się na określony rodzaj blatu, pamiętajmy, że najważniejszą cechą kuchennego blatu jest trwałość oraz odporność na wysoką temperaturę i wilgoć. Chyba, że nasza kuchnia ma pełnić funkcję ozdobną :)
Pamiętajmy, że blat o wykończeniu matowym lub tłoczonym jest mniej podatny na zadrapania niż powierzchnie o wysokim połysku.
Ważne też, aby przy zakupie zapytać, jakie uszkodzenia obejmuje gwarancja.
Blaty drewniane. Najczęściej wykonywane są z dębu, olchy, buku, sosny i gatunków egzotycznych jak np. mahoń czy iroko. Gatunki te charakteryzują się wysokim stopniem twardości są wodoodporne i dostępne w kilku odcieniach. Tego rodzaju blaty klei się z listew, zapobiegając jego naprężaniu i pękaniu. Następnie jest zabezpieczana akrylowym bezbarwnym lakierem, bądź koloryzującym jeśli chcemy uzyskać jakiś odmienny odcień. Można także tego rodzaju blaty impregnować olejem roślinnym lub woskiem. Blat drewniany ma naturalny wygląd, jest ciepły w dotyku oraz można go wielokrotnie odnawiać poprzez szlifowanie papierem ściernym i ponowne malowanie. Nie jest jednak odporny na zarysowania i wysoką temperaturę. (ceny 300 – 1.000 zł).

Blat z naturalnego kamienia, czyli blaty z granitu lub marmuru - ziarniste, z żyłkami albo jednolite. Są efektowne, odporne na wysoką temperaturę (można stawiać gorące naczynia) i zadrapania, ale zimne w dotyku. Ponieważ są ciężkie, konieczne jest wzmocnienie konstrukcji szafek. Łatwiej utrzymać w czystości blaty granitowe, nie powstają na nich trwałe plamy, a do mycia można używać kuchennych detergentów. Blaty z marmuru trzeba impregnować, bo łatwo je trwale zaplamić. Do ich mycia powinno się używać specjalnych preparatów albo tylko lekko wilgotnej ściereczki. Blaty kamienne mają zwykle 3 cm grubości. Są dostępne wyłącznie na zamówienie.

Blat z konglomeratu imituje naturalny kamień. Robi się go ze zmielonego marmuru lub granitu łączonego z żywicą poliestrową i barwnikami. Najtrwalszy i łatwy do utrzymania w czystości jest konglomerat granitowy. Marmurowy wymaga impregnowania specjalnymi środkami przeznaczonymi do pielęgnacji naturalnego marmuru, a z czasem ściera się i traci połysk.

Blaty kompozytowe, wykonane są z mieszanek minerałów tzw. naturalnych żywic epoksydowo - akrylowych. Istnieje możliwość łączenia różnych kolorów i uzyskiwania dowolnych kształtów. Są coraz częściej stosowane ze względu na trwałość. Jednak są bardzo drogie, za metr zapłacimy: corian od 1650 zł/ m2, kerrock od 1300 zł/ m.b.
Jego trwałość przejawia się tym iż po kilkuletnim użytkowaniu nie widać intensywnego użytkowania. Łatwe w utrzymaniu czystości i nie wymagają żadnej konserwacji.
Przyjemne w dotyku, nagrzewają się do temperatury otoczenia.

Blaty ceramiczne są coraz bardziej popularne. Na blaty kuchenne najbardziej odpowiednim materiałem jest gres lub terakota. najlepsze, bo odporne na wysoką temperaturę i zaplamienia, są gres i terakota. Dzięki bogatej kolorystyce i różnorodności wzorów zapewnią kuchni niepowtarzalny wygląd. Nakleja się je na wodoodporną płytę wiórową lub sklejkę, używając elastycznego kleju do glazury. Trudne do utrzymania w czystości szczeliny między płytkami najlepiej wypełnić masą epoksydową - jest dość droga, ale daje spoinę szczelną, trwałą i łatwą do czyszczenia. Jeśli zdecydujemy się na zwykłą masę cementową, spoinę należy zaimpregnować emulsją uszczelniającą.

Blat szklany najlepiej prezentuje się w kuchniach nowoczesnych. Blaty robi się (tylko na zamówienie) ze szkła tzw. laminowanego. Składa się ono z kilku warstw połączonych specjalną folią lub żywicą. Wierzchnia warstwa jest ze szkła hartowanego odpornego na uszkodzenia mechaniczne i szok termiczny. Jest to tzw. szkło bezpieczne - w razie stłuczenia nie rozpada się na kawałki. Szkło może być bezbarwne lub kolorowe, przezroczyste, matowe bądź ozdobione wzorem. Grubość tafli (najczęściej od 8 do 25 mm) dobiera się zależnie od szerokości blatu i konstrukcji szafek.

Blat ze stali, tu najczęściej używa się stali nierdzewnej gładkiej, polerowanej albo matowej lub ryflowanej, czyli o nierównej powierzchni. Blachą grubości 1 mm obija się wodoodporną płytę wiórową. Blaty stalowe są odporne na uderzenia i wysoką temperaturę. Najłatwiej utrzymać w czystości blaty wykończone blachą matową. Na polerowanej widać każdą kroplę wody, tłuszczu oraz odciski palców. Kuchenne zabrudzenia są najmniej widoczne na blasze ryflowanej. Blaty stalowe są dostępne tylko na zamówienie.

Blat laminowany, to płyta wiórowa laminowana - jest zrobiona z wiórów drewnianych, papieru, żywic syntetycznych, utwardzona w wysokiej temperaturze i pokryta laminatem matowym, półmatowym lub błyszczącym, gładkim albo fakturowanym. Może mieć różne kolory, nadrukowany wzór do złudzenia przypominający drewno, kamień, płytki ceramiczne, metal. Jest odporna na zabrudzenia i wysoką temperaturę (nie zaszkodzi jej postawiony na chwilę gorący garnek). Łatwo ją jednak zarysować nożem. Jeśli między warstwy płyty dostanie się woda, blat się spaczy, dlatego jej krawędzie trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć specjalnymi listwami bądź uszczelkami. W zależności od sposobu wykończenia blat może mieć zaokrągloną krawędź (postforming) lub prostą, osłoniętą paskiem laminatu, drewnianą czy aluminiową listwą (softforming). Zalety laminatu: łatwy w utrzymaniu czystości, odporny na działanie promieni słonecznych, oraz temperaturę stawianych naczyń wyjętych prosto z piekarnika o temp. 180 stopni, kolejnym ważnym argumentem jest przystępna cena od 40 zł/m.b. blatu o szerokości 60 cm. Do wad zaliczamy z kolei łatwość w zarysowaniu podczas krojenia bez deski. W miejscach łączenia jest mało odporny na wodę i należy te miejsca zabezpieczyć silikonem.
Pozdrawiam,
IM SztukaWnętrz

bartnik
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: bartnik » 19 gru 2011, 14:51

A może warto jeszcze pomyśleć nad takim rozwiązaniem /www.mitar.pl/produkty.html
Widziałem u kolegi i wygląda to naprawde fajnie.Dlaczego laminat odpada?

Przemek
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: Przemek » 02 sty 2012, 9:50

które z rozwiązań masz na myśli ?
blat w kuchni powinien byc trwały

bartnik
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: bartnik » 08 sty 2012, 14:39

Konkretnie myślę o laminacie. A dlaczego piszesz że powinien być trwały ?
Laminat nie jest ?

annawu
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2012, 22:40
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: annawu » 13 sty 2012, 22:45

Najsłabszym punktem w blatach laminowanych jest okleina. Pół biedy jeśli uda się uniknąć sytuacji, gdy widoczny jest narożnik blatu i mamy np. same półokrągłe zakończenia - niestety to rzadko się zdarza. Jeśli łączenie laminatów jest w widocznym, często używanym miejscu, to z czasem łapie ono brud bądź - przy gorszych jakościowo blatach - po prostu zaczyna odłazić.

Co nie zmienia faktu, że jest spory wybór laminatów i to jest ich - obok ceny - spory plus!
aww

CitiHome
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 04 sty 2012, 21:21
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: CitiHome » 23 sty 2012, 16:32

Blaty laminowane to bardzo dobry wybór do kuchni,zreszta mam taki u siebie i póki co jestem z niego bardzo zadowolony,wiec mogę polecić. Zapraszam takżę na naszą stronę gdzie znajdziesz szereg dodatków do swojego domu.

egzotyk
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2012, 13:33
Lokalizacja: Kraków
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: egzotyk » 30 sty 2012, 13:44

Najtaniej kupić blat laminowany i w sumie z doświadczenia wiem że są dobre i wytrzymałe.
Jeżeli chodzi o drewniane mają swoje zalety i wady jak wszystko. Ja zaopatruje sie w blaty laminowane i drewniane w firmie Albertina z krakowa. www.albertina.biz.pl
Mają chyba największy wybór na rynku bo ze 150 kolorów ale i tak zdazaja sie klienci którzy nic nie wybiorą:)

aranzatorka
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2012, 11:07
Kontaktowanie:
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: aranzatorka » 31 sty 2012, 11:13

Wybór blatu (tak jak wszystkiego) zależy przede wszystkim od gustu i zasobności portfela. Ja z mojej strony (choć nie jest to obiektywne) polecam blaty z kamienia naturalnego, przede wszystkim blaty granitowe, ponieważ są najbardziej odporne na wilgoć (a tej w kuchni jest wiele) i na uszkodzenia mechaniczne. Ich faktura powoduje, że nie widać na nich drobnych zadrapań i nawet po wielu latach wyglądają tak, jak w chwili montażu. Niestety, nie jest to najtańsze wykończenie. W grę wchodzi wtedy też konglomerat, cena niższa, wybór kolorów zbliżony, ale jednak co granit, to granit. Pozdrawiam.

astarusta
Początkujący
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: 02 lut 2012, 21:03
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: astarusta » 02 lut 2012, 21:05

Wynajmuje mieszkanie w ktorym jest blyszczacy kamienny blat. Wyjatkowo tego nie polecam, bo co chwile taki blat trzeba scierac i wszystko na nim widac.

bodziu
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: bodziu » 25 wrz 2012, 11:14

Może blaty drewniane? Moim zdaniem wyglądają najbardziej korzystnie i klimatycznie ;-)

sunn333
Aktywny
Aktywny
Posty: 114
Rejestracja: 04 lut 2013, 13:14
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: sunn333 » 22 kwie 2013, 13:42

według mnie najlepsze to są blaty kuchenne z kamienia, które są bardzo wytrzymałe, jednak przy zakupie musimy uważać na materiał, bo nie każdy rodzaj kamienia zda egzamin w trudnych warunkach kuchennych, do drewna nie jestem przekonany :/

adamarch79
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 05 lut 2013, 15:46
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: adamarch79 » 03 maja 2013, 16:04

Ja nie miałem raczej dużego problemu z wyborem blatu do kuchni i wybrałem blat kamienny. Blaty z takiego materiału wydają się wystarczająco trwałe. Dodatkowo jak chciałem bardziej oświetlić moją kuchnię natknąłem się na ciekawą rzecz, a konkretnie zestawy do samodzielnego montażu, które zawierają oświetlenie podszafkowe, czyli takie dające światło na blat kuchenny. Strona do sklepu, w którym można kupić takie zestawy: http://www.sklep.soled.pl/oswietlenie-l ... at-81.aspx Sam montaż jest banalny i nie wymaga poświęcania na to dużo czasu, a rzecz sama w sobie nie jest droga i daję odpowiednią ilość światła.

JanekA
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2013, 11:59
Kontaktowanie:
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: JanekA » 07 maja 2013, 10:40

Jeśli jest zagrożenie, że brzegi laminowanych będą pękać można zastosować przykręcane listwy aluminiowe (są w różnych kolorach).
Meble pod wymiar w woj. lubelskim

bochenek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 kwie 2013, 8:13
Lokalizacja: opole
Kontaktowanie:
Re: Jaki blat w kuchni?

autor: bochenek123 » 15 maja 2013, 12:36

zgadzam się, zamontowano u mnie właśnie taki blat i nie ma problemu ze sprzątaniem. blat jest ciemny, cętkowany w kropeczki jaśniejsze i ciemniejsze. dzięki temu nie muszę zbyt często sprzątać, a zarysowań chyba żadnych nie ma, bo nic nie widać :-)


Wróć do „Aranżacje wnętrz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów