Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Ernest_G
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 lip 2014, 14:35
Kontaktowanie:
Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: Ernest_G » 23 lip 2014, 14:52

Dzien dobry,

Drodzy Panstwo,
Jestem pracownikiem naukowyn na wydziale Fizyki UW. Wiele osob od kilku lat pyta mnie jak najlepiej zamontowac kolektory sloneczne aby uzyskac duza wydajnosc. Kiedy pojawily sie smartfony z wieloma sensorami postanowilem napisac aplikacje, do zaplanowania montazu kolektorow.

Aplikacja uwzglednia cien rzucany przez drzewa lub sasiednie budynki (problem ten jest czesto pomijany przez doradcow, ktorzy korzystaja tylko z informacji o szerkosci geograficznej i nachyleniu dachu). Analiza cienia rzucanego przez otoczenie okazuje sie kluczowa.

Aplikacja nazywa sie SCANTHESUN
i jest dostepna za darmo w Google Play na telefony i tablety z Androidem.

Filmy z dzialania aplikacji umiescilem na youtube:
[url]http://www.youtube.com/watch?v=m6BIzAaE09s[/url]

ten fim prezentuje dlaczego standardowe ustawienie moze nie byc optymalne:
[url]http://www.youtube.com/watch?v=6bTxoVw-Iow[/url]

Aplikacje pisalem przez poltora roku, bardzo sie uciesze jesli pomoze ona Panstwu w zaplanowaniu montazu kolektorow.
Ciekawy jestem rowniez Panstwa opinii o aplikacji
Z uszanowaniem,
Ernest.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: bachus » 24 lip 2014, 21:53

Szanowny Panie Erneście.
Pierwsza rzecz to dla czego aplikacja jest tylko na telefony i tablety?
Film z działania aplikacji na youtube wydaje mi się jest jakby zabawą jednym z programów graficznych, nie wyjaśnia niczego. Jest tam natomiast, tak mi się wydaje analiza kolektora umieszczona w śród wysokich budynków. A czy widział Pan gdziekolwiek tak umieszczone kolektory? Traktuje Pan kolektory tylko jako płaszczyznę umieszczona na dachu ale kolektory to nie wszystko. Bardzo często a nawet zawsze trzeba brać pod uwagę gdzie w budynku jest kotłownia i w jaki sposób połączyć kolektory ze zbiornikiem znajdującym się w kotłowni. A więc czy kolektory przesunąć w lewy skraj dachu, czy w prawy. Czy kolektory umieścić bliżej kalenicy, czy bliżej rynny. Te aspekty techniczne czasami bardziej są ważne niż np. ewentualny cień rzucany przez komin w pewnych przedziałach czasowych. Czasami lepiej gdy cień z komina czy szczytu drzewa rzuci cień na kolektor niż ciągnąć "kilometr" rury po dachu. Druga sprawa to nachylenie kolektora. Jeżeli będziemy mieli dach o kącie nachylenia 38 stopni to czy będzie zasadne podnoszenie kolektorów do kąta 45 stopni. Wiąże się to z dodatkową konstrukcją wolnostojąca (koszty) oraz wyglądem tak umieszczonych kolektorów.
Proszę zwrócić uwagę, że instalacje solarne prawie zawsze służyć mają nam przez cały rok. A przecież jeżeli ustawimy je pod " optymalnym" kątem to faktycznie uzyskamy duże ilości energii latem, natomiast znikome zimą, a jeżeli zdecydujemy się na wspomaganie ogrzewania to ten "optymalny " kąt dla zimy jest inny niż dla lata a więc trudno mówić tu o optymalizacji kąta. Instalacje są raczej dedykowane oczekiwaniom z uwzględnieniem realnych warunków montażu, co wydaje mi się nie jest uwzględnione w Pańskiej aplikacji.
Jedynie instalacje budowane na dachach płaskich możemy zbliżyć do jakiejkolwiek "optymalizacji" ale tych jest ok.30%.
To tak na początek.
Ernest_G pisze:. Wiele osob od kilku lat pyta mnie jak najlepiej zamontowac kolektory sloneczne aby uzyskac duza wydajnosc.

Na tak postawione pytanie ja odpowiadam:
Pokaż mi dach a ja zrobię tak aby było jak najwięcej. Co z tego jak zaczniemy wyliczać " optymalizację" jak i tak nie będziemy mogli tak zmontować kolektorów.
Kolektory montujemy tak jak pozwalają nam realne, podkreślę realne możliwości.
Proszę zwrócić uwagę na poniższe zdjęcie:
Obrazek
Ta instalacja służy do wspomagania, kąt nachylenia to 38 stopni, czy jest to " optymalne" ?
Jak najbardziej nie, ale co można było zrobić aby było " optymalniej"? według mnie nic!!!
Znalazłem taki przykład:
http://www.scanthesun.com/applications/ ... php?lan=PL
Na tym budynku ja bym kolektory umieścił na wykuszu co prawda ledwo widocznym na zdjęciu. Ale jest i daszek na południe.
We wspomnianym linku kolektory umieszczane są przed kominem, cień rzucany przez komin na dolną część rury akurat w kolektorach próżniowych heat pipe spowoduje, ze czynnik nie zostanie "odparowany" i rury te zostaną wyłączone z uzysku energetycznego.
Jeżeli już przesuną bym całą konstrukcję bliżej skraju dachu.

KMarta
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 lip 2014, 7:45
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: KMarta » 25 lip 2014, 7:50

bachus pisze:Proszę zwrócić uwagę, że instalacje solarne prawie zawsze służyć mają nam przez cały rok. A przecież jeżeli ustawimy je pod " optymalnym" kątem to faktycznie uzyskamy duże ilości energii latem, natomiast znikome zimą, a jeżeli zdecydujemy się na wspomaganie ogrzewania to ten "optymalny " kąt dla zimy jest inny niż dla lata a więc trudno mówić tu o optymalizacji kąta. Instalacje są raczej dedykowane oczekiwaniom z uwzględnieniem realnych warunków montażu, co wydaje mi się nie jest uwzględnione w Pańskiej aplikacji.


Witam szanownych Panow,
zajmuje sie systemami oswietlenia LED - czyli nie kolektory ale zainteresowal mnie ten kalkulator.
Jest tam opcja wyboru na jaki okres ustawia sie kolektory.
Mozna wybrac caly rok - wtedy pokazywane jest najlepsze ustawienie dla calego roku. Mozna wybrac inny okres - zime, lato itd.
trzeba sprobowac zupe zanim sie powie ze za slona:) KMarta

Ernest_G
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 lip 2014, 14:35
Kontaktowanie:
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: Ernest_G » 25 lip 2014, 8:45

Dziekuje za odpowiedz!

Niewielki komentarz i odpowiedzi na Panskie pytania.

Jest oczywiste ze istnieje wiele czynnikow wplywajacych na miejsce montazu kolektorow. Kazdy technik musi zdecydowac o miejscu montazu zgodnie z wlasna wiedza. SCANTHESUN nie ma na celu podwazania opinii ani kompetencji montera.
Nie wszyscy klienci jednak chca polegac tylko i wylaczne na opinii ekspertow. Eksperci bywaja rozni, dlatego tez chce dac mozliwosc sprawdzenia ustawienia kolektora kazdemu.

Dokumentacja. Po zamontowaniu kolektorow wiele osob chcialoby dostac dokument ktory prezentuje ilosc uzyskiwanej przez kolektor energii, godziny w ktorych ogrzewa sie woda jak tez o ktorych godzinach pojawia sie cien w kazdym z miesiecy. Instalacja kolektorow to nadal spora inwestycja i wiele osob napewno zechce taka dokumentacje otrzymac.


Odpowiedzi na Pana pytania:
1) Dlaczego tylko telefony i tablety? Odpowiadam - z szacunku. Nie chce aby ktokolwiek musial wchodzic na dach z komputerem stacjonarnym na plecach.

2) Komputerowa grafika. Zalaczone filmy stanowia czesc prezentacji dla organizacji planujacej budowe wielopietrowych miejskich farm i ograniczenia stosowania chemii oraz transportu zywnosci. Rosliny to jak dotychczas najlepsze kolektory.

3) Wykusz. Analiza dla wykuszu (wykusz jest o kilka metrow nizej i stoi tam kilka srebrzystych swierkow) pokazala ze uzyskana energia bedzie jeszcze mniejsza.
Cien zabierze 2.2kWh na dobe
Uzyskana energia bedzie nieco powyzej 3.5kWh na dobe.
Godziny ogrzewania wody przeciwne do oczekiwan domownikow.
To przemawia jednak wciaz za rzetelnym pomiarem niz ocena "na oko".

Jeszcze raz dziekuje za komentarz.
Ernest

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: bachus » 27 lip 2014, 11:23

KMarta pisze:[
trzeba sprobowac zupe zanim sie powie ze za slona:) KMarta

Ale myślę, że przed spróbowaniem warto spytać, niż boleśnie się później przekonywać.
Wyjaśnię Pani co autor miał na myśli:
Co z tego, ze program określi nam " optymalny kąt nachylenia " skoro i tak nie mamy fizycznej możliwości jego zastosowania, i tu podałem własny przykład ze zdjęciem. Aplikacja pokaże nam co tracę nie zachowując optymalizacji, tylko po co, żeby mnie wkurzyć? Oczywiście bez przegięcia.
A takie sytuacje są najczęstsze.
Aby to określić są ciepłomierze, bo dzisiaj szacujemy jaka będzie nasza emerytura a jak będzie to się przekonamy.

Mniejsza o szczegóły, przyjdzie czas do tego wrócić, czas na pryncypia.

Ernest_G pisze:
Dokumentacja. Po zamontowaniu kolektorow wiele osob chcialoby dostac dokument ktory prezentuje ilosc uzyskiwanej przez kolektor energii, godziny w ktorych ogrzewa sie woda jak tez o ktorych godzinach pojawia sie cien w kazdym z miesiecy

Jak mi się wydaje cały czas mówimy o energii " padającej " na kolektor. Ale kluczowym elementem jest ilość energii odebranej z kolektora. W prezentacji nic takiego nie widziałem. A więc jak to się ma do opracowania:
http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php
gdzie mamy wiele typów kolektora na rynku o różnych zasadach działania a co za tym idzie po mimo tego samego usłonecznienia różne osiągi kolektorów.
Ten aspekt wydaje mi się nie został w ogóle ujęty w aplikacji
A więc jak to się ma do ilości uzyskiwanej przez kolektor energii
.

Ernest_G
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 lip 2014, 14:35
Kontaktowanie:
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: Ernest_G » 27 lip 2014, 16:47

Pani/Panie bachus,
Ja nie umiem czytac w myslach i wyjasniac co autor mial na mysli:)
Natomiast konkrety:

1) dlugosc przewodow laczacych kolektor ze zbiornikiem kumulacyjnym w kotlowni nie ma az tak wielkiego znaczenia jesli monter zastosuje dobra izolacje i nie popelni bledow w jej zakladaniu.
Czy montujac Klientom instalacje pomyslal pan kiedys o zastosowaniu izolacji uzywanej do przesylu cieklego azotu?
Ich przenikalnosc cieplna jest rzedu 1W/m2 dla roznicy temperatur 200 stopni! To ekstremalny przyklad. Woda (pojemnosc cielpna 4200J/(kgK) ostygnie w takiej rurce o jeden stopien dopiero po ponad pol godzinie.
Jesli izolacja przewodow jest dobra (a zakladam ze tak) to glowna strate ponosimy na ucieczce ciepla z samego zbiornika. Jesli ktos z Panstwa jest posiadaczem kotow, to z duzym prawdopodobienstwem zgaduje ze te zwierzaki lubia wylegiwac sie wlasnie w kotlowni na zbioniku gdyz czuja uciekajace cieplo. Powierzchnia zbiornika jest o dwa rzedy wielkosci wieksza niz przewodow, stad tez tyle wieksza jest ucieczka energii cieplnej.

2) Nie jest prawda ze plaszczyzna dachu ostatecznie wyznacza kierunek montazu kolektora. Mozna zastosowac dodatkowe stojaki i uwolnic sie od tej plaszczyzny , dzieki czemu zwiekszyc wydajnosc instalacji o 10-20%. Takich instalacji nie jest znowu wcale tak malo. Pytanie tylko czy Klient sobie tego zyczy? Byc moze nie bo np. szpeci to architekture etc.

3) Jesli bakuje odpowiedniego naslonecznienia kolektorow to zeby nie wiem jak sie starac to i tak nie uzyskamy odpowiedniego zwrotu nie tak znowu taniej inwestycji.

4) Jesli juz mowi Pan ze ktos moze byc "wkurzony" (choc nie znosze ordynarnych slow) to lepiej byc wkurzonym przed montazem i ewentualnie z niego zrezygnowac, niz po montazu i uznac ze inwestycja zwraca sie np. po 30-stu latach kiedy to z duzym prawdopodobienstwem nie bedzie juz dzialac.

Z pozdrowieniami,
Ernest

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: bachus » 27 lip 2014, 20:49

Panie Erneście.
Odpowiadając za KMarta to Pan i ona to jedna osoba? To nie jest dobra praktyka!!!

Wracając do konkretów:
Ernest_G pisze:1) dlugosc przewodow laczacych kolektor ze zbiornikiem kumulacyjnym w kotlowni nie ma az tak wielkiego znaczenia

A czy ja pytałem o przewody łączące kolektory z zbiornikiem?
A tak na marginesie kto by zapłacił za te od chronienia ciekłego azotu, zejdźmy na ziemię.
Ernest_G pisze:2) Nie jest prawda ze plaszczyzna dachu ostatecznie wyznacza kierunek montazu kolektora.

Proszę mi wierzyć, że jest to 95% instalacji wyznaczonych przez płaszczyznę dachu.]
Jeżeli dach jest zbyt płaski to można nie co podnieść kolektory, natomiast skręcenie budynku w stosunku do południa powoduje zamontowanie instalacji na dwóch połaciach albo na płaskiej ścianie. Zamontowanie stojaka wygląda paskudnie, jest drogie bo wykonane na indywidualne zamówienie.
Ernest_G pisze:3) Jesli bakuje odpowiedniego naslonecznienia kolektorow to zeby nie wiem jak sie starac to i tak nie uzyskamy odpowiedniego zwrotu nie tak znowu taniej inwestycji.

Też nie wspominałem nigdzie o idiotyzmie stosowania kolektorów w miejscach notorycznie zacienionych, a więc skąd ten punkt?
A więc po co odpowiada Pan na pytania, których nie zadałem.
Natomiast nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Aby nie było już żadnej pomyłki o co pytam, i tak aby było jasne dla Pani KMarty:

Jak mi się wydaje cały czas mówimy o energii " padającej " na kolektor. Ale kluczowym elementem jest ilość energii odebranej z kolektora. W prezentacji nic takiego nie widziałem. A więc jak to się ma do opracowania:
http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php
gdzie mamy wiele typów kolektora na rynku o różnych zasadach działania a co za tym idzie po mimo tego samego usłonecznienia różne osiągi kolektorów.
Ten aspekt wydaje mi się nie został w ogóle ujęty w Pańskiej aplikacji

A więc jak to się ma do ilości uzyskiwanej przez kolektor energii

Również nie odpowiedział Pan dla czego kolektory zostały zamontowane centralnie za kominem, gdzie prawie połowa kolektora jest wyłączona z użytkowania.
Nie odpowiedział Pan czy była robiona analiza na wykuszu skierowanym na południe, w opisanym linku takiej nie ma.

Ernest_G
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 lip 2014, 14:35
Kontaktowanie:
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: Ernest_G » 28 lip 2014, 10:33

Upowazniam Administratorow forum do sprawdzenia mojego adresu IP oraz upomnienie Pana 'bachus' o publiczne sugestie powiazania osob. Publiczne praktykowanie insynuacji nie miesci sie w ramach profesjonalnych porad zwlaszcza pod anonimowym pseudonimem.

Ernest Grodner

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: bachus » 28 lip 2014, 11:20

Ernest_G pisze:Upowazniam Administratorow forum do sprawdzenia mojego adresu IP oraz upomnienie Pana 'bachus' o publiczne sugestie powiazania osob. Publiczne praktykowanie insynuacji nie miesci sie w ramach profesjonalnych porad zwlaszcza pod anonimowym pseudonimem.

To po co szanowny Pan odpowiada nie na swój post. Czuję się upomniony.

Proszę o odpowiedź na postawione przeze mnie pytania!!!

Witold Jabłoński

Ernest_G
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 lip 2014, 14:35
Kontaktowanie:
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: Ernest_G » 01 sie 2014, 15:17

Obliczenia apertury ktore Pan tam zamieszcza sa bledne.
Zrobil Pan obliczenia dwuwymiarowe. To jest niepoprawne. Kat padania i apertura zaleza od dwoch katow (a nie od jednego) przy takich urzadzeniach. Osobiscie uwazam ze zamieszczone tam dane wprowadzaja w błąd. Nie wystarczy prosty sinus czy cosinus. Tym sposobem obliczenia sa bledne od 0 do 100% w zaleznosci od faktycznego - trojwymiarowego - kierunku padania.

Bez odbioru (jade na wakacje ale zajrze za dwa tygodnie).

Ernest_G
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 lip 2014, 14:35
Kontaktowanie:
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: Ernest_G » 01 sie 2014, 20:06

Ach, chyba teraz zauwazylem Pana watpliwosci. Otoz aplikacja pokazuje obecnie najwiecej informacji o jakosci kierunku ustawienia kolektora. Moge zmienic w aplikacji profil kolektora na ktory pada swiatlo - np. plaski, seria cylindrow (rurki) etc. To moze byc nawet pomocne. Wystarczy ze jedna zaleznosc funkcyjna sie zaniedba. Ilosc informacji jaka sie uzyska bedzie zredukowana ale to nic nie szkodzi. Skoro to Pana niepokoilo, to wporzadku. Przy najblizszej aktualizacji dodam taka opcje - wybor profilu kolektora.

Pozdrawiam.
Ernest.
Tym razem na 100% bez odbioru do 15.08

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: bachus » 01 sie 2014, 21:18

Ernest_G pisze: Przy najblizszej aktualizacji dodam taka opcje - wybor profilu kolektora.

Myślę, że wtedy powstanie naprawdę wartościowy program.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: bachus » 16 sie 2014, 16:52

Ernest_G pisze:Tym razem na 100% bez odbioru do 15.08

Witaj.
Urlop udany?

Ernest_G
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 23 lip 2014, 14:35
Kontaktowanie:
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: Ernest_G » 28 lut 2015, 22:59

Dien dobry,
Przeprogramowanie aplikacji zabralo wiecej czasu niz planowalem - cóż, PKW to ja nie jestem;)

W najbliższym tygodniu aplikacja ScanTheSun zostanie zaktualizowana do wersji 2.0. W nowej wersji aplikacja uwzglednia sposób w jaki panel "widzi" bezpośrednie światło słoneczne.

Do aplikacji wprowadzono dane tzw. IAM (ang. Incidence Angle Modifier), ktore dostępne są w większości certyfikatów paneli. Dane te odzwierciedlają wydajność panelu w zależności od kąta padania promieniowania słonecznego. Pozwala to na obliczenie mocy wyjściowej w warunkach STC (ang. Standard Test Conditions).

Ta nowa funkcja w aplikacji nazwana jest pomiarem Efektywnego Nasłonecznienia panelu, gdyż moc wyjściowa w warunkach innych niż STC może podlegać wpływom wielu czynników (straty ciepła, przepływ powietrza itd.) co powoduje nieporozumienia.

Efektywne nasłonecznienie, w skrócie, jest ilością energii efektywnie przechwytywanej przez panel z uwzględnieniem jego charakterystyki optycznej.

Po więcej informacji zapraszam na stronę
www.scanthesun.com/mynews/IAM_letter.php?lan=PL

Obecnie charakterystyki optyczne paneli można wprowadzic za darmo na stronie:
www.scanthesun.com/panels.php?lang=PL

krótkie video prezentujące podstawy obliczenia efektywnego naslonecznienia jest dostepne tutaj:
http://youtu.be/MeSimI3HL-A

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Darmowy kalkulator dla paneli slonecznych - scanthesun

autor: bachus » 01 mar 2015, 0:58

Witam.
Mogę zgłosić uwagi by nie narażać się na upomnienia?


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Gotowe projekty domów